Skocz do zawartości

Drewno


radeon

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy bracia modelarze mam do was pytanie.

Co można z tym zrobić?

Dołączona grafika

Więc tak...Użyłem kleju, chyba nie odpowiedniego do tej metody oklejania, rdzenia styropianowego.Pattex"wszystkoklejęcy :lol2:" Na brzegach i na łączeniach płaszczyzn balsy troszkę się rozłazi(ale na większości powierzchni się trzyma.Zastosowałwm metodę zastrzyków z żywicy ale za wiele to nie daje bo wsządzie się nie da, a próby mechaniczne wykazały że się to trzyma tak sobie(szczególnie w paru miejscach).

Może jak to zakaponuję to się wzmocni, a może żywicą przejechać(jakimś wałkiem nasęczyć)?

No i jescze jedno..Czy na tym etapie to już nici z lotkami(2 serwa, po jednym na lotkę),nie zrobiłem odpowiedniego rowka na kable w styropianie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrobiłem odpowiedniego rowka na kable w styropianie..

No to co. Robisz prowadnicę (w przekroju "U", żeby trafić mniej więcej tam gdzie trzeba wzdłuż skrzydła), bierzesz metalowy drut, nagrzewasz koniec i topisz sobie kanalik na ciepło przez rdzeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutownica? :rotfl:

Nic lutownicą nie zrobisz... Lutownica za krótka i na dodatek gruba. ... :wink:

Mało kolega lutownic w życiu widział. A słyszałeś o transformatorowych, gdzie możesz grot z drutu w zasadzie dowolnie ukształtować i zrobić piękny rowek o zadanym przekroju?

Ciut pokory wobec swoje niewiedzy proponuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie naciąć dolną powierzchnię balsy nożem. Taką szczelinę spokojnie możesz rozewrzeć i wprowadzić tam możesz drut oporowy. Po zakończeniu procesu wyciągasz drut i szczelinę zalewasz średnim CA. Całkiem jak operacja na otwartym sercu :)

 

Wariant 2.

Nacinasz poszycie na dole wzdłuż rozpiętości w odległości 5mm. Odrywasz balsę na tym pasku i odkrywasz rdzeń. Z takim rdzeniem możesz zrobić co Ci się rzewnie podoba. Po zakończeniu operacji jeżeli masz dużo styropianu to wklejasz nowy pasek balsy (na lepszy klej) a szczeliny zalewasz CA. Jeżeli masz głębokie "rowy", po wypalaniu to spokojnie możesz wstawić kawałek balsy 5mm na sztorc (po to ten pasek miał 5mm szerokości) i normalnie wklejasz - nawet na Wikol, ale polecam Soudala lub polimer albo zwykłą żywicę. W ten sposób instalowałem kiedyś napęd torsyjny. Ja miałem poszycie z forniru a więc 3 razy bardziej niewdzięcznego materiału niż balsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie trafię.. :? W wojsku nie byłem, robię prowadnicę.No ten patent z drutem wydaje się być najlepszy.Podoba mi się jeszcze ten Michała "operacja na otwrtym sercu".Gdyby nie to że zabalsamowałem już końcówki płata to bym się skusił właśnie na to.

Klej jest nie podatny na temperaturę, płaty dostały serię zastrzyków i jest im lepiej, szczeliny łączenia okleiny balsowej potraktowałem CA.Jest dobrze.

...Skrzydła poszły na wagę i klej okazał się być podły.Waga jedej połówki to 60 gram!!Przy rozpiętości 95cm mam już 120 gramowe skrzydła :shock:

nie poddaję się jednak...Walczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: Dokładnie tak(...i sory za pomylenie imion).Mam pewne doświadczenie w robieniu makieterii i intarsji...Ale zdaje się że gdyby to był inny klej lub żywica to technika zapożyczona z meblarstwa sprawdziła by się.

Szczelin prawie niebyło widać, dopiero po wciśnięciu paznokciem w okolicach łączenia człowiek to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis zwięzły i konkretny, po przeczytaniu utwierdziłem się że :( parwie wszystko w mojej technice było dobrze, najgorsze to zastosowany klej(masa).

Następnym razem robię na żywicę. A co do listew natarcia to jak lepiej - przed okleinowaniem czy po okleinowaniu? Mnie się dobrze obrabiało takie przyklejone po okleinowaniu, ale odniesienia nie mam.

Mam dać jakiś klocek do rdzenia podczas łączenia połówek płata?Czy połączy na styk?

Rozpiętości ma to niecały meter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu, bo mam już rdzenie i fornir oraz klej. Brakuje mi trochę wiedzy.

Skrzydło 1,8m. Chcę, nie - muszę ze względu na wymagania transportu (do auta się nie zmieści) zrobić skrzydło składane. I mam takie dwa pomysły:

1 - W jednym skrzydle dwie rurki, w drugim dwie rurki, tylko mniejsze. I wszystko w siebie ładnie wchodzi.

 

2 - centropłat z bagnetami mocowany do płata, skrzydła nasuwane na bagnety.

 

W obu wypadkach chcę skrzydło mocować na gumę.

 

I teraz:

Z czego bagnety? Mam rurki alu spasowane dokładnie (szlifowane). Można ich użyć? Nie będą się gięły? Jak głęboko wpuszczać bagnet w skrzydło? Jak zabezpieczyć skrzydła, przed rozsuwaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.