Skocz do zawartości

Ultimate 180cm - Relacja z budowy.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Uzupełniając na bieżąco relację wstawiam zdjęcia w połowie wykonanego statecznika poziomego, do wieczorka będzie gotowy cały, może dziś jeszcze zrobię dwie połówki steru wysokości.

dsc0256.jpg

dsc0257t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że co jeden model to szybsze tempo prac. Chyba niedługo szykuje się jakiś oblot ;D

 

:D Chcę kończyć jeden tygodniowo :D A tak na poważnie to skończyłem statecznik poziomy . trzeba podszlifować tylko.Fotki chyba jutro będą chociaż nie wiem czy warto to pokazywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiony ale nie oszlifowany statecznik:

dsc0260.jpg

 

A tu porównanie dla Grześka z małą kataną 1,4m

 

dsc0258.jpg

Nic innego nie miałem pod ręką.Kadłub Ultimate ma około 130cm w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultimate będzie odrobinę mniejszy od Katany 2m ale za to dwa płaty :D.Tydzień miałem dość pracowity w firmie więc model nie ruszany, ale jutro się coś zrobi przy nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Wyginam balsę na płyn do mycia szyb z amoniakiem.Pryskam tym płynem obie strony balsy aż jest mokra, podginam w rękach coraz bardziej aż uzyskam pożądany kształt.Następnie suszę wszystko suszarką do włosów.Balsa ma być sucha.Tak wygięty element po docięciu do właściwego wymiaru nie wymaga szpilek podczas klejenia.Po prostu jest dopasowany.Elementy modelu kleję na CA a bardziej odpowiedzialne wymagające wytrzymałości spoiny to żywica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Wczoraj wpadłem na pomysł pokrycia spodu kadłuba miękką balsą 1,5mm.W związku z tym wyrzuciłem trochę wzmocnień (listwy balsowe) z kadłuba.Ich rolę przejmie teraz pokrycie.Kadłub jest bardzo sztywny.Zmieniłem też dolne profilowanie kadłuba bo to w planach nie bardzo mi się podobało.

dsc0261e.jpg

dsc0262.jpg

 

 

Wziąłem się za połówki steru wysokości , oczywiście znów brakło kleju :evil: .W każdym razie dam radę je skończyć dziś.Chyba tym razem zastosuję zawiasy kołkowe bo wycinanie szczelin na płaskie jest bardzo męczące.

dsc0263r.jpg

 

Trochę więcej zrobione...

dsc0264s.jpg

 

.... i prawie skończone..

dsc0270.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Głupio się przyznać ale skończyła mi się balsa :cry: ale zamówiłem ze 20 desek różnej balsy więc może skrzydła do następnej soboty :wink:

 

PS.Zdjęcia prześwietlone jakieś wychodzą, próbowałem na Manual ale za dużo tam ustawiania (Nikon D60) :roll:

 

 

 

Dokładając kolejną cegiełkę do relacji zamieszczam fotkę kadłuba, dziś dorobiłem zakończenie kadłuba pomiędzy statecznikami.Wstępnie oszlifowane ale nie do końca.Jutro się tym zajmę.

dsc0272h.jpg

 

Dla Grześka z Wałbrzycha jeszcze jedno zdjęcie Ultimate przy Katanie 1400mm.

dsc0276.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Dla czytających tą relację: budowa nie stoi w miejscu, wkleiłem statecznik pionowy i zaszpachlowałem "wgniecenia technologiczne" :D czyli wszystkie powstałe wgniecenia balsy w kontakcie ze stołem, kaloryferem itp.Szpachlę zrobiłem w wypróbowany sposób czyli żywica i talk.Lekkie i łatwo dające się szlifować.Jutro wrzucę jakieś fotki.Pozatym jutro ten Wielki Dzień czyli oblot małej Katanki 1,4.Zobaczymy co będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
Uf , a już się bałem że mnie przegonisz i pokażesz gotowego Ultimata.

No nic kibicuje Ci i może spotkamy się niedługo na wspólne polatanie.

 

Nie ma szans na rozpoczęcie skrzydeł bo towar nie doszedł.Na latanie możemy się umówić, nie ma problemu.Jak jutro nie rozwalę Katanki to ją zabiorę na wspólne loty.

 

Dziś sobota.Wprowadziłem zmiany w konstrukcji kadłuba a dokładniej garbu.Zmiany obejmują 100% konstrukcji tego elementu ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Z demontażem garbu poszło łatwo więc odchudziłem kadłub, muszę powklejać przekątne listwy żeby kadłub nabrał utraconej delikatnie sztywności.

dsc0424n.jpg

 

Aha , pod balsą są podłużnice, kadłub jest wytrzymały.Nie powinno być problemu z koncentracją naprężeń.Pożyjemy , zobaczymy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.