Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Ja szczerze nie wyobrażam sobie modelu który by potrzebował 50 mikserów...

 

Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie... Czy planujesz może uruchomienie swojego softu na "zewnetrznym" modulatorze? Nie ukrywam, że skopiowanie samego modulatora (bez modułu 2.4GHz) to koszt jakiś 100zł z czego ponad 70zł to koszt samego wyświetlacza. Ale można by tak przy okazji stworzyć program do drugiego modulatora, który był by na tej samej atmedze, z tym, że trzeba by było orpgramować ją pod inny wyświetlacz (też graficzny) ale tańszy na innym sterowniku (rozdzielczość dajmy na to 128x32).

Zwiększyło by to możliwości uzbrajania tańszych aparatur w ładny komputerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Koledzy nie doczytali. rafit załączenie D/R albo expo na kanale traktuje też jako załączenie miksera.

W związku z tym 8 kanałów, w tym 5 z d/r i/lub expo zje nam około 10 mikserów na dzień dobry. Dlatego 30-40 to rozsądna liczba.

Nie ma też co predefiniować, skoro kolejność kanałów jest dowolna.

 

Ja bym tylko sugerował przemyśleć sprawę łączenia mikserów, bo np. klapolotki albo delta wrzucają tę samą wartość w 2 kanały. No i aktywacja mikserów od tego czy owego, np. powyżej wartość x kanału y etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 10 mikserów dowolnych + kilka stałych typu delta, lotka-kierunek, klapa-wysokość

Nie zrozumieliśmy się. Nie zakładam ŻADNYCH standardowych mikserów. Pamiętaj, jeżeli chcesz aby np. potencjometr pionowy w lewym drążku obsługiwał gaz, to w tym podejściu MUSISZ użyć 1 miksera. Gratis dostajesz możliwość zdefiniowana krzywej gazu. Jeżeli chcesz dodatkowo aby krzywa gazu inaczej zachowywała się podczas lądowania i startu potrzebujesz 2 dodatkowe miksery (więc użyłeś już razem 3).

 

Czy planujesz może uruchomienie swojego softu na "zewnetrznym" modulatorze?

Jeżeli podepniesz atmegę 64 lub 128 zgodnie ze schematem turnigy, to będzie działać. Możesz też pozamieniać kilka pinów (ale bez przesady). Wyświetlacz powinien być raczej 128x64. Na mniejszym nie będziesz widział zbyt wiele. Tyle że wykonanie płytki + wyświetlacz + procesor + lutowanie + testowanie... obawiam się że będziesz już w pobliżu 200 zł czyli ceny tej aparatury w HK

 

Ja bym tylko sugerował przemyśleć sprawę łączenia mikserów, bo np. klapolotki albo delta wrzucają tę samą wartość w 2 kanały.

Definicja danych umożliwia w teorii użycie tego samego zestawu punktów dla wielu mikserów. Zakodować to bardzo prosto, ale jak zrobić do tego sensowny interface z aparatury?

 

No i aktywacja mikserów od tego czy owego, np. powyżej wartość x kanału y etc.

Obecnie miksery są aktywowane przez 7 bitów stanów (niezależnych) + 1 bit extra jeżeli mikser ma być stale aktywny. Jeżeli "stan" globalny AND bity stanu dla miksera >0, mikser jest przeliczany.

 

Muszę jeszcze rozważyć jakiś prosty sposób jak wyznaczyć obecny stan. Myślałem nad podpięciem się do przełączników, lecz jakiś prosty warunek na zmienną w systemie może być faktycznie lepszym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikser w "normalnej" aparaturze może być aktywowany: z przełącznika (np. D/R), na stałe (np. expo), z fazy lotu, z przekroczenia wartości kanału (np. powyżej 60% gazu dodawaj 10% gazu do wysokości) i pewnie z kilku innych miejsc.

Warto - mimo wszystko - przeczytać instrukcję do jakiejś poważnej aparatury, żeby takie niuanse wyłapać.

No i jak chcesz poznać "the most flexible R/C system ever produced for the consumer R/C market" to poczytaj sobie o mc4000 Multiplexa - http://www.rc-soar.com/multiplex/4000/4000.htm i podstrony.

Tam soft pisał chyba ktoś podobny do Ciebie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podepniesz atmegę 64 lub 128 zgodnie ze schematem turnigy, to będzie działać. Możesz też pozamieniać kilka pinów (ale bez przesady). Wyświetlacz powinien być raczej 128x64. Na mniejszym nie będziesz widział zbyt wiele. Tyle że wykonanie płytki + wyświetlacz + procesor + lutowanie + testowanie... obawiam się że będziesz już w pobliżu 200 zł czyli ceny tej aparatury w HK

Ten wyświetlacz w Maritexie kosztuje niecale 40zł http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/JCG12864A0305.pdf, do tego procek i reszta elementów... można spokojnie zmieścić się w 80zł. Tyko właśnie kwestia napisania (przerobienia) programu. Sam na chwilę obecną nie mam czasu zająć się programowaniem AVR w C :/ ale muszę w końcu się za to złapać... Ale jak już mówiłem to tylko propozycja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikser w "normalnej" aparaturze może być aktywowany:..... z przekroczenia wartości kanału (np. powyżej 60% gazu dodawaj 10% gazu do wysokości)

Akurat ten mikser to jest stały. Zgodnie z moim rozumieniem to powinno być tak:

IN-> A, OUT->2, Warunek -> 0x80 (stale aktywny)

punkty:

-100 -> 0

60 -> 0

61 -> 6

100 -> 10

 

Dziękuję też za lekturę o MC4000. Widziałem już recenzje tej aparatury, ale masz rację, warto ją przeczytać w poszukiwaniu inspiracji.

 

Edit: Poczytałem trochę o MC4000. Ciekawa koncepcja, choć trochę różna od mojej. Po dodaniu kolejnych typów mikserów, powinienem osiągnąć zbliżone możliwości konfiguracji. Brakujące elementy to

1) "opóźniacz" o którym już był w planach, lecz mam jeszcze z nim pewne problemy koncepcyjne . Jego działanie to ograniczenie maksymalnej zmiany wyjścia / cykl obliczeniowy (konfigurowalne).

2) "wzmacniacz" - zainspirowany lekturą MC4000. Jego wyjście zwracałoby wejście proporcjonalnie zmniejszone / zwiększone w zależności od drugiego wejścia.

 

Jeszcze jedna koncepcja, ale tym razem inspiracja jest co najmniej "luźna". Jeżeli pozwalałbym na użycie w mikserze wartości zmiennej wewnętrznej z poprzedniego cyklu obliczeniowego... ilość możliwości staje się przygniatająca :)

 

Tyko właśnie kwestia napisania (przerobienia) programu.

Jeżeli wykonasz płytkę "kompatybilną" pod względem połączeń do procesora z Turnigy 9X (schemat jest w pierwszych postach) to oprogramowanie zadziała bez żadnych przeróbek. Jeżeli użyjesz innego LCD, to też będzie ok, tylko wybierz taki do którego jest już napisana powszechnie dostępna biblioteka pod AVR-GCC (WinAVR).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem pretekstu żeby się dołączyć i pogratulować projektu ale dopiero dziś go znalazłem i mam nadzieję, że mnie za zaśmiecanie tematu nie wydziedziczycie: Na cześć RAFITA nasi dobrodzieje z Chin obniżyli cenę Turnigy 9x z 69,99$ na 56,95$ co przy dzisiejszym kursie dolara daje cenę 162 :jupi: zł ;D

Szczerze podziwiam i trzymam kciuki za sukces projektu. Niewiele rozumiem z tego co tu czytam, ale to co do mnie dociera wskazuje, że dzięki pracy RAFITA i pomocników możliwe będzie udowodnienie, że za taką cenę można zrobić aparaturę z dużo wyższej półki. Jeszcze raz gratuluję i z niecierpliwością czekam na dalsze relacje. :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafit, przyhamuj trochę, bo za chwilę zaimplementujesz PID-a, HUD-a i autopilota :D

 

Ja bym sugerował gruntownie przetestować to co jest w czasie rzeczywistym.

Opóźniacz jest fajny, ale to trzecia kolejność odśnieżania.

Co do wzmacniacza - krzywa z punktami >100% też da taki efekt. Chyba że chodzi Ci o jakąś inną koncepcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opóźniacz jest fajny, ale to trzecia kolejność odśnieżania.

Masz rację. Trochę się galopuję ;) przeniosę go na razie do WishList.

 

Co do wzmacniacza - krzywa z punktami >100% też da taki efekt. Chyba że chodzi Ci o jakąś inną koncepcję.

To jest trochę inna koncepcja (podpatrzona w MC4000). Do tej pory miksery miały 1 wejście. Składanie mixerów było możliwe przez wskazanie tego samego wyjścia (sumowanie wszystkich wspólnych wyjść następowało automatycznie), pozwala to na budowanie bardziej zaawansowanych mikserów (np jak sterowanie tarczą helikoptera).

To co mnie "zabiło" to brak możliwości tłumienia / wzmocnienia wyjścia zależnego od innego wejścia. Czyli ten mikser nie miałby żadnej krzywej, lecz tłumienie / osłabienie byłoby zależne od poziomu 2 wejścia (prosta funkcja liniowa).

Przykład użycia. Klapy reagują razem z lotkami (wg zadanej krzywej), lecz po dodaniu tego miksera ich reakcja mogłaby być zmieniana płynnie np dodatkowym pokrętłem lub nawet obecną wartością gazu!

 

Ja bym sugerował gruntownie przetestować to co jest w czasie rzeczywistym.

Wystawiłem jeden z ostatnich plików hex ;) nie jest to pełna funkcjonalność, nie ma dla przykładu menu, lecz wejścia są próbkowane, przetwarzane i wysyłane (więc można sobie nawet serwem poruszać). Może jakiś szaleniec się znajdzie ;), lecz na razie to wątpię. Jeszcze trochę za wcześnie, a raczej za mało funkcjonalności.

 

----

Edit:

Dostałem ostatnio ciekawą informację od Zaan odnośnie modułów odbiorczych Corony (linki wklejone w poście hardware). Oryginalne pytanie dotyczyło możliwości pozyskania informacji o poziomie sygnału, lecz może warto się przyjrzeć samemu odbiornikowi/nadajnikowi? grabo może byś się podjął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustalić do czego służy element T212. Jest to switch, końcówka mocy i wzmacniacz o niskich szumach w jednym. Dokumentacja: RDAT212

 

Nie ma lepszego sposobu na przeanalizowanie obwodu niż zbadanie oscyloskopem :) Chociaż w tym przypadku bardziej stosowny byłby jakiś analizator logiczny... Bardzo chętnie podłubałbym sobie w takim odbiorniku, lecz niestety priorytety są priorytetami i póki co muszę pisać pracę dyplomową. Myślałem nad zakupem aparaturki Turnigy 9X w niedalekiej przyszłości ale coraz bardziej nakręcam się na zbudowanie modulatora własnego pomysłu :D Do tego ewentualnie moduł Corona DIY

 

Jakiś czas temu skonstruowałem od podstaw aparaturę na zestawie HM-T868S + HM-R868S, lecz z powodu kiepskich manipulatorów projekt porzuciłem. Udało mi się uzyskać zasięg około 500m (mierzony) przy prędkości transmisji 4800bps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz bardziej nakręcam się na zbudowanie modulatora własnego pomysłu

grabo, IMO szkoda czasu na budowanie czegoś takiego, jeśli tutaj za 80$ masz gotowy "zestaw uruchomieniowy" z obudową, drążkami i wyświetlaczem. Co innego wymyślisz we własnym projekcie? W tym przypadku najważniejsza część takiego projektu to i tak soft do procesora, który napiszesz samemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylu było kibiców, a temat trochę przysycha :P

 

Mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów, to ile obrazów wart jest filmik?

 

To demo używa:

14 reguł maszyny stanowej (reguły przejścia)

4 bity stanu (z 7 dostępnych, więc można jeszcze użyć 3 na oznaczenie fazy lotu)

2 timery (z 4 dostępnych, ilość timerów mogę zwiększyć np do 8 jeżeli będzie taka potrzeba)

 

 

Ponawiam więc pytanie, jakie sterowanie (mikser) może stanowić jeszcze problem?

 

Zostały jeszcze do zrobienia co najmniej zapisywanie/odczyt konfiguracji z EEPROM i oczywiście interfejs z użytkownikiem, tak aby można było ustawić w miarę przystępny sposób dowolną konfigurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafit temat dla "zwykłych" ludzi jest bardzo trudny i w wielu momentach niezrozumiały. Jak widzisz póki co zostałeś sam na polu walki ale uwierz wiele osób obserwuje to co robisz z dużym zainteresowaniem i podziwem. Nie ma co zaśmiecać wątku wpisami z poparciem, szkoda jednak, że póki co nie widać kumatych pomocników, którzy pomogą Ci w tym projekcie. Mam nadzieję, że wystarczy Ci samozaparcia i czasu by doprowadzić go do końca. Zapewne niebawem zwiększy się liczba użytkowników tego taniego nadajnika bo jak widać ma potencjał, który warto wykorzystać. Trzymam kciuki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podwoziami problem ma się nastepująco [przykład P-47/P-51 - makiety]

 

Fajnie że otwiera się na twoim filmie najpierw jedno potem drugie serwo.

 

Problem w tym że do prostego rozwiązania chowania podwozia potrzeba 5 serw, 3 kanały i mixery. Mając 9 kanałów niby nie problem ...

 

Ale do sedna, najpierw otworzyć musza się osłony kół, potem muszą otworzyć się golenie a następnie zamknąć osłony kół. No i nie zapominajmy o kole ogonowym które też było chowane ale tutaj akurat mechanizm jest dość prosty i wystarczy jedno serwo - wystarczy je zmiksować z goleniami.

 

Co do interface'u no to chyba warto aby tak wielki projekt [tak czasochłonny] otrzymał jakieś sensowne oprogramowanie windowsowe [pewno XP/vista/7]. Najważniejsze aby bezstresowo łączył się z aparaturą i zawierał w paczce wszystkie sterowniki w postaci jednego *.exe aby jak w przypadku T6A nie przekopywać internetu w poszukiwaniu odpowiedniego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafit temat dla "zwykłych" ludzi jest bardzo trudny i w wielu momentach niezrozumiały.

Jak może zauważyłeś, przestałem już stawiać pytania techniczne, a te które się pojawiają, są związane z modelarstwem.

Natomiast jeżeli "zwykli" ludzie nie rozumieją, to proszę również o ich głos. Nie jestem jasnowidzem i nie wiem co rozumiecie, a co wymaga wyjaśnienia. Przecież ten software powstanie nie tylko z myślą o mnie. Gdyby tak było to cały ten wątek byłby zbędny! Pamiętaj proszę, że aby używać tego oprogramowania, musisz choć trochę zrozumieć jego filozofię i zasadę działania. Bez jakiegokolwiek zrozumienia, niemożliwym będzie kontrolowanie najprostszego nawet modelu (o skomplikowanych nawet nie wspominając).

 

Nie ma co zaśmiecać wątku wpisami z poparciem,

Na pierwszej stronie tego wątku są 4 moje wpisy opisujące projekt, które aktualizuję na bieżąco. (dziękuję moderatorom za wyrozumiałość) Jeżeli czegoś w nich nie rozumiesz, lub masz do nich wątpliwości - pytasz. Udzielane odpowiedzi na tym forum, oraz postęp prac nad projektem, często powodują aktualizację początkowych wpisów. Nie musisz czytać całego wątku, aby znaleźć jakąkolwiek informację. Jeżeli nie znajdziesz czegoś na początku, znaczy - nie mam o tym pojęcia (czyli trzeba zapytać lub zwrócić uwagę).

(przy okazji tą informacje, też umieszczę na początku)

 

szkoda jednak, że póki co nie widać kumatych pomocników, którzy pomogą Ci w tym projekcie.

Dlaczego więc nie zaliczysz siebie do tego grona? Na prawdę nie potrzeba specjalnej wiedzy, wystarczy zdrowy rozsądek. Jeżeli na skutek twoich pytań zrozumiesz projekt, to może zostaniesz jednym z jego pierwszych użytkowników. Twoje uwagi mogą wpłynąć na jego ostateczny kształt i łatwość użytkowania.

Pamiętaj, nie mam również daru czytania w myślach. Mogę więc zakładać, że skoro nie ma pytań to:

a) wszyscy wszystko rozumieją, wszystko jest bezbłędne i należy tylko czekać na ostateczną wersję programu,

B) większość nie rozumie o co chodzi, a ci którzy chcieliby o coś zapytać boją się, że się zbłaźnią albo im nie zależy.

Wiele wskazuje, że przypadek A nie ma tu miejsca (kilka razy pojawiały się błędy, a nikt ich nie zauważył).

 

Mając 9 kanałów niby nie problem ...

To może być problem. Nadajnik którego używam (Corona) ma 8 kanałów. Nie widziałem jeszcze nadajnika który pasowałby do tej aparatury, a miałyby powyżej 8 kanałów. Jeżeli ktoś ma jakieś namiary prosiłbym o podesłanie linka.

 

Najważniejsze aby bezstresowo łączył się z aparaturą i zawierał w paczce wszystkie sterowniki w postaci jednego *.exe

To nie jest do końca tak. Pamiętaj, że ta aparatura nie ma standardowo możliwości łączenia z komputerem. Interface który przedstawiłem na początku pozwala na dostęp do pamięci wbudowanego procesora. Teoretycznie można by się pokusić o napisanie oprogramowania pod Windows/Linux/... które potrafiłoby zmieniać zapisaną konfigurację - ale to już bardziej kolejny projekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Moim zdaniem, mimo krótkich przerw temat rozwija się dynamicznie. Wystarczyło nie zaglądać kilka dni na Forum a tu proszę, taki ambitny wątek powstał. Gratuluję Ci rafit entuzjazmu. Gdy mi wróciła (po kilkunastu latach) ochota na modelarstwo i gdy zobaczyłem co szacowne skądinąd firmy sprzedają i za jakie pieniądze, także postanowiłem coś zrobić własnego. Kilka tygodni zajęło mi wymyślanie założeń, w czasie pisania były też niespodziewane zwroty akcji ale coś tam się urodziło. Nie wiem, czy trafiłeś kiedyś na ten wątek ale koncepcja w sumie wydaje mi się podobna do Twojej. Mnie też dziwiły te ograniczenia wynikające ze "sztywnej" struktury ścieżki przetwarzania danych w nadajnikach i zrobiłem dynamicznie generowaną listę połączeń pewnych bloczków funkcjonalnych. Oczywiście całe wejście (drążki, potencjomentry, przełączniki itp) jest konfigurowalne co do zakresów i wprowadza do obliczeniowej "czarnej skrzynki" pewne ustandaryzowane sygnały. Wychodzi z niej 8 sygnałów, w zupełnie dowolny sposób przyporządkowywane do kanałów fizycznego nadajnika. Ponieważ wybór bloczków jest dość duży, począwszy od najprostszych np. sumatorów czy inwerterów, poprzez miksery (suma ważona dwóch wejść), przełączniki analogowe aż do opóźniaczy, przerzutników monostabilnych, układów ograniczania szybkości zmian lub liczenia wielomianów, to można sobie zbudować praktycznie dowolny system "DSP" przetwarzający w czasie rzeczywistym sygnały z wejść. Po drodze można jeszcze wyciągnąć na wyświetlacz pewne ciekawsze sygnały ze środka listy połączeń (watch) a także zdefiniować kilka "stałych" dostępnych z menu, które mogą parametryzować działanie całości. Mam też pamięć 30 modeli i połączenie do PC, zdalne upgrade (szyfrowane) oprogramowania itp Ale nie piszę tego wszystkiego po to, by chwalić się szczegółami - to wszystko jest w instrukcji ale po to, by przestrzec Cię przed zabrnięciem w ślepą uliczkę. Ja używam mojego modulatora od dłuższego już czasu i wiesz co ? To jest fajne tylko dla "niemodelarzy". Ja zaczynałem od projektowania komputerów na 8080 i 8048, zbudowałem i oprogramowałem pewnie setki układów sterowania i dla mnie, i dla Ciebie zapewne też takie podejście jest oczywiste. Mam 100 stopni swobody więc mogę sobie wymyślić prawie dowolny schemat sterowania, wstawić algorytmy wypuszczania podwozia itp ale mogę to zrobić TYLKO JA i być może jeszcze kilku maniaków. Mam nadzieję, że Tobie uda się okiełznać swoją wyobraźnię projektanta puszczonego na szerokie wody i zrobisz system, z którego używania każdy nawet początkujący modelarz będzie zadowolny.

 

Czy widziałeś wątek Zbiga ? Ponad 1000 wpisów to nie byle co (szacun). Zaczął od czegoś bardzo prostego (to były inne czasy - ja wiem) i powoli się rozkręcał. Wielu ludzi tego używa i z pewnością trafił w dziesiątkę. A przecież tam prawie nic nie ma :)

 

W każdym razie rafit - kibicuję i trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz

 

Większość modelarzy widzi w twojej pionierskiej pracy wiele możliwości ale najlepiej aby były podane na tacy ... Doceniam możliwości jakie nam opisujesz ale obawiam się że tylko procent/promil z nas jest w stanie grzebać w oprogramowaniu procesora.

 

Z praktycznego punktu widzenia powinno wyglądać to mniej-wiecej tak:

 

Pisałes o dowolności przypisywania kanałów

 

Odpalam program, wchodzę w zakładkę "przypisanie kanałów". Pokazuje mi się ekran z aparaturą i opisem 1, 2, 3 itd dla każdego drążka, przełacznika , auxa, switcha, VRa itd . Wybieram co mnie interesuje i wpisuje w okienko 1-9.

 

Koniec

 

Ja wiem że to jest podejście łatwe ale nie ma innej opcji dla "łatwego" softu. Zrozumienie prostej T6A wymaga sporego myślenia, robiąc to samo z 9x do tego bez takiego programu wcale się nie dziwię że tak mało ludzi zabiera głos.

 

Nie ma co liczyć na kopiowanie programów itd.

 

Taka smutna prawda.

 

Ja nadal jestem zainteresowany postępem prac nawet gdyby wiązało się to z poznaniem języka programowania itd ...

 

Powracając na moment do 8 kanałowego modułu - nie wiem na ile jest to możliwe ale może ktoś biegły zajrzy do niego i dowie się czy nie mozemy z niego wykrzesać więcej :?: Mamy 9+4 możliwe z bazy wykorzystanie przełączników, no może -1 za trenera ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.