Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje możliwość aby gniazdo ISP zastąpić slotem kart pamięci SD tak, aby instalowanie oprogramowania aparatury, jego ewentualne aktualizowanie odbywało się z poziomu samej aparatury i karty pamięci?

W skrócie nie. Tą metodą nie zmodyfikujesz oryginalnego oprogramowania tej aparatury, czyli i tak potrzebujesz złącza ISP. Teoretycznie można by umożliwić auto aktualizacje, lecz nie jest to proste zadanie. Według mnie nie warto. Można zautomatyzować proces aktualizacji na tyle, że wymagałby tylko podłączenia aparatury i uruchomienia jednego programu.

 

czy nie lepiej pozostać przy ośmiu kanałach, ale za to rozbudować maksymalnie miksery

To już jest praktycznie zrobione. Brakuje jeszcze menu przy pomocy którego można by ustawić wszystkie funkcje. Swoją drogą, jeżeli jeszcze bardziej skomplikuje system, to mogę skończyć jak marek1707 - czyli będę jedynym użytkownikiem tego systemu. Już obecnie jestem bardzo blisko tej granicy.

 

zaimplementować interfejs do łączenia z komputerem

To będzie pewien problem. Procesor na tej aparaturze nie ma wolnych wyjść, aby zrealizować na nich połączenie. Będę starał się to trochę obejść przez możliwość nagrania konfiguracji modeli na kartę... ale to tego jeszcze daleka droga. O podłączeniu karty SD zacznę myśleć dopiero jak podstawowe oprogramowanie będzie skończone.

 

dopieścić potencjometry oraz jako ekstra dodatek np. podświetlić wyświetlacz?

To już modyfikacja hardware. Muszę mieć jakieś priorytety. Najpierw software, większe modyfikacje później.

 

Może jednak doprowadzić do końca projekt mniejszy, ale doprowadzić

Taki mam też zamiar. Dlatego pomysł z dodatkowymi kanałami jest dopiero na WishList, czyli do ewentualnej realizacji po zakończeniu projektu głównego.

 

Chyba przydałoby się jakieś ograniczenie tego projektu bo zaczną działać prawa Murphiego

Masz oczywiście rację. Z tego powodu nie dodaję już praktycznie funkcjonalności do "głównego" projektu. Zauważ, że lista ToDo albo się zmniejsza, lub są już tylko rozwijane punkty które na niej są. Czyli brakuje jeszcze tak na prawdę "obsługi menu". Zadanie to rozwinie się na wiele mniejszych w miarę jak będzie realizowane. Za chwilę, jak skończę menu główne, to do todo wpiszę wszystkie elementy menu ...

 

Zakładam, że wszystkie nowe idee "wpadają" do WishList, lecz zostaną wzięte pod rozwagę dopiero po podstawowym projekcie. Ty dla przykładu proponujesz podłączenie karty pamięci i aktualizacje bez komputera. Karta pamięci jest już na Liście Życzeń, a aktualizacji na razie na niej nie będzie (z powodów jakie podałem wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gość Anonymous
Wojtass_nt, czytać czytać! :)rafit napisał, że postara się dołożyć do nadajnika kartę SD na nowe modele, ale to wszystko musi potrwać. Są bowiem większe priorytety, jak np. interfejs :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gorzej ;) Karta musi zostać dorobiona. Obecnie model może zająć nawet prawie 1700 bajtów pamięci. Oznacza to, że w pamięci wewnętrznej zmieści się tylko 1 model. Ale dokładnie jak napisał Wojtass_nt najpierw interface (lecz już w nim przewiduję kartę SD, tak aby 2 razy czegoś nie zmieniać).

Pojęcie o dostępnych funkcjach może dać lista procedur do zrobienia (post z 1 strony ToDo).

 

Tak przy okazji, jaka to jest sensowna ilość modeli? 20? 50? 100??? Tak żeby można było sensownie któryś wybrać?

Jak przy dużej ilości modeli znajdziecie swój przewijając się przez listę? Jako nazwę przyjmuję do 9 znaków.

 

Jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać.

 

Ktoś kto ma w gotowości do lotu 20, 30 , 100 maszyn raczej nie będzie zainteresowany tanim nadajnikiem

Nawiążę również do postów Leszek_K

 

Pozwolę sobie powrócić do moich wcześniejszych rozważań.

Co świadczy o "klasie nadajnika"? Jeżeli cena, to może ustalimy cenę na software zamiast GPL (darmowe z dostępem do kodu) na 1000 PLN ;)

Tor radiowy? Przecież tu go nie ma, kupujesz taki jaki chcesz.

Zasilanie? Przecież i tak większość osób instaluje pakiet - więc nie ma różnicy.

 

Drążki - nie dostałem odpowiedzi czy w jakieś aparaturze stosowane jest co innego niż potencjometry? Każdy potencjometr mechaniczny będzie trzeszczał (czasami wcześniej niż później). Lecz można je zresztą wymienić. Jeżeli chcemy mieć na prawdę coś extra, należałoby wymienić drążki dla przykładu na takie:

http://pl.farnell.com/ch-products/hfx-44s12-034/joystick-efekt-halla/dp/206192 ... tylko ta cena. (Tak na serio, może ktoś zna odpowiednik w "strawnej" cenie?)

 

Co więc zostaje? Oprogramowanie! Może porównamy możliwości (mój soft - patrz 4 pierwsze posty), a tu bardzo "topowe" radio:

 

* G3 2048 resolution (PCM)

* 30 model memory — up to 1,882 models with a 1GB SD card

* Combines airplane, glider, and helicopter programming

* Supports 13 wing types, 3 tail types, and 8 heli swash types

* 8 total flight conditions (7 plus the default)

* Variable Dual Rates (VDR)

* Servo grouping for servo synchronization

* Digital trims on all 4 main channels

* 7.2V 1700mAh NiMH transmitter battery

* Battery charging jack

* Ergonomic rubber grips

 

Overview:

* Quad-bearing gimbals

* 27 preset model types, with built-in shortcuts

* Newly designed “joystick” button and Dial 'n Key™ editing for easier menu navigating

* Ultra-precise tuning in .5% increments

* Front-mounted slider switches for easier access

* 255 x 196 LCD Screen with Adjustable Contrast

 

Przepraszam, co ma mnie w tym powalić na kolana? Co można zrobić w nim więcej? Chyba tylko ten tor radiowy ;)

 

Jeżeli ktoś poczuł się urażony nawiązaniami do swojego radia, to z góry przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafit, jak już zaimplementujesz u siebie system plików i posadzisz go na SD, to co za różnica ile modeli ? Daj możliwość tworzenia nowych plików (katalogów?), nadawania im dowolnych (niech będzie, że ograniczonych długością) nazw i niech każdy się martwi, czy odnajdzie swoje ostatnie "dzieło" na liście. Może jakieś sortowanie po datach lub nazwach by coś ułatwiło.

Ja u siebie od razu zrobiłem zewnętrzną pamięć EEPROM. Tam trzymam cały setup systemu (zastanów się które ustawienia powinny być globalne, systemowe a które lokalne dla modelu!) i sloty dla 30 modeli. Nie miało być karty SD a ewentualne rozszerzanie/zrzucanie pamięci mam przez serial port na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wielu z nas pamięta serial "Szpital na peryferiach" Słynne w tym serialu były wywody doktora Strosmajera, Najpopularniejszy oczywiście ten o głupocie co to może szybować pod sufitem jak gołębica, ale był też i taki: kiedy doktor Błażej kupił za ciężkie pieniądze Hondę Civic, a trzeba przypomnieć, że w tamtych czasach większość "elit" poruszała się, jeżeli już to Moskwiczami albo Ładami, Honda doktora Błażeja stała się wielkim wydarzeniem w życiu szpitala i wszyscy komentowali ten fakt, będąc ciekawi opinii innych. Wreszcie zapytano o zdanie doktora Strosmajera, ten zdjął okulary i zapytał: czy Błażej w swojej nieprzyzwoicie drogiej Hondzie Civic będzie stał w korkach ulicznych tak samo jak ja w moim Moskwiczu? Owszem tak samo... w takim razie nie widzę różnicy... Tym zamknął wszelkie spekulacje na ten Hondy. Dlaczego o tym piszę? Rafit to oczywiście kwestia wiedzy i pewnych stereotypów. Ty znasz, rozumiesz i obejmujesz możliwości procesora oraz dostępnej pamięci i masz świadomość co z tym wszystkim można zrobić, natomiast większość modelarzy patrzy przez pryzmat dostępności cenowej poszczególnych aparatur. Wszystkie aparatury tak samo - upraszczając - "stoją w korkach", a uwzględnia się różnice w ich niezawodności czy też "prestiżu" Nie ma co ukrywać, że Turingy traktowana jest z przymrużeniem oka, znana jest z fatalnego montażu i kiepskiej jakości użytych elementów http://picasaweb.google.cz/RiMr71/Turnigy9x# i to właśnie te cechy każą zapewne pisać, że nikt kto ma drogie modele nie powierzy ich aparaturze o wątpliwej reputacji. Tylko tyle. Nie irytuj się więc pewnymi stwierdzeniami gdyż według mnie są tylko skrótami myślowymi. Dla mnie ciekawe jest to, o czym zapewne większość z nas wie, że ceny aparatur nie odpowiadają kosztowi ich produkcji, ale właśnie stworzone są pewne "klasy" w obrębie których kształtuje się te ceny. Ograniczenia są w pewnym zakresie wprowadzane sztucznie i z konstrukcji mającej wielki potencjał robi się coś bardzo uproszczonego i taniego po to tylko, żeby potem rozbudować ten model i sprzedać go pod nową nazwą za dużo większe pieniądze. Twoje działania mają na celu zburzenie tego stanu i zapewne wspaniale pokażą, że to stereotypowe myślenie można podważyć. Trzeba jednak mieć świadomość, że zawsze będą "doktorzy Błażeje", którzy w "korkach" będą woleli stać Hondami Civic, a nie Moskwiczami ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajniku w wbudowanej pamieci mozemy miec nawet 0/1 model.

Musisz mieć pamięć choć na 1 model. Pamiętaj, że karty SD może nie być!

 

jak już zaimplementujesz u siebie system plików i posadzisz go na SD

Niestety, nigdzie nie było mowy o systemie plików ;). Nie wcisnę go do RAMu. System już zużywa 3000 bajtów, a jeszcze trochę muszę "przehandlować" za szybkość obliczeń.

 

Może jakieś sortowanie po datach lub nazwach by coś ułatwiło.

Sortowanie wymaga pamięci, albo bardzo dużo mocy obliczeniowej.

Ja u siebie od razu zrobiłem zewnętrzną pamięć EEPROM.

Założeniem pierwotnym było - nie zmieniam hardware. Nie mam gdzie podłączyć czegokolwiek (łącznie 4 wolne piny, z tego minimum 3 na kartę SD, jeden na przyszłość)

zastanów się które ustawienia powinny być globalne, systemowe a które lokalne dla modelu!

Wersja softu, Kalibracja ADC, konfiguracja toru radiowego, kontrast LCD, tryb pracy (basic/pro), zainstalowane rozszerzenie - to globalnie. Reszta w modelu.

 

Nie miało być karty SD a ewentualne rozszerzanie/zrzucanie pamięci mam przez serial port na PC.

Do PC jak i do EEPROMU nie mam się jak podłączyć, brak pinów...

Ewentualnie kartę będzie można przenieść do PC i edytować modele...

 

EDIT:

Dzięki klajmen, o to właśnie mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie czy jak bym zamowil taki nadajnik na Twoj adres , to jaki przewidujesz koszt calego tuningu oczywiscie ze slotem na sd

Na razie mam "normalny" i smiga niezle na hobbykingu jak i coronie

Mnie by zalezalo zasadniczo tylko na slocie by zwiekszyc pamiec choc i cala reszta byla by fajna

Oczywiscie po skonczeniu projektu

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile potrzeba do obsługi jakiegoś szeregowego eeproma ?

2-3 piny :), w zależności od rodzaju użytej pamięci. Wolę jednak pokombinować z kartą SD, choćby dla tego, że można po jej wyjęciu przełożyć ją do PCta.

 

A mam pytanie czy jak bym zamowil taki nadajnik na Twoj adres , to jaki przewidujesz koszt calego tuningu oczywiscie ze slotem na sd

Szczerze nie mam pojęcia, nie zastanawiałem się nad tym. Jesteś pierwszy który pyta. Jak będzie takie zapotrzebowanie, to pomyślę, ale to po zakończeniu fazy 1 + obsługa SD. Wszystko w swoim czasie.

Na chwilę obecną, to tylko samoróbka na podstawie instrukcji z postu Hardware.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grabo dzięki za link, znałem już kilka, ale przesłany przez Ciebie opis wydaje się być bardzo kompletny.

 

Udostępniłem krótki filmik obrazujący menu główne + 2 obecnie oprogramowane funkcje menu:

 

Jeżeli macie jakieś uwagi odnośnie menu, to lepiej teraz, niż później. Jak stworzę więcej funkcji, zmiany będą problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko pojawiła się instrukcja w postaci drzewa funkcjonalności w menu

Właściwie to już była - w sekcji ToDo są rozpisane wszystkie funkcje menu wraz z podmenu do którego przynależą. Jakby co, to tu masz kompletną i uporządkowaną listę:

 

GŁÓWNE
	MODEL
		INFO
		MIXER 1.P
		MIXER 2.P
		M.STANOWA
		WYŚWIETL.
		WYJŚCIA
		ZEGARY
		WIZUALIZ.
	PAMIĘĆ
		ODCZYT
		ZAPIS
		N. PUSTY
		N. HELIK.
		N. AKROB.
		N. SZYBO.
		KASUJ
	KONFIG
		RADIO
		KALIBRACJ
		BATERIA
		WYŚWIETL.
		TRYB PROF
		ROZSZERZ.
		SD FORMAT
		WERSJA

Są jeszcze teksty opisujące menu (Widać je na filmie), lecz nie wklejałem ich tutaj aby nie zaciemniać obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.