Skocz do zawartości

mar_io

Modelarz
  • Postów

    726
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez mar_io

  1. Marek ja lutuję wszystko od delikatnej elektroniki może  prócz SMD aż do grubych przewodów, generalnie muszę mieć regulację temperatury do 200-450 st minimum. Stare lutownice takie 20 letnie mi padły niestety (miałem kilka kolbowych od 25-120W) w tej chwili kupiłem kilka na przełomie roku i jest to okropny szajs bez znaczenia kto to brenduje. Stąd nie chcę bawić się już w kolejne chińskie klony a pójść w stację może będzie choć troszkę lepsza jeśli chodzi o parametry i sprawność. Hot Air się przyda przy okazji po prostu.

  2.  

    4 minuty temu, RomanJ4 napisał:

    Mam od kilku lat stację lutowniczą +hot air https://allegro.pl/oferta/stacja-lutownicza-hot-air-zestaw-lutownica-dysze-11817078014

    spacer.png

    i jestem zadowolony z jej parametrów. Gorącym powietrzem poza lutowaniem także spawałem różne tworzywa (tabela temperatur dla różnych materiałów z tworzyw poniżej),w tym trudno spawalną PP+T20(polipropylenowe z talkiem) obudowę pompy hydraulicznej, PVC, czy ABS..

    P1100421.JPG.cce6931777c5d50a2be6b148f4e1a113.JPG

    Temperaturyspawaniatworzyw.thumb.jpg.745d961c54830b1a23f2d8d2841961ff.jpg

     

    https://ataszek.pl/49-spoiwa-do-plastiku

    Stacja mega... ale cen też spora, nie chciałem więcej niż te 300-400zł wydać powiem szczerze.

    1 godzinę temu, micro napisał:

    Ja zbudowałem w/g projektu Sławka z Elektrody.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3721442.html

    A płytkę sam robiłeś czy gdzieś kupiłeś już zrobioną?

  3. Witajcie,

     

    Chciałem Was zapytać czy może ktoś z Was używa stacji lutowniczych z hot airem z allegro takich do 300-400 zł lub ich klonów i może się wypowiedzieć na temat ich jakości? 
     

    Może ktoś robił samemu stacje wg jakiś projektów z drukiem 3d i częściami z chin?. 
     

    Lutuje od dziecka miałem już sporo różnych lutownic kolbowych ale to co teraz się sprzedaje to jest po prostu zgroza. 60w lutownice na pół metrowym kablu z mocą faktyczną może 40w zaczyna mnie już to wkurzać. Myślałem też o gazowej lutownicy jaką ma np firma Dremel ale nie miałem nigdy styczności z tym wynalazkiem….

  4. Nie, Patryku nic jeszcze nie miksowałem. Oblatywałem na „żywca” w standardowej konfiguracji. Mechanikę skrzydła zostawiłem na koniec. Nie ukrywam że w etnosie będę pierwszy raz ustawiał takie cuda. Dotychczas nie było mi to potrzebne a i nie miałem modeli, które mogłyby wykorzystać taki potencjał. Teraz uświadomiłem sobie że nie mam chyba odpowiedniego kątomierza do takich zadań. 

  5. Witajcie,

    Dzisiaj korzystając z pięknej pogodny oblatałem swoją Velę.

     

    IMG_7054.thumb.jpg.d61c84de91093dde2390c5f48e6dfce9.jpg

     

    Filmu nie ma bo nie miał kto nagrywać.

    Tak jak wcześniej pisałem aby osiągnąć dolną granicę SC musiałbym dociążyć ogon o ok 30g co nie byłoby w zgodzie z moim sumieniem stąd postanowiłem wymienić pakiet na 3S 1000mha firmy Kavan 40/80C co sprawiło że udało mi się ustawić bez ołowiu SC oraz wyjść z wagą na poziomie ok 1460g. Tak jak wcześniej pisałem wyposażenie mam ciężkie, kleju też nie zlizywałem także tak zostawiam. 

     

    Co do samego oblotu to odbył się bez najmniejszego problemu model idzie jak po sznurku. Aby za dużo nie pisać i aby Patryk nie obrósł w piórka :P to napiszę tyle że to były dobrze wydane pieniążki. Model lata bardzo dobrze, bardzo fajnie reaguje na SK co mnie muszę przyznać że zaskoczyło. Robienie ciasnych nawrotów z kontrą lotkami nie stanowi najmniejszego problemu. Nie jest to szybowiec podatny na nadmierne przeciągnięcia. Pętle ładnie kręci, beczki wiadomo jak to szybowiec z uszami ale można się pobawić. Na silniku model ładnie i ostro wznosi się tutaj warto albo mieć troszkę doświadczenia w rękach albo ustawić sobie mikser gazu z SW powiedzmy 8-10% przynajmniej na tym zestawie napędowym co ja posiadam. Polecam również soft start na regulatorze aby model jednak delikatnie "ruszał" do góry. Co do termicznych właściwości to nie będę nic pisać bo nie mam ustawionego jeszcze modelu idealnie pod termikę ale widać że będzie to ładnie szybować, w szczególności dla spokojnego i relaksującego latania. Na tym małym pakiecie spokojnie osiągałem loty po 20-30 min bez jakiegoś super noszenia i wiszenia w kominach. No i przede wszystkim nie lata jak latawiec, tutaj myślę że Patrykowi należy się uznanie za pracę nad tym modelem i wiedzę włożoną w geometrię skrzydła. 

     

    Jedyne rzeczy, które mi się nie podobają to że nie dokłada AH polskiej instrukcji do pudełka - trochę to dziwne dla mnie choć nie jest to problem jakiś szczególny, druga sprawa to brak zatrzasku do kabinki, ja sobie zrobiłem i uważam że musi to być warunkowe w tej klasie modelu - sklejanie tej kabinki na jakąś taśmę klejącą to troszkę słabe, no i ostatnie to łączenie skrzydeł, które Patryk poprawił względem prototypu, do transportu super, ale już do klejenia uszu taśmą troszkę mniej (trzeba uważać na klapy) - pierdoła ale jakby tak było to w połowie pomiędzy klapami a lotkami byłoby lepiej:)


    W każdym razie ja nie żałuję i kupiłbym ponownie. Chyba sprawię sobie jeszcze Agile aby mieć jakiegoś bardziej "wariata" dla zabawy z jednym wzniosem skrzydła (bez uszu).

     

    Zostało mi jeszcze popracować przy SC delikatnie chcę go przesunąć do tyłu (w 95mm) oraz muszę zrobić pokrowce na skrzydła i jakiś wzór wypalić na laserze, najprawdopodobniej jakieś hexagony z oracalu. 

     

    Chciałbym jeszcze przy okazji zapytać kolegów o kilka rzeczy a właściwie Patryka jak Twórcę modelu:
    1) jak ustawić mikser klap z SW aby przy włączaniu klap (1/2, full) nie robił kangura (nie wpadał w jakiś dziwne pompki) - pierwszy raz mam aż taki efekt,
    2) ustawienie jakiś fajnych/fajnego programu dla termiki - mikser opuszczenia klap i SW, widziałem że jest to na schemacie zaznaczone jednak jakoś tak prościej jak macie to ustawione? - Może Patryk wrzucisz jakiś screen jak to w Ethosie ma wyglądać, pewnie przyda się potomkom. 

     

    Dodam jeszcze że szukałem ostatnio - na wczasach jakiegoś fajnego poradnika odnośnie metod i sposobu szukania i latania w termicie modelami. Nie znalazłem nic ciekawego, może ktoś z Was ma dostęp do jakiś fajnych opracowań, artykułów? 

     

     

    Na koniec chciałem publicznie podziękować Patrykowi na namówienie na ten model (musiałem poczekać parę msc) oraz za rzeczową rozmowę nt tego modelu co skłoniło mnie i upewniło że będzie to dobry zakup. Dzięki Wielkie Patryk!:)

    • Lubię to 4
  6. Ja ogólnie nie jestem zadowolony z doboru wyposażenia. Wyszło mi finalnie 1512g a do tego aby mieć książkowo SC musiałbym na ogon wrzucić 28g (mimo iż wrzuciłem wszystko pod skrzydło)  Czyli wyjdzie około 1550g Ewidentnie musiałbym zmienić akumulator na 1000mha, silnika nie będę już zmieniać bo to byłby przerost formy nad treścią. Zresztą niie wiem za bardzo na czym można urwać przy budowie modelu. Sam model jest leciutki. Lakieru AH dałem 3 warstwy, serwa mam lekkie, kable też, sam regiel też nie jest jakoś specjalnie ciężki. Bec 11g to też nie jest jakoś dużo, kołpak mam turbo leciutki co do reszty to nie wiem może kupię lżejszy akumulator, zobaczę. Regiel też można by wrzucić jakiś blheli ale czy warto?, 

    Do oblotu zostawię jak jest, nie będę kombinować. Muszę tylko wymyślić jak w rozsądny i ładny sposób dociążyć ogon o te 30g. 

    SC wyznaczam palcami, bo wagę CG, którą specjalnie na tą okazję robiłem niestety przez swoją głupotę zniszczyłem (spaliłem arduino) przed wyjazdem na urlop nie przyjdzie nowe.... tutaj też może być małe przekłamanie odnośnie balastu.

  7. 57 minut temu, samolocik napisał:

    Zawsze można wkleić magnesy...  lub zatrzaski jeżeli wejdą https://nastik.pl/produkt/zatrzask-do-skrzydla-mini-2-szt/

    Ja bym niczego dodatkowego nie wklejał. Taśma dobrej jakości żeby się dobrze odklejała nie pozostawiając kleju.


    Jakich taśm używacie? Rozumiem że zwykłą izolacyjną ale może są jakieś lepsze? Moja akurat zostawia trochę kleju mimo iż polska produkcja no ale cóż… wolę zapytać może są „idealne”

  8. Zastanawiam się czy nie ma jakiegoś patentu na blokowanie uszy w centropłacie, żeby nie używać taśmy klejącej. Jednak na tych ich wtyczkach, które polecają to wystarczy kilka mm wysunięcia i już traci się sterowanie serwem. Kombinuję czy nie wywiercić w prętach węglowych otworu np 2mm i blokować go śrubką (pręty na stałe sklejone w ucho). Widziałem gdzieś takie zatrzaski do F5J ale nie umiem ich teraz znaleźć...

  9. Dodam jeszcze bo zapomniałem że w moim egzemplarzu Veli trafił mi się statecznik poziomy zwichrowany. Niestety nie jest idealnie płaski. Coś musiało pójść nie tak, dopiero to zauważyłem przy ustawianiu geometrii usterzenia jak ustawiałem model pod laser i inklinometr.

  10. Wracając do tematu Vela. Z uwagi że ja skończyłem budować (prawie) swój egzemplarz, jednak nie wyrobiłem się z oblotem przed wylotem na urlop to napiszę dwa słowa o samym wyposażeniu. 

    Ja zazwyczaj nie patrzę aż tak mocno na wagę modeli, bo osobiście uważam że parę gram różnicy nie zrobi dla człowieka nie latającego w zawodach aż takich różnic w powietrzu i staram się dobierać mocniejsze napędy jak i akumulatory o większej pojemności, jednak tutaj w przypadku tego konkretnego motoszybowca to przestrzegam bo jest problem z wyważeniem modelu. Zalecam stosowanie raczej akumulatora w granicach 1000mhA i wagi ok 80-90g jak również silnika typu ART 1700 (obsada/wręga aluminiowa cofająca silnik ładnie się sprawdza jednak cofa SC do tyłu). W każdym razie u siebie mam takie wyposażenie:

    ART 1900,
    3S 1550mha tattu

    40A regiel Hobbywing

    10A bec Castle

    serwa 6x es3352

    Odbiornik Archer GR8

    Czujnik napięcia frsky
    Kołpak "Z" ale nie ten od AH

    śmigło graupnera 15x6

     

    Reszta jak producent przewidział

     

    Z wyposażeniem j/w niestety trzeba wszystko wrzucać pod skrzydło (regiel, odbiornik, bec) co sprawia że trzeba przedłużać kable itd... znowu zwiększając wagę. Także pewnie model będzie ważyć w okolicach 1480g mnie to nie przeszkadza (producent deklaruje chyba 1330g). Z uwagi na to jednak zalecałbym mniejszy silnik i akumulator zawsze z 70-80g można zaoszczędzić. Ja nie kupowałem elektroniki pod ten konkretny model (oprócz serw) miałem wyposażenie i użyłem to co miałem jednak dla konfigurujących od zera, warto troszkę patrzyć na wagę.

  11. Witajcie, 

     

    zakupiłem ostatnio jedną rzecz w tym sklepie i od 3 dni nie otrzymałem żadnego kontaktu. Czy kto z Was ma numer do tychże jegomości? Bądź kupował coś ostatnio u nich o ma jakieś doświadczenia z kontaktem z nimi?.

  12. I to jest profesjonalne wytłumaczenie. Jakiego testeru używasz do serw? Bardzo przydatne urządzenie.

     

     

    Ja przed dobraniem bec”a robiłem pomiar na es3352 i brały max ok 0.8a ale to oczywiście pomiar zwykły nie tak profesjonalny. Piszę o tym bo zawsze lepiej taki niż żaden. A może komuś się przyda.

  13. 12 minut temu, Patryk Sokol napisał:

    Orczyk minimalnie wystaje, dlatego klapki mają taką wypukłość, żeby to ograć.

     

     

    A już myślałem że jakoś ułożyłeś inaczej to serwo w sposób, którego nie znam i nie będę musieć tych okropnych klapek stosować. No ale cóż trudno. Przynajmniej nie będę musieć robić ich od zera sam. Dobrze że je dokładają do zestawu.

     
    Tak jeszcze na marginesie to szkoda tylko że nie dają spolszczonej instrukcji. Domyślam się że cele sprzedaży są na zagranicę, ale jednak mogli by Polakom dać instrukcję w rodowitym języku. Jedyne co mnie zaskoczyło? w tym zestawie. 

  14. Wracając do zewnętrznego Beca to miałem dwie opcje albo kupić jakiś lepszy regiel z becem 8A albo zewnętrzny (używam regli hobbywing mam ich kilka i z tych tanich to jedynie one mnie nigdy nie zawiodły). W każdym razie zdecydowałem się na konfigurację regla 40A z wyłączonym bec i zakup zewnętrznego Bec'a (castle lub jeti) ten jeti co mam niestety przy napięciu 3S daje słabą wydajność prądową więc nie będę ryzykować. Generalnie wychodzę z założenia że regiel zawsze się spalić może a bec zewnętrzny jednak to inne urządzenie. (Oczywiście też może pójść z dymem ale regle mając dwa osobne obwody na stabilizację napięcia i do samego silnika kosztują sporo (najtańszy chyba frsky neuron jak dobrze pamiętam. 

    Napiszę też dwa słowa o wrażeniach z modelu. 
    Wróciłem do tych patyczaków po wielu latach, wcześniej trafiały mi się jakieś skrzydła drugiej jakości i dorabiało się resztę. Teraz mając cały zestaw - kompletny mogę powiedzieć że jest warty swojej ceny. Jakość samych skrzydeł, kadłuba itd... bez zarzutu. Nie mam się do czego przyczepić. Zdecydował się na silnik od AH tutaj nie mam zdania zobaczę jak będzie to latać - wygląda jak każdy z dalekiego wschodu także ciekawe, na pewno go wrzucę na hamownię. Użyłem też wręgi dedykowanej aluminiowej, mając tokarkę trochę ciężko było mi ją kupić, no ale z uwagi na oszczędność czasu zdecydowałem się na zakup. Oczywiście taką redukcję można samemu bez problemu wytoczyć zaoszczędzając trochę kasy. Do pokrycia skrzydeł użyłem dedykowanego lakieru AH - do którego przyznam się szczerze byłem sceptycznie nastawiony (zestaw lakier + rozpuszczalnik z AH) ale faktycznie tak jak to ludzie piszą i mówią w AH ładnie pokrył skrzydła i wypełnił wszystkie pory drewna. Zobaczymy jak za parę lat będą te skrzydła wyglądać, mam nadzieję że np z wilgoci nie podzieje się nic z nimi. Zastosowałem troszkę inny patent na rozprowadzanie lakieru. Mianowicie nie użyłem pędzla ale wałków kupionych w Action z malutką kuwetą (bodaj 5zł?) taką techniką naprawdę ładnie wyszło mi pokrycie lakierem, bez zacieków i ryzyka że gdzieś pędzel zostawi ślady. Oczywiście nie żałowałem lakieru 2 warstwy bez szlifowania + szlifowanie + warstwa wykańczająca + szlif 1200. Jestem zadowolony z efektu.

    Co do reszty budowy to chyba wszyscy zainteresowani widzieli już mnóstwo postów, relacji więc nikt tutaj ameryki nie odkrył. 

    Patryk pytanie dla Ciebie mówiłeś że masz tam ES3352 jak je mocowałeś w "półkach" lotek (orczyk wystaje Ci z dołu skrzydła?) prowadzenie  drut i ramię masz od góry jak na planach. Ja też tak oczywiście robię ale widzę że w lotkach delikatnie będzie mi orczyk z dołu wystawał (cieńki profil skrzydła) a chciałem zakryć dół skrzydeł na równo bez tych osłonek na serwa z tworzywa.?

  15. Tam o przewiew w kadłubie będzie trudno:P, z ciekawości zobaczyłem tą instrukcję i mnie to zaskoczyło. No nic zobaczę może poszukam jakiegoś innego beca, może ktoś z Was ma coś godnego polecenia pod 3s?

  16. 3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

    Widzę, że Ty wersją hardą silnikowo robisz :)

     

    Sam ujeżdżam ART-1700 :)

     

     

    Wersję rozwojową wybrałem :P

     

    Tak też zrobię mam Max bec od Jeti leży i się kurzy 10A powinno wystarczyć. Co prawda na 2S ale pociągnę napięcie od gniazda balansera akumulatora, chyba to nie jest niezgodne "ze sztuką?. Dziwna sprawa z tym max bec, pisze że 2S a w instrukcji maksymalne napięcie na wejściu 16V trochę tego nie rozumiem, 

    Macie jakieś inne sprawdzone zewnętrzne Bec?, które idą bezpośrednio z 3-4S?

  17. A tak przy okazji chłopaki to jak rozwiązujecie w swoich modelach kwestie bec dla serw. U siebie będę mieć zamontowanych 6x es3352 silnik art 1900 i regiel 40a/3a bec nie wiem czy to nie za mało. Dajecie jakieś zewnętrzne bec czy zostawiacie sam regiel? 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.