Skocz do zawartości

Inverse Design


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Czy nie zna ktoś jakiejś fajnej strony internetowej/ książki etc. (miłoby było po Polsku, ale w cuda nie wierzę :wink: ), gdzie mógłbym poczytać jak się używa Invers Designu z XFoila?

Samemu tego rozgryźć jakoś nie umiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś czytać to?

 

http://web.mit.edu/drela/Public/web/xfoil/xfoil_doc.txt

 

Doprecyzowując pytanie - czy chcesz wiedzieć jak należy opisać rozkład prędkości na profilu aby dostać konkretną geometrię profilu, czy raczej jak powinien wyglądać ten rozkład prędkości aby uzyskać konkretne cechy profilu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie interesuje mnie uzyskiwanie konkretnych charakterystyk profilu.

Ogólnie to co zrobić, że profil był grubszy w którymś miejsc za pomocą inver designu opanowałem.

 

W sumie o instrukcji obsługi do XFoila nie pomyślałem, bo używam XFLR5, jako przyjaźniejszego w obsłudze ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk - niestety na Twoje pytanie nie ma odpowiedzi. Tzn jest - ale nie taka jaką chciałbyś usłyszeć. Tutaj jedyną wykładnią będzie doświadczenie i wiedza odnośnie samej aerodynamiki i tego jak rozkład prędkości (ciśnienia) na powierzchni profilu ma się do zachowania się tegoż profilu przy różnych kątach natarcia. Inaczej mówiąc musisz "znać się" na tym, co daje przesunięcie maksimum ciśnienia do tyłu, a co do przodu... Czym skutkuje nagłe zwiększenie ciśnienia w pewnym momencie na profilu i co to oznacza dla opływu... Tutaj niestety kłania się doświadczenie w aerodynamice.

 

Na wykładach z aerodynamiki mieliśmy trochę informacji na ten temat.

 

Z tego co wiem, to większość profili obecnie projektowanych do konkretnych zastosowań robionych jest właśnie metodą inverse design.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem po prostu nadzieję, że da się wyliczyć jakoś wpływ tego rozkładu ciśnienia na zachowanie się profilu.

 

W takim razie nie zostaje mi nic, jak przeczytać te linki co dostałem, a następnie przeanalizować parędziesiąt profili i uczyć się tego na błędach.

 

Dzięki za pomoc tak czy inaczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesujesz się zagadnieniem inverse design'u, to jest jeszcze jeden program wart polecenia, również napisany przez Marka Drelę.

Program nazywa się MSES, jednak jest w przeciwieństwie do Xfoila komercyjny.

 

W tym programie masz możliwość podania jakie chcesz mieć charakterystyki prodilu (co najmniej Cz i Cx, lub jakiś mix) przy wybranych kątach natarcia. Ponadto możesz zdefiniować parametry wytrzymałościowe profilu, które definiują minimalną grubość profilu.

 

Nie jestem pewien, ale chyba dokładność tego programu dla małych liczb reynoldsa jest mniejsza niż Xfoila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.