Jump to content

Darmowy CAD


madrian

Recommended Posts

A9CAD mnie wk...urza. Jego funkcjonalność jest... mała.

Dlatego szukałem bardziej rozbudowanych programów.

Znalazłem takie coś, może się komuś przyda:

 

http://www.apm.ru/eng/free

 

http://www.3dcad.pl/artykuly/wiecej/8/Nowosci-Solid-Edge-V20.htm

http://www.solidedge.eu.com/isapi/pagegen.dll/pages?page=free_2d

 

http://www.newtechsolutions.pl/ (Download wersja edukacyjna).

 

http://www.qcad.org/

 

http://www.kompas-3d.pl/wersja_darmowa_kompas_lt.php

Ten właśnie ściągam do wypróbowania.

 

I tak bardziej ogólnie:

http://wilk13.net/cad.php

 

Może ktoś tu znajdzie coś dla siebie, zamiast A9CAD.

Link to comment
Share on other sites

Solid Edga nie ściągnąłem i nie próbowałem. Na razie obwąchuję się z Kompasem, niczym pies z jeżem i powiem tylko tyle, że po 2 próbnych rysunkach wywalę A9CAD-a na zbity pysk z mojego dysku. Kompas nawet w wersji light jest dużo milszy od siermiężnego A9CAD-a.

 

Zapytam się jeszcze - może jakiś stary weteran coś takiego widział, Jest na forum jakiś temat opisujący proces projektowania "od zera" konstrukcji balsowej? Czyli jak tworzyć formatki, na co zwrócić uwagę, jakich błędów unikać, jak przygotować je do wydrukowania na papierze, by móc je wyciąć (daruję sobie na razie laserowe wycinanki).

Jeśli nie ma to trudno. Będę czytał pasjami relacje z budowy ARF-ów, może coś wpadnie do mózgoczaszki. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Szybki sposób na darmowe podzielenie pliku DXF/DWG na dowolną skalę i drukowanie pliku w plany wykonane z kartek A4.

 

 

Ja używałem/używam QCad w Ubuntu 8.10 ( linux ) i powiem tak: działa lepiej od A9CAD, ale QCAD nie otwiera DXF i muszę odpalać przez Wine QCAD Converter i konwertować DXF na DWG ( Tu nie jestem pewien czy QCAD otwiera DXF / czy DWG - wiem że musze przeprowadzić proces konwersji ) - zajmuje to 30s, ale zawsze osiągam najlepszą jakość do wydruku.

 

QCAD'a używam do podglądu i zapisywania planów do pliku JPEG w rozdzielczości zazwyczaj 10 000 x 10 000 ( plik wynikowy od 5 do 100 mb ... ) , a następnie ten plik JPEG wsadzam do Posteriza, gdzie dzielę to na kartki A4 w dowolnej skali i drukuje.

 

Jeśli akurat nie moge włączyć linuxa ( Notebook ) i przeprowadzić procesu konwersji w QCAD to włączam PC'ta z XP i uruchamiam QCAD'a , i przez darmową wirtualną drukarkę obrazów i PDF'ów drukuję plik , który potem otwieram w Posterizie.

 

Jednak nie polecam tej metody bowiem rozdzielczość tak otrzymanego wydruku ( w jpeg; PDF Posteriza nie importuje ) jest bardzo mała - np. 2560 x 3000 w porównaniu do 10 000 x 10 000 w QCAD ...

 

Posteriza daje wynikowy plik w PDF, lub od razu drukuje w prawdziwej drukarce.

 

Wszystkie wymienione powyżej przeze mnie aplikacje są darmowe.

Jednak QCAD jest płatny, a w wersji Demo działa przez 10 minut i łącznie może działać przez 10 godzin. ( Można dłużej - wystarczy odinstalować potem i usunąć pliki z rejestru ( w Windowsie; w Linuxie usunąc pliki konfiguracji i instalacji, ew. przestawić datę na czas instalacji i znowu zainstalować - wszystko się resetuje )

 

I tu pytanie do Madriana

Czy mógłbyś sprawdzić czy darmowy Kompas obsługuje zapis pliku dxf/dwg do pliku *.JPG/*.BMP/*.RAW lub innego pliku ,,zdjęciowego"?

Link to comment
Share on other sites

z darmowych bądź prawie darmowych cadów najlepszy jest ZWCAD (w pewnych wersjach jest darmowa, normalnie coś tam kosztuje choć ułamek AutCADa) oraz pochodne IntelliCAD.

 

Na co trzeba zwracać uwagę- jeśli szykujesz pod wydruk na ploterze, to właściwie na nic, może warto żeby rysunek zajmował nie 5 ale powiedzmy 2 arkusze czyli właściwie poukładać elementy. Jeśli szykujemy pod laser, kluczowe jest takie ułożenie na formatkach żeby A) własciwie ułożyć do kierunku słojów B) tak rozmieścić , żeby zminimalizować odpady C) pamiętać o odsunięciach na pół grubości lasera (ale to nie zawsze jest potrzebne) D) starać się unikać rysowania linii podwójnych, nie podociąganych a najlepiej kazdy obiekt transformowac na polilinię.

Link to comment
Share on other sites

A nie lepiej kupić za ok 200pln Corela, który otwiera grafikę wektorową i jest przyjazny w rysowaniu i skalowaniu? próbowałem różnych CAD-ów i żaden nie był tak prosty jak Corel.

 

Ok 300pln bardziej... :wink: Ty wiesz ile pakietów, silniczków, odbiorników, czy balsy można za to kupić? ;D

Na stos heretyka! :devil: :ble:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.