Skocz do zawartości

Naprawa Lamy V4


Linux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Jakoś w grudniu 2008 rozmyślałem nam zakupem Lamy V4, jednak się rozmyśliłem...

Ale niedawno Lama sama do mnie przyszła :D

Podarowała mi ją ciocia, jednak nie w idealnym stanie, ale cóż jest już jakaś baza.

 

W helikopterku brakuje:

-pakietu

-nadajnik (został popsuty i wyrzucony)

-obudowy (przedniej części i płoz)

-stabilizatora (tego nad śmigami)

 

 

Nie chcę pakować w to kasy jeśli np. "4 in 1" czy silniki są uszkodzone, a nie mam jak sprawdzić ponieważ posiadam pakiet tylko 3s, drugą sprawą jest to, że nie mam pary kwarców dobrych dla Lamy oraz dla Optica 6 (bez syntezy).

Jak na razie sprawdziłem serwa i śmigają dobrze.

 

Jak mam sprawdzić czy działa 4 in 1 i silniki nie kupując pakietu oraz kwarców, czy jest to możliwe ?

Mogę zastosować kwarc z odbiornika Optica (podwójna przemiana) i na 100% go nie spali itp.? a zamiast pakietu podłączyć akumulator od motoru 6V 11Ah, albo np. jakiś zasilacz 6V ?

Jeśli okaże się, że wszystko śmiga kupię oryginalny (kompatybilny) pakiet oraz kwarc na mój kanał, ale chcę się upewnić czy to sprawne.

 

Jak mam to "ugryźć" ?

 

Rozumiem, że aby to latało (zakładając, że wszystko jest sprawne potrzebuję:

- pakietu

- 2 kwarców pojedyncza przemiana

- stabilizatora

- płóz

(tylna cześć obudowy chyba wystarczy ?)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Pakiet, dobrze od razu Xtreme, wytrzyma więcej niż wyżyłowany E-sky.

http://www.rc-modele.pl/product_info.php?cPath=146_124_152&products_id=2198

 

Jeden kwarc odbiorczy E-sky (nie są drogie - jakieś 9-10zł), na kanale jaki możesz mieć w Opticu. W handlu przeważnie wystepują w parach - nadawczy + odbiorczy - 20zł komplet)

http://www.rc-modele.pl/product_info.php?cPath=146_147_156&products_id=2500

 

Płozy - wystarczą nawet patyczki po szaszłykach wetknięte w dziury po płozach. Zresztą płozy nie są niezbędne, choć lądować musisz na miękkim, a wypuszczać z ręki.

http://www.rc-modele.pl/product_info.php?cPath=146_147_156&products_id=2518

 

Nadajnik - wystarczy ci Optic. Ustaw po prostu nowy model SAMOLOTU 4 kanałowego.

 

Kabinka nie jest niezbędna. Lama lata nawet całkiem goła. Możesz nawet spróbować wymyśleć sobie nową kabinkę. :ble:

http://www.rc-modele.pl/product_info.php?cPath=146_147_156&products_id=2520

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma opcji sprawdzenia czy to wszystko działa, tylko od razu muszę pakować się w pakiet ?

 

Z płoz chciałem zrezygnować na rzecz zrobienia podwozia treningowego z drutu i piłeczek od ping-ponga

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1633 ale myślę, czy nie lepiej będzie połówki piłeczek.

 

Co do pakietu to myślałem nad zakupem :

http://www.allegro.pl/item687741491_pakiet_lipo_800mah_2s_20c_do_lama_selekcja.html

 

W Opticu jak wprowadzę Lamę to dlaczego pod samolotowy tryb, a nie heli ?

 

Nie ma możliwości sprawdzenia czy to 4 in 1 i silniki działają bez zakupów :roll: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu muszę pakować się w pakiet ?

Masz zasilacz stabilizowany 7.2V/5A ? :)

6V to za mało - 4in1 pewnie się nie włączy.

 

Zrób sobie przelotkę ze złącza balancera Twojego pakietu i wykorzystaj 2 cele z 3. Do sprawdzenia, na małym prądzie wystarczy. Tylko wtedy ostrożnie z drążkiem gazu.

 

Jaką kolejność kanałów ma Optic ? Jeśli tak jak Futaba, to powinno działać bez kombinacji (OIDP 1 lotki 2 wys. 3 silnik 4 ster). W JR jest trochę zabawy, bo kolejność jest inna. Tryb samolotowy, bo 4in1 ma wbudowany mikser kanałów (3 i 4).

Kwarc na pojedyńczą przemianę, jak napisał madrian, 4in1 da się sprawdzić raczej tylko "po radiu".

 

Co do podwozia - treningowe mocuje się na oryginalnych płozach, więc musiałbyś się wykazać kreatywnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę od złączki balansera pakietu wyprowadzić 2 kable, od pierwszej blaszki i od trzeciej, i to podłączyć do Lamy. Obawiam się, że przez przypadek mi się coś połączy (kabelki) i zabiję pakiet. Dzisiaj jak podskoczę do modelarskiego to może będą mieli takie końcówki jakie ma ładowarka, w którą to będę mógł wsadzić wejście do balansera od pakietu.

 

Optic ma kolejność taką jak Pan pisze 1-lotki 2-wysokość 3-przepustnica 4- kierunek.

 

Troszkę nie zrozumiałem

Kwarc na pojedyńczą przemianę, jak napisał madrian, 4in1 da się sprawdzić raczej tylko "po radiu".

Czyli, że kwarc z odbiornika Optica nie będzie dobry? Muszę kupić lub e-sky pojedynczą przemianę odbiorczy (na kanał mojego nadajnika), lub dowolne e-sky nadawczy i odbiorczy?

Jest zróżnicowanie w kwarcach na przemiany czy to dotyczy tylko odbiornika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz to dobrze i porządnie zaizolujesz, nic się nie stanie. Przede wszystkim kup złączkę BEC, żeby zasilić 4in1, to jest miejsce gdzie trudno coś podpasować innego bez demontażu oryginalnej instalacji. Od strony pakietu możesz dać zwykłe elektroniczne złącze szpilkowe, to i tak na testy - tylko uważaj na polaryzację i weź dwukolorowy kabel (czarny-, czerwony+, tak najłatwiej :))

No i nie przesadzaj z testowaniem, bo Ci się pakiet rozbalansuje.

 

Przemiana (pojedyńcza/podwójna) jest tylko w odbiorniku. Jeżeli masz kwarc na podwójną - nie da rady, częstotliwość się różni. Musisz kupić kwarc odbiorczy (Esky/Hitec/Jeti/Pelikan - wątpię, żeby były różnice) na pojedyńczą przemianę i odpowiedni kanał.

 

PS. Moja Lama lata na kwarcu Pelikan, a nadajnik mam JR (ze stosownym kwarcem do JR na ten sam kanał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajniku mam k 67 35.070 (piszę z pamięci, ale tak to na 90% jest) i kwarcu na 67 kanał i 35.070 odbiorczego firmy e-sky nie znalazłem, czyli muszę kupić najlepiej kpl. kwarców e-sky na dowolny kanał.

 

Złączkę BEC mam, więc muszę dokupić na początek kpl. kwarców na dowolny kanał i najlepiej złącze szpilkowe (powinno się znaleźć). Lame chcę uruchomić na 1min. sprawdzić czy działają silniki i 4 in1. Jak wszystko będzie śmigać kupię pakiet który podałem w linku powyżej i zacznę zabawę z heli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz, lub dowolny pakiet 2S, jak wspomniał MiQ27.

 

podwozie treningowe sobie odpuść. Fabryczne jest montownae opaskami zaciskowymi do płóz. A i tak na niewiele się przydaje. Muli tylko śmiglaka.

Testuj model nad łóżkiem, albo kołdrą rozłożoną na podłodze, to nic mu się nie stanie (tylko pamiętaj o wyłączeniu gazu przed lądowaniem - Lama potrafi pocharatać skórę i materiał).

Na poczatek zasilanie, kwarc i nadajnik. Sprawdź czy wszystko działa. Jeżeli zdiagnozujesz problem z regulatorami silników (stałe obroty, albo silniki nie działają na jednym z nich) to koszt naprawy nie jest duży i przewaznie sprowadza się do wymiany kilku tranzystorów SMD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem dzisiaj za pakiet (fabryczny) dokupiłem jeszcze stabilizator i kwarce :) I jest spory problem...

Lama pod jej oryginalną aparaturą (nie moją) działa poprawnie, jak chcę ją pod Optica podłączyć to górne śmigło się kręci, dolne tylko czasami, serwa latają góra-dół-góra-dół i wszystko wariuje :shock: na trybie Heli to samo.

Jak to ustawić w aparaturze, aby wszystko śmigało ?

Ja chcę już latać :roll: :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie efekty są, jak Lama złapie łączność, po czym ją straci, np. wyłączy się nadajnik. Albo jak odbiornik jest po poważnej kraksie...

Już pisałem - tryb samolotowy, żadnych mikserów w nadajniku. Sprawdź kolejność kanałów. Spróbuj w Opticu ustawić 125% zakresu na gazie, żeby mieć tam porządne "zero" przy drążku w dół, albo zjedź trymerem.

Moduł 4in1 inicjalizuje się po podpięciu zasilania mrugając diodą - jak wykryje gaz na 0, to po kilku mrugnięciach zostaje "na zielono". Jak gaz jest gdzie indziej - dioda jest czerwona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dioda na czerwono potem zapala się na zielono i buczą serwa, czasami jak dam drążek gazu na aparaturze to się rusza górne śmigło, a jak ruszyłem lotkami to śmigło dolne ruszyło z wydaje mi się z max prędkością w wyniku czego dostałem nim po palcach.... Jak bezpiecznie to sprawdzić i czemu nie pika 4 in1 ?

 

Uruchomiłem znowu i dioda cały czas na czerwono, nagle latają się serwa i śmigła ruszają.

Zaczynam się bać tego helikopterka :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OIDP 4in1 nie pika. Tylko mruga/świeci.

Tak jakbyś miał jednak kanały nie po kolei albo mod zły.

Jeśli możesz, rozbierz 4in1 na część odbiornikową i resztę. Podepnij 4.8-5V pod odbiornik, sprawdź serwa i czy się kanały zgadzają. Lotki i wysokość mają działać tylko na kanałach 1 i 2 (odpowiednio). To te serwa, co ruszają tarczą.

Silnik i kierunek tylko na kanale 3 i 4 (odpowiednio). Mikser jest dopiero na drugiej płytce, on miesza 3 i 4 kanał oraz żyroskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne uruchomienie i mi rozcięło rękę... Podłączam pakiet (stykam, abym mógł w każdej chwili wyłączyć, najpierw dioda czerwona, serwa wariują (łopaty stoją), potem zaczyna migać dioda zielona (kalibruje się) podczas tego migania rusza górne śmigło szybo odłączam pakiet...

Boję się dać pokręcić łopatom, żeby się wy kalibrowały itp. ponieważ helikopter może wystartować.

Wszystko dobrze połączyłem ?

x6wr32swuf9kfa9xav9m_thumb.jpg6juikj9qc41u7i6mqeca_thumb.jpggmdbbhctjhp277rp90o6_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że dobrze.

Wg manuala http://www.twf-sz.com/china/download/manual/000009Manual.pdf / http://www.heliguy.com/i/Lama%20v4.pdf przedni motor na dolne złącze, tylny na górne, czarnymi do środka.

Ale jest jeden problem

Lama pod jej oryginalną aparaturą (nie moją) działa poprawnie

Moja Lama działa bez problemu z moim JR x-347.

I jak podłączam pakiet, serwa praktycznie tylko bzykną albo nawet nie (jak są w neutrum), kilka mignięć na czerwono i zielono i dioda świeci zielonym non-stop.

Ruchy prawym drążkiem (lotki/wysokość) ruszają tylko tarczą. Żadne niekontrolowane ruchy łopat nie występują.

Ruchy kierunkiem (przy gazie na 0) też nic nie zmieniają ani w tarczy, ani w wirnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, ze albo masz coś nie halo z połączeniem po radiu, albo kanał nie ten, albo co. Nie mam pojęcia. Jak jest łączność, 4in1 nie wariuje tylko robi co należy.

Aha - warto, żeby jednak był umocowany na stałe do ramy helika. Żyro w 4in1 powinno być nieruchome w stosunku do osi helika i w ogóle nieruchome w czasie kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro się wybiorę do modelarskiego i powiem jaka sytuacja i jeśli dopasują jakiś zestaw kwarców który będzie śmigać to je kupię, ale nie wiem czy jest sens brać kpl. kwarców za >40zł (a jak się pytałem to tyle za jeden kwarc chcą, a nie mieli na mój kanał), bo za tą cenę mogę kupić nadajnik do Lamy i nie będę musiał się bawić w wymianę ich w Opticu.

 

Czy stabilizator (pałąk nad śmigłami) powinien mieć z boku jedno mocowanie do wirnika czy dwa po obu stronach ? Ja mam jedno, ale powiedziano mi w sklepie, że wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie kupić kwarc do optica na kanał taki jak masz esky w lamie, lub kwarc do odbiornika na pojedyncza przczemiane na kanał taki jak masz oryginalny w opticu.

 

Czy stabilizator (pałąk nad śmigłami) powinien mieć z boku jedno mocowanie do wirnika czy dwa po obu stronach ? Ja mam jedno, ale powiedziano mi w sklepie, że wystarczy.

 

Jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.