Skocz do zawartości

Co-pilot & AUTOPILOT


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

co zarejestrowała kamerka ( bardzo mnie to ciekawi ). Proszę o to ponieważ bardzo mnie interesuje sprawa zasięgu łącza TV.

 

Rejestrator mam,ale jeszcze nie nagralem nic,mam tylko dwie rece :) .

Zasieg,hmm.To tak trudno okreslic.W lini prostej to kilka kilometrow,ale schody zaczynaja sie jesli antena wejdzie w cien np. budynku,drzewa.Dodam ze na pewno model wyszedl z pola widzenia anteny patch panel,mimo ze uzywam dwoch anten (diversity tuner-podwojny).Jedna z anten o charakterystyce dookolnej odbierala jeszcze jako tako gdy model byl wysoko,ale tez i musial byc bardzo daleko,na pewno dalej jak 1,5 km, bo im nizej tym rzadziej odzyskiwalem obraz.Na stale mam podlaczony monitor lcd,gdybym mial celowniczego :lol: -antena panel-na pewno by go trafil,widzac pojawiajacy sie obraz.

Pozostaje opcja -celowniczy lub nastepna elektronika-sledzenie modelu na podst. tracka , czyli aktualnej pozycji modelu.

 

Gdybym mial chociaz kompas,lub nie tracil wizji na tak dlugie okresy 5-8s na pewno bym trafil,ale jak zmienila sie diametralnie sceneria i siadly baterie w napedzie-tak musialo sie to skonczyc-bo latam sam :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Peter. No własnie widzę że brakuje Ci co najmniej jeszcze jednej pary rąk. U mnie sytuacja jest trochę inna, ponieważ ja działam w zespole. Poza tym to my obraliśmy trochę inną taktyke, bo latamy tylko w oparciu o RC i TV, a i warunki mamy chyba trochę lepsze od Twoich (budynek przeznaczony wyłącznie dla modelarzy tuż przy samej płycie lotniska) a pomimo tego jest cała masa problemów. Pytałem Cię o zasięg TV ponieważ my za cel postawiliśmy sobie wykonanie modelem trasy trójkąta długości 10km ( nie wiem czy to nie za wysokie progi jak na nasze nogi ) pilotując model oczywiście z pozycji kamery. Jeżeli chodzi o łączność RC na większe odległości to z tym tematem już sobie poradziliśmy. Tu problemów nie ma. Problemowa pozostaje dalej łączność TV. Widzę że na forum jest więcej osób, które mają jakieś sukcesy w tej dziedzinie - dobrze by było aby uaktywniły się, to może w końcu będziemy mogli oglądać nasze sukcesy, a nie tylko te z zachodu, bo one owszem fajne ale to nie nasze. Myśle że pomimo porażek (wszyscy je mamy) nie zniechęcisz się do dalszych prac nad tematem, bo jeżeli chodzi o mnie to ja to wszystko czytam bardzo uważnie i jest to bardzo pomocne w dalszych poczynaniach. Pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że na forum jest więcej osób, które mają jakieś sukcesy w tej dziedzinie - dobrze by było aby uaktywniły się, to może w końcu będziemy mogli oglądać nasze sukcesy, a nie tylko te z zachodu, bo one owszem fajne ale to nie nasze.

 

I to mnie boli,bo latanko (np. w goglach) takie troche wirtualne jest super,ale bariera jest zapewne koszt.Mnie juz modele sie skonczyly :lol: ,zabilem wiekszosc,ale za tydzien juz pokaze n-ta platforme w locie.

Co do transmisji TV.Jezeli uzywasz nizszego pasma,zapewne masz wieksze szanse.Sam jestem b.ciekawy,jak Ci to wyjdzie.A ze trasa 10km i bedziesz mial zasieg RC,to juz calkiem odjazd.Nie wiem jak tego dokonasz, zycze powodzenia.

Zastanawiam sie tylko,jak sobie model poradzi np. po krotkiej przerwie w kontroli np. RC :lol: .Co-pilot i autopilot bylby wskazany,lub wrecz niezbedny,a nic o tym nie wspominasz.

Ja po analizie,juz znalazlem przyczyne straty modelu.Po prostu mam zbyt dobre anteny,( jednak lipy nie robia).Anteny o duzym zysku energetycznym, sa z definicji dosc ,,waskie''.Osobnym zagadnieniem jest,ze sam odbiornik mogl tez nie nadazyc, przelaczanie,chwilowe 1sekundowe ,,zajawki''.Czyli pogadac trzeba z technicznymi,niech cos doradza,ulepimy,pokaze,zdam relacje.Musza byc 60st.cos ok 6dB.Ale tym razem beda trzy lub cztery anteny,V i H z pokryciem min 270 st. :mrgreen: Nie majac ,,celowniczego'' musze zrobic praktycznie dookolny system.

I tu dochodze do sedna sprawy.Jezeli mozesz zdublowac swoj odbiornik np. minimum x2 to jest taki patent,ktory tez zakupie

http://www.dpcav.com/data_sheets/oracle_v1_4.pdf

W najwiekszym skrocie dziala to tak-wybiera najlepszy sygnal Video ,czyli takie diversity,ale na poziomie niskiej.Dziala to ponoc rewelacyjnie-sprawdze,to zeznam.

A i ostatnie sprawa-10 km,jak trafisz do domu? Na slonce czy kompas ?

 

Nie piszesz nic o autopilocie,telemetri,OSD itd.moze takie rozwiazanie byloby lepszena kontrole

 

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=2704

 

A tu masz probke,jak to dziala w praktyce

 

 

 

 

Co prawda, jest to jednostkowy egzemplarz-prototyp,ale mozna na nim juz latac,przy calkowitym braku widocznosci .

Sa tez klony,pokazujace droge do domu,ale na razie promuje ,,Polak potrafi'' I akurat tego rozwiazania nie podrobil jeszcze nikt :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie na temat RC. Ja w swoim przypadku potrzebuje ok. 5-6km zasięgu RC. I tu chce powiedzieć że zaopatrzenie nadajnika modelarskiego w zewnętrzną antene, ale umieszczoną na maszcie o wysokości 5-7 m już da zasięg rzędu 2-3 km (po ziemi) ze średniej klasy odbiornikiem modelarskim (sprawdzone) Natomiast w korzystnej sytuacji (zakładam że mój model nie będzie leciał niżej niż 100 m nad ziemią) Ten sam układ anten powinien dać zasięg rzędu 5-6 km . Jeżeli do tego dodam margines bezpieczeństwa w postaci lekko podwyższonej mocy nadajnika to sprawa jest załatwiona . Również uważam że moje spostrzeżenia poprze każdy, kto kiedykolwiek używał łączności radiowej latając np szybowcem. Tu wiadomo (sprawdzone) że 1.5 W nadajnik ( RS 6101- typ radia) daje ok. 100 km zasięgu poprawnej łączności radiowej w sytuacji gdy szybowiec jest na tysiącu metrach nad ziemią. I teraz ten sam szybowiec po wylądowaniu 3 km przed lotniskiem (załóżmy że padł w terenie) już tej łączności prawdopodobnie mieć nie będzie, co oczywiście podyktowane jest niekorzystnym sytuowaniem anten. To samo dotyczy łączności RC , także tu problemów nie widzę. Natomiast dla mnie dalej nierozwiązana pozostaje kwestia łączności TV, - mam nadzieje że w końcu ten temat uda mi się przeskoczyć. Peter gratulyje Ci konsekwencjii w dążeniu do celu. Jestem przekonany że w końcu coś z tego wyjdzie . pozdr. Janusz

 

Myśle ze pisałem o sprawach oczywistych- jeżeli naraziłem kogoś na strate czasu to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Armand. Ja Twoje spostrzeżenia zaliczyłbym do tych popierających moją teorię , mówiąca o braku problemów jeżeli chodzi o łączność RC podczas wykonywania trasy trójkąta 10 km. Istotną żeczą jest na jakiej wysokości model wykonywałby tę trasę. Ciekaw jestem jak to Peter zinterpretuje, bo jeżeli o mnie chodzi to ja takiej ewentualności (mówię o utracie zasięgu rc ) nawet nie biorę pod uwagę. no chyba że model zejdzie z niezależnych ode mnie przyczyn poniżej zakładanych 100 m to wtedy wiadomo - katastrofa. pozdrawiaqm Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takiej ewentualności (mówię o utracie zasięgu rc ) nawet nie biorę pod uwagę.

 

Nie chce krakac,zle wrozyc i prorokowac.Ba nawet negowac sie nie osmielam.Ustalmy, ze prowadzimy gentelmasnka dyskusje ,bo tak sie jakos wyklarowalo samo :D

 

Nie,nie widze tego.Nawet przy podwyzszonej mocy nadajnika.Jak by na to nie spojrzal,jeden bok trasy bedzie sporo dluzszy od 3,5 km,gdzie jeszcze ,,normalne-nieprzerabiane'' radio dziala.O zagrozeniu (wolny lot :evil: ) na razie nie wspominam.

 

Maly przyklad.Moje osiagniecia na tym polu sa minimalne,wiec i problem moze pomijalny,ale moze byc istotny.Mam w okolicy, (pozniej znalazlem maszt ) radiolinie,moze nawet przemiennik TV,chyba telefonie nosna i na pewno GPS.Na pewnej wysokosci ok.100-150m zawsze model mial w tej okolicy tendecje do naglych zakretow.Nawet z PCM odbiornikiem.

I teraz,100 m,a obraz masz plaski.Dacie rade wyciagnac model z korka ?

Bez jakiejkolwiek telemetri?

Rozwaz jescze jedno-nikt nie lata bez minimum co-pilota.

Polatalem Cularisem,duzy ptak,EasyGlider.Ale jako tako pewnie , poczulem sie dopiero na Easy Starze.Spalinka odpadla.

 

ATV ,to wpiszesz plus transmitter w google,i znajdziesz 100 nadajnikow na pasmo TV.Gdybys mial problem,podaj dokladnie czestotliwosci inne parametry,podpytam-zeznam.

Podpowiem tylko tyle,ze nadanie sygnalu zmodulowanego np. zakresem fonicznym-mowa,to nie to samo co TV.Pomijam celowo rozne mutacje,wstegowe itd.Rodzaj modulacji,sygnal zawiera impulsy ramki,sygnal tresci wizji,zmodulowana i upakowana w ten sygnal fonie i kilka istotnych parametrow.Zaklocenie go,chociazby nieznacznie,to nie to samo co chwilowy zanik glosu w radyjku.Pomimo ze propagacja na tej czestocie jest b. przyjazna,przy takiej odleglosci,niestety juz tylko anteny kierunkowe.Czym i na jakiej podstawie je zorientujesz?

I jescze jedno-ja w swojej naiwnosci,myslalem ze nie bedzie to wazne.Jezeli nadajnik jest w ruchu-stosuje sie inny typ anten.High gain niestety odpada,czyli .... moc musi byc z Toba.Kolowa widzialnosc preta,chyba nie nie pozwoli na to,by nie bylo zanikow.On jest waski gora - dol.Dookolnosc, wtym przypadku nie jest zaleta.Spliter (sumator) gdybys chcial zlozony system antenowy, tez nie wchodzi w gre.

A czas utraty wizji, bedzie wykladnia czasu-czyt. spadania modelu.A im nizej,tym szanse na odzyskanie obrazu mniejsze.Zgoda,1-2 km, to moze sie udac,ale wiecej...

Nie zebym Cie zrazal,ale proponuje by model nie byl skazany na ,,slepote''.Zainstalujcie mu moze jakis pomyslunek , ratujacy go.GPS,autopilot.

 

I ostatnie.Zastosowales ,,wyselekcjonowana'' czula glowice.Ok.A teraz zrob prosty test np. z ARW.Jak sie zachowuje przy szczatkowym sygnale ? Masz tu wieksze szanse,nie zobaczysz ,,blue scren'' ale jak odcina.Prawidlowo , na koncu powinna zasniezyc.

I czy rozsadnym jest skazywac sie tylko na jedna szanse-antene.Majac dwie w tym np. dobra Yaagi,o 100% wzrastaja szanse-diversity.

 

No dobra,tak czy tak,szanse sa,ale biorac pod uwage w/w troche wieksze :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz lecieć 30 km nawet po trójkącie bez wiedzy o wysokości, prędkości, opadaniu czy wznoszeniu, kursie, obrotach silnika, itd???

Czyli podstawowe dane avioniki, już pomijam połozenie płatowca w przestrzeni - sztuczny horyzont.

Zapomnij o OSD czyli HUD budowany na pokładzie. Dane telemetryczne powinny "lecieć" dobrą radiolinią do stacji naziemnej, wizualizowane i zapisywane, oczywiście w modelu też logowanie danych nie jest bez znaczenia.

OSD powinno się robić w stacji naziemnej a nie w modelu - Peter ostatnio poległ właśnie przez to - całość informacji tylko kanałem wizji. To jest naprawdę fajne, ale na kilometr może 1,5.

 

Wizja na tą odległość jak czytam jest mocno trudnym zadaniem, natomiast radiolinia z danymi nie powinna być aż tak kłopotliwa.

Zadanie jest trudne lekko licząc 30-40 min pilotowania modelu bez widoczności modelu a to już nie jest takie trywialne. Mam nadzieję że "dysponujesz" ugorami o odpowiedni dużym obszarze - bezpieczeństwo takich prób - przychodzi mi namyśl tylko poligon Drawsko.

 

A tak jeszcze z wolnych przemyśleń - balon z helem do podniesienia transpondera sygnału nie poprawił by zasięgów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to jestem winny Armandowi sprostowanie: Planuję trase w kształcie trójkąta ale o całkowitej długości 10 km a nie 30 km jak pisałeś. Dalej- Te wszystkie zabawki jak autopilot,oraz inne OSD (nie wiem co to znaczy) są potrzebne. bardzo pomocne ale uważam ze nie konieczne do wykonania planowanego przeze mnie lotu. Ja z uwagi na bardzo ograniczony budżet planuje dokonać tego w oparciu o samo RC oraz kamerę. Poza tym dla mnie autopilot oraz inne żeczy pozwalające np. w zakręcie poprawnie prowadzić model , są na tyle skomplikowane , ze nawet nie podchodzę do tego tematu. No- gdybym był bardziej forsiasty to oczywiście zakupiłbym te zeczy. Dlatego chcę prowadzić model tylko w oparciu o kamerę - jak? ano tak jak robi się to w duzym lotnictwie gdzie podstawą w czasie pilotowania w locie z widocznością ziemi jest horyzont oraz jego projekcja na tle maski silnika, widziana z pozycji pilotyjącego samolot lub szybowiec. Jeżeli chodzi o nawigację to również sprawa wydaje mi się prosta, bo po wywindowaniu modelu na 100 m. doskonale widze w kamerze obydwa punkty zwrotne trasy. Poza tym to teren wokół swojego lotniska znam jak pięć palców swojej dłoni , z uwagi na 800 godzinny nalot na sprzęcie w skali 1;1. Naukę latania na kamerę zaczne dopiero w przyszłym sezonie . a wygłądać to będzie tak jak były początki latania na szybowcach typu Mucha, Mucha STD , Pirat, Foka. Na te typy szybowca jestem wylaszowany :oops: . Oczywiście za start i ladowanie na razie się nie biore. Uważam ze do pokonania trasy wystarczy mi umiejętność pilotowania modelu po prostej oraz umiejętność pokonywania zakrętów z przechyleniem ok 30 stopni. Sprawę lądowania powinien załatwić mi człowiek obserwujący , na nadajnik którego zostanie przełączony model po wykonaniu trasy. Jezeli w mojej wypowiedzi jest duzo naiwności-to cóż taki się urodziłem i tak tą sprawe widze. Ale na krytykę zawsze jestem otwarty i chętnie jej wysłucham. Co do dyskusji to zawsze starałem się prowadzić jako dżentelmeńską, Najbardziej to mnie zdenerwowała pierwsza odpowiedz na mój pierwszy post - ale traktuje to juz jak historię - zapomniałem. POzdrawiam. Na temat RC i TV napiszę dziś ale trochę pózniej. Na razie to wybieram się na lotnisko , bo już od tygodnia jest prowadzona akcja "Lisy" z uzyciem samolotów AN-2. Jeżeli dobrze pójdzie to może uda mi się sprawdzić zasięg RC ale z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera widzi bardzo wąsko w stosunku do tego co widzi pilot, pilotując samolot odbierasz jeszcze wiele bodzców całym sobą ale to zapewne wiesz bo pilotujesz samoloty.

Pogadamy po pierwszych próbach latania tylko na kamerę a to, że jesteś pilotem z takim nalotem kuriozalnie będzie utrudniać.

 

Jak stracisz odniesienie to nie możesz obrócić głowy, ani nie wiesz czy opadasz czy sie wznosisz, ocena wysokości i prędkości jest mocno utrudniona. Do tego trzeba się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam ze do pokonania trasy wystarczy mi umiejętność pilotowania modelu po prostej oraz umiejętność pokonywania zakrętów z przechyleniem ok 30 stopni.

 

Takie zalozenia sie sprawdza,w modelu gdzie skrzydelka sa z duzym wzniosem,plus uszy.Wystarczy puscic stery (nie przeszkadzac) a model wyrowna sie sam.Jesli masz taki model,to powinno sie udac.

Tak jak pisal Armand,brak bodzcow zewnetrznych,moze b. utrudnic.Np. szum,powiadamia o zmianie predkosci,nitka-zerwanie strug,opdadanie.Tego niewidac na ekranie.

Co do kosztow.By uzyskac statecznosc modelu,to takie minimum

http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=1401

 

lub

 

http://www.fmadirect.com/detail.htm?item=1489&section=20

 

Teoretycznie mozna bez tego- jesli masz taki model ktory leci prosto powiedzmy 1minute :)

 

Wydaje mi sie, ze wiekszym problemem bedzie zachowanie stabilnego lotu.Nawet z bezblednie dzialajacym torem nadawczym wizji.

 

OSD- to po naszemu to co wyswietla sie na ekranie (oprocz tresci).Proponuje otworz linki w/w przeze mnie,widac to jak dziala,jakie informacje mozesz ,,w czasie rzeczywistym'' odbierac itd.Jest to nalozona grafika na obraz z kamerki-gdzie w formie graficznej lub tekstowej podawane sa parametry lotu-wysokosc,vario,predkosc,pozycja itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te standardową milę miał??

 

Tyle zasiegu zasadniczo to ma.

Napisalem do japoncow,w sprawie Berga.

Ciekawa sprawa z tym odbiornikiem,mimo ze PPM,prosty (nawet nie ma podwojnej konwersji) bije na glowe inne wynalazki pod wzgledem zasiegu.

Gdzie mozna taki odbiornik na35 MHz dostac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem b.ciekawy,jak Ci to wyjdzie.A ze trasa 10km i bedziesz mial zasieg RC,to juz calkiem odjazd.Nie wiem jak tego dokonasz, zycze powodzenia.

 

 

Wczoraj do póżna "biegałem" po lotnisku, przyszedłem do domu i po prostu padłem jak czyżyk. Efekt tego - nic juz wczoraj nie napisałem. Próba sprawdzenia RC z lecącego Antonowa spełzła na niczym ale za to zrobiłem następujący test: Do radiotelefonu typu Radmor 3001 ( konstrukcja z lat 70-tych ubiegłego wieku ) oczywiście na gniazdo mikrofonowe podałem sygnał z kodera PPM . sygnał m.cz. z kodera ustawiłem na poziomie ( zwykły PR ) ok 30 mV poto by nie przesterowac stopni wejściowych m,cz. modulatora. Do tak zkonfigurowanego układu podłączyłem antenę w postaci pionowego pręta długości 2,2 m ( czastota nadajnika 33.150 Mhz) i to zaczepiłem na wierzchołku pięciometrowej rury, użytej jako maszt antenowy. Kolega miał za zadanie "wajchowanie" drązkiem sterowniczym podłączonej do radmora aparatuty modelarskiej. Ja natomiast pojechałem samochodem wyposarzonym w odbiornik modelarski oraz dwa serwa - przed siebie , zerkając na szeleszczące co jakiś czas serwa imając na celu sprawdzenie w jakiej odległości będą jeszce poprawnie chodzić. Nie patrzyłem na licznik w samochodzie tylko zaznaczyłem na mapie miejsca gdzie serwa chodziły poprawnie a gdzie juz zaczynały nerwowo pracować . Wynik testu jest następujący: PIersze objawy utraty zasięgu pojawiły się w odległości ok 7 km od miejsca z któreko nadawany był sygnał. Było to miejsce usytuowane w dole . Dalsze oddalanie się spowodowało wjazd na górkę i zasięg się pojawił by urwać się po przejechaniu następnuch dwóch kilometrów. oczywiście przy wjezdzie w zagłębienie terenu. Podczas prób moc nadajnika ustawiona była na poziomie 8 W . Odbiornik to pojedyńcza przemiana ( pomiary wykonane przy pomocy generatora sygnałowego wykazały poprawność działania serw z minimałnym sygnałem ustawionym na pozionie 2 mikrowolty ( SEM na 50 omach) )

 

Uwazam ze w tym teście żadnych rewelacji nie ma ale przytoczyłem go na poparcie tezy o braku problemu z Łącznością RC , gdyby tak ktgoś chciałby wybrać się modelem na trase trójkąta np. 10 km. Pozdr. Janusz.

 

Jeżeli po ziemi wyszło 7 km to z modelem lecącym na wysokości 200 m taka konfiguracja powinna wg mnie dać zasięg rzędu 20-30 km ( może zbyt optymistycznie ale sądze ze niewiele się pomyliłem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.