Skocz do zawartości

FUNEK


Rekomendowane odpowiedzi

?FUNEK?

rozpiętość - około 750mm

długość - około 610mm

silnik - tower pro 2410-09 13A / 104W

śmigło - 10x4.7 gws

serwa - 3 lub 4 klasy 8-9g np e-sky 8g

regulator - Jeti ECO 18

odbiornik - Jeti REX 5 MPD 35 MHz

akumulator - FullyMax Li-Pol 11.1V 1000mAh 25C

profil - NACA 0012 (symetryczny )

kąt zaklinow

ania płata wz

ględem skrzydła - 0 stopni

wznios - 0 stopni

 

inne dane ??

 

Model depronowy. Plany własne. Podziękowania dla Rob Mc Fly i Leda_g za odpowiedzi na kilka pytań dot modelu na pw. Budowa rozpoczęta. Wykonałem kadłub - zostało przymocować stery z serwami bo są przyklejone tylko do zdjęcia ( ruchome części sterów nie za duże bądź nie za małe ?? ). Wykonałem podwozie lecz zamontowałem malutkie kółka plastikowe od zabawki które nie są zabardzo odpowiednie....i tu mam do was prośbę - może ma ktoś jakieś zbędne i zalegające kółka piankowe w szafie ?? :) ogólnie model mi się podoba ale mam pewien problem - skrzydła mają być konstrukcyjne o (profil NACA 0012) i 0 st wzniosu i zaklinowania. Problem mam z ich wykonaniem - wpadłem na pomysł aby odciąć natarcie, przykleić depron 3mm i wyszlifować ponieważ jest ostre zagięcie na natarciu i depron 3mm mógłby się złamać a kłopot polega na tym jak to wszystko ze sobą prosto i ładnie połączyć ( profil wypukło-wypukły więc sporo trudniej niż płasko wypukły jak np w rwd ) może zrobić negatywy profilu z depronu 6mm i podkładać w trakcie klejenia żeby profil nie uległ zmianie ? ( cienkie żeberka łatwo wygiąć ) macie jakieś pomysły ? dla ułatwienia skrzydła są prostokątne i z 1 kawałka :)chodzi też o czas prasy którego mam na razie malutko ;/

oto zdjęcie dotychczasowo wykonanej pracy ( wiem mam lekki bałagan - jeszcze nie zdążyłem sprzątnąć :P )

zadrapania na kadłubie są od kleju polimerowego - niestety strasznie się szlifuje łuki i łączenia bo się klej ciągnie i :ass: z tego

Model ma służyć do nauki zawisu w realu ( na symku jakoś tam wychodzi ale tam jest wszystko równiutko i idealnie ) itp akrobacji

 

album_pic.php?pic_id=1964

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczę, pokombinuję, pomyślę i może jednak przyjdzie mi do głowy jakieś fajne rozwiązanie :) mam jeszcze kosmetykę i stery do skończenia w najbliższym czasie - jak go znajdę :P kupiłem już depron 3mm rowkowany na pokrycie skrzydeł

 

ponawiam pytanie

Wykonałem podwozie lecz zamontowałem malutkie kółka plastikowe od zabawki które nie są za bardzo odpowiednie....i tu mam do was prośbę - może ma ktoś jakieś zbędne i zalegające kółka piankowe w szafie ??

a jak się nikt nie zgłosi to macie może jakieś pomysły jak takie kółka wykonać ? próbowałem kiedyś z rurki do ocieplania rur i sklejki ale ciężko w środku równo wyciąć ;/ ....jakieś inne pomysły ? jak nie to zostanie na tych :)

 

PS mam 4 e-sky i 1 hxt ale chyba rozwalone .... z 1 e-sky mam problem ponieważ jest strasznie wooooolne - nie wiem co mogło się uszkodzić...mieliście już takie przypadki ? kiedyś było ok...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio robiłem koła, takie małe do deprona w następujący sposób:

-brałem jakiś kawałek twardszej pianki, nie wiem z czego to było

-wycinałem dwa koła z tej pianki

-wycinałem z sklejki taki kółeczko małe

-sklejałem te 2 kółka z pianki, pośrodku nich była sklejka

-wszystko na wiertarkę i papierem ściernym oszlifować na wiertarce

Wychodzą piękne kółeczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pójść na łatwiznę i kupić komplet kółek piankowych do modeli. Będą równe, lekkie i w miarę trwałe oraz dość tanie. Ok 6zł/szt.

to wiem ale nie chciałem płacić 6 za kółko i 20 za kuriera ;/ :P i jak się w sklepie zamawia to się to i tamto zawsze doda a potem : co ? czemu aż tyle :P :P

jakoś sobie poradzę :) albo będzie na tych. Właśnie wychodzę pokombinować ze skrzydłem

 

Jaaa takiej pogody jeszcze nie widziałem !! ładne niebo a ty nagle niziutko i szybko wielka czarna ściana - dosłownie ...... :shock:

i teraz muszę łazić po deszczu :P:(

a kółko na stronie motylastego http://www.tbm.lasowice.net/warszt_2.html#warsztat10 próbowałem ale jak wcześniej pisałem ciut ciężko środek prosto wyciąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil skrzydla jest za cienki na jeden kawalek depronu, moim zdaniem arkusz sie zlamie...ale kto wie.Proponuje rozwiazanie jak na skanie laczone platy gorny i dolny pod katem 45 st.Ale zebra trzeba tez oszlifofac(krawedz nataecia) lub dociac.Powierzchnie krawedzi natarcia mozesz obrobic po sklejeniu.Gorna i dolna powierzchnie skrzydla rozrabiam przed przyklejeniem rura od odkurzacza, lepiej sie wygina...Tym sposobem mozesz nawet sprobowac dogiac caly arkusz do zebra.

Ja swoje skrzydla(zrobilem ich trzy do jednego samoloty)pokrywam jeszcze papierem na wikol,waga wzrasta ale sa pancerne. :mrgreen:

d0e8f6377de070b7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radeon, gdy pisałeś ja robiłem skrzydło i mnie w domu nie było więc troszkę za późno :P jednak postanowiłem spróbować swoim sposobem....zrobiłem podkładki ( negatywy ) przykleiłem wszystko i jutro zostało mi tylko dokleić górne poszycie i dokleić natarcie z depronu 6mm i oszlifować......

Włączyłem sobie muzyczkę ( cisza i spokój bo na swojej działce ale w innym budynku - sam ) i tak mi się miło siedziało i robiło, że nie wiedziałem która godzina dopóki mama się zorientowała, że jest 12 a mnie nie ma i wszyscy śpią - ładnie zamknęli by dom i bym nie miał gdzie spać :P w modelarni zimno :P

na zdjęciu troszkę brzydko wyszło ale w realu jest ładniutko i równiutko ;]

stery zamontuje na końcu - chcę zobaczyć jak się wyważy ze skrzydłem - jutro skończę to pokażę nowe zdjęcia ( mam nadzieję )

hmmmm około 550g ciągu - ile on może ważyć ? starczy do 3d ? :(

album_pic.php?pic_id=1993

 

EDIT

Model skończony :D profil troszkę jest niestety modyfikowany bo polimer ,, puchnie'' ;/ Modelik mi się ogólnie podoba i mam nadzieję ,że będzie ładnie latał ... jedyny problem to podwozie - zmieniłem kółka na większe ale niestety też od zabawki ... pojeździłem troszkę po podwórku ale niestety albo się rozjeżdża albo przewraca :( ..... i do tego mam pasażera na gapę który rozdarł mi poszycie na skrzydle .. :devil:

zdjęcia niestety słabej jakości :( bo w bardzo słabym oświetleniu - zrobię inne na dworze ...

album_pic.php?pic_id=2043

album_pic.php?pic_id=2044

album_pic.php?pic_id=2045

album_pic.php?pic_id=2046

 

podoba się ? :P:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaliN, masz mnie :oops: ohhh ta Mozilla Firefox - coś napisałem z błędem i mi poprawiła a nawet się nie przyjrzałem na co :P

 

:lol: to jak oblatasz to pochwal się jak lata :P

 

jak najbardziej :) jak mi się uda kogoś zwerbować to i film będzie ale nic nie obiecuje ...

 

KK

rozpiętość - około 750mm

długość - około 610mm

za dużo ?

może to tylko złudzenie optyczne .....no nic teraz już skracać nie będę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model gotowy do lotu ale prześladuje mnie wciąż problem z podwoziem - kółka jak kółka - okrągłe więc ok :P ale podwozie jest zbyt giętkie - model od samego podmuchu przechyla się tak ,że dotyka skrzydłem ziemi i to samo jest gdy chcę pojechać - 50cm i zawraca a potem przewraca..........macie jakiś pomysł jak dobrze i skutecznie i lekko wykonać takie podwozie ? - moje na razie będzie tylko do startów i lądowań (nie potrzeba długiego odcinka drogi ) ale chciałem nim się nieraz pobawić w kołowanie itp :P tak wiem ,że od tego są samochody :P

Kilka o wiele ładniejszych zdjęć ...

album_pic.php?pic_id=2051

album_pic.php?pic_id=2053

album_pic.php?pic_id=2054

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie, jak na obrazku jest moim zdaniem najlepsze. Z drutu stalowego 3mm i odpowiednio wzmocnionym kadłubem, jest po prostu nie do zdarcia !! I nie waży za dużo...

 

45b5795793fec0f0.jpg

 

To, co żółte, kleisz wikolowym klejem, resztę zalewasz polimerem "dragon".

To, co niebieskie, łączysz taćmą izolacyjną (możesz dodać rurkę termokurczliwą.Oczywiście nie zapomnij wzmocnić kadłuba :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego mojego muszę dodać tylko taki łącznik pomiędzy jak na rysunku i będzie git - mocowanie mam inaczej ale ok:) albo rurkę termokurczliwą albo owinąć miedziakiem i zalutować :) jeszcze pokombinuję :).....czemu wcześniej tak nie zrobiłem ;/ ?

EDIT

 

 

No i odbył się oblot !!!!

Filmu nie mam bo nie ma kto nakręcić ale może wieczorkiem kogoś zorganizuję. Hmmm no muszę wam powiedzieć prawdę ....poszedłem na łąke żeby było ciut bezpieczniej....strat...trochę nerwowo, najpierw stawiał mi opór ale w końcu się dogadaliśmy :) no i tak wylatałem 1 pakiet .....ok wkładamy 2 ....znowu trochę polatałem - model stał się spokojniejszy i łatwiej go było opanować, przyzwyczaiłem się do niego i wiedziałem już mniej więcej czego mam się spodziewać,,,,ale patrze na drzewa ojjj wieje to chciałem lądować ale jeszcze 1 kółko małym harierkiem na plecach metr nad ziemią :P i tak mocno zawiało że nic nie mogłem poradzić - icm mnie zawiódł :( model a raczej kadłub pękł na pół w miejscu przy spływie - to główne miejsce gdzie bardzo często pękają wszystkie modele....no ale nic wróciłem wziąłem oddech, ochłonąłem skleiłem powstawiałem parę wzmocnień tu i tam , włączyłem pakiety do ładowania i .... i czekamy na wieczór jak przestanie wiać :P model lata dobrze i mam nadzieję ,że to szarżowanie to zasługa tylko wiatru.....przestanie wiać i możemy dalej się bawić :) próbowałem małe zawiski ale naprawdę jak na ten model wiało mocno - niestety kraksa zdarza się nawet najlepszemu hehe ....model już jest cały i się klei. Ogólnie to sukces - model z własnych planów - wszystko samemu i lata :) a jak ? to zobaczymy jak przestanie wiać.....ale nawet teraz latał ładnie tylko trzeba go ,,zrozumieć ''

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drutu stalowego 3mm i odpowiednio wzmocnionym kadłubem, jest po prostu nie do zdarcia !!

Do tego modelu drut 3mm? zastanów sie trochę co piszesz. W exTRIMIe artexowym mam podwozie chyba z 1,5mm albo 2mm i w zupełności wystarcza mimo że waży prawie 600g. 3mm to pewnie wystarczy do Katany 1,2m. Bartek, weź szprychę i powyginaj na podwozie ew. w modelarni jest drut sprężysty :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w modelarni jest drut sprężysty :wink:

Właśnie z niego zrobiłem :P

może mi filmik nagrasz? ;] (gg)

EDIT

czy mogę podpiąć do prostownika akumulator 12V i do tego ładowarkę do lipoli ? ;/ niby powinien być stały prąd ale...... sprawdzałem i waha się o około 0.06V - lepiej chyba nie będę kombinował :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego prostownika, to raczej tak.

 

Cytat z innego forum:

-I teraz pytanko, z czego zrobić/gdzie dostać i jaki zasilacz do ładowarki :

11,1 V LiPol i ładowarka (z 12 V) ??( tekst ze sklepu)

 

 

 

 

-Podłącz do akumulatora 12V lub do prostownika.

Orginał: http://www.saumodelarnia.fora.pl/male-jest-piekne,10/asw-28,2091.html

post 11/12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.