Skocz do zawartości

Cięcie balsy


ppompka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie. Czym ciąć balse? jak widzię na zdjeciach to części sa idealne, maja równiutkie krawędzie, itp. Czym można tak ciąć balse ? Myślałem o nożyku ale on czasem szarpie balse jeśli sie tnie wpoprzek, skalpel tak samo. Więc może jakaś piłka, tylko jaka? Więc napiszcie mi jak wy tak wycinacie. Dodam że chodzi mi głównie o balse grubości do 5 mm i sklejke owocówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawa to ostry nóż, mały kąt przyporu i cierpliwość. Ew. do cięcia "w poprzek" zostawiać mały naddatek i później przeszlifować. Ja używam piłki włośnicowej lecz później papierem ściernym trzeba delikatnie przejechać. No chyba, że kupić sobie podręczny laser :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga:

 

Zapomnij o czymś takim jak nożyki do tapet z kiosku o 1zł. One są fabrycznie tępe i do tego z marnej stali (można go trwale odgiąć o 90 stopni :ble: ).

 

Polecam zainwestować w nożyki firmy Olfa. Wprawdzie nożyk nie kosztuje 1zł, tylko 2zł, ale za to tępi się 10 razy wolniej i jest fenomenalnej jakości. Od razu poprawi Ci się jakość cięcia :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sklapel olfy ak-3, fakt cięcie "bajka" (papieru i balsy wzdłuż słojów) ale w poprzek nie idzie tak przeciąć balsy bo zawsze sie strzępi albo sie wgniata. A jeśli chodzi o piłke włośnicową, ta jakich brzeszczotów uzywać ? Okragłych drobnych, okrągłych grubych, płaskich grubych czy może płaskich drobnych. A i jeszcze jedno widziałem do wycinania piłkami włośnicowymi są takie wzorniki sklejkowe lub z tworzywa, czy warto takie coś mieć dla ułatwienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu poprawi Ci się jakość cięcia

 

 

palcy również :mrgreen:

Wbrew pozorom praca tępym nożem jest bardziej niebezpieczna. Ostry przejdzie po linii, którą mu wyznaczysz, a tępy może się ześlizgnąć i przejść po palcu.

 

ppompka, przede wszystkim jak tniesz balsę nie wolno mocno przyciskać noża. Delikatnie nacinasz przejeżdżając nawet kilka, kilkanaście razy po linii przecięcia, aż w końcu się przetnie. I, oczywiście, narzędzie powinno być ostre! Koszt nożyka nie jest taki duży (nawet tego po 2zł), żeby odłamywanie go po wycięciu kilku elementów, było jakimś wielką stratą finansową.

 

Oczywiście grubszą balsę (np. powyżej 5mm) czasem łatwiej przeciąć piłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jakich brzeszczotów uzywać ? Okragłych drobnych, okrągłych grubych, płaskich grubych czy może płaskich drobnych. A i jeszcze jedno widziałem do wycinania piłkami włośnicowymi są takie wzorniki sklejkowe lub z tworzywa, czy warto takie coś mieć dla ułatwienia ?

brzeszczoty to tylko okrągłe. O wiele łatwiej wtedy się tnie łuki. Jeśli chodzi o balsę 5mm to jakiś drobnoziarnisty. Wszystko co w jakikolwiek sposób może ułatwić Tobie sam proces cięcia jest warte uwagi... Oczywiście w granicach rozsądku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jesli muszę wyażurować coś to za każdym razem muszdzę w wyjmować brzeszczot zakręcać go spowrorem, tak ?? tTo strasznie uciązliwe musi być mam jedna piłkę włosową lecz ona jest z blacy może 4 mm i waży tyle co mały słonik ,a brzeszczot ma zakręcany na śrubę i nakrętke więc zanim ja ja założe, napnę i wytne to minie godzina. Czy te nowsze piły są lekkie i jak mają rozwiazane mocowanie i napinanie brzeszczota ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak strasznie dużo roboty to z tym nie ma... Z drugiej strony modelarstwo przecież uczy cierpliwości ;) Ja mam uchwyt ze śrubą napinającą. Wystarczy że lekko poluzuję strunę i mogę ją ściągnąć z zaczepu. Montaż oczywiście w odwrotną stronę :) Cały montaż piły pod ażurowanie trwa dosłownie chwilę. Może warto poszukać właśnie takiego uchwytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja "ramki" czyli piłki włosowej to inna sprawa. Te tańsze są do :ass: Jak mówi przysłowie: tanie mięso to psy jedzą. Jeżeli zainwestujesz w droższą - firmową ramkę bedziesz naprawdę zadowolony. A czy ażurować ? Jeżeli jest taka potrzeba to nijak inaczej tego nie zrobisz. Jak wprowadzisz brzeszczot do środka materiału nie tnąc ścianki :?: Te mechaniczne piłki włośnicowe to fajna sprawa. Jedyna wada to taka, że tną krótkim kawałkiem brzeszczotu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mała piłka taśmowa:

 

Dołączona grafika

 

Ale tą znowu nie wykonasz wspomnianych ażurów. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayo, Nie zabardzo ciebie rozumiem czyli masz taką z normalną śrubą z nartętką czy inaczej. instruktor, jak masz mocowanie brzeszczotu i napinanie go? Ja w tej co pisałem zeby napiać brzeszcot musiałem usiaść na niej żeby się troszkę zcisnęła a jak się zejdzie z niej brezszczot jest napięty :mrgreen: Nie jest to zbyt wygodne więc zależy mi aby jakoś łatwo napiąć brzeszczot bez uzycia wielkiej siły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem jakiegoś zdjęcia na szybko ale nie mogę znaleźć. Na strunie z dwóch stron mam zrobione oczka, żeby można ją było zaczepić. Na ramce z jednej strony jest tylko haczyk a z drugiej strony śruba wraz z hakiem ustawiona w osi ze struną. Wykręcanie struny powoduje napinanie się struny. Dodatkowo haczyk przy śrubie ma możliwość obrotu, żeby w miarę wykręcania śruby, struna się nie skręcała. Wyjaśniłem najprościej jak potrafiłem nie technicznym językiem. Inaczej nie potrafię :) Jak znajdę zdjęcie to wkleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.