Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieje. Przenoszenie pliku modelu z karty SD do komputera i na odwrót, umożliwia przesłanie go do kogokolwiek innego, lub pobranie go z netu :)

 

Rozumiem. :) A przy okazji mam kilka pytań, bo pobawiłem się Radoclone na sucho przez weekend. W tej chwili nie działa jeszcze kilka opcji menu (zmienne wen., timery, trener) i tu i ówdzie jest jakiś krzak. Rozumiem, ze to wszystko jeszcze do zrobienia? No i główny ekran jest trochę mało czytelny - przydałby się timer dużą czcionką i nazwa modelu. Czy w tej chwili jest jakakolwiek możliwość sterowania timerami?? Bo nie udało mi się do tego dojść a timer na ekranie zaczął odliczać po włączeniu aparatury i nie potrafiłem go zatrzymać, zresetować nie mówiąc już o sterowaniu przepustnicą etc. Oczywiście to tylko moje uwagi, ale zakładam, że soft tego typu powstaje na bazie uwag użytkowników. :) A z tego co udało mi się już zauważyć po tych dwóch dniach zabawy możliwości programowania ogranicza tylko wyobraźnia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W tej chwili nie działa jeszcze kilka opcji menu (zmienne wen., timery, trener) i tu i ówdzie jest jakiś krzak.

Trener - w trakcie pisania, lecz trochę wolno to idzie z powodu małej ilości czasu.

Timery i zmienne wewnętrzne, po implementacji trenera.

 

Jeżeli znajdujesz jakiś "krzak" to proszę opisuj go od razu, najlepiej tutaj: https://sourceforge.net/tracker/?group_id=307823&atid=1296609 (może być po Polsku ;) )

 

No i główny ekran jest trochę mało czytelny - przydałby się timer dużą czcionką i nazwa modelu.

Ekran można konfigurować do woli, lecz o dużych czcionkach nie pomyślałem (może kiedyś). To co widzisz na ekranie, to głównie informacje przydatne mi podczas testów.

Ekran jest podzielony na 18 niezależnych części (16 poziomych i 2 pionowe), Możesz ustawić co chcesz aby było w dowolnym miejscu (niestety bez powiększeń, przynajmniej na razie). Dodatkowo można zmieniać wygląd wyświetlacza w zależności od stanu "wirtualnych przełączników"

 

Czy w tej chwili jest jakakolwiek możliwość sterowania timerami??

Jeszcze nie ma, W planach jest ustawianie warunków ich pracy. Wstępne założenia, to:

- max 18h: 12m: 15s (ograniczenie projektowe)

- odliczanie góra / dół

- tryby pracy

* zawsze odlicza (po włączeniu)

* odlicza jeżeli spełniony jest prosty warunek mniejsze, większe, równe zero, porównywany z dowolnym wejściem/wyjściem itd

* odlicza dla określonego stanu (ustawienia przełączników wirtualnych)

 

Inne pomysły... jeszcze nie zostało nic w tym zakresie napisane - propozycje mile widziane.

 

A z tego co udało mi się już zauważyć po tych dwóch dniach zabawy możliwości programowania ogranicza tylko wyobraźnia. :)

Tak też miało być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie ma, W planach jest ustawianie warunków ich pracy. Wstępne założenia, to:

- max 18h: 12m: 15s (ograniczenie projektowe)

- odliczanie góra / dół

- tryby pracy

* zawsze odlicza (po włączeniu)

* odlicza jeżeli spełniony jest prosty warunek mniejsze, większe, równe zero, porównywany z dowolnym wejściem/wyjściem itd

* odlicza dla określonego stanu (ustawienia przełączników wirtualnych)

 

Inne pomysły... jeszcze nie zostało nic w tym zakresie napisane - propozycje mile widziane.

Dodałbym jeszcze szybkość timera proporcjonalną do wychylenia drążka gazu a jeszcze lepiej proporcjonalną do wartości wyjściowej kanału sterującego serwem gazu. Wtedy uwzględniałby wszelkie ew. krzywe przypięte do gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze szybkość timera proporcjonalną do wychylenia drążka gazu a jeszcze lepiej proporcjonalną do wartości wyjściowej kanału sterującego serwem gazu. Wtedy uwzględniałby wszelkie ew. krzywe przypięte do gazu.

Nie bardzo rozumiem. Timer / zegar działa z pewną określoną prędkością.

 

Np Timer (sztuk 4) odlicza w dół do 0, co 1/10 sek. Używany jest w maszynie stanowej, i można go używać w mixerach (jako wejścia)

 

Clock "Zegar" (też 4 sztuki) napędzany jest sygnałami generowanymi co około 1s. To właśnie jeden z tych zegarów widać standardowo w prawym górnym rogu.

Te właśnie zegary chcę oprogramować tak aby mogły być uruchamiane w zależności od wybranego warunku.

 

Teraz jak miałby wyglądać zegar z "szybkością proporcjonalną do jakiegoś sygnału"? Mogę sobie wyobrazić, że warunek będzie sprawdzany np nie na wejściu, a na wyjściu miksera (tym wysyłanym do modelu). To o to chodziło?

 

 

----------

Przy okazji po długiej przerwie jest kolejna wersja 0.023 - zawiera między innymi wejście trenera (PPM IN).

 

----------

Jeszcze jedna ciekawa konfiguracja:

 

Zainspirowana tym wątkiem http://www.rcpowers.com/forum/showthread.php?t=3691 (w szczególności filmikiem na końcu).

 

Plik konfiguracyjny do pobrania tutaj: http://radioclone.svn.sourceforge.net/viewvc/radioclone/Configs/Quateron/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak miałby wyglądać zegar z "szybkością proporcjonalną do jakiegoś sygnału"? Mogę sobie wyobrazić, że warunek będzie sprawdzany np nie na wejściu, a na wyjściu miksera (tym wysyłanym do modelu). To o to chodziło?

Chodzi o to (tak jest to rozwiązane w er9x) że timer odlicza w dół z pełną prędkością przy 100% wychylenia drążka gazu. Przez pełną prędkość rozumiem czas rzeczywisty. Natomiast dla częściowych wychyleń gazu timer odlicza proporcjonalnie wolniej. Przyznam, że nie miałem czasu sprawdzić na ile się to sprawdza w realnym modelu ale wydaje się dość sensowne. Natomiast jak wiadomo nie zawsze połowa wychylenia gazu musi oznaczać połowę ciągu silnika i dlatego napisałem że lepiej aby ta proporcjonalność występowała dla wyjścia kanału sterującego gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, timer z regulowaną szybkością pracy to fajny pomysł. Zrobiłem takie w moim koderze i przydają się głównie do szacowania zapasu energii/paliwa w modelu. Działają tak: każdy timer ma 4 wejścia:

- zerowania (RST)

- ładowania (LD)

- zezwolenia na zliczanie (RUN)

- i szybkości (SPD)

 

Do dowolnego wejścia można przypiąć dowolny sygnał kodera, również wprost z zewnętrznego przycisku lub potencjometru.

 

Jeśli timer jest zerowany to oczywiście stoi w stanie 0.

Jeżeli nie jest zerowany, to jeśli ma sygnał LD to jest ładowany wartością początkową: 0 jeśli ma liczyć do przodu, inną dowolnie ustawioną jeśli ma liczyć do wstecz.

Jeśli ma zezwolenie na zliczanie, to zlicza. Jak nie ma zezwolenia, to stoi trzymając swoją wartość.

Jeśli zlicza, to jego szybkość jest proporcjonalna do wartości na wejściu "analogowym" SPD. Zakres 0..100% powoduje płynną zmianę szybkości 0..1Hz taktowania timera :) Odpowiednio skalując/przesuwając sygnał wejściowy w innych bloczkach można dopasować szybkość zliczania do wymaganej ch-ki napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to tak:

Rodzielczość timera to 0.1s, czyli wyświetlany jest w postaci "hh:mm:ss.n"

gdzie n to dziesiąte części sekundy.

Zakres zmian sygnału wejściowego timera to -100..+100% z rozdzielczością 0.1% czyli tak naprawdę liczby stałoprzecinkowe od -1000 do +1000.

Podstawą czasu systemu jest przerwanie 20Hz i tam liczy się m.in. zadanie timerów.

 

Każdy timer ma swój 16-bitowy "akumulator czasu" czyli, no właśnie taki rejestr akumulujący. Za każdym tickiem zegara systemowego, czyli 20 razy na sekundę do akumulatora czasu dodawana jest wartość sygnału wejściowego przesunięta do zakresu dodatniego, czyli liczba 0..2000. Każdorazowe przekroczenie przez akumulator wartości 4000 powoduje naliczenie timera i odjęcie od akumulatora 4000 (a nie jego wyzerowanie!). Tym sposobem mam taki prosty interpolator lub jak kto woli płynny podzielnik częstotliwości. Dla maksymalnej wartości sygnału wejściowego wystarczą dwa przerwania by osiągnąć limit akumulatora, co powoduje dwukrotnie wolniejsze niż 20Hz zliczanie timera :) Mam nadzieję, że nie pogmatwałem tego za bardzo...

 

Proces wyświetlania ekranu chodzi sobie z własną szybkością (wysyła do LCD obraz zawsze tego samego fragmentu pamięci, który jest moim wirtualnym ekranem) i nie ma gwarancji, że _każda_ zmiana timera będzie pokazana, ale przy zliczaniu 10Hz i tak nie mamny szans tego zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Faza radosnej twórczości została zakończona. Większość tego co zaplanowałem została już umieszczona w oprogramowaniu. Najnowsza wersja tutaj: http://sourceforge.net/projects/radioclone/files/

 

 

Z najważniejszych spraw, brakuje jeszcze instrukcji obsługi. Może ktoś chciałby wspomóc? Przyznam szczerze, że mój styl pisania i polot mogą skutecznie odstraszyć prawie każdego odbiorcę ;)

 

Wymagane są oczywiście teraz testy, jeżeli komuś by się chciało, to błędy można umieszczać tutaj: http://sourceforge.net/tracker/?group_id=307823&atid=1296609 Jak łatwo zaważyć, polskich testerów brak ;) (a przecież można opisywać błędy po polsku - zrozumiem).

 

I ostatnie, ale nie oznacza to że najmniej istotne. Poproszono mnie o dodanie wsparcie do PCM Futaby. Na razie najlepszy opis protokołu jaki znalazłem to ten: http://autopilot.sourceforge.net/pcm.html Lecz jak widać jest niekompletny. Może ktoś ma lepsze informacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym dostałem testową aparaturę . Podczas rozmów z autorem programu postanowiliśmy współpracować tzn. ja zrobię nowa płytkę i będę testował jako super marudzący ? A programem będzie się zajmował autor. Pierwszym wrażeniem jest to że jest zupełnie inna niż wszystko co miałem w rekach. cdn. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zgodnie z sugestia rafita wymienilem stabilizator i interfejs SD zadzialal tak wiec wyglada na to ze schemat jest ok!

moze uda nam sie dojsc do tego czemu jeden dziala a drugi nie, aby zalecic uzycie odpowiedniego.

Po długiej przerwie - zatrzymałem się na wersji 018 - w dniu wczorajszym zmontowałem interface do karty, a dziś zaktualizowałem soft i podlutowałem interface pod procesor. Niestety, karta nie jest widziana w systemie. Czy możecie mi podać symbol stabilizatora, który działa ? Ja zainstalowałem stabilizator 5A low drop, bo tylko taki był w sklepie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w końcu z pomocą Marka uda się zbudować poprawny i działający w każdych warunkach interface do karty SD :)

 

Przy okazji jest już wersja 0.042 - zawiera między innymi zmiany w Menu zgodnie z sugestią Marka i wiele innych poprawek.

 

Jeżeli ktoś tu jeszcze bawi się testami, to wszelkie opisy błędów byłyby pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.