Skocz do zawartości

Pomoc dla początkującego


Damian666

Rekomendowane odpowiedzi

jak to powycinać i poskładać

Powycinać-osobiście polecam skalpel bądź nożykiem do tapet.Raczyj wiadomo , że o brzeszczocie można zapomnieć :devil: :devil:

Posklejać-proponuje klej do styropianu UHU Por bądz klej do pianek ( wygląda jak super glue lecz niestety jest dużo droższy http://allegro.pl/item631681097_klej_cyjanoakrylowy_do_styropianu_i_pianek_20g.html

bądź też zwykły Vicol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Niekoniecznie nauka w technikum o modelarstwie ale chodzi mi o budowe tego modelu (to co jest napisane o technikum jest nieistotne)

Ponownie piszę o tym

O tym zbudowaniu RDW 5 spróbuje zmontować ale w ogóle nie wiem od czego zacząć,wiem już gdzie kupić DEPRON,plany także wydrukuje i "odbije" na depron ale co dalej ?? jak to powycinać i poskładać - potem jaki kupić silnik jak zamontować serwa jak dostroić nadajnik ...

O tym piperku to nawet nie myśle bo niby 100 zł ale doliczając do tego silnik,aparature serwa i co tam jeszcze trzeba to troche mnie to wyjdzie

Więc chcę tylko zbudowac tego RDW 5 i móc polatać na podwórku ale dłużej niż te 5-10 minut,wejść w temat modelarski-jakie silniki dobre itp jak już złoże RDW to przynajmniej będę wiedział co jak dobierać i może złoże następne modele

 

Po pierwsze - po podwórku to latają modelami tylko skończeni idioci. Mam nadzieję, że się do nich nie zaliczasz? W okolicach Raciborza jest kilku modelarzy z tego forum. Zapytaj się ich w odpowiednim dziale, gdzie latają. Model, nawet mały potrafi być niebezpieczny.

Rzucałbyś sobie beztrosko po podwórku półkilowym młotkiem? ;)

Na modelarskim lotnisku znajdziesz też pomoc w ustawieniu i oblataniu modelu. Koledzy pomogą ci postawić pierwsze kroki tak, by nie "połamać nóg".

 

Po drugie - zajrzyj na stronę "Baterflajowy świat" oraz stronę "D.E.B.I.L.E" są tam opisy budowy, artykuły i inne pomoce dla początkujących. Wycinasz piankę nożem do tapet lub nożykiem modelarskim (skalpelem). Szlifujesz papierem ściernym na kawałku klocka lub specjalnej pacce do papieru, możną ją kupić w sklepie z narzedziami.

Kleisz klejem polimerowym. np. UHU POR, Soundal do drewna, Klej polimerowy "Dragon" lub zwykły "klej polimerowy do styropianu". Można też użyć specjalnego Cyjanoakrylu do styropianu (droższy od zwykłego CA). Drewno kleisz CA lub klejem do drewna - Wikol, UHU COLL, Soundal...

Otwory robisz wierłami, drewno szlifujesz pilnikami lub papierem, ruty tniesz ocęgami, lub nożycami do drutu, wyginasz kombinerkami. Nic skomplikowanego - zwyczajne rzemiosło.

Ważne - to pamiętać, że lepiej się 5 razy zastanowić, 3 razy zmierzyć i dwa razy sprawdzić, niż robić na wyścigi. Nikt cię nie goni i jeśli poświęcisz jeden dzień, na wykonanie

poprawnie jednej części, to nikt ci kary nie będzie naliczał. Jeśli coś nie wyjdzie, to zacznij od nowa i zrób tym razem poprawnie. Dokładnie, a nie szybko.

Szczególnie przejrzyj artykuły kolegi "Motylastego" w jego "Baterflajowym Świecie". Dokładnie, ze zdjęciami opisał cały proces powstawania takich modeli. Zasady są te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z młotkem było łachowne :jupi: ale mi nie chodzi po podwórku (że na boisku xD) tylko poza miastem mam taki fajny teren do latania,co do wycinania i klejenia no to klej do steropianu i drewna i nożyk jak do tapet to rozumiem,wiercić też będę umiał :)

Ale najbardziej chodzi mi o tego RDW 5,jego nie za bardzo rozumiem jak złożyć,są coprawda tam zdjęcia ale dla mnie nie jest to zbyt dokładnie,wiem że trzeba część planów położyć na depron,odciąć tą część nożykiem,zrobić taką drugą ale potem jest że trzeba jakimiś listewkami powzmacniać jakieś kołki też ten skazoo powbijał czy co to jest ?? napewno się za to wezme ale za jakiś czas (wiecie koniec roku trza popoprawiać oceny) ale napewno spróbuje tylko że mam nadzieje że nie zostane z niczym - czyli wydam 50 dych na materiały (nie licze silnika i nadajnika,serw) a potem nie posklejam tego bo nie bede wiedział jak...

Acha udało się komuś w ogóle złożyć ten RDW ?? jeżeli tak to z jakich porad korzystał z tych z mojego linka czy pokaz jak to robił ktoś inny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian:

 

Po pierwsze nie RDW a RWD. To jest klasyka lotnictwa i nie przystoi przekręcać.

Po drugie: udało się go złożyć tak wielu osobom, że ciężko byłoby ich wymienić i każdy ci powie, że to bardzo przyjemna konstrukcja, zarówno w budowie jak i pilotażu. Ja też mam go na swoim koncie. Jest cała masa wątków dotycząca budowy tego modelu i z nich się wszystkiego dowiesz. Jeśli nie masz żadnych zdolności manualnych i nigdy nic samemu nie zrobiłeś to nawet poskładanie do kupy gotowego modelu będzie dla ciebie nie lada wyczynem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc-RWD zrobie pokolei jak to jest napisane w 1 linku od ertman_176,mam nadzieję że to zbuduję

Acha i gdzie można poczytać ogólnie o modelarstwie ?? tj jakie najlepsze silniki,modele itp ?? bo napewno da się tak samo jak o komputerach-jaki zasilacz itd najlepiej jakiś link :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie co do budowy czytając całość tej budowy RWD co podałeś mi w linku zauważyłem że nie ma kilku zdjęć i tu sie nasówa pytanie czy to nie będzie problem ?? bo mam nadzieje że nie....

PS szukam właśnie w internecie po ile mogą kosztować części do budowy tego modelu

Depron 6mm 2 arkusze

Depron 3mm 2 arkusze

klej polimerowy

klej na bazie żywicy

1dm2 sklejki 3mm

15 cm kołka drewnianego fi 6mm??? -wtf co to jest za kołek FI ???

1/2 m drutu 2mm i 1,5 mm

1m bowdenu z drutem 0,7mm???- co to takze jest ?? ten bowden ??

troche sklejki 0,8mm

i "odrobina balsy"

Wiesz może czy w Castoramie to będą mieli ?? mam nadzieje że tak i że kupie to w Raciborzu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko znajdziesz w opisie budowy lub w google(taka wyszukiwarka www.google.pl )

Dla przykładu:

- w okienko po środku wpisujesz "fi" i naciskasz klawisz "enter"

- wybierasz interesujący Cię wynik i z niego dowiadujesz się potrzebnych informacji

np.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Phi

Φ [edytuj]

 

* średnica,

* strumień świetlny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już wiem ale teraz naprawde ostatnie pytanie

Czy ten bowden może być z prętem stalowym 0,8mm ?? bo 0,7 niestety nie znalazłem

EDIT:

Tak jak wyżej znalazłem tylko 0,8mm

Nie znalazłem też listewek sosnowych 6mmx2mm

I nie znalazłem w ogóle drutu stalowego 1,5mm;2mm tak ale 1,5mm nigdzie...

Wszystko patrze na stronach ale jak to będzie z castoramą ??

Jak narazie wyszło mi ze 150-160 zł za model (nie licząć aparatur,silnika,serw i błędów przy sklejaniu oczywiście jeżeli kupiłbym to w castoramie bo na necie to wysyłka 12 zł...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra,znalazłem ale pytanie-czy naprawde opłaca się robić własny RWD ?? bo w moim wypadku-częsci do budowania 150-160zł,nadajnik i odbiornik 400-500zł,serwa pakiety i inne duperele następne 200-300zł to jest prawie tysiąc a jeżeli nawet to nie wystartuje ?? musze dokładnie się zastanowić,i albo zacznę budowę albo kupie jakiegoś trenerka za 200-300 zł i bede miał spokój jak narazie,może kiedyś kupie/zbuduje coś pożądnego bo jak narazie to dla mnie to jest drogo i to jeszcze z kieszonkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtf

[...]

duperele

A tobie fora się nie pomyliły?

 

to jest prawie tysiąc a jeżeli nawet to nie wystartuje ??

Ryzyk fizyk... Modelarstwo to nie zabawa na dwa wieczory. A o realnych kosztach napisałem w 11 poście tego wątku. Jak widzisz, potwierdziło się.

 

kupie jakiegoś trenerka za 200-300 zł i bede miał spokój jak narazie

Chyba w garbate aniołki wierzysz. Za te pieniądze kupisz albo zabawkę, albo kompletny złom.

Jedno i drugie nie odda istoty naszego hobby.

 

jak narazie to dla mnie to jest drogo i to jeszcze z kieszonkowego

Jeszcze niedawno miałeś 3 tysia na tę zabawę. Patrząc na twój wiek nie sądzę, że to przepiłeś, więc... :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no przepić nie przepiłem 3 tysie mam ale na kompa zbieram więc chyba narazie poczekam... potem bede próbował zbudować a jak nie to kupie za tysiąc jakiś pożadny bez zmartwień,szkoda tylko że nie mam pewności że wystartuje,chciałbym tylko zbudować tego RWD i polatać nim...

albo spróbuje,kupie używaną aparature na allegro lub "porzycze" od kogoś w raciborzu i może ruszy...

___________________________________________________________________________

Może i drogo ale czy wg rzeczy potrzebnych do budowy

"- 1 do 2 arkuszy depronu gładkiego 6mm arkusze 120x50cm

- 2 arkusze depronu jednostronnie rowkowanego 3mm - firma/producent/dostępność/wymiary j.w.

- jakiś klej do pianek, np. najtańszy klej polimerowy

- niewielka ilość żywicy 10-minutowej lub jakiś klej dwuskładnikowy na bazie żywicy

- listewki sosnowe 6x2mm, nie więcej niż 4 metry

- sklejka 3mm około 1dm2

- kołek drewniany fi 6mm około 15cm

- drut stalowy 2mm hartowany około 0,5m

- drut stalowy 1,5mm hartowany około 0,5m

- bowden z drutem 0,7mm około 1m

- kawałki sklejki 0,8mm (dźwignie sterowe) "

czy wg tego spisu można kupić :

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6306 - depron 6mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=4655 - depron 3mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6006 - klej do depronu (wystarczy tyle??)

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=734 - żywica (nie ma 10 minutowej)

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=829&osCsid=63248d0ab6881cb9260a163a5f63da0f - to są listewki sosnowe tylko nie wiem czy jest różnica między 6x2mm a 2x6mm....

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=3430 - sklejka 3mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=683&osCsid=ef06445f0e5a403fe994b6f135b06fe5 - kołek drewniany fi 6mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=722 - drut/pręt stalowy 2mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=719 - drut/pręt stalowy 1.5mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1289 - bowden z drutem 0.7mm

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=690 - kawałki sklejki 0,8

 

I pytanie do tego,czy te "budulce" to są te które są podane przy instrukcji budowy??

Jeżeli tak to czy taka ilość tego wystarczy??

I proszę o poprawienie mnie z tą listewką sosnową bo nie wiem czy 2x6 czy 6x2 ma być

Znalazłem jeszcze w modelarni to samo tylko taniej więc jeżeli moglibyście odpowiedzieć czy jest różnica między 6x2 a 2x6 i czy reszta do budowy jest dobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z Raciborza! O ilę się nie mylę, to depron taniej jest kupić w jakimś markecie budowlanym (ja kupowałem w Komforcie, arkusze większe i niższa nieco cena). Co do reszty, niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też bardzo witam :) a nie wiesz może czy wszystko da się kupić w castoramie ?? bo chodzi mi o jak najniższe koszty i żebym mógł kupić w 1 miejscu - np w raciborzu lub w modelarni.pl

tylko że w modelarni depron 3mm jest 10zł za arkusz/opakowanie a depron 6mm 20zł-acha w modelarni jest większy arkusz dwukrotnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelarstwo mniejszym kosztem to umiejętność kombinowania.

1) Zamiast depronu ze sklepu modelarskiego kupujesz np Izoflor. Nie wiem jakie teraz są ceny ale ja kiedyś płaciłem około 4 zł za arkusz 1x0.5m. Nie musi być gładki, bo ciężko go zdobyć. Może być rowkowany z jednej strony. Ja całego RWD-5 zrobiłem z rowkowanego 6mm.

 

2) Wymiar listewek nie jest tak bardzo krytyczny. Ja na przykład pod ręką miałem 5x3mm i się spisały.

 

3) Kołki o średnicy 6mm - służą do mocowania skrzydła za pomocą gum. Nie miałem kołków pod ręką i zamiast nich użyłem również listewek sosnowych 5x3. Tylko lekko zaokrągliłem kanty, żeby się guma nie próbowała na nich przecierać.

 

4) Sklejka: Jak nie potrzeba wielkiego kawałka, to grubość też nie jest taka krytyczna. Można poszukać na przykład skrzynki po owocach. Może w miejscowym warzywniaku wysępisz. Ja sklejkę zastąpiłem laminatem do płytek drukowanych (bo miałem pod ręką).

 

5) Bowdeny: Mogą być z drutem 0.8mm

 

6) Drut stalowy na podwozie: użyłem długich szprych rowerowych. Jak będziesz latał w miejscu gdzie trawa jest wysoka to na początek możesz sobie podarować robienie podwozia, bo i tak na kółkach nie wylądujesz a wysoka trawa ochroni model przy nieudanych lądowaniach.

 

7) Na pokrycie całości kup kolorową taśmę pakową. W Castoramie na pewno znajdziesz. Poza pokryciem przyda się również na etapie budowy skrzydeł w celu zabezpieczenia depronu przed pęknięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamiast depronu-izoflor tylko musi być 3mm i 6mm po 2 arkusze czy wystarczy same 6mm-4 arkusze ??

Listewki sosnowe 5x3 zamiast 6x2-tylko ile tego ?? też 4m czy z 5 ??

O owocach to nawet nie myśle-chyba nikt nie ma :P

Bowdeny z 0.8

Niestety podobno tam gdzie chce latać nie ma wcale trawy wysokiej więc zonk xD

Czyli taśmę pakową-ile tego też ??

A reszte gdzie kupić ?? musze wreszcie w sobote jechać do castoramy i sie popytać o wszystkie rzeczy czy można kupić jeżeli tak to super jeżeli nie no to kupie all na modelarni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.