Skocz do zawartości

Amciu dla karpika czyli dron zanętowy.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zaczęły mnie  bawić dodatki do drona który ostatnio zbudowałem. I tak były już  zrzuty granatów, konfetii czy licznik Geigera.

Teraz przyszedł czas na latającą łódkę zanętową a raczej drona zanętowego.

Podobnego drona zaprojektowali Francuzi ale ich miał tylko 600g ładowności. W moim jest to aż 3,5 litra co daje do 3kg zanęty. To już jest  wynik.

Celem była prostota wykonania w technologii 3D. Wydruk to tylko kilka godzin. 

Oczywiście cały projekt należy traktować jako zabawę bo nie widzę faktycznego zastosowania w praktyce. 

Wszystkie potrzebne pliki 3d zostaną udostępnione gratis na cults3d. 

Śmiało nazwę ten projekt Polskim systemem drona zanętowego. W końcu został zaprojektowany w Polsce przez Polaka. :)

 

Sam dron to bardzo nietypowa konstrukcja. Mało takich setupów można znaleść w sieci.

 

 

SETUP drona:

rama MARK4 v3 13inch.

silniki typ 5010 360kV

śmigła 13x10x3 ( całkowity ciąg 3,5kg przy mocy 365W)

regulatory blheli 45A

FC omnibus F4 V3 PRO

autopilot Arducopter

Sterowanie serwem MOTOR8

zasilanie 6S 5000mAh

 

dodatkowo pływaki 2 x 75 cm, wyporność ok 5kg.

 

Na uwagę zasuguje wartość TH0 która wynosi przy gołym dronie ok 0.2 czyli 20% a przy 4,5kg 0.45. To wynik nietypowo dobry. 

Pobór prądu przy 6S i zawisie wynosi 9A (2kg) Maksymalny pobór na "pełnym gazie" 62A. 

Prędkość ograniczona do 50km/h i przy tej prędkości pobiera tylko 13A. 

 

Pojemnik na zanętę:

 

Pojemnośc ok 3,5l

Waga ok 300g, materiał PLA PLUS ale może być dowolny. 

Jedno serwo metalowe 9g służy jako mechanizm zwalniający klapy. Oczywiście można zmienić projekt i przy dwóch serwach otwierać dwie komory w innym czasie. Sterowanie serwem w moim przypadku 

odbywa się przez motor8 ze względu na małą ilość wyjść w zastosowanym FC.

 

Ciekawostką jest też bardzo niski hałas generowany przez ten setup. Wynosi poniżej 71DBA w zawisie przy odległości 1m.

 

A w głowie mam już kolejny projekt którym będzie agrodron za psie pieniądze. :)

 

 

IMG_20260624_164748.thumb.jpg.5cfe579aa93184a9cdf6bf43a4aa5bdd.jpg

 

IMG_20260624_164541.thumb.jpg.95aa8b52216afe9d86389dfc88d0c15d.jpg

 

IMG_20260624_164617.thumb.jpg.c01f44df8b79e5dafcd8c62f94e6c56f.jpg

 

 

IMG_20260624_185033.thumb.jpg.dbcf5dc47aa81fadf1c9ef01a8c6cfb5.jpg

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Przyznam ze jestem zaskoczony pomysłem bo wyglad osobliwy ale funkcjonalny a czy wszystko drukowałes ? Moze jeszcze kamery patrzace w przod i w dół 

Opublikowano

Z tego co się orientuję to podstawą dobrych połowów jest  wybór  dobrego miejsca. Dlatego w łódkach zanętowych montuje się echosondy. Oczywiście wędkując na jednym łowisku możemy wiedzieć gdzie ryba bierze. Druga sprawa to pogoda i czas. Nie wiem czy dron jest na to odporny. W ciemną deszczową noc drona bym raczej nie wysłał w misję zanętową ... a łódka daje rade. Mając jednak takiego drona możemy się wspomóc w łowieniu.... bez konieczności wydawania 5-10 tys. na łódkę.

Powodzenia.

Opublikowano
1 godzinę temu, Marek_Spy napisał:

a czy wszystko drukowałes ? Moze jeszcze kamery patrzace w przod i w dół 

pływaki to rury na basen z ACTION za 6,50 i rura PSV 16mm z MRÓWKI. reszta drukowana. 

Kamery brak w tym modelu ale tylko dlatego, że nie widziałem sensu w ich montarzu w tym projekcie. W oprogramowaniu na telefon mogę podać miejsce zrzutu i dron sam wystartuje, doleci do punktu i dokona zrzutu karmy. Potem sam wraca i ląduje i wyłącza silniki. To można nawet w nocy robić to tryb autonomiczny.

Godzinę temu, RobRoy napisał:

Mając jednak takiego drona możemy się wspomóc w łowieniu

Mi bardziej chodziło  o tych Francuzów. Oni mają a my co? Gorsi? :)

 

EDIT

 

Udostępniłem pliki stl.

https://cults3d.com/en/3d-model/gadget/polish-bait-drone-3-5-liters-flying-bait-boat

 

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.