Skocz do zawartości

Wicherek 10 (w 5dni) Robert12160


ahaweto

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
W wicherku sam środek ciężkości daje wiele do myślenia 60-75 to przepaść a nie konkrety.

W planach nie ma błędu. Plany są częścią książki/artykułu, czyli większej całości, której nie znasz.

Wicherek swobodnie latający z płasko-wypukłym, nośnym statecznikiem poziomym miał mieć SC w 50% cięciwy płata, a Wicherek RC miał mieć statecznik symetryczny i wyważenie w 1/3 cięciwy. I inny wznios. Jak niby te wszystkie opisy zmieścić na planach, które są praktycznie jedne pod X wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo robert12160, gratuluję dobrego samopoczucia! Ja bym się nie odważył nazwać bublem modelu, na którym wychowało się kilka pokoleń modelarzy... Te plany są sporo starsze od ciebie i jak do tej pory nikt specjalnie na nie nie narzekał. I raptem ty wyskakujesz z takim tekstem :shock: .

 

Może ci wyjaśnię, że model powstał dobre pół wieku temu. Plany modelu były dołączone do książki szeroko opisującej teorię i praktykę naszego hobby. Publikacja traktowała temat zgodnie ze stanem ówczesnej techniki i naszych socjalistycznych (tfu...) realiów, ale bardzo dogłębnie i interesująco. Wicherek był praktyczną ilustracją poruszanych zagadnień. Opierając się na lekturze (może nie wiesz, ale netu wtedy nie było... :P) można było zbudować model w kilku (-nastu?) wersjach, a i tak model zdalnie sterowany był opcją z serii ciekawostek, bo w tamtych czasach RC to było jednokanałowe nieproporcjonalne programowane, 4-kanałowe nieproporcjonalne było niezłym wyczynem, a 3 kanałowe proporcjonalne to chyba tylko na księżyc latało... :P Podstawowa wersja była swobodnie latająca i to założenie ciąży na tym modelu, zwłaszcza dzisiaj. Podobnie przewidziane do budowy materiały, bo teraz (przynajmniej jeszcze do niedawna) łatwiej było kupić porządną balsę, niż przyzwoity kawałek sklejki czy listewki sosnowej.

Tak więc można narzekać, że model nie jest nowoczesny, że nie specjalnie nadaje się do RC, że ma dziwne rozwiązania techniczne czy profile - no ale budując ten model trzeba mieć świadomość realiów jego powstania. Ale pisać o planach, które zostały wykorzystane tysiące razy, że są do bani??? Czy aby na pewno korzystałeś z oryginałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem ze bubli kilka tam jest bo jak spojrzec z mechanicznego punktu widzenia na konstrukcje to nie tak dobrze a ja radze przyjrzec sie planom wicherka w wersji na uwiezi i skonfrontowac je z ksiazka zawady wtedy wyjdzie ze wicherek ma taka czułosc jaka ma model zawodniczy akrobacyjny - ale ja sie przeciez nei znam wiec wypowiedz jest jako nie była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radze przyjrzec sie planom wicherka w wersji na uwiezi i skonfrontowac je z ksiazka zawady

laminat, o ile się orientuję, pan Piotr Zawada miał 10 lat, jak Papcio Schier skonstruował swojego Wicherka. Było to w 1957 roku. Podejrzewam, że Pan Piotr Wicherkiem w swojej karierze też latał, może i na uwięzi też.

Radzę Ci się zastanowić nad pojęciem "postęp techniczny".

 

robert12160, Schier pisał swoje książki, żeby zainteresować młodzież techniką i modelarstwem. Żeby zainteresowała się, co to i po co ten kąt zaklinowania. I dlaczego jeden Wicherek ma wyważenie w 1/2. a drugi w 1/3.

Wręcz zachęcał do narysowania własnoręcznie planów montażowych Wicherka - żeby wiedzieć, co i po co jest w modelu.

Jakby chciał promować RTF-y, to guzik byśmy mieli, a nie jego książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym proponuje zakończyć wiadomo jak jest z tymi planami kazdy widzi wystarczy na nie spojrzec i wszystko jasne.

 

Myślę, że jednak warto temat drążyć. Jeżeli na planach są jakieś niejasności, to warto je podkreślić, żeby wyczulić na nie jakiegoś młodego budowniczego, który mógłby popełnić błąd przy budowie. Bo może jednak nie każdy widzi.

 

Ja ze swojej strony dodam, że mój Wicherek poleciał bez jakiejkolwiek korekty środka ciężkości i kątów zaklinowania płata - zmniejszyłem tylko wznios. Wszystko było ustawione wg planów. Co prawda wprowadziłem parę modyfikacji konstrukcji (raczej kosmetycznych), ale nie dlatego, że jestem mądrzejszy od autora, tylko akurat takie miałem widzimisię.

 

ale trzeba pamietac ze kiedys były modelarnie ...

 

Teraz też są, ale nie ma obowiązku do nich uczęszczać.

 

Osobiście, gdybym znalazł poważny błąd w planach, wg których tysiące modelarzy zbudowało poprawnie latający model, to pomyślałbym, że może jednak ja czegoś nie wiem i starałbym się dociec prawdy. Na pewno nie skwitowałbym tego faktu stwierdzeniem, że "przecież każdy widzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robert12160, nic Ci nie przyznałem. Ludzie budowali z tych planów swobodnie latające Wicherki 10, bo to są plany swobodnie latającego Wicherka 10. Wersja RC miała być zmodyfikowana i Schier napisał jak ta modyfikacja miała wyglądać.

A Ty wyskakujesz z opinią biegłego, że plany są do :ass:

 

Włąśnie o ten wznios chodzi czyli dokonałeś poprawki planów dzieki czemu model lata o to mi chodziło.
.

Guzik prawda. Schier pisał w swoich książkach, że wznios jest zależny od wersji modelu i przewidywanego zastosowania. Nie tylko wznios zresztą.

Nawet masz to tutaj -> http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0e74ca95d7742374

Budowie i oblatywaniu różnych wersji Wicherka poświęcone jest około 60 stron A4 w książce, którą posiadam. Jego ew. modernizacji kilka kolejnych. A Ty najwyraźniej nawet nie przejrzałeś tego, co wrzuciłeś na fotosik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak modelarnia to przyzwoita ze sprzetem maszynami i własnym kluczem dla kazdego z członków do tego szafka na ciuszki do przebrania i osobne boxy na modele w trakcie budowy . "

Robert Ty jesteś ten no... marzyciel

Klucze do modelarni to moze mieć dorosły członek klubu . Maszyny rozumiem, są ,ale reszta to tak jak powiedziałem tylko marzenia , musi wystarczyc tylko własne biurko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

 

Co do modelarni to nie ma w Bydgoszczy nie licząc Wiatraczka którego nie kto prowadzić

i smiesznej modelarenki chyba LOK-u z emerytami na lotnisku na które nie ma wstępu bez ochrony ja dziekuję predzej bym posłał dziecko do kina.

Jak modelarnia to przyzwoita ze sprzetem maszynami i własnym kluczem dla kazdego z członków do tego szafka na ciuszki do przebrania i osobne boxy na modele w trakcie budowy .

Mimo że nie jestem z Bydgoszczy to jeśli dobrze się orientuję to poza modelarnią w budynku Aeroklubu są co najmniej jeszcze dwie : w Pałacu Młodzierzy, w MDKu 5.

Klucz dla każdego-życzę sukcesów w rozwoju modelarnii.

Przez ponad już dwudziestoletnią przygodę z modelarstwem powstało w mojej modelarnii/ Awiatik Sośno/ kilkanaście modeli tej kultowej konstrukcji w wersji R/C i na uwięzi, dokładnie z planów lub z niewielkimi zmianami:profile i wszystkie latają/ły poprawnie.

Dowodem jest mój najnowszy Wicherek 15 którym wygrałem ostatni zlot w Wilczych.

Model został wykonany dokładnie z planów z zachowaniem wszystkich skłonów, wykłonów, kątów i wzniosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Robercie, następnym razem jak będziesz coś budował skontaktuj się ze mną. Ten model by ważył nie 710 a 360-400g. Wypracowałem pewne patenty aby model był lekki i wytrzymały. Zawsze możesz zmienić stateczniki na kratownicowe. Z tym serwem w stateczniku przeszedłeś sam siebie. Takiego czegoś jeszcze nie widziałem. Ale nic, najważniejsze, żeby latał.

 

Co prawda ja Robert nie jestem :D , ale zamierzam zbudować takiego wicherka i napędzać go bezszczotką, więc pewnie też będe miał problemy w doważaniem przodu. Może podzieli się Pan lub ktoś inny tymi ,,patentami" żeby model ważył te 400gram ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.