Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego więc nie zaliczysz siebie do tego grona?

No cóż nie należę do tych "kumatych". Uważnie czytam i trzymam kciuki, chętnie też w odpowiednim momencie stanę się użytkownikiem Twojego rozwiązania. Jak tylko nadarzy się okazja dołożę swoje trzy grosze, możesz więc na mnie liczyć :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

marek1707 twój projekt robi wrażenie. Może gdybym na niego trafił wcześniej, to po kilku przeróbkach dałoby się go wstawić do Turnigy ;). Masz rację odnośnie łatwości obsługi. Mógłbym zrobić duuużo więcej ustawień i zbliżyć się do możliwości oferowanych przez twoje oprogramowanie, lecz wtedy faktycznie byłbym jedynym użytkownikiem.

 

ale obawiam się że tylko procent/promil z nas jest w stanie grzebać w oprogramowaniu procesora.

Wcale tego nie oczekuję :) wystarczy, że ja to robię.

 

Przykład konfiguracji (szczególnie pod rozwagę dla klajmen)

Menu mixer2: (do czasu jak nie będziesz potrzebował czegoś extra ten poziom wystarczy)

I dodasz miksery:

Typ mixera: Kopia    Wejście: A   Wyjście: 1
      Typ mixera: Kopia    Wejście: B   Wyjście: 2
      Typ mixera: Kopia    Wejście: C   Wyjście: 3
      Typ mixera: Kopia    Wejście: D   Wyjście: 4
koniec: -> masz ustawiony model na 4 pierwszych kanałach reagujący na wszystkie drążki (żadnych modyfikacji)

 

Albo chcesz polatać deltą:

ustawiasz miksery:

Przepustnica
      Typ mixera: Kopia    Wejście: B   Wyjście: 1  (przepustnica w lewym drążku)
góra dół:
      Typ mixera: Kopia    Wejście: C   Wyjście: 2  (prawy góra - dół -> lewe serwo)
      Typ mixera: Kopia    Wejście: C   Wyjście: 3  (prawy góra - dół -> prawe serwo)
obroty:
      Typ mixera: Krzywa  Wejście: A   Wyjście: 2  (prawy lewo-prawo -> lewe serwo) / nic nie zmieniasz
                 Punkt 1:  x:-100 y:-100
                 Punkt 2:  x: 100 y:  100
      Typ mixera: Krzywa  Wejście: A   Wyjście: 3  (prawy lewo-prawo -> prawe serwo) / odwracasz krzywą
                 Punkt 1:  x:-100 y:  100
                 Punkt 2:  x: 100 y: -100
Koniec: Wyjścia 2 i 3 będą czasami przekraczać zadany zakres <-100,100>, lecz zostaną automatycznie obcięte przed wysłaniem.

 

Po pewnym czasie można będzie zrobić bibliotekę konfiguracji, tak aby konfigurując nowy model skopiować konfigurację wstępną i tylko ją "poprawiać" (taki rodzaj kreatora)

 

Czy taki interface jest ok? Pomyślę nad wykresem podczas ustawiania punktów, tak aby było widać co konfigurujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto aby pojawiły się jakieś objaśnienia które wyjście i wejście czemu odpowiada

Mówisz i masz:

Używane oznaczenia:

Wejścia:

Dołączona grafika

 

Wyjścia:

liczby 1-8 oznaczają kanały w odbiorniku (1-8)

 

Wejścia można sobie oznaczyć na aparaturze dla ułatwienia ;)

(jest też już w 1 poście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze 10 "pokrętełek" i przełączników :D

 

Eurgle ma 9k moduł + odbiornik 9k, teraz pytanie od czego zależy ilość kanałów w radio :D Tak samo czy możemy złapać dwa odbiorniki w jeden nadajnik :wink:

 

Fajne marzenia :wink:

 

Wracając do tematu

 

Wspominałem o Eurgle z dwóch powodów - 104$ 9kanałów i kompatybilność z odbiornikami HK. Warto aby to co robisz w obrębie tej aparatury bez większych zmian operowało w zakresie 9 kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pokrętełek" jest 7 + pomiar napięcia zasilania (8) - to ilość wejść analogowych procesora ATMEGA (ograniczenie fizyczne)

Przełączników jest 6 + 2 ekstra użyte jako (przełącznik 3 pozycyjny F.MODE). Czyli mamy 6 przełączników + 3 wirtualne ;) (F_MODE)

Są jeszcze trymery (razem 8 przełączników, ale tych lepiej nie zmieniać). Oczywiście zostają jeszcze przełączniki od menu (razem 6) ale tych też lepiej nie przedefiniowywać ;)

 

eraz pytanie od czego zależy ilość kanałów w radio

Od radia oczywiście :P Ilość kanałów jaką masz w nadajniku/odbiorniku definiuje na ile możesz sobie pozwolić. Odbiornik którego używam (Corona) ma ich 8.

 

Wspominałem o Eurgle z dwóch powodów - 104$ 9kanałów

Nie chcę Ciebie za bardzo rozczarowywać, ale zobacz: Eurgle . Szczególnie powiększ obrazki. Widać tam, że to "9-cio kanałowe" radio ma tylko 8 (sic!) wyjść.

 

Jak pisałem wcześniej. Znajdźcie wielokanałowy tor nadawczo/odbiorczy który da się zainstalować do tej aparatury, a będziemy rozmawiać o większej liczbie kanałów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo po co by pisać 9 kanałów jak faktycznie miałby 8 :?: Dla pseudoreklamy :?:

Na odbiorniku jest napisane "2.4 GHz 8 Channel Digital Receiver". Oryginalnie ta aparatura pozwala na użycie 9 kanału tylko w trybie PCM. Więc skoro "teoretycznie" się da, to na folderach reklamowych i w nazwie piszemy 9!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest to dość dziwne no ale tutaj to moje przeoczenie ... Pamiętam jak kiedyś ktoś robił pokaz modelem wielofunkcyjnym na dwie aparatury z kilkudziesięcioma pstryczkami ...

 

Wracając do 9x

 

Jeżeli dobrze rozumiem to mamy do wyboru pokrętła albo 2 pozycyjne przełączniki jako kanały :?: Czy 3 pozycyjne również moge podpiąć jako kanał :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kanałami to jest zupełnie inaczej. Ilość wejść nie przekłada się zupełnie na ilość kanałów wyjściowych. Zobacz np. podwozie może mieć 5 serwomechanizmów (jak sam pisałeś). Wszystkie są obsługiwane 1 przełącznikiem. Czyli 1 przełącznik "zabiera" 5 kanałów.

Inny przykład. Helikopter z serwami przy tarczy co 120 stopni dla 2 wejść wygenerujesz 3 wyjścia. Przy tarczy z serwami co 90 stopni - potrzebujesz aż 4 wyjść.

 

Jeżeli dobrze rozumiem to mamy do wyboru pokrętła albo 2 pozycyjne przełączniki jako kanały :?: Czy 3 pozycyjne również mogę podpiąć jako kanał :?:

Masz pełną dowolność. Możesz z jednego przełącznika "wygenerować" wiele kanałów, lub wiele przełączników złożyć w jeden kanał. 3 pozycyjny przełącznik jest tylko jeden, dlatego rozbiłem go dla ułatwienia na 3 wirtualne przełączniki 2 pozycyjne. Ponieważ jest on najczęściej używany zgodnie z opisem jako przełącznik trybów lotu, możesz go używać jako 3 niezależnych przełączników F1 F2 i F3. Oczywiście z tych przełączników tylko 1 jest włączony w danej chwili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to mixer :wink:

 

3 pozycyjny używa się w żaglówkach do regulacji profilu żagla - blacha-normalnie-poluzowane. Ale to w ramach jednego czy dwóch serw na Y kablu. A więc chodzi o podpisanie jednego kanału do 3 pozycyjnego przełacznika.

 

W szybowcu DLG będzie to najpewniej klapa [start/lot/hamulec] i z tego co rozumiem bedzie można to także połączyć w ten sposób że będę miał także odpowiedni D\R Expo dla danej fazy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości kanałów to czasem jest tak, że to co nadajnik potrafi wygenerować (np. ciąg 9 impulsów kanałowych w trybie PPM) to jedno, a co potrafi moduł 2.4GHz, to drugie. Ponieważ moduły niefirmowe często jedynie próbkują telegram impulsów PPM i przerabiają to na swoją własną transmisję, która przewiduje np. tylko 8 kanałów (3 bity na numer kanału, więc oszczędności tu i ówdzie na czasie transmisji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 pozycyjny używa się w żaglówkach do regulacji profilu żagla - blacha-normalnie-poluzowane.

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

1) 3 x mixer z przełączników F1,F2,F3. Będziesz mógł też ustawić w ten sposób wartość dla każdego z poziomów.

2) Maszyna stanowa. Przełaczniki F1,F2,F3 przypisujesz do akcji ustawiania wyjścia (bez zmiany stanu). Najszybsza metoda, ale utrudnia użycie tego wyjścia do innych celów.

3) Maszyna stanowa. definiujesz zmianę stanów 1,2,3 wyzwalaną przełącznikami F1 F2 F3. Teraz możesz użyć mikserów lub maszyny stanowej ze zdefiniowanym warunkiem stanu.

 

Mając np. 12 kanałów spiąć 2x6 kanałowe odbiorniki - coś mi się przeczytało ale w życiu tego nie sprawdzałem ...

Musiał byś mieć też 2 nadajniki. Czyli potrzebowałbyś aparaturę która sterowałaby jednocześnie 2 nadajnikami :) Może i dałoby się zrobić, ale czy warto?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając np. 12 kanałów spiąć 2x6 kanałowe odbiorniki

Zadanie jest nietrywialne, bo "drugi" odbiornik musiałby w jakiś sposób wiedzieć, że ma dekodować kanały 7-12. Wymaga modyfikacji elektroniki w odbiornikach, z półki to raczej takich dostaniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.

:idea: 1x silnik (lub 2x)

:idea: 2x lotki

:idea: 2x klapy

:idea: 1x sk

:idea: 1x sw (lub 2x)

:idea: 2x podwozie

:idea: 1x serwo od kamerki (np, wycieraczka xD )

 

Już się robi 12, a zastosowań może być więcej... w tym momencie przychodzi mi jeszcze spadochroniarz na myśl, ale ilu modelarzy tyle zastosowań :wink:

 

Więc wolnych kanałów nigdy dość :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.