Skocz do zawartości

Lutowanie stali z innym metalem


Irek M

Rekomendowane odpowiedzi

Problem polega na tym, iż na pręt stalowy 4mm nałożone jest oprofilowanie z aluminium czy czegoś w tym rodzaju.

lutowaniepodwozianm0.jpg

 

Powoduje to - moim zdaniem - odbieranie ciepła lutowanym elementom. Lutownicę mam 100W inną nie dysponuję. Lut prawie od razu robi si taki "kaszowaty". Jak sobie z tym poradzić? pomyślałem o roztopieniu lutu i zanurzeniu lutowanych elementów ale czy to wyjdzie nad gazem lub przy użyciu takiego mikro palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Problem polega na tym, iż na pręt stalowy 4mm nałożone jest oprofilowanie z aluminium czy czegoś w tym rodzaju.

 

No tak, zlutować to sie nie uda.

"Obsmarkać" lutem już bardziej, ale nie będzie to miało nic wspólnego z lutowaniem.

Możesz spróbować lutem do aluminium może się "złapie stali".

Są tacy co twierdzą, że tym lutem do aluminium "zlutowali" kwasówkę. :rotfl:

 

Raczej kleje ale klejenie aluminium też jest wredne choć podobno sie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumielismy się. nie chcę lutować stali z aluminium!!! Lutuję stal z konektorem, który jest miedziany i powleczony powłoką ułatwiającą lutowanie. Oczywiście, że najpierw pobielam miejsce llutowania pręta. Problem w tym, iż nie mogę rozgrzać na tyle by na konektorze lut związał. Oprofilowanie alu jest tylko wykończeniem i nie ma nic wspolnego z lutowaniem. Do pobielania używam roztworu kwasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutownica 100W nie daje rady podgrzać pręta stalowego i tak jak pisze Hubert rozwiązaniem może być palnik gazowy.

 

Możesz spróbować lutem do aluminium może się "złapie stali".

Są tacy co twierdzą, że tym lutem do aluminium "zlutowali" kwasówkę. :rotfl: .

 

Lutowanie kwasówki jest możliwe i wykonuje się ten zabieg bardzo często w niektórych dziedzinach przemysłu. Chodź rzeczywiście kwas do kwasu się zdecydowanie spawa a to ze względu nie tylko na wytrzymałość ale i także ze względu na koszt takiego połączenia. Natomiast stal kwasową że stalą zwykłą, miedzią czy mosiądzem zawsze się lutuje. Używa się do tego celu lutów twardych z dużą zawartością srebra w otulinie oraz palników zasilanych mieszaniną propanu-butanu i tlenu. Z tego co mi wiadomo są oczywiście też luty do aluminium (tych osobiście nie miałem okazji używać - ale na 100% będę) ale te luty są do aluminium-aluminium bez możliwości mieszania materiałów. Piszę oczywiście o spoinach spełniających pewne normy wytrzymałościowe a nie o próbach czy błędach typu że "ktoś mi też tak powiedział" :)

 

P.S. Dodam a też bardzo istotne że ja piszę o połączeniach rur. Połączenia lutowane przedmiotów o innych kształtach może wpłynąć na wytrzymałość połączenia lutowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do miejscowego lutowania 100W całkowicie wystarczy, w końcu już niejedno podwozie lutowałem.

Problem chyba się rozwiązał ... wygląda na to jakby były "przerwy" w rozgrzewaniu się grota :oops:. Jaką temperaturę powinien mieć grot? To akurat mogę łatwo sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker, temperatura topnienia cyny wach asię chyba w okolicy 280-300 w zależności od składu. Problem twojej lutownicy może polegac właśnie na tym że lutowałeś zawsze stalowe podwozie, a stal jak wiadomo idealnym przewodnikiem ciepła nie jest, Teraz chcesz polutować do pręta stalowego miedziana końcówke, a miedź już odprowadza znacznei lepiej ciepło i może dlatego studzi grot.

 

Ale najlepiej spraw sobie nową lutownice i się okaże co było przyczyna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego miedź stosuje się do ogrzewania mieszkań.Przy okazji opalarka by tego nie polutowała ?

a jak nie to całość do sklepu z instalacjami centralnego ogrzewania.Pod palnik gazowy ( jam mam go podpinany do butli turystycznej) i po problemie .

Na dodatek mają tam cynę w płynie ułatwiającą lutowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę powinien mieć grot? To akurat mogę łatwo sprawdzić.

 

100 watowy w granicach 300 - 350 stopni. Jeśli przez dłuższy czas nie będziesz lutował, to i więcej. Używaj - przed każdym lutowaniem - mokrej gąbki do studzenia i czyszczenia grota. Zbyt wysoka temperatura też jest nieodpowiednia i może powodować tę kaszę. Wszystko zależy od stosowanego lutowia.

Wracając do Twojego problemu - wprawdzie rozwiązanego, ale... Proponuję rozgrzewać lutownicą ten stalowy element do chwili gdy lutowie zacznie "płynąć" na mim. Nie przerywająć podgrzewania stalowego elementu, przyłóż element miedziany i podgrzewaj elementem stalowym podgrzewanym lutownicą :mrgreen: Ale namieszałem :lol: Czy osiągnąłeś odpowiednią temperaturę sprawdzaj na miedzi kawałkiem lutowia. Tak podgrzewane elementy zmocz wodą lutowniczą i lutuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.