papuga Posted June 3, 2009 Posted June 3, 2009 Witam Póbuję zgrać MPX MC 4000 z modułem i ... porażka. Moduł sygnalizuje zgranie z odbiornikiem ( indor R7 ) ale... ciągle słychać potrójny sygnał i brak reakcji na drążki czy przełączniki. Po odłączeniu zasilania odbiornika moduł sygnalizuje stratę zasięgu. Niestety polscy dystrybutorzy nie są skłonni do tłumaczenia instrukcji. Proszę o pomoc. pozdrawiam
Swift Posted June 4, 2009 Posted June 4, 2009 Witam http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=917531&page=18 Według tego wątku, problem leży w tym, że nadajnik MPX 4000, po włączeniu zasilania przez 2 sek podaje do modułu w.cz. zawsze sygnał w standardzie PPM9, a dopiero po tym czasie, podaje sygnał w standardzie zaprogramowanym w menu nadajnika. Poniwawż Jeti Duplex, pracuje w standardowym PPM, to po doebraniu PPM9, syganlizuje błąd i się wiesza. W w/w wątku podają, nieco oryginalne, ale prawdopodobnie skuteczne rozwiązanie, polegające na włączeniu zasilania modułu Jeti z opóznieniem w stosunku do nadajnika (ponad 2 sek), tak aby moduł nie odebrał w ogóle początkowego sygnału PPM9 . PP
mieczotronix Posted June 4, 2009 Posted June 4, 2009 ja mam moduł duplex tf z najnowszym firmwarem (naklejka 01.09) i w swoim nadajniku (samo-przeróbka Optica) mogę zmieniać, czy nadaje ppm6 czy ppm8. Jeti z nowym f/w to łyka. Pika tylko jeden raz, że ma zły sygnał a po 1 sekundzie się przełącza. Testowałem to nawet w locie i działa bez problemów. Nie wiem, ile kanałów ma "standardowy ppm", ale w specyfikacji modułów jeti jest napisane, że przyjmują do 16 kanałów w sygnale ppm. Nie testowałem tego, ale zakładam, że kanały te zakodowane są normalnie (ciurkiem) i bez żadnych sztuczek, bo nie ma innego standardu przecież. Jeśli masz Jeti Boxa, to wejdź do menu "Tx" i potem do końca w prawo do "ImpDiag" i zobacz co ci się tam wyświetla. np. "K6" oznacza, że moduł przyjmuje sygnał 6-kanałowy ppm. Ja jak przełączam z nadawania 6ppm na 8ppm, to przez chwilkę słyszę trzy bipnięcia i wyświetla się "K?". Czyli, że wtedy nie wie co do niego za dane płyną.
Swift Posted June 4, 2009 Posted June 4, 2009 Z tego co wiem, MX-16 Graupnera, choć ma 8 Kanałów, to wysyła sygnał PPM12 (12-sto kanałowy - wg. oznaczenia Graupnera PPM24) i nikt nie sygnalizował problemów ze startem modułów Jeti z tym nadajnikiem. PP
papuga Posted June 4, 2009 Author Posted June 4, 2009 Witam Niestety opóżnione włączenie modułu i ustawienie na PPM 12 nie pomagają. Podobny efekt mam z nadajnikiem MPX MC 3010. Może kupiłem uszkodzony moduł?
mieczotronix Posted June 4, 2009 Posted June 4, 2009 Moduł nie rozpoznaje sygnału, czyli albo złe podłączenie albo moduł uszkodzony Czy jesteś pewien, że sygnał PPM, który wpuszczasz do modułu pobierasz z właściwego miejsca, tzn. czy ma on odpowiednie napięcie i ew. polaryzację (nie wiem, czy moduł sam polaryzację wykrywa, nie pamiętam). Ten moduł ma dwa złącza IN i OUT - czy napewno podłączasz do IN? tutaj masz instrukcję po polsku do TF - może się do czegoś nada http://www.modele.sklep.pl/downloads/jetimodel/Duplex_TF.pdf
papuga Posted June 5, 2009 Author Posted June 5, 2009 Witam Połączenie zgodne ze schematem instrukcji. Na wszelki wypadek dałem koledze sprawdzić czy wszystko jest dobrze w kablu polutowane - i jest OK. W MPX moduł łączy się przez wtyk DIN 5-pin z gniazdem do " wszystkiego" ( ładowanie, uczeń/nauczyciel, obrotomierz) Po włożeniu do gniazda Out moduł jest martwy więc nie ma mowy o pomyłce. pozdrawiam
papuga Posted June 5, 2009 Author Posted June 5, 2009 Przez weekend nie będę się odzywał gdyż wyjeżdżam i będę pozbawiony dostępu do net-u. Jeżeli komuś coś przyjdzie do głowy to piszcie. Ja odezwę się dopiero w poniedziałek. pozdrawiam
zzradek Posted June 5, 2009 Posted June 5, 2009 Czy jesteś pewien, że jakikolwiek sygnał PPM dochodzi od modułu czy tylko sprawdzałeś połączenia? Pytam, bo nie zaznaczyłes tego wyraźnie. Jeśi chodzi o polaryzację sygnału PPM, to MPX ma taką jak Futaba/Hitec, więc jeśli moduł jest pod to przygotowany to OK. Wysokość impulsów PPM w MPX dochodzi prawie do napięcia zasilania, więc też nie powinno być problemu. Akurat nie wiem, jak to jest w MPX 4000, ale w moim Multiplexie trzeba wyłączyć nadawanie, żeby w gnieździe pojawił się sygnał PPM. Mogę coś przetłumaczyć z instrukcji, jak jakąś masz, bo ta podesłana przez mieczotronix nic mi nie rozjaśniła.
japim Posted June 5, 2009 Posted June 5, 2009 WitamPołączenie zgodne ze schematem instrukcji. Na wszelki wypadek dałem koledze sprawdzić czy wszystko jest dobrze w kablu polutowane - i jest OK. W MPX moduł łączy się przez wtyk DIN 5-pin z gniazdem do " wszystkiego" ( ładowanie, uczeń/nauczyciel, obrotomierz) Po włożeniu do gniazda Out moduł jest martwy więc nie ma mowy o pomyłce. pozdrawiam Może jednak wtyczka jest jest źle polutowana - w sensie od złej strony. Poprawnie włożona wtyczka w wejście OUT wyłącza moduł HF pasma FM w nadajniku. Jest to sygnalizowane czerwoną diodą przy włączniku zasilania. Tu podłączenie zewnętrznego modułu ASSAN do nadajnika MC3010. http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=12480 Może polutowałeś lustrzane odbicie?
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.