Skocz do zawartości

Koliber w wersji elektro


JarekF

Rekomendowane odpowiedzi

No to jeszcze dwie fotki:

Koliber z płatem samostatecznym:

 

 

29342294.jpg

 

 

I koliber z płatem sterowanym lotkami.

 

 

20038339.jpg

 

 

Jutro oklejanie. Uchylę rąbka tajemnicy co do kolorystyki. Będzie podobnie aby nie odbiegało od kolorystyki całości. Chcę zamienić jedynie kolorami centropłat -żółty, uszy (powiększone a całej długości lotki) - czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Bardzo dziękuję za kibicowanie i miłe słowa w ocenie podczas budowy. Aby częściowo zamknąć temat jestem winien fotkę z zakończonej pracy po oklejeniu:

 

 

45699988.jpg

 

 

13901033.jpg

 

 

Wojtek, póki nie zobaczę jak lata to nawet nie myślę, żeby się go pozbyć.

Do konkretnego zamknięcia tematu "Koliber w wersji elektro" muszę dołączyć jeszcze fotki i jakiś filmik z oblotów, ale uprzedzam bardziej niecierpliwych, że to tak szybko nie nastąpi. Muszę jeszcze zakupić całe wyposażenie. Jednak obiecuję, że filmik będzie.

I jeszcze chciałbym dodać dane z ważenia:

Koliber z płatem samostatecznym - 467g

Koliber z płatem z lotkami - 538g

 

Do wagi dojdzie jeszcze silnik, pakiet i regulator. Jaka jest Wasza opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Kamyczek_RC

Jedyne co mi jakoś nie leży to montaż serwa mogło być za dzwigarem i nie osłabiać konstrukcji z kesonem . dodatkowo dzwignia łącząca serwo z lotką nie była by taka długa i podatna na odkształcenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pamietasz ile zuzyłeś balsy na kadłub i skrzydła ile i jakich listewek. Oraz ile trzeba na takiego kolibra folii zuzyć. Prosiłbym jeszczę o plany jesli ktoś by miał. Palny prosiłbym na adres pompka123@op.pl

 

Na kadłub - NIC ! Przód to laminat szklany, tył rurka z wędki. jedynie łoże usterzenia z jakichś odpadów balsy 6 mm. Wręga silnika sklejka 3mm.

Skrzydła (dokładnie nie pamiętam ilości, ale sprubuję policzyć) żeberka 1 deseczka 2 mm, kesony 4 razy 1,5, dźwigar to dwie listwy sosnowe 3x10 (mogły by być delikatniejsze, ale nie było innych w sklepie) natarcie - nosek balsowy, spływ balsa wzmocniona sklejką 0,4. Lotki balsowe konstrukcji skrzyneczkowej pokryte obustronnie 1mm.

Usterzenie kratownicowe z balsy 4 mm. Ster wysokości pełny - balsowy

Folia Solarfilm - trudno mi się wypowiedzieć bo kryłem kolorowo z 3 arkuszy. Zrobiłem dwa płaty i usterzenie i jeszcze zostało na inny model. Myślę, że przy jednolitej kolorystyce to nawet jednym arkuszem by się udało. No najwyżej dwoma.

Plany posiadam, jutro zeskanuję i Ci wyślę.

 

Co do mocowania serwa w kesonie to jest tak. Oryginalny plan w MODELARZU przy płacie samostatecznym nawet nie uwzględnia dolnego kesonu. Ja w tej wersji dałem. Po za tym zastosowałem (trochę z przymusu) większe listwy na dźwigar. Zapewniam Was, że konstrukcyjnie to płat z lotkami wyszedł pancernie sztywno jeszcze przed oklejaniem. A serwo jest mocowane do żebra wzmocnionego sklejką 1,5 w przedniej części pod kesonem. No i nie widać go ani kabli na czym mi zależało. Co do popychaczy to może Kamyczek ma rację. Chciałem zainstalować drut 0,8, ale biorę opcję użycia węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzeba:

Deske balsy 1,5mm

Deske balsy 2mm

2 listwy sosnowe 3x10

A na stateczniki jakie listwy potrzeba, na kadłub wystarczyła by 1 deska balsy i jaka ona powinna być bo bym zrobił z kadłubem baslowym a nie laminatowym?

A czy 2 arkusze oracower easycoat wystarczyły by na takiego kolibra ? Dodam że jeden arkusz ma 500mmx610mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, przeczytaj jeszcze raz powyższy post. Nie 1 deskę 1,5 tylko napisałem 4 - jedna deska pójdzie Ci na pokrycie jednej powierzchni, jednej połówki. A przecież masz dwie połówki płata oraz górny i dolny keson. Jeżeli masz jakieś doświadczenie w modelarstwie to sobie oblicz wszystko włącznie z powierzchnią płata. Jeśli chodzi o wydajność folii - cięciwa 205mm rozpiętość 1500 mm. Usterzenie poziome 500x140 pionowe 160x200 (licz wszystko razy dwa). Dźwigar to 4x sosna 3x10 - dźwigar dolny i górny, płat prawy i płat lewy (listwy w sprzedaży najczęściej mają metr czyli trzeba dwie listwy na połówkę płata) . Co do konstrukcji balsowej przedniej części to nie chcę się wypowiadać - nie robiłem i nie wiem, wiem tylko, że dla jednego egzemplarza można wykonać laminat pozytywowy na styropianowym kopycie i to wcale nie jest takie trudne. Z ekonomicznego punktu widzenia chyba wyjdzie nawet taniej niż balsa. Usterzenie to balsa 4 pocięta na listwy. Jedna deseczka wystarcza tylko wcześniej przed pocięciem na listwy trzeba wyciąć stery wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywicy masz aż za dużo. Tkaniny powinno starczyć ale ja się nauczyłem by zawsze mieć jej więcej niż na styk. Co do żywicy to się nie wypowiem. Używam L285 i nic nie śmierdzi i dodatkowo jest to bardzo dobra żywica w zastosowaniu w modelarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Chciałbym podzielić się wrażeniami z latania tym modelem. Ja w RC nie jestem doświadczonym pilotem, ale śmiało mogę powiedzieć, że model lata przepysznie. Jest to doskonała propozycja na termikę. Na jednym pakiecie przy korzystnej pogodzie można się bujać ponad godzinę. Nastepnym razem zamieszczę fotki i może jakiś filmik. Dzisiaj znowu zapomniałem aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam jeszcze raz.

Dzisiaj już lepiej zaopatrzyłem się w niezbędny sprzęt do zrobienia dokumentacji.

Warunki były niezbyt jak na szybowiec termiczny. Wiało dość ostro, model po ustawieniu pod wiatr w zasadzie stał w miejscu, trzeba było lekko oddawać wysokością by się ślizgał. Loty niezbyt długie, ale mimo niesprzyjającej pogody też była fajna zabawa. Ogólnie mogę powiedzieć to była walka z wiatrem i ćwiczenie bezpiecznego sprowadzenia na ziemię. Na załączonym na dole filmiku trochę pompuje, ale pogoda jaka była to była.

 

98354246.jpg

 

35204715.jpg

 

i lądoawnie :

 

79817758.jpg

 

Kadłub po kilku rzutach z ręki okazało się, że jest za miękki (jedna warstwa tkaniny szklanej), dlatego przeszlifowałem, wylaminowałem dodatkowo jeszcze jedną warstwę i pomalowałem - tym razem na kolor złoty.

Oraz nowa zabawka zamontowana na kolibrze:

 

11894336.jpg

 

 

Filmik przetworzony przez You Tube traci na jakości. Jestem wielce zaskoczony jakością filmików nagrywanych tą kamerką. Nie mogę jeszcze rozszyfrować jak ustawić datownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek to nie jest Turnigy. Żadna firma.

Kamerka wypatrzona na e-bayu za 10 funtów. Miałem obawy, czy nie okarze się wielkie G..., ale zakupiłem za namową kolegi Janka z forum i dobrze zrobiłem bo fajna zabawa. A jakość filmików bardzo dobra. Ten na You-tubie może nie za ciekawy, bo transfer na portal pogarsza jakość, ale u mnie na komputerze - rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.