Skocz do zawartości

zerwałem antene


Vertigooo

Rekomendowane odpowiedzi

witam kolegów.

 

Akurat szukałem wątku o przedłużaniu zasięgu rc i trafiłem na waszą dyskusję.

Czyli mam rozumieć że zwiększając długość antenki odbiornika uzyskam większy zasięg a co z antenką nadajnika czy tu też należy coś zwiększyć czy zostaje bez zmian?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość anteny nadajnika, jest krytyczna i nie należy jej zmieniać. To że różne nadajniki mają nieco różną długość anteny, wynika z faktu że nieco inaczej są fabrycznie dopasowywane - mają sztucznie przy pomocy cewki umieszczonej zazwyczaj na dolnym (wewnętrznym) końcu anteny zwiększoną "długość pod względem elektrycznym", do 1/4 fali.

Zajrzyj na to forum http://rc-cam.info/index.php?redir=1 , jest parę wątków o antenach odbiorczych i wynikach na nich uzyskiwanych. Jednakże IMO eksperymenty w tym zakresie też trzeba prowadzić raczej ostrożnie, dobrze w konsultacji z fachowym elektronikiem.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A przekrój ma znaczenie? Większa rezystancja przecież. Wpływa to jakoś na zasięg?

Mam nadzieję, że pisząc:

Większa rezystancja przecież.

miałeś na myśli dłuższy przewód o małym przekroju!

 

Im przewód jest grubszy i krótszy (oraz zależy z czego wykonany najlepiej srebro lub wersja ekonomiczna miedź ) to jego rezystancja jest mniejsza!

 

PS: Przecież przez antenę nie płynie prąd, bo nie ma prawa. Obwód elektroniczny nie jest zamknięty.

 

Pozdrawiam Hubert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no i mi się stało.

przy kraksie antena została ścięta przez śmigło (napęd pchający).

 

Czy ktoś wie jakiej długości antena jest w odbiorniku Futaba R146ip niestety nigdzie w opisach odbiornika nie mogę znaleźć długości :(

co to za kabelek powinien być? widzę że jest w bardzo cienkiej izolacji (specjalnie jest taka?) bardzo giętki i pewno miedziany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co by nie zaśmiecać, podepnę się pod temat.

Ostatnio również urwałem antenę. Problemem już nie jest jej długość, ale przekrój. Czy jego zmiana wpłynie na zasięg? Nie mam zamiaru lutować starej anteny, gdyż jest już troszkę 'zmęczona' ;)

 

Edit:// literówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wracam do tematu wkońcu sam przylutowałem cieniutki drucik jak model ubije to pojade do babci po starą myszke i zrobie z kabla a nie drucika ale tak czy siak dziła i zasięg jest pełny przynajmniej do tej pory. Cała elektronika jest niedwracalnie schowana w modeli żeby mnie nie korciło nic juz ruszać wyciągne jak ubije :lol: :mrgreen:

 

PS Nie musze jechać do babci mam starą niesprawną kamerke interetową :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 tygodnie później...

Przekrój nie jest tu istotny. pozdr.

A cos takiego jak Zjawisko Naskorkowosci dla pradow W.Cz. cos Ci mowi ?

 

No i jeszcze dochodzi taki parametr jak Smuklosc Anteny.

 

Im antena ma wieksza srednice w stosunku do jej dlugosci tym bardziej poszerza sie

jej pasmo robocze, czyli charakterystyka sie splaszcza, czyli na wiekszej liczbie kanalow

bedzie pracowala tak samo ( z tym samym VSVR ).

 

Reasumujac:

 

Dlugosc jest wazna ( 100 do 107 cm dla pasma 35MHz )

Srednica tez nie do pominiecia ( wskazane zastosowanie przewodu o wiekszej srednicy)

ale tu zaczyna grac role waga , zwlaszcza przy malych

i lekkich modelach "mikro"

 

Mam nadzieje, ze nie zagmatwalem tematu. ( zdawalem egzamin z anten (na 5))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi mówi. A lica też Ci coś mówi? A smukłość ma tu coś do rzeczy w antenie odbiorczej?

A co za roznica odbiorcza czy nadawcza ? Te same prawa dzialaja.Tylko kierunek sie zmienia

TX/RX.

 

Lica jest bardzo dobrym rozwiazaniem.

 

P.S.

w poprzednim poscie napisalem troche za "ostro" nie mialem zamiaru Cie obrazic lub umiejszyc Twoich wiadomosci.

Jezeli tak sie stalo, to bylo to niezamierzone i przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.