Jump to content

Orczyk z płytki laminatowej


zaur

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie, które mnie nurtuje.

Zastosowałem w modelu orczyk z płytki laminatowej szklanej 1mm. Generalnie wyszło fajnie i dobrze to pracuje ze snapem. Ale.. czy przypadkiem nie bedzie tak, że za jakiś czas ten laminat wytrze mi tą plastikowa ośkę w snapie? Wydaje mi się, że laminat szklany może mieć spore właściwości cierne wewnątrz wywierconego otworu.

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wszędzie tam, gdzie występuje tarcie między elementami następuje wycieranie się współpracujących elementów. Jedne materiały są podatne bardziej inne mniej na to zjawisko. Materiał z jakiego wykonany jest snap jest dosyć odporny na ścieranie, aczkolwiek włókno szklane ma spore właściwości cierne. Proponuję otwór w orczyku przepolerować aby był jak najbardziej gładki. Możesz ewentualnie wkleić lub po prostu nałożyć jakąś tulejkę, która będzie pełniła rolę "łożyska ślizgowego".

Jestem co prawda bardziej mechanikiem niż modelarzem ale prawa mechaniki są podobno wszędzie takie same ;)

Link to comment
Share on other sites

... może zastosować sam metalowy pin/oś. Wywiercić otworki w tym co jest i wkleić stalowy pin na CA.

Nie oszczędzałbym na takich drobiazgach. Materiał z którego jest wykonany ten snap trudno się klei - raczej zgrzewa, poza tym klej się wykruszy od obciążeń i wypadnie ta ośka itd ...

 

Porzuć pomysły o gwoździku i dziurce ... Nie warto.

 

Kup fabryczny snap z metalowa ośką - metalowy lub plastikowy. Nie będziesz żałował a ograniczysz ryzyko. No ale to moje zdanie. Nie używam innych snapów.

 

Dobry pomysł ma d.a.r.o. dla obecnego rozwiązania - radzi panewkę z rurki. Rozwierć i wklej tulejkę - kawałek odciętej koszulki bowdenu.

Link to comment
Share on other sites

te plastikowe snapy to spakować w torebkę i skośnookim przyjaciołom odesłać a nie wkładać do modelu.

 

Zastosuj albo metalowego snapa albo kulowego. koszt niewielki nawet doliczając przesyłkę w porównaniu z czasem budowy modelu który może skończyć jako marchewka :]

 

Pamiętaj że każda konstrukcja jest tak wytrzymała jak jej najsłabszy element :]

Link to comment
Share on other sites

Guest Jerzy Markiton

Są takie same snapy z metalowymi ośkami a czasami można trafić same ośki (metalowe) do takich snapów. Gdyby to był inny materiał - nie ma sprawy, laminat faktycznie lubi ciąć. Nie zawsze ale taka jego uroda...Gwoździe najczęściej robią z jakiegoś metalu więc w temacie współpracy z laminatem - O.K. Pozostaje zabezpieczyć taką ośkę przed wypadaniem ze snapa. Oryginalne ośki mają taki talerzyk, który zabezpiecza przed wypadaniem ze snapa.

- Jurek

Link to comment
Share on other sites

te plastikowe snapy to spakować w torebkę i skośnookim przyjaciołom odesłać a nie wkładać do modelu.

 

To prawda niestety. Ja już zrezygnowałem z orczyków z HC. W zeszłym sezonie trzy razy mnie zawiodły - oderwały się od podstawy albo nadłamały. W porę się zorientowałem. Marne tworzywo jakieś ...

 

 

... modelu który może skończyć jako marchewka :]

 

... albo w czyjejś głowie

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Pomysłów wiele i zaczyna mi coś kwitnąć w głowie. Może snap kulowy. O ile się zmieści. Jak nie, to coś z metalowych. Zobaczymy. Najgorsze to, że znów odwlecze się oklejenie ogona kadłuba.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Najgorsze to, że znów odwlecze się oklejenie ogona kadłuba.

ale pozytywny aspekt tego jest taki że odwlecze się też kraksa modelu :] w senie że jeden element który ją spowoduje będzie wyeliminowany już w fazie budowy :]

Link to comment
Share on other sites

AAA ! Teraz zatrybiłem o co chodzi !

 

No tak.Wygląda na napęd steru wysokości. Zostanie to zamknięte w kadłubie i w razie czego trza pruć . Nie ma rady !

Po mojemu to roboty zanikające. Dla tego nie podoba mi się połączenie drut i wklejone coś z laminatu. Nie lepiej byłoby metalowe zlutowane z metalowym?

Plastikowy snap jest ok dla połączeń, które przy uderzeniu mają sie wypiąć i nie zniszczyć uzębienia serwa. Tu poszedłbym na całośc i użył snapa metalowego z naciągniętym zabezpieczeniem z termokurczliwki lub Z z drutu popychacza albo L i zalutował koniec by nie spadł.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.