Skocz do zawartości

Ultimate 180cm - Relacja z budowy.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z dobiegającą do końca budową Katany 2m i 1,4 m postanowiłem rozpocząć budowę kolejnego dużego modelu.Postaram się aktualizować relację z budowy w miarę możliwości.Plany pobrałem z mojej ulubionej stronki http://www.rc.nareks.cz/download.htm

W samej konstrukcji wprowadzę parę zmian co będzie widać na fotkach.Zabrałem się więc do pracy, uruchomiłem ręczny laser(piłka włosowa) i wyciąłem pierwsze elementu.Wewnętrzne wzmocnienia kadłuba są ze sklejki lipowo-balsowej 2,5mm, wręgi będą ze sklejki brzozowej 3mm (tylko te które muszą mieć odpowiednią wytrzymałość) i sklejki lipowej.

dsc0201.jpg

dsc0202r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość slawekmod

Dzisiaj byłem w Warszawie i wskoczyłem do sklepu na Bitwy (modelarnia.pl).Kupiłem trochę balsy i listewek no i kółko ogonowe do małej katany bo na sobotę planuję oblot, więc jeden model zejdzie z warsztatu.Ostatnio panuje moda na duże Ultimate więc powoli i ja zrobię takiego.W czwartek będę w Krakowie więc dokupię jeszcze trochę brakujących materiałów i kadłub powstanie w ciągu 2 tygodni jak będzie trochę czasu na modelowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Paweł, dzisiaj byłem w Warszawie, miałem zadzwonić ale nie miałem Twojego numeru.Może w przyszłym tygodniu będę na 3 dni w stolicy to się jakoś spotkamy i porozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Dzisiaj wyrysowałem wstępnie wręgi mocujące domek silnika.Pomiędzy tymi wręgami będzie wklejone łoże podwozia.Ponieważ mocowanie podwozia wg. oryginalnych planów było zbyt delikatne trochę je przerobiłem.Tak na marginesie to skrzydła będą u mnie dzielone na połówki.

dsc0213.jpg

Po wycięciu wręg postaram się je odchudzić z nadmiaru sklejki (otwory i te sprawy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
A żeberka nie prościej w bloczku za jednym zamachem ciachnąć???Nawet gdyby były zbiezne to przeciez nie ma problemu.Pytałem się o ten laser jedynie w kontekscie reszty wręg,wzmocnień,półwręg i tak dalej :wink:

 

Hehe, wiadomo że w żeberka w bloczku ale jak będzie ich ze 30 balsowych i kilka sklejkowych to potrafi się znudzić taka praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeberka nie prościej w bloczku za jednym zamachem ciachnąć???Nawet gdyby były zbiezne to przeciez nie ma problemu.Pytałem się o ten laser jedynie w kontekscie reszty wręg,wzmocnień,półwręg i tak dalej :wink:

 

Hehe, wiadomo że w żeberka w bloczku ale jak będzie ich ze 30 balsowych i kilka sklejkowych to potrafi się znudzić taka praca.

 

To prawda, jak piłowałem żeberka do szybowca to zajęło mi to połowę czasu budowy całego modelu :/ Strasznie monotonna praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Tak na zakończenie OT o wycinaniu żeberek to wystarczą dobre szablony , papier 40 potem coraz mniejszej gradacji i bloczek można zrobić w miarę szybko bez szlifierki.Podejrzewam że w 2-3 godziny dałbym radę.Tylko zostaje jeszcze jeden problem-pył balsowy.Ja modele robię w kuchni więc żona jak zwykle jest "zadowolona>> :evil: " z moich prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zakończenie OT o wycinaniu żeberek to wystarczą dobre szablony , papier 40 potem coraz mniejszej gradacji i bloczek można zrobić w miarę szybko bez szlifierki.Podejrzewam że w 2-3 godziny dałbym radę.Tylko zostaje jeszcze jeden problem-pył balsowy.Ja modele robię w kuchni więc żona jak zwykle jest "zadowolona>> :evil: " z moich prac.

 

ooo popatrz moja zona tez dostaje piany keidy w kuchni szlifuję balsę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąłem dwie wręgi mocujące domek silnika i łoże podwozia , wyażurowałem trochę celem zmniejszenia wagi.Muszę wyciąć jeszcze jedną półwręgę , jednak mogę wstępnie pokleić przód kadłuba.Domek silnika również będzie ażurowany żeby nie wyszedł pancernik.Po sklejeniu i usztywnieniu tego co na zdjęciach zabiorę się za tylną część kadłuba.Kadłub jest w miarę prosty w sensie wykonawczym, napewno mniej pracochłonny niż w Katanie X-lite.

 

dsc0214.jpg

 

dsc0215v.jpg

 

Dzisiaj skleiłem elementy w całość (oprócz firewalla).Zrobiłem również sklejkowe półki na nakrętki kłowe mocowania płata.Zastanawiam się nad sensem ażurowania boczków, sklejka lipowo-balsowa waży niewiele a jak powycinam otwory to stracę trochę na wytrzymałości oszczędzając ze 30g na konstrukcji.Jeszcze się zastanowię.Muszę zeszlifować namiar żywicy żeby było ładnie :D.

dsc0216x.jpg

 

dsc0217d.jpg

 

Przymierzyłem podłużnice i chyba bez wyginania na gorąco się nie obejdzie.

 

dsc0225l.jpg

 

Edit: wygiąłem przed chwilą podłużnicę sosnową 6x6 mm uprzednio gotując miejsce zgięcia we wrzątku przez kilka minut, efekt zgodny z przewidywanym, sosna daje się giąć w łuk bez problemu.Zero rozwiązań siłowych :D.Zaczyna mi się podobać praca przy tym modelu.

 

Edit: Wykonałem prosty przyrząd do utrwalania kształtu listew.Najpierw moczyłem listwy we wrzątku przez około 5 minut, potem lekko podgiąłem każdą z osobna i wszystkie hurtem umieściłem w przyrządzie, jednak żeby po wyjęciu przyjęły prawidłowy łuk musiałem nadać im większą krzywiznę na czas schnięcia.Samo wyginanie okazało się dość proste.

 

dsc0230.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu Świąt prace mechaniczne wstrzymane , ale żeby nie siedzieć z założonymi rękami wyrysowałem lipowo-balsowe wręgi oraz boczki na tył kadłuba z takiego samego materiału.Zapewne jeszcze się to wyażuruje.Myślę że do końca tygodnia zrobię około 50-60% kadłuba.

 

dsc0231j.jpg

 

Podam link do planów w PDF oraz relacji z budowy podobnego modelu z tych samych rysunków. http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=521278

 

I po Świętach.Wyciąłem wręgi , przymierzyłem wszystko wstępnie :)

dsc0232.jpg

 

dsc0234g.jpg

 

dsc0233.jpg

 

dsc0236.jpg

 

dsc0238i.jpg

 

dsc0239a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzne wzmocnienia kadłuba są ze sklejki lipowo-balsowej 2,5mm, wręgi będą ze sklejki brzozowej 3mm (tylko te które muszą mieć odpowiednią wytrzymałość) i sklejki lipowej.

Witam. Gdzie kupuje Pan sklejkę lipowo-balsową 2,5mm? Kupowałem raz sklejkę w riku 3mm i przyszła strasznie pofałdowana.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.