Skocz do zawartości

Motoryzacja duzego szybowca- 5m


Wrobel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Remontuje starego szybowca, rozpiętość 5m, długość 1,8m waga 4,7- 5kg. pow. nośna 90 dm2 i moje pytanie jak w temacie, czyli jaki zastosować silnik spalinowy- jaka pojemność? moc? (2T) aby uciągną tego kolosa, oczywiście to ma być motoszybowiec wiec nie musi się wznosić w pionie, poza tym im lżejszy napęd tym lepiej... Silnik będzie na wieżyczce. Mam swoje typy, ale chcę się upewnić w swoich przemyśleniach i chętnie posłucham waszych opinii. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalina i kropka... lubie ten warkot a poza tym nie mam doświadczenia z elektrykami wiec na razie pozostane przy tym co nie jest mi obce. Również słyszałem o podobnej metodzie dobierania silników, ale wolałem to jeszcze zweryfikowac. W sumie to w planach mam zastosowanie 7.5 cm3, przynajmniej dzwignie jeszcze kamere itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja styropian kryty fornirem+balsa (troche dziwne, ale bardzo wytrzymale), skrzydlo sklada sie z dwoch połówek po 2.5 m, kazda z nich waży dokładnie po 1kg, cieciwa przy kadłubie 210mm na koncówce 110mm w sumie jest to makieta SB10. fotki pozniej, bo jestem teraz w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe:) faktycznie... chociaz mysle, ze fotki i tak niczego nie rozjasnia... ot zwykle skrzydlo. zwykla szuflada i juz... a chodzi mi oto czy bagnet 2*15*350 nie jest za slaby na 5m skrzydla?

A jak głębokie ( długie ) są te szuflady ? Jakie skrzydło ? styro + fornir, laminat czy tartak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

W mojej Alpinie 4m (~ 3,6 kg) mam takie bagnety. Sa wklejone w skrzydla (skrzynka w kadlubie), wiec nie wiem jakiej sa dlugosci. Znosza "pionowe" holowanie jednego z kolegow.

Jezeli twoje platy sa wykonane lekko i wszystko jest bardzo dobrze spasowane, to moze to dac rade. Ale prawde mowiac, to troche na granicy... .

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Obawiam się że połączenie płaskownika z okrągłym prętem to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie -o co chodzi zapytacie?? Moim zdaniem w takim układzie i tak cały moment gnący od skrzydła przejmie płaskownik,pręt będzie pełnił rolę kołka ustalającego położenie i to niezależnie od średnicy.Dzieje sie tak ponieważ elementy typu płaskownik i okrągły pręt mają różne sztywności na zginanie.W przypadku pręta sztywność jest znacząco mniejsza-spowoduje to wyłączenie tego elementu z przenoszenia momentu gnącego od skrzydła.

Jeśli płaskownik o którym piszesz będzie wykonany z dobrej stali to w zupełności wystarczy-jako uzupełnienie mocowania skrzydeł zastosuj pręt o fi 3mm i powinno być ok.

Posiadam plany szybowca o rozpiętości 4.75m w którym proponuje się jako główny łącznik płaskownik o przekroju dokładnie 2*15mm.Wiem że jeden z modeli wykonany na podstawie tej dokumentacji miał masę ok.6,5 kg i dobrze znosił wszelkie obciążenia eksploatacyjne.

Pozdrawiam!!!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręt stalowy? Czy waga nie zmieni sie znacząco na niekorzyść? Może sie okazać że wspomniany przez Ciebie silnik 7,5ccm bedzie jednak dobry... W castoramie widziałem różne kształtki (przekrój prostokąta, kwadratu) wykonane z aluminium, może nawet dural - były dość sztywne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po różne drobne elementy stalowe jeżdżę zawsze do centrostalu. Zawsze coś z odpadów się znajdzie i przeważnie dostaje to "ku chwale rozwoju swojego hobby". Co jakiś czas "odwdzięczam" się czymś czystym coby duszy nie skazić ;)

Z drugiej strony... Szukałeś po marketach budowlanych? Widziałem kiedyś w Leroy Merlin różne profile stalowe i alu włącznie z płaskownikami. Idąc za słowami DJ. może lepiej byłoby zastosować jakiś dural? Waga mniejsza a wytrzymałość takiego płaskownika będzie wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.