Skocz do zawartości

AV FPV Boscam 600mW a dziala jak 200mW ?


pirzol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Jakiś czas temu zmieniłem nadajnik AV 5.8GHz do fpv z jakiegoś noname 200mW na 600mW 32CH Boscama. Niestety nie zauważyłem powalającego zwiększenia zasięgu, raczej wypadało podobnie jak w starym nadajniku. 
Nie było zbyt wiele czasu na testy w locie jak i zabawe nadajnikiem, sprawa poszła do przeanalizowania w innym dogodnym czasie. 

Ostatnio jednak wpadł mi w ręce ciekawy miernik "ImmersionRC RF Power Meter" sygnału radiowego. Oprócz sprawdzenia anten można nim zdiagnozować / zmierzyć moc nadajników radiowych. 

Zakres czestotliwości pomiarowych: 1MHz do 8GHz, skalibrowany dla powszechnie używanych pasm w FPV/UAV. 
35MHz, 72MHz, 433MHz (eLeReS, RC), 868MHz, 900MHz (FPV AV), 1.2GHz(FPV AV), 2.4GHz (RC), 5.8GHz (FPV AV) 

Jak widac możemy w zasadzie sprawdzić stan całego osprzetu modelarskiego icon_smile.gif

Wynik testu opublikowałem w relacji na blogu: http://www.fpvdrones.pl/?q=node/52 

Nie jest to profesjonalny sprzet - raczej do zastosowania hobbystycznego. Daje jednak powtarzalne wyniki. 

Uważam, że miernik spisuje się bardzo dobrze i dla hobbysty modelarza (lub kilku którzy się dołożą do zakupu) będzie przydatnym uzupełnieniem osprzetu warsztatowego. 

pozdrawiam 
Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta: czterokrotny wzrost mocy daje dwukrotny wzrost zasięgu. Zamiast pakować więcej mW w antenę nadajnika zwiększ zysk energetyczny anteny odbiorczej i nadawczej poprzez zastosowanie lepszych anten. Wg starego porzekadła krótkofalowców: odbiornik zaczyna się od anteny. Jak masz "tępy" odbiornik to nawet 2W nie polepszy sytuacji. Polecam biblię krótkofalowca :Poradnik ultrakrótkofalowca- ponad 1000 stron o technice ukf włącznie z systemami antenowymi do 10GHz. Ksiażka nieosiągalna ale można wyszukać w necie jej skany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co obok napisałem... problemem nie są urządzenia ale anteny w zestawach BASCOM'a.

Anteny odbiorcza i nadawcza pracują wyłącznie w LOS, a więc muszą bezwględnie "się widzieć".

Firmowe anteny do tego celu się nie nadają, gdyż model przemieszczając się, zawsze będzie zasłaniał antenę nadawczą - element promiennika ma ok 4cm od podstawy anteny co jest absolutnie niewystarczające i wręcz dyskwalifikuje to jako rozwiązanie łączności.

 

Jedynym wyjściem jest zastąpienie firmowych anten innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widocznosci anten wiem i pamiętam (tzw. strefa Fresnela).

Testowałem na zestawie anten tzw. koniczynkach - wykonanych ręcznie i strojonych pod 5.8GHz fpv.

 

Miernik pozwolił sprawdzić zakres mocy jakie generuje nadajnik na każdym z 32 kanałów.

Miernik wpinamy do nadajnika zamiast anteny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiadam zestaw BOSCAM 200mW (zmodyfikowany), i zdecydowanie jestem w stanie stwierdzić że to wyłącznie nazwa handlowa produktu.

Zakładam, że w przypadku BOSCAM 600mW jest podobnie.

Kupując ten zestaw, byłem w pełni świadomym, że owe parametry wyssane są z palca - tudzież z czyjegoś sufitu. A to za sprawą dołączonej "specyfikacji produktu".

 

Co do "pomiarowania" takimi zabawkami jak na wstępie, to zdecydowanie odradzam opieranie się na rzetelności takich "pomiarów".

Zupełnie już inną sprawą jest to, że producent nie podaje czego dotyczy owe 200 czy też 600 mW (!)

 

Aby sprawa miała się wystarczająco jasno, w urządzeniach RF jest wiele kluczowych parametrów określających moc użyteczną i promieniowaną.

Producent tych zestawów, nie podaje np. dla odbiornika poziomu tła (dB) oraz wzmocnienia (SNR), tak samo jak nie podaje właściowości nadajnika w dB(!)

 

Wybaczcie, ale moc w torze RF podaje się w dB (decybelach) a nie w mW (miliwatach).

 

I tak zupełnie już na sam koniec, stosowanie zestawów BASCOM FPV jest conajmniej wątpliwe prawnie na terenie RP.

Zachęcam do zapoznania się z lekturą http://www.uke.gov.pl/zasady-korzystania-z-czestotliwosci-ogolnodostepnych-12033 oraz załącznikiem do artykułu.
Ale to już temat na zupełnie inną dyskusję.

ps. dzięki robertus, literówka poprawiona ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się podepnę i zapytam - jakie anteny do Boscama 200 mW polecacie (tx rx) ? Myślę tutaj o lotach do maksymalnie 1 km i chciałbym mieć anteny które do tego dystansu zapewnią jak największe bezpieczeństwo (czyli jak najlepszy i pewny sygnał). Dalej niż 1 km się nie wybieram, chciałbym dokonać zakupu w Polsce. Ewentualnie mój znajomy robi także inverted vee / koniczynki i ma nawet sprzęt do strojenia takich rzeczy ale wolę się zapytać co i jak bo z niego to straszny kombinator i potrafi przedobrzyć mimo że jest złotą rączką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Myślę tutaj o lotach do maksymalnie 1 km i chciałbym mieć anteny które do tego dystansu zapewnią jak największe bezpieczeństwo (czyli jak najlepszy i pewny sygnał). Dalej niż 1 km się nie wybieram, chciałbym dokonać zakupu w Polsce. Ewentualnie mój znajomy robi także inverted vee / koniczynki i ma nawet sprzęt do strojenia takich rzeczy ale wolę się zapytać co i jak bo z niego to straszny kombinator i potrafi przedobrzyć mimo że jest złotą rączką ;)

Łatwo jest sprawdzić to, oddalając się od modelu na znaczną odległość (np. 500-1000m) na poziomie gruntu (płaskiego) i sprawdzenie, jaki wpływ na sygnał, ma obracanie modelu w płaszczyznach. Statyczne umieszczanie anten do testów zasięgu daje fatalne w skutkach konsekwencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bubel nie bubel, muszę jeszcze zobaczyć jak z kanałami. Sprzęt niby sprawdzony i ustawiony ale ... no. Pomijając kończynę na odbiorniku - czy na nadajniku także ma sens ? Jak wgl. sprawują się 2 inne anteny tx i rx, jest z tego większy pożytek niż z 2 takich samych  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniczyny nie zwiększają zasięgu, tylko są mniej podatne na zakłócenia i dają lepszy obraz. Jeżeli chcesz lecieć dalej to możesz na odbiornik założyć to

http://abc-rc.pl/5811DB

albo

http://abc-rc.pl/Antena-Spiralna-kierunkowa-RX-5-8GHz-16db

lub

http://abc-rc.pl/Antena-Panelowa-14DBi

tylko pamiętaj, że są to anteny kierunkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bubel nie bubel, muszę jeszcze zobaczyć jak z kanałami. Sprzęt niby sprawdzony i ustawiony ale ... no. Pomijając kończynę na odbiorniku - czy na nadajniku także ma sens ? Jak wgl. sprawują się 2 inne anteny tx i rx, jest z tego większy pożytek niż z 2 takich samych  ?

Poczytaj o takich pojęciach jak charakterystyka anteny, polaryzacja liniowa pozioma/pionowa, kołowa prawo i lewoskrętna, tłumienie przy przejściu z liniowej na kołową, z poziomej na pionową. Bez znajomości tych naprawdę podstawowych pojęć zrobisz krzywdę sobie i (lepiej nie) innym.

 

Andrzej, nie masz racji - http://pl.wikipedia.org/wiki/EIRP 

 

W instrukcji masz zarówno moc nadajnika jak i czułość odbiornika. Mój zestaw (200mW) na poziomie gruntu ma zasięg 600m i jest to dokładnie tyle ile wychodzi z obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.