Skocz do zawartości

Wybor elektroszybowca dla kogos 'powracajacego do hobby' :)


tomasz1974

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich modelarzy.

 

Moj pierwszy post, wiec wypada cos o sobie napisac. Bede sie streszczal :)

Mieszkam w Lodzi i od dluzszego juz czasu ciagnie mnie z powrotem do latania. Kiedys (9-10lat) temu latalem i to calkiem sporo - najpierw zestawowym, konstrukcyjnym, czeskim modelem Asterix - pozniej fajnym modelikiem arthobby.. chyba o nazwie Orlik, Orzelek.. czy jakos tak. (1.6m rozpietosci - ster. kierunek/glebokosc)

Niestety z roznych powodow zaniechalem tej przygody, ale checi do zlozenia czegos i polatania drzemia.. i wyglada na to, ze jest sposobnosc/troche czasu by do tego powrocic.

 

No i tu jest sedno problemu :) Wypadlem troche 'z obiegu' ale wydaje mi sie, ze spokojnie z budowa zestawowego modelu sobie znowu poradze z oblotami moze tez. Etap swobodnie latajacych czeskich letadelek przeszedlem, choc pomoc i oko kogos doswiadczonego napewno bylaby nieoceniona.

Troche latalem w przeszlosci, wiec nie boje sie szczegolnie, powrotu - chyba nie musi byc bolesny :) Nadajnik mam Flash x5 odbiornik hitaca 5 kanalow (dawny rozmiar micro :) serwa, maly naped: regulator, akumulatory, silnik i smiglo..

 

Ogladalem kilka 'zestawow styropianowych' i wiem jedno - nie chce czegos takiego. I bezwzglednie nie dam sie na to namowic.

Modele o konstrukcji fornier styropian, laminatowy kadlub wspominam najlepiej. Juz kiedys przeszedlem przez ich budowe - wydaja mi sie trwale,a lekkie i wiem jak naprawiac. Z calolaminatowym mialbym duzy problem, pomijajac niebagatelny czynnik - cene.

 

Co Koledzy mozecie doradzic? Kiedys byly tylko modele arthobby i jakies tam czeskie zestawy.. Chcialbym nie za maly i nie za duzy (tak pewnie 2-2.5m) tak by byl nie za trudny w lataniu ale poreczny - raczej 2kanaly, bez lotek na poczatek. Cene takich modeli moge jeszcze zaakceptowac.

 

Znalazlem Thermic-RES w ofercie arthobby (sentyment:), tyle ze nie wiem czy zmieszcze tam jakikolwiek naped (wiem szybowce najfajniejsze, ale chce miec troche wygody, no i warunki nie pozwalaja i polatac z napedem :) A moze Duo od blejzyka? Ktos tu dobrze pisal o jego mefisto. Dwie firmy chyba z okolic Lodzi, wiec zaleta jest mozliwosc obejrzenia zestawu.

 

Co Koledzy doradzicie? Staralem sie mocno sprecyzowac oczekiwania. Przyznam, ze mam juz typ ale szukam opinii innych.

 

PS Sprawe wyboru napedu pominalem zostawiajac sobie ja 'na deser' ale rowniez ten wybor mnie czeka, wiec chetnie wyslucham sugestii co do wyboru czegos co nie zrujnuje mojej kieszeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał coś z Perfecthobby ze stajni Blejżyka.

 

ELF czy mefisto myślę spełni twoje oczekiwania. Ciekawa też jest oferta Modellotu - dobra jakość do ceny.

 

Skoro już latałeś warto mieć lotki. Zrobisz model bez lotek i będziesz żałował że ich nie masz ;-)

 

ps.szybowce z arthobby latają dobrze ale te ceny ;-(, Blejżyk jakość ma podobną ale ceny sporo lepsze.

 

Najkorzystniej będzie kupić sam płat , trochę balsy, sklejki, rurka z wędki. Płat kupiony wsadzić do kadłuba zrobionego samemu. Kadłub można zrobić sobie idealnie pod własne wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

Zastanawialem sie nad zrobieniem samemu kadluba, ale szybko zrezygnowalem. Nie dam rady zrobic dobrego laminatowego a 'konstrukcyjny/klasyczny' to juz bedzie ostatecznosc.. Zreszta - cena samego kadluba nie jest przy cenie calego zestawu jakas odstraszajaca, a odpada duzo pracy i klopotu. Mam nadzieje, ze ten w Duo pomiesci - jutro jestem umowiony, wiec zrobie rozeznanie bezposrednio u producenta :)

Co do lotek to mam chytry plan by kupic platy bez lotek ze wzniosem, albo nawet podwojnym wzniosem - takie wlasnie na poczatek dla latwiejszego latania, a pozniej dokupic wersje lotkowa samych platow. Wymaga to pewnej precyzji w wykonaniu mocowania do kadluba w skrzydlach, aby oba platy identycznie 'lezaly' na kadlubie. No chyba ze sie myle?? Ma to szanse powodzenia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płatów można tak zrobić. Trzeba jednak pamiętać by s.c. obu płatów wypadł w tym samym miejscu (jeden ma sera, a drugi nie)

 

Trzeba też od razu wyciąć otwory pod kable serw w kadłubie i porobić przedłużki. Polecił bym też ogon klasyczny bo łatwiej zrobić napęd niż w V.

 

Napewno takie coś ma sens i fajnie mieć oba płaty do jednego kadłuba. Na lekki wietrzyk i termikę - łamańca bez lotek , na większy wiatr i zbocze płacik z lotkami. Dobrze też było mieć na obu płatach inny profil ;-)

No i jak płat bez lotek to tylko podwójny wznios - bo lata super .

Niezależnie jaki fabryczny kadłub kupisz , wpakuj rowingu węglowego do środka , unikniesz potem klejenia po twardszym lądowaniu. Rowing węglowy jest tani i mało waży , a bardzo wzmacnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To może ja jeszcze coś napisze.

 

Ja bym polecił ci model Mefisto. Jednak jeżeli chciałbyś go wykastrować to bezwzględnie MUSISZ zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt gdyż szkoda twoich pieniędzy i nerwów na model z silnikiem szczotkowym. Nie do końca też może się okazać to łatwe w przypadku mefisto.

 

Rozważył bym zakup modelu przystosowanego już do silnika.

 

Mówiąc odpowiednie mam na myśli silnik bezszczotkowy, regulator, pakeity li-pol, ładowarka

 

Idąc dalej tym tropem proponuje wygrać model z oferty modellotu jednak jedyną wadą jest czas oczekiwanai na model gdyż jest to Home Made na poziome dużo wyższym niż nie jeden zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy silnik zaproponowany w wyposażeniu tego modelu na stronie :

http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=735

 

# silnik / regulator / śmigło / pakiet akumulatorów
- Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika typu INRUNNER ( stała obudowa, wirnik - w środku obudowy ) np MEGA MOTOR ACn 16/15/7
-śmigło składane : 8"x5" , 8"x6"
-pakiet 2S Li-Pol np: 2S Kokam 910 mAh,2S Fully Max 1050 mAh, 
2S Fully Max 1350 mAh, 2S Fully Max 1700, 2S Kokam 1500 mAh, 2S KOKAM 2000 mAh. 
- regulator - najbezpieczniej 18 A: ECO 18 , EASY 18, TMM 1812 EXPERT + , ADVANCE 18 Plus , JETI SPIN 22

 

... jest silnikiem szczotkowym - czy też bezszczotkowym ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=14271&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=11984&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

ew. jeszcze guppy 2 jako kit do złożenia, dużo roboty ale model lekki i wyposażenie względnie tanie [tańsze od tego do modeli wyżej]

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=186230#186230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź z tego samego źródła :

 

http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=635

 

No niestety nie jestem na tyle obcykany w silnikach elektrycznych by coś wydumać (choć staram się czytać jak tylko jest czas na to)..

a o fakcie bycia lub nie bezszczotkowcem tam żadnej informacji niema ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kochanieńki a co pisze u góry działu ?

Home / SILNIKI ELEKTRYCZNE / 3faz MEGA MOTOR / INRUNNER seria ACn /

 

poza tym regulatory które wymieniłeś to właśnie regulatory do silników 3 fazowych :wink:

 

No niestety nie jestem na tyle obcykany w silnikach elektrycznych by coś wydumać
spoko naumiesz się :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kochanieńki a co pisze u góry działu ?
Home / SILNIKI ELEKTRYCZNE / 3faz MEGA MOTOR / INRUNNER seria ACn /

 

poza tym regulatory które wymieniłeś to właśnie regulatory do silników 3 fazowych :wink:

 

No niestety nie jestem na tyle obcykany w silnikach elektrycznych by coś wydumać
spoko naumiesz się :mrgreen:

 

 

czyli bezszczotkowy :jupi:

 

zwątpiłęm troche prawde mówiąc gdy malinn zaproponował szybowca MEFISTO http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=735 - właśnie z perfecthobby , a chwilę później ertman_176 pisał o :

 

Ja bym polecił ci model Mefisto. Jednak jeżeli chciałbyś go wykastrować to bezwzględnie MUSISZ zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt gdyż szkoda twoich pieniędzy i nerwów na model z silnikiem szczotkowym. Nie do końca też może się okazać to łatwe w przypadku mefisto. 

Rozważył bym zakup modelu przystosowanego już do silnika. 

Mówiąc odpowiednie mam na myśli silnik bezszczotkowy, regulator, pakeity li-pol, ładowarka

 

A na domiar złego na tejże właśnie stronie są propozycje wyposażenia chyba tylko z silnikami bezszczotkowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziekuje za rady.

Po dzisiejszej wizycie i Waszych wypowiedziach zdecydowalem sie i zamowilem nowy model ze stajni Blejzka - Duo na profilu HN1033. Troche tez z lenistwa, bo po co kombinowac, kiedy sie ma na miejscu producenta. Choc wlasciwie od samego poczatku mi sie podobal - po tym co tu napisaliscie bardziej chcialem sprawdzone Mefisto. Przekonala mnie dzisiejsza wizyta - producent zapewnil mnie, ze nie bedzie gorzej latal, a ma nieco wieksza doskonalosc. Coz nie rozpoznam tego raczej ale uwierzylem. Zamowilem tak jak pisaliscie wzmocniony kadlub - na wszelki wypadek :) (skoro jest taka mozliwosc to czemu nie) Bedzie w przyszlym tygodniu :)

Co do drugiego kompletu skrzydel z lotkami postanowilismy, ze jak sie zdecyduje to moge zamowic na profilu z Mefista, czyli S6063. Coz przyszlosc przyszloscia, ale najwazniejszy jest teraz 'bezbolesny' powrot :) Postaram sie zrobic zdjecia jak juz zbuduje.

 

Teraz naped - widzialem ten model na emax'ie 2215/25 regulatorze 25A i 3celach lipol 1500mAh. Podobno jest to naped ze sporym naddatkiem mocy. No wlasnie, czy Waszym zdaniem nie jest to za mocny silnik?? Dla smigla 10x5 producent silnika podaje 800g ciagu. Model raczej bedzie lzejszy nie te 800g, jaki to moze miec wplyw na start?? Powienien isc pionowo, ale czy cos jeszcze?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E-maxa można zamocować odwrotnie, Przekładasz tylko ośkę odwrotnie.

 

Wkręcasz silnik do środka kadłuba tyłem do lotu kierunku lotu, a ośka wystaje mocowaniem silnika. Kupel tak zamontował e-maxa i byłem w szoku jego pomysłowości ;-)

 

zgadza się ale masz wirujący element w kadłubie (mam tak teraz z blizzardzie:] ) a to zagrożenie dla kabli itd :rotfl:

silniki inrunner są własnie w takich przypadkach chyba lepsze :]

 

jeżeli się zdecyduje na MEFISTO -to chyba tylko z tym (lub podobnym parametrami)

 

http://perfecthobby.pl/detale.html?id=635

 

silnikiem ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.