Skocz do zawartości

rura węglowa na ogon ?


Piotter

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad zmajstrowaniem trenerka/platformy do aparatu fotograficznego o napędzie pchającym. Wymyśliłem sobie że ogon byłoby najprościej zrobić z rury węglowej. Przy rozpietości skrzydła 120 cm potrzebowałbym odcinek o długości 70-80 cm, no i tu jest dylemat jakiej średnicy powinna być żeby zapewnić odpowiednią sztywność części ogonowej. Mam rurkę 8mm, ale odnoszę wrażenie że co prawda wytrzymałość to ona ma dużo więcej niż wystarczającą, sztywność na takim odcinku jest już za mała, ponieważ obawiam się tutaj flatteru całego usterzenia. Widziałem w którymś w naszych sklepów rurki 10 - 12 mm, wiem też że z węgla robi się elementy wędek teleskopowych. Pytanie zasadnicze jednak to: jakiej średnicy rura zapewni w takim przypadku odpowiednią sztywność części ogonowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA też planowałem coś podobnego pod napęd spalinowy. Chciałem zastosować rurę fi15 z wędki. Bardziej niż wytrzymałości rury bałem się wytrzymałości łączenia rury z kadłubem .Rura miała być na wysokości skrzydeł a kadłub poniżej(górnopłat) Usterzenie odwrócone V (tak dla bajeru :P) .

Projekt niestety upadł bo wymyśliłem coś innego..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu w podobnym modelu zastosowałem rurkę duralową 20x1 i dawała radę. Okazała się najmocniejszym elementem modelu, waga nie była tu żadnym problemem. Mocowana była przez zacisk w przeciętej kostce wykonanej z poliamidu i skręcanej 4 śrubkami M3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wszystko zależy od napędu, pow. usterzenia, sposobu latania...

Do spokojnego polatania wystarczy...

Popełniłem kiedyś funfly'a (TADPOLE?), rozp. 120 cm, napęd MVVS-6,5 ccm. W oryginale rurka była 1/2 cala - dałem bodajże 18 mm i prawie nie dało się tym latać, tyle, że stery ciut powierzchni miały, no i te wychylenia... :wink:

PS

Rurka nie była węglowa - coś z wędkarskiego, ale ???, wyglądało na szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło nie szkło ...karlem, wskazał na poważny problem

Wędka ma się giąć a nie być sztywna co innego rura na kadłub szybowca - ta ma być sztywna .

Sprawdziłem "dopalacz " 1,2 metra średnica 60/52mm sztywny ale jak zablokowałem w kaloryferze idzie go wygiąć o 5cm od osi ! poza tym trochę drogo -400zł to już można mieć gotowy kadłub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy okazji obejrzalem rurkę z której zrobiony jest aluminiwy kij do mopa :twisted: . Średnica nieco ponad 20 mm, lekka, sztywna, tania więc chodzi mi po glowie pomysl modelarskiego wykorzystania tego czegoś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem kosztuje ale waży tyle co cegła(- no może pół) i jest miękka jak diabli

a "kompozyt" to chinole nazywają mieszaninę szkła , barwionej żywicy ,papieru i szpachli pod farbą..

dobre szybkie 3 metrowe baty zaczynają sie od +-300zł niestety i niestety też będą elastyczne

wiem bo mam kilkadziesiąt wędek w tym wiele z najwyższej półki ( trofea z zawodów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło nie szkło ...karlem, wskazał na poważny problem

Wędka ma się giąć a nie być sztywna co innego rura na kadłub szybowca - ta ma być sztywna .

Sprawdziłem "dopalacz " 1,2 metra średnica 60/52mm sztywny ale jak zablokowałem w kaloryferze idzie go wygiąć o 5cm od osi !

Hehe utopia z tego co pamiętam z mechaniki to ciało na 100% sztywne nie istnieje, to kwestia umowy :D ale może się mylę tyle lat a wszystko się zmienia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe utopia z tego co pamiętam z mechaniki to ciała na 100% sztywne nie istnieje, to kwestia umowy :D ale może się mylę tyle lat a wszystko się zmienia :P

 

wiesz że lubię Twoje poczucie humoru dlatego odpowiem humorem ...

ciało sztywne z biegiem czasu staje się już coraz mniej sztywne

 

tylko jak zaaplikować do takiej wędki te niebieskie pigułki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.