Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Marku chciałem dać mu szansę ;) 4-kanałowy odbiornik jest mniejszy, a w takim maleństwie jeszcze ze 3 serwa musi zmieścić (o zasilaniu i silniku nawet nie wspomnę).

 

Poza tym z tych 8 kanałów masz tylko 4 do dyspozycji, przecież i tak 4 zajmuje jednocześnie zbindowany samolot!

 

Jeżeli to za mało kanałów można użyć kombinacji 8/14 kanałów. Wtedy możesz "podzielić" je na 8 i 6. 8 samolot (lub helikopter - wystarczy), pozostałe 6 lotniskowiec. Pamiętaj że to makieta, więc 2 kanały mogą nie wystarczyć. Trzeba by jeszcze jakąś katapultę samolotów, stawianie dymu, obsługę pasa (liny hamujące), oświetlenie itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

jak 4 ?? w koncu z 12 kanalow przydzielasz 8 samolotowi a 4 statkowi i po kłopocie :mrgreen: Będę taka konfiguracje poskładać bo nawet mnie zaciekawiła.

Jano spoko ..... takie żarty często są motorem inspiracji. Kolega mnie pytał jak sterować wózkiem do kombata . Tzn. model bez podwozia , spalina, ciężką i wymaga dużych prędkości wiec wyrzut jest ciężki . Poradziłem mu własnie taką konfiguracje a raczej zbliżoną . Teraz jest na etapie budowy wózka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Używasz 2 odbiorników podłączonych jednocześnie do tego samego nadajnika. Przykład:

 

Nadajnik DSSSv2 Corona (można używać innego, ale nie może to być cudo 2 kierunkowe, duplex odpada).

 

Do tego bindujesz 1 odbiornik 4 kanałowy (kanały 1,2,3,4)

Oraz bindujesz 2 odbiornik 8 kanałowy. (kanały 1-8).

 

Oba będą odbierać to samo. Czyli na pierwszym odbiorniku masz kanały od 1-4

na drugim kanały od 1 do 8, tyle że przecież tych od 1-4 używasz już w pierwszym odbiorniku. Czyli do innych zastosowań zostają kanały 5,6,7,8 (czyli również 4).

 

Ten sam manewr można powtórzyć z odbiornikami 8/14 kanałów. Wtedy pierwszy odbiera kanały 1-8, a na drugim pozostają nieużywane od 9 do 14 (czyli 6).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dostępna jest nowa wersja - 0.051

 

Tu mała rewolucja!

Rozszerzyłem możliwość definiowania warunków (tak to te co są przy każdym mikserze, regule maszyny stanowej, definicji wyświetlacza a nawet w definicji zegara).

Używając klawisza (w prawo/w lewo) będąc na "zapisz" lub "zawsze wł" przełączamy tryb działania warunku.

Po przełączeniu zamiast stanów - zobaczymy przełączniki (6 sztuk, bez 3-pozycyjnego). Można ustawiać na nie warunki analogicznie jak na wirtualne przełączniki. Czyli "Tak" to włączony (przełącznik do siebie) lub "Nie" jeżeli przełącznik ma być wyłączony (od siebie).

Wystarczy spełnienie choć jednego warunku aby mikser/reguła zadziałała.

 

Takie podejście powinno uprościć konfigurację (nie ma już potrzeby dla prostych konfiguracji używania wirtualnych przełączników i maszyny stanowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały ruch tu ostatnio ;)

 

Dostępna jest nowa wersja (0.054). Więcej informacji na początku wątku. Z ciekawostek nowe miksery, a opóźnienia powinny działać już jak należy.

Dodatkowo warunek obecnie wymaga wszystkich swoich składników (operacja "i") - i tak pewnie nikt nie używał do tej pory więcej niż jednego elementu w warunku więc nie zauważycie ;)

 

A tak w ramach rozrywki, jako że święta niebawem, a na dworze zimno... To model zbudowany naprędce (widać po jakości wykonania), lecz jakże różny od tematyki poruszanych tu na forum (inspiracja rcgroups):

 

 

Sterowany drążkami:

w lewym: szybkość machania nogami (THR)

w prawym: długość kroku (ELE) i obroty (AIL)

 

Oczywiście wszystko zgodne ze sztuką: tylko serwa i odbiornik, żadnej bonusowej elektroniki. Cała reszta to radio. Może spróbuje na swojej aparaturze ;), model prosty do wykonania - jeden wieczór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w koncu udało sie zakończyć produkcje pierwszej partii adaptera , ze wzgledu na trudnosci techniczne fotki sa pod adresem

http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=61&t=975&start=40

wysyłka zamówionych zaraz po świętach jeśli nic osobliwego się nie wydarzy :lol:

Gdybym został zbanowany z powodów politycznych i emocjonalnych (jak mi grożono) to kontakt ze mną jest poprzez maila, Rafita i na www.rcclub.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi na pytania z wiadomości prywatnych:

 

Mam takie trochę głupie pytanie, gdzie mogę znaleźć w tym sofcie rewersy,

Rewers można zaprogramować w 3 miejscach, w zależności od tego co chcemy osiągnąć.

 

1)Klasycznie, jeżeli serwo zainstalowane jest tak, że wymaga stosowania rewersu, to uruchamiamy go podczas centrowania serw. Przytrzymanie klawisza MENU >3 sekund i puszczenie, odwraca wybrany kanał. (menu: PODSTAWY-> CENTROWANIE SERW, lub MODEL-> WYJŚCIA (serwa)). Taki rewers ważny będzie dla całej konfiguracji konkretnego modelu.

Przykład serwa zamontowane na skrzydłach (jedno z nich zwykle pracuje w rewersie)

 

2) Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni np do odwrotnie działającego drążka gazu (wyłącza się od siebie). To uruchamiany rewers w kalibracji drążków (KONFIGURACJA -> Kalibracja drążków). Rewers uruchamia się analogicznie jak ten przy serwach (przez wciśnięcie i przytrzymanie klawisza MENU powyżej 3 sekund. Po puszczeniu wartości Minimum i Maksimum zostaną zamienione). Taki rewers będzie używany dla wszystkich konfiguracji (dla każdego wczytanego modelu).

 

3) Rewers wynikający z potrzeby konfiguracji działania modelu. Np ustawienie Aileron na lotkach wymaga aby poruszały się one w przeciwnych kierunkach. Takie zachowania ustawiamy na mikserach.

MAIL -> Out1 (Kop: wsp: 100 Expo:0)

MAIL -> Out2 (Kop: wsp: -100 Expo:0)

Takie ustawienie "działa" tylko w jeżeli aktywny jest właściwy mikser (spełniony jest warunek jego uruchomienia). Dla przykładu może działać w określonej fazie lotu.

 

i w jaki sposób przypisać przełącznik 3 pozycyjny do kanału. Dziękuje za odpowiedz

Najprościej wybrać mikser 2-go poziomu, ustawić krzywą (Krz).

Jako wejście wybrać Fmod (przełącznik 3-pozycyjny)

Jako wyjście -> kanał do którego chcemy się podłączyć.

Warunek ustawić na "Zaw. wł" (o ile oczywiście to przypisanie ma działać zawsze)

 

Aktualne położenie przełącznika 3-pozycyjnego widać na wykresie jako pionową linię w odpowiednim miejscu wykresu (-100,0,100).

 

Teraz należy przestawić punkt -100,-100 na wartość jaką chcemy mieć w położeniu "N" przełącznika. Np -100,-50 (to da nam wyjście -50 dla pozycji "N").

Kolejno dodajemy punkt 0,0 (najwygodniej to zrobić w pozycji "środkowej" przełącznika, wtedy wstawiany punkt znajdzie się od razu na właściwym miejscu). Punkt oczywiście można przesunąć np na pozycje: 0,20

 

Został jeszcze 3 punkt 100,100 który również przesuwamy na oczekiwaną pozycję np 100,80.

 

W ten sposób mamy ustawiony kanał który dla każdego z położeń 3-pozycyjnego przełącznika przyjmuje inną wartość (w tym przykładzie -50,20,80)

 

 

Można to jeszcze ustawić na wiele innych sposobów, ale ten jest najbardziej "optymalny" (najszybszy, wszystko w jednym miejscu i zajmuje najmniej zasobów).

 

Może to i głupie pytanie, ale jak rozpoznać jak się nazywają poszczególne pokrętła??

Najprościej w opcji PODSTAWY->Przestaw wejścia

Masz tam rozpisane nazwy wszystkich wejść (pokręteł, drążków i przełączników) wraz z ich pozycją na aparaturze. Z początku może trudno się domyśleć, ale jak spojrzysz na aparaturę to zobaczysz, że zachowane są wzajemne relacje, powyżej, z prawej, z lewej strony itd (schemat jest bardzo symboliczny, ale powinien wystarczyć).

 

Można też "napisać" sobie na aparaturze oznaczenie numerów poszczególnych przełączników i litery dla poszczególnych kanałów (zgodnie z obrazkiem z początku tego wątku), a następnie sprawdzić jakie nazwy zostały im przypisane w menu MODEL->NAZWY.

 

Wydaje się jednak, że pierwszy sposób powinien być bardziej przyjazny...

 

Edit: poprawki zdania na formę poprawną gramatycznie i logicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

W związku z tym iż Marek_Spy został zbanowany (!?) na tutejszym forum poprosił mnie o przekazanie informacji osobom zainteresowanym czytnikiem kart SD że wszelkich informacji udzieli via mail samochodzik2@op.pl . Niestety z przykrością informuje że do wszelkiej korespondencji prowadzonej poprzez PW nie ma dostępu toteż osoby które prowadziły takową proszone są o kontakt mailowy.

 

Szanowni moderatorzy, pozostawcie tą informację na forum jako ważną dla kilkunastu osób. slawekmod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hmm,

nie bardzo rozumiem o co chodzi z banowaniem, nie musze zreszta, ale mam pytanie :

 

czy wobec faktu, ze od 26.12.2010 nie pojawily sie zadne nowe posty nalezy rozumiec, ze caly watek przeniosl sie gdzies indziej, czy tylko mrozem powialo?

 

Jesli watek jest nadal aktualny to - jesli potrzebna jest nadal pomoc, to chetnie moge powalczyc np. z instrukcja :)

 

Temat sledze od poczatku, na innych forach tez, wiec jestem jako tako zaktualizowany :).

 

Mam dwie plytki Marka, za pare dni dojda dwie T9x, montaz i zmiana softu to "chwila nieuwagi", wiec bede mial z czym konfrontowac. Gdybym i ja zostal zbanowany (nie wiem czy sie nie pakuje w jakies wyzszoligowe rozgrywki piszac w tym watku :) ), to kontakt ze mna najlepiej na el.szaman@gmail.com

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoc odnośnie tworzenia instrukcji - jak najbardziej wskazana... Oczywiście praca nad instrukcją, ale bez działającego programu może się nie udać ;)

 

Ostatnia wersja instrukcji PL tutaj: http://radioclone.svn.sourceforge.net/viewvc/radioclone/Manual/Manual%20pl.odt?view=log (w open office). Tak wiem wymaga bardzo wielu zmian.

 

 

Odnośnie rozwijania wątku, nie ma pytań, to nie ma odpowiedzi - więc wątek się nie rozwija...

 

Z ciekawostek ostatnio robię przymiarkę do sterowania Helikopterami, ale odzew niewielki, a moje praktycznie zerowe doświadczenie w tym zakresie nie pomaga.

 

Może jest tu ktoś, najlepiej z Wrocławia, który chciałby poświęcić tej idei trochę swojego czasu i posiada Heli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, zaraz "nie udac"... Zawsze jest sporo do poprawiania! Troche wiem o czym pisze, splodzilem juz kilka instrukcji do wlasnych projektow, a kilka duzo powazniejszych tlumaczylem (takich po 300 stron, dot. np. samojezdnych podnosnnikow koszowych) - twierdze ze skonstruowanie czegokolwiek to nic w porownaniu z dorobieniem do tego czegos instrukcji, ktora bylaby zrozumiala nawet dla laikow a do tego napisana w miare poprawna polszczyzna.

 

OK, te wersje juz mam na dysku, wieczorem wezme sie do roboty :) Juz na pierwszy rzut okiem widac troche drobiazgow do korekty - to nie zarzut, uwierz mi NAJTRUDNIEJ jest znalezc wlasne bledy! Zreszta o czym ja tu pisze - sam to doskonale z pewnoscia znasz...

 

Nie bede sie wtracal w strone merytoryczna, popracuje najpierw nad skladem, a pozniej pojedziemy dalej. W zawartosc merytoryczna nie wchodze, bo od tego sa madrzejsi. Znam swoje mozliwosci, i wiem, kiedy nalezy siedziec cicho czy powiedziec "na tym sie nie znam" :)

Ale wiem tez troszke, jak nadeptywac na odciski tym ktorzy wiedza lepiej, a nie lubia sie chwalic. Moze jak sie troche powywoluje do tablicy, to cos dorzuca.

 

Jedynym problemem bedzie raczej utrudniony kontakt osobisty - chyba, ze bedziesz mial kilka godzin czasu i chec na przelecenie tych drobnych 4500 km :D - ZAPRASZAM.

 

Wracajac do projektu:

 

piszesz, ze nie ma pytan - pewnie okres posylwestrowy :). A powaznie - moje pierwsze podejrzenie to fakt, ze watek sie juz nieco rozrosl! Wczoraj spedzilem naprawde kilka godzin na czytaniu go od 1 do ostatniej strony! Przebrniecie przez calosc i ogarniecie toku dyskusji nie jest juz proste. Wielokrotnie sie gubilem i musialem cofac. Sadze, ze dla wielu zainteresowanych to lekko odstraszajace - niech sie moze sami wypowiedza.

Rowniez fakt, ze temat toczy sie w kilku miejscach rownolegle powoduje, ze nie da sie byc na biezaco. Uwierz, przeczytalem nie tylko watek na tutejszym forum, ale i na kilku innych, i zdecdowanie nawet w ten sposob nie sposob sie zorientowac dokad tak naprawde doszedles (doszlismy). To nie zarzuty!!! Jedynie uwagi, ze systemowo troche sie rozjechalo! Przyklady? prosze, pierwszy z brzegu, banalny, ale symptomatyczny...

Obecna wersja softu przewiduje sterowanie podswietleniem, jesli dobrze zrozumialem. Opisane byly dwa sposoby realizacji hardwaerowej - tutaj byla mowa o pdswietleniu folia elektroluminescencyjna (moim zdaniem fajnie!), zas na innym portalu, zreszta chyba anglo- czy niemieckojezycznym zrealizowana za pomoca LED i ekranu rozpraszajacego. Nie znalazlem jednak (nie twierdze, ze nigdzie tego nie ma!) opisu rozwiazania sprzetowego! Konkretnie, jak fizycznie podpiac inwerter czy ledy, by soft mial nad tym kontrole. Pewnie gdzies popelniem przeoczenie, byc moze zle cos zrozumialem, ale nie wiem, czy soft tak naprawde potrafi tym sterowac a ja nie nie wiem jak ma sie to zaaplikowania podswietlacza w systemie, czy tez przeoczylem opis rozwiazania technicznego. Uwierz mi - czytam uwaznie, na elektronice sie troche znam, warsztatowo chyba daje sobie niezle rade, logiki sie kilka lat uczylem, a i tak sie pogubilem :)

Tym bardziej trafi to w potencjalnych uzytkownikow bedacych bardziej modelarzami niz elektronikami, takich, ktorzy o lutownicy wiedza, ze raczej nie nalezy jej lapac za rozgrzany koniec, a procesorach sadza, ze tam siedzi stado malutkich ludzikow pracujacych w pocie czola i i tak nie da sie nad nimi zapanowac :)

NIE CHCE NIKOGO TYM STWIERDZENIEM URAZIC!!! Chce jedynie jeszcze raz podkreslic, ze wlasnie tacy modelarze to najszerszy krag potencjalnych uzytkownikow i glownie z mysla o nich powinnismy prowadzic dokumentacje projektu!!! Jesli oni beda potrafili zapanowac nad materia, to dla nielicznej grupki "myslacych inaczej" (w pozytywnym tego zwrotu znaczeniu) tez nie bedzie problemow ze zrozumieniem/nadazeniem/uzytkowaniem systemu.

Wiem, ze strasznie sie rozpisalem, wiekszosci nie bedzie sie chcialo tego czytac, ale pisze nie tyle do Ciebie, Rafal, ile mam nadzieje, ze inni forumowicze potwierdza/zaprzecza

Rozumiem, ze nie masz czasu aby nad tym panowac, zwlaszcza ze aktywnie dzialasz informacyjnie w kilku miejscach jednoczesnie, ale Ty masz wystarczajaco duzo roboty z samym projektem i WIELKI SZACUNEK za to, ze Ci sie w ogole chce !!! Nad prowadzeniem "dziennika budowy" w sumie malo kto poza Toba ma szanse zapanowac, niby jest to robione na sourceforge, ale tez nie do konca (znowu, to NIE krytyka!!!). Juz sam fakt, ze jest w obcym jezyku powala niestety wielu! Proponowales gdzies "piszcie na SF, moze byc rowniez po polsku", ale chyba malo kto sie tam odzywal. Tak niestety funkcjonuje normalna mentalnosc -"nie bede sie wlaczal do dyskusji, jezeli nic a nic nie rozumiem, a na dodatek nawet nie wiem gdzie wlasciwie jestem" - i trudno sie dziwic.

 

Mam pewne pomysly jak temu zaradzic, prowadzilem w zyciu kilka projektow, pare razy dostalem w tylek i pare wnioskow wyciagnalem - ale to troszke pozniej - nie chce napisac rekordowego dlugiego postu :D.

 

Szcegoly organizacyjne dot. pisania instrukcji uzgodnimy juz "w cztery oczy", czy jak wolisz "uszy", OK? Forumowiczow pewnie malo interesuja szczegoly na jakie adresy bedziemy do siebie pisali itd.. Zaraz sie zamelduje na priva.

 

pozdrawiam wszystkich i prosba o komentarze, czy jest troche tak jak napisalem, czy sie myle - to chyba wazna informacja dla dalszego rozwoju Rafalowego projektu!!!

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo celne uwagi! W pełni się z Tobą zgadzam.

 

Problem z instrukcją do własnego softu jest nie jest trywialny - dla mnie wszystko jest oczywiste ;) nawet nie wiem od czego miałbym zacząć opis. Już teraz jak patrzę na instrukcję (pomimo, że jej więcej brakuje, niż w sobie zawiera) stwierdzam, że napisałbym ją inaczej. Problem pogłębia to, że modelarz to ze mnie marny ;). Obecnie potrafiłbym pewnie odpowiedzieć z marszu (lub po krótkim zastanowieniu) na każde pytanie odnośnie tego softu, ale napisać czytelną i spójną instrukcję - to zupełnie co innego.

 

 

Tak na prawdę to większość informacji i bardziej znaczących linków zawarta jest w 4 pierwszych stronach tego wątku (staram się je aktualizować - ostanie aktualizacje to styczeń tego roku).

 

Odnośnie podświetlenia, masz rację, nie można znaleźć o nim informacji ponieważ ich nie ma opublikowanych ;). Podświetlenie by Julo (inwerter + folia EC) nie było sterowane przez program, podobnie jak podświetlenie na diodach (opisane na rcgroups). Obecnie program wspiera obsługę podświetlenia (chyba ;)), lecz nie było jeszcze żadnych testów. Schemat powinien być zgodny z softem Thusa, lecz do czasu budowy własnego egzemplarza i testów - oficjalnego info nie będzie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOze wiec sensownie byloby na pocztek na pozostalych forach, na ktorych tez toczy sie ta dyskusja, dac informacje, ze glowny watek znajduje sie wlasnie tutaj. Ja sam najaktywniejszy (he,he) jestem na ep heli, tam juz jest chyba kilkanascie watkow dot. T9x, bede molestowal admina, zeby jes "spial" w jeden wspolny temat, w dziale aparatury, i tam umieszcze info, gdzie nalezy sie kierowac w sprawie Twojego projektu, OK?

Powinno Ci to ulatwic zycie, jesli zainteresowani RadioClone zadawaliby pytania i dyskutowali w jednym miejscu, a nie w dziesieciu, nie sadzisz?

 

Pytanie: jaka wlasciwie jest oficjalna pisownia? -widzialem juz Radio Clone, Radioclone, RadioClone i chyba jeszcze jakies - moze by to "unormowac"?). To ulatwiloby i ujednolicilo nieco uzywanie nazwy :)

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOze wiec sensownie byloby na pocztek na pozostalych forach, na ktorych tez toczy sie ta dyskusja, dac informacje, ze glowny watek znajduje sie wlasnie tutaj.

To zbytni optymizm, tu konstruktywna dyskusja skończyła się we wrześniu, a aktualizuje je z przyzwyczajenia... Zobacz ostanie posty, tylko Ja i Marek... a Marek ostatnio dostał bana. Co prawda go wycofano, ale niesmak pozostał. Z Markiem mogę rozmawiać gdziekolwiek, ale zwykle poza forum publicznym. Dodatkowo większość użytkowników przewija się jednak POZA polskojęzycznymi forami (obojętnie czy tego się chce czy nie).

 

Ja sam najaktywniejszy (he,he) jestem na ep heli, tam juz jest chyba kilkanascie watkow dot. T9x, bede molestowal admina, zeby jes "spial" w jeden wspolny temat, w dziale aparatury, i tam umieszcze info, gdzie nalezy sie kierowac w sprawie Twojego projektu, OK?

Na epheli też jest mój wątek, sporo ciekawostek odnośnie helikopterów, lecz jak doszło do konkretów - cisza ;)

Odnośnie spinania, inne wątki często dotyczą Turnigy z oryginalnym softem (tak samo jest na każdym forum - tym również) i raczej nie polecam mieszania ich. To spowodowałoby więcej zamieszania.

 

Powinno Ci to ulatwic zycie, jesli zainteresowani RadioClone zadawaliby pytania i dyskutowali w jednym miejscu, a nie w dziesieciu, nie sadzisz?

Obecnie praktycznie nie ma "aktywnej" dyskusji. Tu jest trochę informacji (głównie w pierwszych 4 postach), na rcclub pojawiły się pytania o konkrety, jak coś ustawić, linki do konfiguracji itp (tam przynajmniej ktoś pyta ;)). Epheli - otwarte pytania o helikoptery.

Rcgroups - inna liga ;) anglojęzyczne, inne języki tylko odwołania do innych stron, niewiele szczegółów.

 

Wspólnym mianownikiem są odwołania do radioclone.org - czyli głównej strony projektu. Tam są wszystkie pliki, ostatnie wersje instrukcji, przykładowe pliki modeli itd. Czyli już wiesz gdzie jest "centrum" RadioClone i nie jest to żadne z forów. A dlaczego głównie po angielsku? - Proste, więcej odwiedzin jest z anglojęzycznych krajów.

 

Pytanie: jaka wlasciwie jest oficjalna pisownia? -widzialem juz Radio Clone, Radioclone, RadioClone i chyba jeszcze jakies - moze by to "unormowac"?). To ulatwiloby i ujednolicilo nieco uzywanie nazwy :)

RadioClone - taka była pierwotna nazwa, którą zresztą używam do dzisiaj. Czasami z rozpędu piszę radioclone małymi literami (ale dla wyszukiwarek to bez różnicy). Istotne że jest to jedno słowo (tag / keyword)

Wpisz "radioclone" do google to zobaczysz co miałem na myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jedzmy po kolei

- Faktycznie, dyskusja jakby przycichla. Poniewaz jednak na poczatku bylo troche wiecej entuzjastow, wiec nalezaloby poszukac przyczyny. Nie jest nia z pewnoscia Twoj soft - to co robisz jest rewelacyjne!. Czesciowo upatruje spadku zainteresowania w rozkoncentrowaniu zrodel informacji oraz jej niespojnosci - o tym pisalem przedtem. Ludzie wygodni sie jacys zrobili czy co? Najchetniej chcieliby wszystko miec podane na nakrytym stole. Ale to nalezy zrozumiec! Tak jest, a gentleman z faktami nie dyskutuje. Wniosek - nalezy troszke bardziej zadbac o PR, jak to sie teraz zwyklo okreslac , czyli dac ludziom informacje. Rozmawialem dzis o tym z Markiem, gadalismy chyba kilka godzin.

Mysle, ze ten stan uda sie zmienic. T9x jest i pewnie jeszcze dlugo pozostanie - przynajmniej moim zdaniem - doskonalym narzedziem do wejscia w modelarstwo. To po prostu hit - za takie pieniadze nie da sie kupic nic tej klasy. Ograniczeniem jest jednak jej oprogramowanie, i tu wlasnie robisz swietna robote!. Dzieki temu z jednej strony poczatkujacy moga za niewielki pieniadze (zwykle to wlasnie cena "profesjonalnych" aparatur odstrasza nowicjuszy) dostac naprawde profesjonalny sprzet - mysle oczywiscie o T9x z Twoim oprogramowaniem i modyfikacjami. Z drugiej zas strony starzy wyjadacze dostaja do reki narzedzie mogace zrealizowac ich najskrytsze marzenia, choc kosztem nieco moze innej filozofii konfigurowania.

To wlasnie sa atuty, ktore powinny Cie motywowac! Wiem, ze trudno jest znalezc entuzjazm do robienia czegos dla innych, gdy ci inni sa malo entuzjastyczni. Tylko, ze tych entuzjastow nie brakuje, jedynie szybko im zapal gasnie, i mysle, ze jest miedzy innymi skutek problemow juz przeze mnie opisanych. Ale to chyba mozna zmienic .

 

- Wiem, ze na epHeli jest Twoj watek, nie myslalem tez o laczeniu wszystkich watkow w jeden, a jedynie o utworzeniu nowego dzialu poswieconego T9x, tak jak jest to w przypadku innych marek. I tam wlasnie powinna sie znalezc informacja, ze glowna dyskusja dotyczaca alternatywnego softu znajduje sie tutaj... Tylko tyle. To wynik doswiadczen, ktorye zdobylem przez ostatnie dwa miesiace sledzenia Twojego projektu. Tak juz mam, najpierw probuje sam dokopac sie do informacji, nawet, jesli nie jest to latwe, a dopiero pozniej drecze pytaniami. Szanuje po prostu cudzy czas i nie bede zadawal nikomu - tak jak i Tobie pytan, na ktore odpowiedz mozna znalezc minimalnym nakladem - typowe pytanie "jaki model na poczatek?". Dlatego do Ciebie napisalem dopiero teraz, gdy natknalem sie na bariere braku informacji. Zwyczajnie szanuje cudzy czas! Nie widze jednak powodu, by swoich doswiadczen nie udostepnic innym - i dlatego bede probowal np wlasnie ulatwiac zainteresowanym znalezieni informacji gdzie moga dowiedziec sie wiecej o Twoim projekcie oraz zachecac ich do wlaczenia sie do prac.

 

- Ok, skoro najwiecej zainteresowania pochodzi z kregow anglojezycznych, to rozumiem Twoje dzialanie. Jak sie zmieni - bedzie czas i na zmiane status quo.

 

- Jasne, ze dla wyszukiwarek to obojetne, nie o net pytalem (w tym zakresie panuje nad materia - kilka lat zajmowalem sie pisaniem stron www), a jedynie jaka pisownie stosowac w instrukcji i dzialaniach "marketingowych

 

Tyle w ramach dotychczasowej dyskusji, pewnie bedziemy jeszcze do tego wracali.

 

Aktualnie:

 

-wzialem sie za instrukcje, robie korekte i sklad dotychczasowego tekstu - literowki, uklad strony itd.

 

- proponuje do instrukcji wlaczyc/przewidziec rozdzial "modyfikacja sprzetu" (czy jakos tak), bo jest to niezbednym warunkiem stosowania RadioClone. Druga mozliwosc to stworzenie odrebnych "tomow" 1. instrukcja obslugi zmodyfikowanej aparatury i 2. instrukcja modyfikacji. Podejmij decyzje razem czy osobno. Instrukcje modyfikacji podejmuje sie napisac oraz wykonac dokumentacje fotograficzna na - mysle - profesjonalnym poziomie - mam caly studyjny sprzet fotograficzny wraz ze stolem bezcieniowym do makrofotografii, wiec to nie bedzie problemem. Widze to jako instrukcje "step by step", tak aby niemal kazdy, nawet nie majacy doswiadczenia elektronicznego mogl sprobowac o wlasnych silach niezbedne modyfikacje przeprowadzic. Modelarze zreczny ludek, wiec duza czesc majac podparcie w dobrym "podreczniku " powinna dac rade.

Podejmij prosze decyzje razem czy osobno, jedna czy dwie instrukcje rozdzielone. Ja sugerowalbym rozdzielone - latwiej bedzie zapanowac nad wprowadzanymi zmianami. Decyzja nalezy do Ciebie.

 

- w piatek bede mial hardware, wiec zabiore sie za modyfikacje i powitanie z RadioClone. Mysle, ze jestem dosc dokladny w pracach technicznych, dbam rowniez o estetyke, wiec bede modyfikacje dokumentowal dla potrzeb omowionych powyzej. Poniewaz przyjada dwie apki, wiec na kazdym etapie bede robil zdjecia zmodyfikowana/oryginalna. Zobaczymy pozniej, czy bedzie mialo sens to wykorzystywac, ale na wszelki wypadek lepiej miec niz nie miec zdjec. Jesli masz uwagi do sposobu czy systemu, jaki mam przyjac przy tworzeniu "technikaliow" - pisz. Bede oczywiscie wszystko na biezaco konsultowal z Markiem. Nie przewiduje tempa zbyt ekspresowego, gdyz wszystkie nowe elementy, ktore bede musial ewentualnie zdobyc, beda jechaly do mnie ok. 3 tygodni - tyle idzie tu poczta (!), ale sprobuje to jakos zorganizowac. W koncu bezposrednie samoloty z Katowic i Warszawy przylatuja tu dwa razy w tygodniu (itaka, z jej rezydentami jestem zaprzyjazniony, moze pomoga).

 

- nie bede sie tymczasem wypowiadal w kwiestii samego programu. Przyczyna prozaiczna, dopiero za ok trzy tygodnie bede mial nowy model heli. Gdy juz dojdzie, bede go konfigurowal, ale skuoie sie glownie na "ergonomii" oprogramowania - chce samemu krok po kroku konfigurowac system i uwagi natchmiast Ci przekaze, beda dotyczyc jednak jedynie zakresu " co jest latwo przyswajalne", co jest niezrozumiale badz ktore rutyny/nazwy moznaby i jak zmienic. Zrobie to niejako dla 2 kategorii uzytkownikow. Po pierwsze bede to robil sam, a wiec bedzie to ocena uzytkownika chyba dosc dobrze obeznanego z elektronika i programowaniem, a po drugie bedzie to robila Marta (moja lepsza polowa) , czyli absolutnie poczatkujacy modelarz nie majacy zielonego pojecia o programowaniu i jego logice. To da nam zdrowy obraz jak system jest postrzegany przez osobe nieskazona zawodowstwem. Dla nas cos moze byc oczywiste, ale RadioClone chyba ma byc nie tylko dla nawiedzonych bajtami i bitami.

2. poniewaz zajmuje sie w zasadzie wylacznie smiglowcami, wiec bede mogl sie wypowiadac jedynie w tym zakresie (ok, niedlugo bede skladal jakiegos sekstocoptera, ale to jeszcze potrwa). W tym zakresie jednak jestem daaaaleko w tyle za "wymiataczami", wiec nie bede sie wymadrzal. Bede jednak swoje problemy dotyczace ustawien w modelach konsultowal z madrzejszymi i jesli natrafie na cos, co mogloby Ci pomoc - zaraz dam znac.

 

Jesli jeszcze w czyms moglbym pomoc - pisz...

 

Ehh, znowu się zrobil dlugi post. Może sensowniej byloby, gdybyśmy sprawy "organizacyjne", a do takich zaliczam np uzgodnienia szczegolow dot. instrukcji itp. omawiali nie na forum publicznym. Dla wiekszosci jest to pewnie zwyczajnie nudne, a na dodatek w sumie jedynie "rozmydla" merytoryczna dyskusje. Tu natomiast nalezy chyba tylko umieszczac informacje przydatne innym uzytkownikom czy konsultowac niektore zagadnienia. Warto zamieszczac - nawet we fragmentach opisu i dokumentacje foto przerobek, ale uzgadnianie czcionki stosowanej w instrukcji nie ma tu chyba sensu, albo ja go przynajmniej nie widze :). Zdecyduj.

 

Merytorycznie:

 

- w ktoryms z postow (dawno temu) szukales kogos do testow z Jeti 18 kan.. Czy to jeszcze aktualne?

 

- W poscie z 31.03 wspominales o zastosowaniu karty SD z użyciem jako "przejściówki" ATMega8L, ale wiazaloby sie to z utrata kompatybilnosci z oryginalnym softem. Wiem ze ten temat zostal jakos rozwiazany (sam mam plytki od Marka). Pytanie: czy rezygnacja z implementacji tego dodatkowego procesora zmusila Cie do rezygnacji z jakichs funkcji, czy po prostu zachowujac te sama funkcjonalnosc rozwiazales problem inaczej? Pamietasz jeszcze o co tam chodzilo? Pytam, bo moze zmiane konfiguracji trymerow daloby sie rozwiazac jakims przelacznikiem mechanicznym - w jednej pozycji RadioClone, w drugiej soft oryginalny. Jesli ta uwaga jest w ogle jeszcze aktualna :)...

 

- czy klawisze (+) i (-) na aparaturze maja w ktorymkolwiek miejscu funkcje inne niz podwyzszanie/obnizanie wartosci i jesli tak, to czy ZAWSZE sa one przyporzadkowane odwrotnie w stosunku do swoich opisow?

 

 

Chyba na dzis wystarczy, dobrej nocy :)

g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zmniejszenia popularności - głównym powodem jest Er9X, który jest obecnie używany na większości "przerobionych" aparatur (również w Polsce).

 

Podejmij decyzje razem czy osobno.

Osobno.

Modyfikację wykonujesz 1 raz, a do instrukcji zapewne będziesz wracał często. Wydaje się, że raz napisana instrukcja modyfikacji będzie się zmieniać raczej rzadko. (Dużo rzadziej niż instrukcja obsługi aparatury).

 

Instrukcja modyfikacji powinna zawierać jak zainstalować złącze ISP (różne rodzaje ?!)

Jak podłączyć czytnik kart SD, zarówno ten od Marka (zrobił kawał doskonałej roboty!), jak i samoróbkę.

Jak zainstalować podświetlenie ekranu (muszę w końcu zobaczyć czy to w ogóle działa ;))

 

i część "softwarową" czyli jakiego programatora użyć, jak zainstalować sterowniki, zrobić backup oryginalnego softu, jak wgrać nowy program.

 

Zdjęcia nowej "przeróbki" byłyby wskazane. Obecnie wszystkie moje aparatury są "rozorane" różnymi wersjami przeróbek i napraw więc nie bardzo nadają się do "sesji" fotograficznej.

 

ponieważ zajmuje się w zasadzie wyłącznie śmigłowcami, wiec będę mógł się wypowiadać jedynie w tym zakresie

To rewelacyjnie! Do tej pory śmigłowce były traktowane po "macoszemu". Głównie ze względu na mój praktycznie całkowity brak obeznania z nimi. Ma się więc to szansę zmienić.

 

Może sensowniej byłoby, gdybyśmy sprawy "organizacyjne", a do takich zaliczam np uzgodnienia szczegółów dot. instrukcji itp. omawiali nie na forum publicznym.

Dane kontaktowe poszły na PW. Wrzucanie dużej ilości szczegółów technicznych i uzgodnień niepotrzebnie zaciemni wątek.

 

w którymś z postów (dawno temu) szukałeś kogoś do testów z Jeti 18 kan.. Czy to jeszcze aktualne?

Aktualne, oprogramowanie ma wsparcie do 18 kanałów (nie znalazłem informacji o torze radiowym z większą ilością kanałów na PPM), maksymalny test jaki robiłem był dla 14 kanałów (corona CR14). Teoretycznie powinno działać, ale czy tak jest - nie wiem.

 

W poście z 31.03 wspominałeś o zastosowaniu karty SD z użyciem jako "przejściówki" ATMega8L, ale wiązałoby się to z utrata kompatybilności z oryginalnym softem. Wiem ze ten temat został jakoś rozwiązany (sam mam płytki od Marka). Pytanie: czy rezygnacja z implementacji tego dodatkowego procesora zmusiła Cie do rezygnacji z jakichś funkcji, czy po prostu zachowując te sama funkcjonalność rozwiązałeś problem inaczej? Pamiętasz jeszcze o co tam chodziło? Pytam, bo możne zmianę konfiguracji trymerów dałoby się rozwiązać jakimś przełącznikiem mechanicznym - w jednej pozycji RadioClone, w drugiej soft oryginalny. Jeśli ta uwaga jest w ogóle jeszcze aktualna :) ...

Podłączenie karty SD za pomocą "przejściówki" nie wymaga stosowania innych dodatkowych elementów. Natomiast jej wersja zrealizowana przez Marka rozwiązała wszystkie napotkane problemy (w szczególności jest dużo szybsza od mojego rozwiązania, oraz współpracuje ze wszystkimi kartami które do tej pory testowałem). Po prostu lutujesz wyprowadzenia zgodnie ze schematem i działa :)

Jeżeli wyciągniesz kartę SD z czytnika, przejściówka nie wprowadza żadnych zakłóceń do pracy oryginalnego (ani żadnego innego softu).

Czyli - sprawa już nieaktualna (to było jedno z początkowych rozważań).

 

- czy klawisze (+) i (-) na aparaturze maja w którymkolwiek miejscu funkcje inne niż podwyższanie/obniżanie wartości i jeśli tak, to czy ZAWSZE są one przyporządkowane odwrotnie w stosunku do swoich opisów?

Są jeszcze 2 funkcje tych klawiszy:

1) przemieszczanie punktu w konfiguracji miksera (lewo, prawo). Lewy klawisz w lewo, prawy klawisz w prawo.

2) zamiana kolejności reguł / mikserów / wyświetlacza

lewy klawisz: zamiana poprzedniej i wybranej pozycji

prawy klawisz: zamiana następnej i wybranej pozycji

Czyli klawisze te są ZAWSZE używane odwrotnie niż sugeruje to ich opis (ale za to zgodnie z intuicją w naszej kulturze, w prawo zwiększenie, w lewo zmniejszenie).

Można zamienić te klawisze miejscami (ale wymaga rozebrania aparatury, ich odcięcia i ponownego przyklejenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.