Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

znalazlem przy okazji trick do sprawdzania wersjoi softu.

 

"To check the firmware hold the right stick horizontal trim to the left and hold the left stick vertical trim up, then turn on your transmitter and this will show up on the screen. If you press the + key, you will see another screen with the words off/normal on one column and hex numbers on the right side..."

 

nie wiem czy dziala, nie mam wyświetlacza aktualnie :(

kolega sie spoznil.

opisywalem juz ta procedure i kalibracje drazkow w oryginalnym sofcie w watku o Turnigy 9X, czy jest cos warta. przy okazji dziala, lecz wszystkie wersje pokazuja V14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

rafit, zerknij na to:

 

http://www.newhavendisplay.com/specs/NHD-C12864GG-RN-GBW.pdf

 

sterownik sie zgadza, pinologia też. co sądzisz? mi sie wydaje ze jest ok.

Przepraszam za przerwę, ale niestety nie zawsze można odpisywać od razu ;)

 

Sterownik wygląda ok, taśma również - powinna pasować. Niepokoi mnie jednak kilka szczegółów:

 

1) Wyświetlacz jest sporo mniejszy od oryginału

2) taśma jest wyprowadzona z dołu i zagięta pod kątem prostym w bok.

 

Obawiam się że ze względu na taśmę będzie bardzo trudno, lub wręcz nie będzie można podłączyć tego wyświetlacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

na razie zamówiłem w chinach zupelnie inny wyświetlacz, cały jako moduł, czyli z pcb na której są potrzebne pojemności. rozmiarowo jest prawie taki sam jak oryginał, większa jest tylko grubość, ale to nie problem, bo miejsca tam jest sporo. no i łatwiej podłaczyc ten wyświetlacz. sterowanie tylko i dane, więc mamy 20 linii (w tym podświetlenie). mała przejściówka (wywalenie linii do kondensatorów i zasilania) i będzie git.

 

rozmiar nawet nie byłby problemem. byleby proporcje sie zgadzały.

 

Jak wszystko poskładam to zrobię relacje, bo z tego co widzę nie ja jeden mam problem z wyświetlaczem. aparatura jest świetna, więc szkoda mi ją przeznaczyć "na części".

 

następnym etapem będzie dodanie gniazda do isp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafit: Przeczytałem właśnie recenzję Turnigy 9x version 2 http://www.rcmodelreviews.com/turnigy9xv2review.shtml i pochlebną opinię o module wysokiej częstotliwości, który w niej zamontowano. Podobnie dobrze oceniono też bajecznie tani odbiornik. Jednocześnie w recenzji tej z pewnym żalem zauważono, że nie ma funkcji "failsafe". Ja oczywiście nie rozumiem jak taką funkcję w aparaturze się implementuje stąd być może moje pytanie jest niestosowne :mrgreen: ale... Czy istnieje możliwość z poziomu pisanego przez Ciebie oprogramowania zaprogramowania takiej funkcji? Czy konieczne są jakieś zmiany w odbiorniku? A jeżeli tak czy są możliwe?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje możliwość z poziomu pisanego przez Ciebie oprogramowania zaprogramowania takiej funkcji? Czy konieczne są jakieś zmiany w odbiorniku? A jeżeli tak czy są możliwe?

FailSafe jest funkcją odbiornika. Zauważ, że zaczyna działać jak WYŁĄCZYSZ nadajnik. Czyli to odbiornik musi wykryć brak sygnału i zareagować odpowiednio.

 

Dodanie czegokolwiek do odbiornika, wymagałoby jego przeróbki. Tu jednak problemów jest więcej. Praktycznie każdy z producentów ma własny sposób kodowania, przesyłania sygnału itd. Należałoby przerobić zapewne cały tor radiowy - czyli nadajnik i odbiornik, a rozwiązanie byłoby zupełnie nie przenośnie (działałoby tylko na konkretnym odbiorniku / nadajniku). Przypomnij sobie jak często zmieniają się tu standardy.

 

Według mnie gra nie warta zachodu. Niewiele można zyskać, a nakład pracy ogromny. Jeżeli chcesz FailSafe wymień tor radiowy na taki który posiada taką funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wreszcie wczoraj znalazłem odpowiednią ilość czasu aby zapoznać się z softem Twojego autorstwa. Zaprogramowałem sobie - dla próby - moim zdaniem dość skomplikowany model, napotkałem jednak na barierę 7 bitów ustawianych za pomocą przełączników.

Oprócz standardowej definicji drążków (wykorzystane 8 wyjść: dwa na lotki, dwa na ster wysokości, dwa na klapy, oraz ster kierunku i gaz) mój program wygląda następująco:

 

- F1, F2, F3 - dwa położenia klap (bity 5,6,7)

- S4, S3, S2 - odpowiednio D/R dla ruddera, elevatora i aile (bity 4,3,2)

- S1 - załącza równoczesną pracę klap wraz z lotkami, dla zwiększenia powierzchni lotek (bit 1)

 

natomiast S5 chciałem wykorzystać jako włącznik mixów aile-rudder, jednak brakło mi już możliwości definiowania bitów w maszynie stanowej. A pozostaje jeszcze astabilny S6, który też będzie musiał być oprogramowany np. do włączania odliczania czasu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- F1, F2, F3 - dwa położenia klap (bity 5,6,7)

nie potrzebujesz używać "bitów stanu" przypisz w maszynie stanowej wartości jakie potrzebujesz w każdej z pozycji. Jeżeli S1 uaktywni jednoczesną pracę lotek i klap, to ustawienie "automagicznie" przestanie działać ;) a klapy będą ustawiane mikserem.

 

Lub Ustaw mixer (krzywa) uruchamiany przy wyłączonym S1 (rozłączenie klapek i lotek). Wejście FMOD, definiujesz 3 punkty -100 -> ..., 0 -> ...., 100-> ....

Na takie ustawienia klap jakie potrzebujesz.

 

W ten sposób zwolniłem Ci stany "5,6,7" do innych zastosowań.

 

A pozostaje jeszcze astabilny S6, który też będzie musiał być oprogramowany np. do włączania odliczania czasu.

To jeszcze nie jest oprogramowane. Lecz licznik będzie startował / wyłączał / kasował się w zależności od wybranej zmiennej wewnętrznej (np ustawienia przełącznika). Do tego nie będziesz potrzebował "bitu stanu", no chyba że wymyślisz coś zakręconego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście FMOD, definiujesz 3 punkty -100 -> ..., 0 -> ...., 100-> ....

...

W ten sposób zwolniłem Ci stany "5,6,7" do innych zastosowań.

 

o tym nie pomyślałem :-) dzięki

 

Sofcik bardzo mi się podoba !!

Mam jednak następny dylemat - jak spiąć programowo apke z RadioClone jako master z drugą apką jako slave (uczeń). Jak zaprogramować master i czy slave może być w oryginalnym sofcie.

Po spięciu dwóch apek z oryginalnym softem aparatura master była przeźroczysta i slave musiała być tak samo zaprogramowana jak master, trzeba było również trymować model niezależnie - co moim zdaniem nie było dobrym rozwiązaniem.

Może rozjaśnisz mi i ten dylemat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak spiąć programowo apke z RadioClone jako master z drugą apką jako slave (uczeń).

Niestety tego jeszcze nie ma. Obecnie RadioClone generuje sygnał PPM (czyli może być slave).

 

Docelowo plan był taki:

- tryb standard: wejścia PPM 1-7 -> podłączane do wejść analogowych tak długo jak włączony jest przełącznik TRN.

- tryb zaawansowany -> wejścia PPM 1-8 dostępne w mikserach jako PPM1-8

 

Tyle że teraz na pierwszym planie robót jest karta SD....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wersja softu, którą mam wgraną w aparaturę to 0_16

czy jest gdzieś opis zmian w poszczególnych, następnych wersjach ?

Było by to przydatne w testach.

Miałeś na pewnie myśli coś takiego:

http://radioclone.svn.sourceforge.net/viewvc/radioclone/Tx_v2/?view=log

 

Obecnie rozwój softu trochę wyhamował... temperatury nie sprzyjają, są wakacje, odzew niewielki ;)

 

Od wersji 0.016 większość zmian dotyczy obsługi SD. Niestety obecnie u jedynej osoby która podjęła się testów (dzięki JULO) system nie działa.

Może w końcu się zmuszę do wklejenia schematu i zdjęć - może ktoś popatrzy na to inaczej i wskaże błąd którego nie mogę zobaczyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o coś takiego mi chodziło.... szkoda tylko, że po angielsku - jednak dam rade ;)

 

Obecnie rozwój softu trochę wyhamował... temperatury nie sprzyjają, są wakacje, odzew niewielki ;)

 

Od wersji 0.016 większość zmian dotyczy obsługi SD. Niestety obecnie u jedynej osoby która podjęła się testów (dzięki JULO) system nie działa.

Może w końcu się zmuszę do wklejenia schematu i zdjęć - może ktoś popatrzy na to inaczej i wskaże błąd którego nie mogę zobaczyć!

Ja jedną ze swych aparatur przeznaczyłem pod testy - nie używam jej na razie do celów modelarskich, wiec również chętnie spróbuję z SD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączyć kartę SD do aparatury Trunigy 9X :)

 

Niestety z nieznanych mi dotąd powodów, nie wszystkie układy działają. Podejrzewam problemy z regulatorem ... ale pewien nie jestem. Wszelkie uwagi mile widziane. Może po prostu schemat jest błędny, a tego nie widzę?

 

To zaczynamy:

schematDołączona grafika

 

Jak zbudować?

 

1) potrzebna jest płytka uniwersalna z oddzielnymi pinami po stronie lutowania:

 

Dołączona grafika

Czarne linie - masa, pomarańczowe zasilanie Vcc +3.3 V

 

2) karta micro SD z przejściówką na kartę SD. Dokonujemy przeróbki przejściówki przez wlutowanie złącza kątowego jak na zdjęciu:

Dołączona grafika

 

3) Wkładamy elementy (uwaga na zaznaczone linie - minimalizują błędy podłączeń)

potrzebne będą: 3x dioda zenera 3v3, 2x rezystor 10K - 33K, kondensator 100n, regulator 3,3 V low drop, 2 kawałki drutu połączeniowego

 

UWAGA, ten kondensator należy położyć na płasko inaczej nie wlutuje się karty SD. Tu ustawiony został pionowo tylko do zdjęcia!

 

Dołączona grafika

a tak lutujemy:

 

Dołączona grafika

 

4) Lutujemy kartę SD i dodajemy resztę elementów: 3x rezystor 1K-1,5K, kondensator 100nF

 

Dołączona grafika

a tak wygląda lutowanie:

Dołączona grafika

 

5) Przylutowujemy kable (proszę zachowajcie kolorystykę). Kable pozyskujemy z: skrętki komputerowej i kabla telefonicznego /właściwe kolory/

Dołączona grafika

a tak wygląda lutowanie:

Dołączona grafika

 

 

Jak podłączyć to cudo do nadajnika opisałem na początku wątku (post Hardware) - dlatego tak ważne jest zachowanie kolorystyki kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wersji 0.016 większość zmian dotyczy obsługi SD. Niestety obecnie u jedynej osoby która podjęła się testów (dzięki JULO) system nie działa.

Może w końcu się zmuszę do wklejenia schematu i zdjęć - może ktoś popatrzy na to inaczej i wskaże błąd którego nie mogę zobaczyć!

zgodnie z sugestia rafita wymienilem stabilizator i interfejs SD zadzialal tak wiec wyglada na to ze schemat jest ok!

moze uda nam sie dojsc do tego czemu jeden dziala a drugi nie, aby zalecic uzycie odpowiedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Diody Zenera na powyższym schemacie powinny stać anodami na masie zamiast na 3V3. Połączenie takie jak pokazałeś skutkuje praktycznie brakiem możliwości wymuszenia stanu 0 na wszystkich trzech liniach. Obcięcie do 3V3 (z małym hakiem) można zrobić diodami podłączonymi do zasilania ale najlepiej Schottky'ego i to włączonymi odwrotnie (katodami do 3V3).

Trochę dziwne jest to obciąganie rezystorami 10k do masy tym bardziej, że sygnał wyboru karty (CS) jest aktywny w stanie 0. Ale to może po to, by wejść do trybu SPI po CMD0 (lub resecie karty) gdy nie masz pewności, że Twoje CS jest już wtedy zaprogramowane jako wyjście w stanie niskim.

Oczywiście sterowanie zegara (i innych linii) przez 1k to proszenie się o kłopoty ale skoro jest tanie i czasem działa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody Zenera na powyższym schemacie powinny stać anodami na masie zamiast na 3V3.

Oczywiście masz rację! Schemat był błędny... lecz zdjęcia płytki już były ok ;)

 

Trochę dziwne jest to obciąganie rezystorami 10k do masy tym bardziej,...

Znowu masz rację. były zamienione na schemacie masa z zasilaniem 3V3. Tak to jest jak się usiłuje narysować schemat na szybko bez oprogramowania.

 

Poprawiłem schemat - może będzie już trochę lepiej. ;)

 

Oczywiście sterowanie zegara (i innych linii) przez 1k to proszenie się o kłopoty ale skoro jest tanie i czasem działa..

Powinien być bufor 3-stanowy... Oszczędziło by to wielu problemów, np z koniecznością "wyłączania" karty aby nie zakłócała pracy przycisków.

 

Przy okazji, jak widać błędny schemat trochę wisiał, a i tak jesteś pierwszym, który zwrócił uwagę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Wprawdzie sam od jakiegoś czasu używam "konkurencyjnego" th9x/er9x ale z ciekawością śledzę rozwój Radioclone. Jak do tej pory główną barierą było dla mnie ograniczenie do jednego modelu, ale od czasu kiedy pojawiła się możliwość wykorzystania karty zaczęło być bardzo interesująco. I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy istnieje jakakolwiek przesłanka do tego aby karta była wyjmowalna i dostępna z zewnątrz? Przyznam że wolałbym wlutować na stałe do środka SD 128mb (mam gdzieś taką) i jestem pewny że ta pojemność zaspokoiłaby moje potrzeby odnośnie ilości modeli "na zawsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakakolwiek przesłanka do tego aby karta była wyjmowalna i dostępna z zewnątrz?

Istnieje. Przenoszenie pliku modelu z karty SD do komputera i na odwrót, umożliwia przesłanie go do kogokolwiek innego, lub pobranie go z netu :)

 

Z czasem mogłaby powstać baza modeli (coś w rodzaju szablonów). Zamiast wymyślać coś samemu, pobierasz podobny i wgrywasz. Problem z konfiguracją można prosto rozwiązać wysyłając plik do kogoś innego lub na forum. Możliwe jest również powstanie w przyszłości dodatkowego programu, który umożliwiałby edycję konfiguracji modelu na komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.