Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Np.

:idea: 1x silnik (lub 2x)

:idea: 2x lotki

:idea: 2x klapy

:idea: 1x sk

:idea: 1x sw (lub 2x)

:idea: 2x podwozie

:idea: 1x serwo od kamerki (np, wycieraczka xD )

 

Już się robi 12, a zastosowań może być więcej... w tym momencie przychodzi mi jeszcze spadochroniarz na myśl, ale ilu modelarzy tyle zastosowań :wink:

 

Więc wolnych kanałów nigdy dość :lol:

a przykladowo podaj mi jaki model ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a przykladowo podaj mi jaki model ?

Na upartego TwinStar II. Wiem, że ludzie dorabiają im klapy, więc i podwozie też można. Silniki ma 2 i jest często wykorzystywany jako platforma.

 

Na 100%, znalazło by się mnóstwo przykładów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy to jeden kanał :wink: No ale kamerka to już dwa :wink: A więc mamy już 11 :wink: Dokładam ładunek i mam 12 :wink:

 

A teraz 4 silniki :wink:

 

Chodziło mi o możliwość - taki nadajnik do okrętu typu Rodney to już wielki "custom" pulpit bo za nic nie ma możliwości obrobienia tego w sposób prosty na jeżu :wink:

 

Wracając do 9x - chodziło o to że mamy mase pstryczków które moglibyśmy rozbudować do 12 czy nawet 16 kanałowej aparatury w jednym w miarę kompaktowym "opakowaniu" - kwestia kilku pstryczków na obudowie - miejsce względnie jest.

 

W sumie o ocenę możliwości i potrzebne "zaplecze" na płytce a nie o samą sprawę po co :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele wielofunkcyjne - obracane działa, lufy, swiatła, dzwięki, pirotechnika, stery strumieniowe

ertman_176, do takich rzeczy to dawno temu Futaba wymyśliła moduły Multi-Switch i Multi-Prop, umożliwiające sterowanie kilkudziesięcioma funkcjami, z tego także proporcjonalnymi, z aparatur serii F-xx Navy.

I z tego co się orientuję, te nadajniki nadal są "tylko" 8 kanałowe. Dodatkowe funkcje są multipleksowane na ostatnich kanałach normalnego telegramu - odświeżają się trochę wolniej niż normalne kanały, ale system działa. Tzn. kanał 8 przekazuje np. położenie kanałów 8-12, tyle że każdy z nich 5-6 razy rzadziej, czyli np. co 120ms a nie co 20ms.

Wymaga to specjalnych dekoderów, wpinanych w odpowiedni kanał odbiornika.

 

Natomiast upakowanie więcej niż 8 kanałów w telegramie PPM (a trzeba pamiętać o tym, że fabryczne moduły 2.4 typu Assan czy Corona takiego wymagają) skutkuje zwiększeniem opóźnień transmisji.

8*2ms impulsu kanałowego + 6-8ms synchronizacji to już 22-24ms czasu transmisji "ramki" kanałowej. To już górna granica standardu PPM.

Druga sprawa - taki moduł prawdopodobnie zignoruje impulsy z kanału większego niż 8. Więc osobiście nie widzę szans powodzenia na przesłanie takim przykładowym Assanem więcej niż 8 kanałów. Drugie radio potrzebne.

W przypadku "customowej" Turnigy 9X z 16 kanałami, potrzebne byłyby w niej 2 moduły nadawcze 2.4. Do tego 2 odbiorniki, zbindowane każdy do jednego z modułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie warto by pomyśleć o takim "Multi-Switch" dla 9x :?:

 

Odsłonięta kabina czy też inne bajery typu światła itp. nie muszą w samolocie działać w ułamek sekundy ... A mamy tego napchane na nadajniku tyle ...

 

Z drugiej strony - nawet czemu by nie podwiesić drugiego modułu skoro i tak używany byłby do drugorzędnych funkcji :?:

 

Szybkie i płynne kanały to silnik, SK, SW, Lotka, klapa - wszystko inne i tak spowalniamy bądź nie szkodzi nam że będzie wolniejsze ... A do tego działa to na pstryczek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia kilku pstryczków na obudowie - miejsce względnie jest.

Niestety w środku już nie ma miejsca. Wolny jest jeden pin z portu G i 3 piny z portu sterowania wyświetlaczem. Mam na ich użycie dużo lepszy pomysł niż dodatkowe przełączniki ;)

 

czy moze jakis slot na karty? :lol:

I właśnie na ten cel potrzebuję tych wolnych pinów :) Ale nie uprzedzajmy faktów. Na razie chcę doprowadzić soft do użytecznej postaci na nie rasowanej aparaturze. Na modyfikacje przyjdzie czas później.

 

Dodatkowe funkcje są multipleksowane na ostatnich kanałach normalnego telegramu - odświeżają się trochę wolniej niż normalne kanały, ale system działa

Można by się o to pokusić. Np 7 i 8 kanał przeznaczyć na komunikację. Wymagałoby to dodatkowego hardware po stronie odbiornika. Można byłoby przesłać wtedy np dodatkowe 8 kanałów, lecz odświeżałyby się 8 razy wolniej. Otrzymalibyśmy wtedy 6 szybkich kanałów do sterowania modelem + 8 na wszelkiego rodzaju osprzęt (razem 14).

Wrzucę to na WishList ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by się o to pokusić. Np 7 i 8 kanał przeznaczyć na komunikację. Wymagałoby to dodatkowego hardware po stronie odbiornika.

Zastanawiałem się kiedyś, jak to jest zrobione, bo dokładnego opisu nie znalazłem. Ale bazując na tym, co wiem o aparaturach i nadawaniu w PPM/PWM, mam pewne podejrzenia. Odbiornik rozpoznaje początek swojego telegramu po impulsie synchronizacyjnym, który jest sporo dłuższy od impulsów kanałowych.

Biorąc np. 25ms ramkę i odejmując np. 9 kanałów po 2ms dostajemy minimum 7ms impuls synchronizacyjny. Zwykle jest chyba 6ms lub więcej, a ramka często jest zmienna (zależna od czasów poszczególnych kanałów). 20ms to była dość standardowa ramka koderów analogowych typu NE5044, ale tam było tylko 7 kanałów i też wychodziło >= 6ms.

 

W kanał 8 odbiornika wpinamy dekoder - on dostaje już tylko impulsy kanału 8 i trzeba go jakoś poinformować, że zaczyna sie kolejna transmisja. Przypuszczam, że załatwiane to jest impulsem kanału 8 trwającym np. 2.5-3ms. Więcej, niż normalnie ma kanał proporcjonalny (std 1.5+/-0.5ms, czyli maks. 2ms) ale mniej niż synchronizacja całej ramki.

To tak na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem aby zrobić to najprościej jak się da :) czyli na kanale 7 przesyłamy "adres". Deklarowane 1024 bity dokładności powinny wystarczyć do przeniesienia 8 poziomów (3 bitów) z wystarczającą pewnością transmisji. Trzeba byłoby tylko zrobić pomiary jakiego typu zakłócenia mogą być wprowadzane, tak aby dostosować do nich kodowanie adresu. Kanał 8 byłby wtedy wartością odpowiadającą odpowiedniemu kanałowi dodatkowemu.

 

Przykład transmisji:

7 (adr) -> 1 8 (data) -> wartość kanału 7

7 (adr) -> 2 8 (data) -> wartość kanału 8

7 (adr) -> 3 8 (data) -> wartość kanału 9

...

 

Wady:

1) zabierasz 2 kanały

2) wymaga własnego dedykowanego hardware po stronie odbiornika

Zalety:

1) "synchronizacja" z każdą ramką (ewentualne zakłócenia wpłyną tylko na jeden kanał)

2) będzie działać z każdym 8-kanałowym torem radiowym

3) prosty hardware

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafit - a po co komplikowac proste sprawy. Assan obsluguje 9 kanalow, inne, Coronopodobne - 8. W koderze nietrudno bedzie zrobic 12 albo i 16. Jak ktos ma potrzebe na tyle - moze uzyc modulu / odbiornikow Multiplexa albo Jeti a te obsluguja 16 kanalow (tu pisze o 2.4GHz, Mpx PPM - 12).

Mpx i Jeti oczywiscie sa drozsze od Assana ale nie sadze by 12 kanalow potrzebne bylo w modelu za 50PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że Assan ma już 10 kanałów :)

 

http://www.assan.cn/download/Instruction%20Manual%20for%20ASSAN%20X8%20v1.7.pdf

 

ale nie sadze by 12 kanalow potrzebne bylo w modelu za 50PLN.

Trochę to okrutne. Zakładasz, że takim radiem można sterować tylko modelami do 50 zł? Ostatnio gdzieś czytałem na tym forum o kraksie modelu sterowanego przez FASST z powodu zakłóceń. Uważasz, że jeżeli na aparaturę i radio wydasz >1000 PLN to wtedy twój model nie spadnie?

 

Właściwie od czego zależy "klasa aparatury"? Zgodzę się, że użycie lepszej klasy potencjometrów może mieć wpływ na jakość. Czy któraś z aparatur nie używa potencjometrów? Jeżeli tak to chylę czoła.

Z tego co widzę wszystkie współczesne aparatury oparte są na technologii cyfrowej. Część analogowa, to tylko odczyty potencjometrów - jeżeli producent nie popełnił kardynalnych błędów, nie będzie tu wielkich różnic.

 

Jest jeszcze tor radiowy. Lecz tu, masz pełną dowolność. Jeżeli chcesz coś z wyższej półki - nie ma problemu. Kupujesz, instalujesz - działa. (Z tego co widziałem tor radiowy Futaba TM-14 module + R6014FS kosztuje > 1000 PLN)

 

Cała reszta, czyli możliwości i funkcjonalność aparatury to jej oprogramowanie.

 

Więc jak teraz przekłada się cena na jakość / funkcjonalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co robisz da nam funkcjonalność aparatury 10x droższej albo i dalej i w tym cały bajer polega.

 

Nie zastanawiajmy się po co nam to tylko ile z tego sprzetu da sie wycisnąć :wink:

 

Szczerze

 

Przypomnę - kanał 7 i 8 oraz dalsze aż do 16 czy tez dowolnego XX mogą chodzić wolniej i 99% modelarzy nie zrobi to najpewniej różnicy ... Kamera mi sie obróci wolniej :?: No straszna strata gdy zrobi to z opóźnieniem o ułamek sekundy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafit - chyba mnie zle zrozumiales albo dospiewales sobie cokolwiek - wyjasnie wiec - w modelu za 50PLN nie potrzebujesz 12 kanalow. Kropka. Czy to okrutne? Same serwa kosztowac beda znacznie wiecej.

A poza tym - chyle czola. Widziales grupe Yahoo Beyond4000? Warto poczytac.

Co do Assana - byc moze obsluguje 10 kanalow. Ale najwiekszy odbiorniki jaki da sie kupic to 9. 10 maja w katalogu ale w sklepach nie widzialem.

EDIT - Odszczekuje to ostatnie, juz sie pojawily.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafit, w "mojej" wersji zabierasz tylko jeden kanał, a przesłać można nawet kilkanaście, kosztem tylko pogorszenia odświeżania. Zabierając drugi kanał mamy kolejne kilka(-naście).

Tak czy inaczej po stronie odbiorczej trzeba dać dodatkowy dekoder, w tym przypadku stosunkowo prosty, do zrobienia nawet bez użycia mikroprocesora.

Ale to też trzecia kolejność odśnieżania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje tylko ustawienia szybkości ruchu serwa.

Nie ma problemu. Można to ustawić z tym co jest dostępne, potrzeba 2 dodatkowych mikserów i 2 zmiennych wewnętrznych mikserów :)

 

Teraz jednak czas się skupić na menu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje możliwość aby gniazdo ISP zastąpić slotem kart pamięci SD tak, aby instalowanie oprogramowania aparatury, jego ewentualne aktualizowanie odbywało się z poziomu samej aparatury i karty pamięci? Mam też drugie pytanie: czy nie lepiej pozostać przy ośmiu kanałach, ale za to rozbudować maksymalnie miksery, cieszyć się nowym polskim oprogramowaniem, zaimplementować interfejs do łączenia z komputerem (symulatory RC) i dopieścić potencjometry oraz jako ekstra dodatek np. podświetlić wyświetlacz? Może jednak doprowadzić do końca projekt mniejszy, ale doprowadzić do końca niż próbować zrobić z tej aparatury coś co przerośnie możliwości tego projektu? Chyba przydałoby się jakieś ograniczenie tego projektu bo zaczną działać prawa Murphiego, a zwłaszcza pierwsze prawo: "Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.