Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

troche kiepsko z czasem, ale bawie sie dalej rafitowym softem.. pare wnioskow na szybko:

- funkcjonalnosc: bez dwoch zdan soft jest pod tym wzgledem genialny, moze to wina tego ze nie mialem do czynienia jescze z bardzo skomplikowanymi modelami, ale ja nie moge sobie wyobrazic w tej chwili sytuacji zeby czegos nie dalo sie oprogramowac. czyli tak jak juz pisalem niesamowita elastycznosc i ogolnosc koncepcji

- uzytecznosc: tu oczywiscie nie jest tak rozowo - ale tez nie jest bardzo zle! przyzwyczajenie do uzytej logiki wymaga pewniej pracy wejscia, ktora jest na pewno wieksza niz dla jakiejs firmowej apki i zapewne zalezy od poziomu kultury technicznej uzytkownika, czyli w prostych slowach na ile ktos ma zboczony programistycznie/analitycznie umysl (ja jestem informatykiem wiec zapewne bylo mi latwiej). Poza tym zaprogramowanie prostego modelu mymaga troszke wiecej 'klikania' niz w tradycyjnej aparaturze.

 

Konkludujac, dla kazdego projektujacego jakiekolwiek oprogramowanie (a tez sie tym zajmuje) jasne jest to, ze zawsze mamy jakis trade off miedzy ogolnoscia rozwiazania a wygoda uzytkowania. problem ten rozwiazuje sie zazwyczaj w zaleznosci od koncowego odbiorcy produktu, czyli jesli chcemy cos sprzedac duzej liczbie prostych (technicznie) klientow idziemy maxymalnie w strone wygody, a im bardziej produkt specjalizowany tym funkcjonalnosc wazniejsza. oczywiscie mozna tez probowac inaczej radzic sobie z problemem i na przyklad zaoferowac dwa (lub wiecej) tryby obslugi - podstawowy i zaawansowany.

Dlatego mozna soft zostawic w takiej postaci jak jest, ale trzeba miec swiadomosc ze nie bedzie on powszechnie uzywany, a jedynie wykorzystywany do zadan specjalnych.

Nie wiem na ile technicznie mozliwe jest dodanie jakiegos alternatywnego menu do konfiguracji - a'la tryb podstawowy (cos bardziej na wzor tradycyjnego oprogramowania), z mozliwoscia dynamicznej zmiany trybow. a moze wlasnie to miales na mysli piszac o kreatorach modeli w wishlist?

Oczywisie olbrzymim bonusem dla oprogramowania bedzie mozliwosc obslugi kard SD.

 

Na razie skupilem sie na poznaniu logiki dzialania oprogramowania bez zbytniego katowania poszczegolnych opcji. Bede sie wiec jescze bawil softem probujac wymyslac jakies ciekawe scenariusze w miare mozliwosci i czasu..

 

PS. dzieki za odpowiedz dot. warunkow dzialania mikserow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

poprzedni post byl natury bardziej ogolnej, dlatego ta uwage szczegolowa pisze w osobnym..

Czasami ilosc 'klikania' bywa irytujaca dlatego wydaje mi sie ze trzeba by sprobowac je ograniczyc. na pierwszy ogien proponuje zrezygnowanie z koniecznosci zapisywania zmian (szczegolnie dla mikserow), czyli to co jest na ekrania bedzie zapisane po nacisnieciu klawisza 'exit' (wyjscia z danego ekranu).

Druga sprawa to koniecznosc 'przeklikania' przez wszystkie bity warunku dla miksera - mozeby dodaj jednak jakies podmenu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze wlasnie to miales na mysli piszac o kreatorach modeli w wishlist?

Mniej więcej. W wersji podstawowej wybierałbyś tylko rodzaj modelu i jego konfigurację. To załatwiłoby cały "początek". Jeżeli chciałbyś coś zmienić, wtedy wchodzisz głębiej do konfiguracji modelu i "poprawiasz"

 

na pierwszy ogien proponuje zrezygnowanie z koniecznosci zapisywania zmian (szczegolnie dla mikserow),

To na chwilę zostawię, chodziło o to że możesz "wypróbować" mikser. Czyli jest on aktywny, możesz zobaczyć jego działanie, lecz jeżeli ci się nie podoba, to wciskasz Exit i zostaje po staremu.

 

Postaram się zawinąć menu. Czyli przejście poza ostatnią pozycję ustawi cie na pierwszej, a przed pierwszą na ostatniej. Takie kółeczko - zmniejszy to ilość "kliknięć"

 

Druga sprawa to koniecznosc 'przeklikania' przez wszystkie bity warunku dla miksera - mozeby dodaj jednak jakies podmenu?

Masz rację, nawet mnie to irytuje. Może zrobić to jako opcję ogólną (przeskakujesz 1 kliknięciem), a jeżeli chcesz coś zmienić to wciskasz menu?

 

Zastanawiałem się jeszcze jak można by inaczej zapisać warunek. Korciło mnie aby zdefiniować opis tekstowy dla każdego z "wirtualnych przełączników". Tyle że nie wiem jak miałbym prezentację tego "wcisnąć" w menu i inne opcje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Doszły mnie słuchy, że znowu jest przerwa w dostawie/produkcji tych nadajników.

 

I ordered the Tx three weeks ago and mailed HK questioning about the stock expectancy.

I just got the answer that the Tx is discontinued, can anyone confirm this

Wiadomość została napisana dzisiaj.

Wg. HK nadajniki powinny się pojawić późnym Aprilem a mamy już May... Połowę maja.

 

Trochę głupio bo w drodze do mnie jest moduł assana dla kolegi i czekam żeby mu zamówić tą 9X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można poszukać tego nadajnika pod innym "brandem": FS-TH9X / Turnigy 9X / Eurgle 9X / iMax 9X

To wszystko ta sama aparatura.

 

Przy okazji dostępna jest wersja radioclone nr 0.009 do testów. Pozmieniałem trochę menu (lecz jeszcze jedna rewolucja nie zaimplementowana, lecz widać już jej pewne zajawki ;)). Na razie nowe podejście do ustawiania warunków zmienione jest tylko w ustawianiu mikserów. julo, mam nadzieję że ta metoda bardziej przypadnie Ci do gustu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nowe podejście do ustawiania warunków zmienione jest tylko w ustawianiu mikserów. julo, mam nadzieję że ta metoda bardziej przypadnie Ci do gustu :)

fajnie ! bede testowal wieczorem. z tego co rozumiem w nowej wersji zmienil sie sposob a nie logika tworzenia warunkow dla mixerow, a poniewaz wczoraj troche sie bawilem z tym wiec mam pare przemyslen dot. samej logiki.

wydaje mi sie jednak ze cos nie do konca tu styka (albo ja cos zle rozumuje): najbardziej ogolny przypadek wykorzystania warunkow na mixerach jest taki ze przelacznik w stanie -100 powoduje aktywowanie mixera1 zas w stanie 100 aktywowanie mixera2 i tak to dziala dla wszystkich przelacznikow i przelaczniki te za niezalezne. jak to zrobic gdy aktywowanie warunku jest na zasadzie alternatywy na bitach (OR) ? a mamy 5 podstawowych przelacznikow plus jeden 3 stanowy ?

czy wiecej opcji nie daloby oparcie warunkow na koniunkcji bitow? a jakby jescze do tego dodac mozliwosc negacji warunku?

pewnie wiecej o tym myslales niz ja, wiec moge czegos istotnego nie dostrzegac...

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, zmieniła się prezentacja, logika pod spodem została.

 

Idea była mniej więcej taka - rozdzielenie działania przełączników aparatury od ustawienia "wewnętrznych przełączników". Pozwala to na dowolne ich przełączanie, również w grupach. Np. przejście do fazy lądowania może wymusić wewnętrzne włączenie D/R pomimo nie przestawienia fizycznego przełącznika.

Można też zdefiniować, że danie pełnego gazu podczas fazy lądowania (np powyżej >90) wyłączy ustawienia lądowania... i tak dalej.

 

Można wprowadzić nazwy dla "wirtualnych przełączników" ;) niestety na razie nie ma tego w menu, lecz kilka się już pokazuje :P

 

Załóżmy w miarę prosty przypadek, mamy 3 fazy lotu (latanie, akrobacja, lądowanie), dodatkowo chcemy używać D/R aktywowanego niezależnie od faz lotu.

 

- Ustawiamy nazwy dla przełączników (np 5,6,7 jako FMODE1,2,3 i 1 jako D/R) /tego jeszcze nie ma w menu ;) ale jest zdefiniowane domyślnie dla przełączników 5,6,7/

- Ustalamy, że przełączniki 5,6,7 są zmieniane tylko i wyłącznie przez przełącznik 3-stanowy (to też już jest ustawione domyślnie)

- dodajemy 2 extra reguły które włączają i wyłączają D/R (to trzeba dodać samemu)

 

Teraz definiujemy zachowanie modelu (definicja mikserów).

 

- mikser może zadziałać jeżeli włączony jest określony przełącznik. Dla przykładu krzywa gazu ma być identyczna dla wszystkich faz lotu i niezależna od jakichkolwiek przełączników. Ustawiamy więc warunek na "zawsze włączone"

- krzywa opisująca ruch klap ma być taka sama dla fazy lotu 1 i 3 i inna dla 2. Definiujemy więc 2 miksery z różnymi krzywymi. Pierwszy ma być aktywny przy następujących ustawieniach FMODE1 = Tak i FMODE3= TAK. Drugi natomiast dla FMODE2 = TAK.

- lotki mają być zależne od ustawienia D/R. Potrzebujemy więc kolejnych 2 mikserów. Jednego dla wyłączonego D/R drugiego dla włączonego D/R. Warunki ustawiamy następująco.

 

* Włączone D/R -> D/R = Tak, reszta na ---- (czyli bez znaczenia).

* Wyłączone D/R -> D/R = ----, reszta na TAK

czy więcej opcji nie dałoby oparcie warunków na koniunkcji bitów? a jakby jeszcze do tego dodać możliwość negacji warunku?

 

Teoretycznie wszystko można. Przy takim podejściu napisanie działającego warunku wymagałoby dobrej znajomości logiki i przekształcania wyrażeń logicznych, a to nie jest powszechna umiejętność. Taka konfiguracja jak teraz, pozwala na określenie wprost: "Ten mikser ma działać tylko dla 1 lub 3 fazy lotu."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea była mniej więcej taka - rozdzielenie działania przełączników aparatury od ustawienia "wewnętrznych przełączników".

 

idea oczywiscie rozumiem, ale kazdy kto wezmie nowy soft w pierwszym rzedzie bedzie chcial ustawic to co ma w tej chwili (albo to co by chcial miec w tej chwili wg logiki standardowych aparatur), a dopiero potem bedzie sobie dalej kombinowal.

czyli powtarzam pytanie bardziej wprost, czy mozna ustawic niezalezne dzialanie wszystkich przelacznikow podczepiajac pod nie po dwa mixery (najbardziej rozudowany przypadek)

Przyklad: 3 razy niezalezne D/R (czyli np 40% i 80% dla lotek, steru wysokosci i kierunku) dwa polozenia klap dla przelacznika 3 pozycyjnego, podwozie, i zostaja jaszcze dwa przelaczniki na jakies dodatkowe ficzery np. w moim modelu (ktory wykorzystuje do testow softu) przelacznikiem chcialbym aktywowac mixer odpowiedzialny za uzycie zmiennego wektora ciagu silnika.

Z mojego punktu widzenia niezbedna jest taka niezalazna aktywacja mixerow przelacznikami gdyz kazdy model trzeba na poczatku dobrze przetestowac i poznac jego zachowanie przy roznych (niezaleznych) ustawieniach. Dopiero potem mozna sie pobawic w programowanie trybow lotu ktore agreguja poszczegolne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklad: 3 razy niezalezne D/R (czyli np 40% i 80% dla lotek, steru wysokosci i kierunku) dwa polozenia klap dla przelacznika 3 pozycyjnego, podwozie, i zostaja jaszcze dwa przelaczniki na jakies dodatkowe ficzery np. w moim modelu (ktory wykorzystuje do testow softu) przelacznikiem chcialbym aktywowac mixer odpowiedzialny za uzycie zmiennego wektora ciagu silnika.

Jeżeli dobrze zrozumiałem:

 

- 3 razy niezależne D/R - czyli 3 stany

- dwa polozenia klap dla przelacznika 3 pozycyjnego - wystarczy sama maszyna stanowa (bezpośrednie definiowanie wyjść)

- podwozie - jeżeli tylko 2 pozycje, wystarczy maszyna stanowa, do opóźnienia potrzebny kolejny stan.

 

czyli razem wystarczyło by użycie max 4 stanów (wirtualnych przełączników) zostały jeszcze 3, a przełączniki masz jeszcze tylko 2 ;) - więc spokojnie.

 

Mógłbym teoretycznie dodać jeszcze 8 dodatkowych stanów (przełączników wirtualnych) ale to "kosztowałoby" 153 bajty pamięci modelu + pomysł jak to zmieścić na wyświetlaczu. Niestety obecnie bez zmniejszenia ilości mikserów, lub reguł przejścia, nie mam tyle wolnej pamięci EEPROM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 3 razy niezależne D/R - czyli 3 stany

 

hmm, a nie 6 ? nie trzeba na jednego D/R dwoch stanow? jeden dla mixera z malym wychyleniem a drugi z wiekszym?

 

- dwa polozenia klap dla przelacznika 3 pozycyjnego - wystarczy sama maszyna stanowa (bezpośrednie definiowanie wyjść)

 

bezposrednie definiowanie wyjsc? z tego co rozumiem dla kalp trzeba ustawic dwa mixery z dwoma roznymi poziomami wychylen i aktywowne dwoma roznymi stanami

 

- podwozie - jeżeli tylko 2 pozycje, wystarczy maszyna stanowa, do opóźnienia potrzebny kolejny stan.

 

maszyna stanowa? bez mixerow ? chyba cos przeoczylem w mozliwosciach maszyny stanowej

czyli razem wystarczyło by użycie max 4 stanów (wirtualnych przełączników) zostały jeszcze 3, a przełączniki masz jeszcze tylko 2 ;)

 

wg moich obliczen juz dawno mi zabraklo stanow, ale pewnie cos przeoczylem (dlatego dopytuje)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

julo - masz rację odnośnie stanów... patrzyłem i nie widziałem. Muszę wprowadzić kilka zmian do sprawdzania warunków.

 

Dajcie mi kilka dni ;)

 

maszyna stanowa? bez mixerow ? chyba cos przeoczylem w mozliwosciach maszyny stanowej

Trans.typ na: "Ust", ">Us" , "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisuję ponieważ trochę się pozmieniało.

 

Jak bardzo słusznie zauważył julo były poważne braki w koncepcji "wirtualnych przełączników".

 

W obecnej wersji software >= 0.010 można uruchomić mikser dla włączonego jak i wyłączonego przełącznika. Rozwiązuje to konieczność "duplikowania" bitów. Można więc zdefiniować przełącznik np nr. 1 jako d/r i ustawić jeden mikser aby zadział dla włączonego 1-go stanu, natomiast drugi mikser aby zadziałał tylko dla wyłączonego 1-go stanu.

 

Ustawianie:

Tak (strzałka w prawo) - uruchom jeżeli przełącznik jest włączony

Nie (strzałka w lewo) - uruchom mikser jeżeli przełącznik jest wyłączony

---- (klawisz menu) - przełącznik nie istotny, nie uwzględniany.

 

PS. jeżeli ktoś ma lepsze pomysły na nazwy, to z chęcią zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisuję ponieważ trochę się pozmieniało.

W obecnej wersji software >= 0.010 można uruchomić mikser dla włączonego jak i wyłączonego przełącznika. Rozwiązuje to konieczność "duplikowania" bitów. Można więc zdefiniować przełącznik np nr. 1 jako d/r i ustawić jeden mikser aby zadział dla włączonego 1-go stanu, natomiast drugi mikser aby zadziałał tylko dla wyłączonego 1-go stanu.

 

Niezle masz tempo! Dzieki! Koncepcja z wykorzystaniem negacji na warunku jak najbardziej ok. Sposob ustawiania tez mi sie podoba, choc w tym defaultowym ustawieinu jest jedna rzecz troche mylaca: wirtualny przelacznik FMode1 odpowiada przelacznikowi FMod3 a FMode3 to FMod1.

Druga sprawa - chyba jakies bugi sa przy ustawianiu przelacznikow w maszynie stanowej. Mialem troche problemow: np bit 1 ustawial sie przy kursorze na bicie 3, a niektore wogole nie chcialy sie przestawiac (testy dla typu St).

 

I jescze jedna odrebna sprawa. Za kazdym razem jak wgram nowy firmware musze tez kalibrowac output czyli zero dla serv. dla 8 kanalow mam do ustawienia 3x8 wartosci. a wystarczaloby 8 gdyz wielkosc przedzialu moze zostac taka sama. i mysle ze tak to bedzie wykorzystywane w 90% przypadkow. oczywiscie nie warto rezygnowac z ustawiania wartosci min i max wiec rozwiazac mozna by to bylo tak ze przy zmianie srodka przsuwa sie caly przedzial proporcjonalnie i niezaleznie dodatkowo mozna zmieniac gore i dol przedzialu.

Albo mozna dodac nowy emement menu z ustawianiem tylko 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choc w tym defaultowym ustawieinu jest jedna rzecz troche mylaca: wirtualny przelacznik FMode1 odpowiada przelacznikowi FMod3 a FMode3 to FMod1.

poprawione

 

Druga sprawa - chyba jakies bugi sa przy ustawianiu przelacznikow w maszynie stanowej. Mialem troche problemow: np bit 1 ustawial sie przy kursorze na bicie 3, a niektore wogole nie chcialy sie przestawiac (testy dla typu St).

Poprawione

 

musze tez kalibrowac output czyli zero dla serv. dla 8 kanalow mam do ustawienia 3x8 wartosci. a wystarczaloby 8 gdyz wielkosc przedzialu moze zostac taka sama.

Tu mam pytanie dodatkowe, Wszystkie serwa ustawiasz w ten sam sposób? Tzn przesuwasz zakresy wszystkich serw na te same wartości, czy każde jest inaczej?

 

Jeżeli wszystkie są takie same, to ustaw w konfiguracji radia wartości domyślne. (menu konfiguracja/radio) Możesz je wtedy przepisać do wszystkich kanałów używając "domyślne" w konfiguracji wyjść (menu model/wyjścia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawione

super!

 

Tu mam pytanie dodatkowe, Wszystkie serwa ustawiasz w ten sam sposób? Tzn przesuwasz zakresy wszystkich serw na te same wartości, czy każde jest inaczej?

no niestety nie. kazde servo z reguly trzeba trymowac osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moja aparatura już dotarła :D . niedługo będzie gotowa do testów. wlutuję złącze i zapewne przy okazji domontuje płytkę rozszerzającą (o pare ciekawych funkcji min, kartę sd...) o której pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zapewne przy okazji domontuje płytkę rozszerzającą (o pare ciekawych funkcji min, kartę sd...) o której pisałem wcześniej.

Z twojego postu wynika. ze taką płytkę masz już zrobioną. To miałeś na myśli?

 

Pisałeś wcześniej:

a ja wiesz co myśle? ze trzeba zaprojektować "płytkę rozszerzającą", z drugim procesorem, podłączana na 'naleśnik' na ta płytkę proc co już jest. chodzi o zebranie sygnałów na portach tylko i ew na sztywno przelotkę rx,tx na proca w aparaturze. mając taką uniwersalna płytkę można już działać z SD, gniazdem do HT (lub HT przez bluetooth) wpinanego bezpośrednio w porty proca z pominięciem przełączników na aparaturze, i wiele wiele innych patentów, przycisków itd. no i gmerać przy tym by było łatwiej i bezpieczniej. zależnie od przyjętego sposobu połączenia, cena by wyszła jakaś zabawna, rzędu kilkunastu, raczej max 50pln a i to z dużym okładem.

Pochwalisz się projektem? Nie musiałbym wyważać otwartych drzwi ;)

 

Jeszcze jedno. Standardowe Piny Rx i Tx w tej aparaturze są już zajęte przez tyrmer. Wyjścia są 2:

 

sprzętowe- przenieść podłączenie trymera na wolne piny PC6, PC7 (problematyczne dla tego kto będzie instalował - nie do przejścia dla początkujących)

softwarowe - użyć "wirtualnego" RSa (problematyczne w użyciu w kodzie i obsłudze, duże wymagania odnośnie obciążenia systemu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płytke mam akurat zrobioną na inne potrzeby, ale w projekcie ja wykorzystam. kwestia wymiarow plytki etc. jak okaże sie ze wszystko hula tak jak potrzeba. moze dorzuce tez przetwornice do folii na wyswietlacz zeby nic nie latało w srodku.ale to juz rozpusta ;D

 

przenoszenie fizyczne podlaczen pod uarta nie wchodzi w gre. ma być prosto.jak budowa cepa.

pozostaje wiec sprawa softu: jazda po spi, rs, 2wire, 1wire. z możliwości karty korzystasz w zasadzie tylko na ziemi, podczas konfigurowania aparatury, wiec takie obciążenie nie wprowadza wielkich obstrukcji.a i prędkosc transmisji nie musi byc taka wielka. moze warto sprobowac? tylko na czas zapisu na sd dać gdzies na ekranie info ze "czekaj bo zapisuje" lub jakas mrygajaca diode gdzies na widoku i poblokowac na ten czas wloty do proca zeby nie narobic balaganu.

 

niedlugo zaczne eksperymenty z aparaturą. jak na razie jeszcze jej nie rozebralem. nie mialem czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przesłania jest max 2Kb - rozmiar konfiguracji modelu.

Przy 115200 b/sec zajmie to nie więcej niż 0,5 sek ;) - razem z potwierdzeniami.

 

Aby można to sensownie zaimplementować, rozkazy powinna wysyłać aparatura, natomiast płytka powinna nasłuchiwać (lecz tam można podpiąć się pod sprzętowego RSa więc nie powinno być poblemów).

 

Tak na prawdę to marzyło mi się 8) dodanie 2 slotów na komunikację. Jednego przed rozpoczęciem cyklu obliczeniowego (wymiana danych - możliwość modyfikacji zmiennych wewnętrznych aparatury przez płytkę ;)), a po cyklu obliczeniowym odesłanie przez RSa tego samego co wysyłam PPMem.

 

Jeżeli podkręć prędkość RSa, to może się udać. Wtedy masz FULL WYPAS.

 

Muszę się tylko streszczać, powoli kończy mi się dostępna pamięć FLASH.

 

 

Przy okazji, tą płytkę możesz jakoś dystrybuować? Możesz napisać o niej coś więcej, schemat, zdjęcia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.