Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

mkrawcz Twoja stronka dziala ?

bo u mnie zonk :-(

Czasem działa, czasem (na urlopie, prawa Murphy'ego etc.) nie działa, ale staram się jak najszybciej podnieść. W razie problemów - PW, mail etc.

W krótkim czasie spróbuję zrobić wersję angielską/niemiecką plus możliwość budowania konfiguracji on-line - tu prośba do Was, opiszcie swoje wyobrażenia o takim konfiguratorze on-line.

Rafit - na maila odpiszę po weekendzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ha... mam już aparaturę, teraz pozostaje tylko dorobić złącze programowania... I tutaj moje pytanie... czy są jeszcze dostępne gotowe sloty na karty SD? Przyznam szczerze, że nie chce mi się tego robić ;P

 

EDIT:

Rozrysowałem schemat pod złącze kart MicroSD jednak wolę, żeby ktoś jeszcze skontrolował czy jest poprawny...

https://picasaweb.google.com/lh/photo/IjLtL9DUh9pmOzLFwx3rOQ?feat=directlink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link poprawiony:

http://sourceforge.net/apps/mediawiki/radioclone/index.php?title=Hardware:build_SD

 

Jest tylko w wersji angielskiej dokumentacji. Ktoś tu się podejmował dokończenia polskiej dokumentacji (nawet zrobił kilka dobrych zdjęć) i .... dobra nie będę więcej wypominać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem... Na podstawie tego właśnie schematu wystrugałem coś pod MicroSD. Jak wytrawię płytkę i polutuję to się przekonam czy będzie działało :P Chociaż nie widzę przeszkód dlaczego miało by coś nie śmigać...

 

EDIT:

Zapytam o jeszcze jedną rzecz... jakim cudem w ogóle działa Wam programowanie skoro wyprowadzenia MOSI, MISO i SCK są zupełnie inne z instrukcją lutowania? Wg. PDF'a od ATM64 lutujecie się do TX, RX i MOSI...

Nawet pomiar omomierzem pokazuje, że nie ma połączenia między tymi padami a pinami procka...

Co swoją drogą nadal nie zmienia faktu, że nie mogę sczytać nawet fusebitów z atmegi :(

 

EDIT:

W tym momencie już całkowicie zgłupiałem... jak to możliwe, że ta atmega w turnigy ma inny rozkład pinów od tej z pdf-a atmelowskiego? No i problem z odczytem procka przez programator nadal nierozwiązany... Kombinowałem już na wszelkie sposoby chyba...

 

Edit:

No i dupa zbita... w piątek pojadę do domu to spróbuję na innym programatorze... nie mam bladego pojęcia o co kaman... pozdejmowałem nawet rezystory, żeby odseparować obecność switchy i kicha totalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem... Na podstawie tego właśnie schematu wystrugałem coś pod MicroSD. Jak wytrawię płytkę i polutuję to się przekonam czy będzie działało :P Chociaż nie widzę przeszkód dlaczego miało by coś nie śmigać...

Teoretycznie powinno działać. Nie używaj tylko zbyt dużych prędkości komunikacji (max to 32)

 

EDIT:

Zapytam o jeszcze jedną rzecz... jakim cudem w ogóle działa Wam programowanie skoro wyprowadzenia MOSI, MISO i SCK są zupełnie inne z instrukcją lutowania? Wg. PDF'a od ATM64 lutujecie się do TX, RX i MOSI...

Nawet pomiar omomierzem pokazuje, że nie ma połączenia między tymi padami a pinami procka...

Co swoją drogą nadal nie zmienia faktu, że nie mogę sczytać nawet fusebitów z atmegi :(

 

Postępuj zgodnie z instrukcją lutowania i nie kombinuj. Wybacz, ale jeżeli masz problem z dokumentacja Atmela, to tym bardziej nie kombinuj. (Stoi tam wyraźnie że ATMega64 i wyższe nie są programowane przez linie MISO/MOSI!) Fusebitów to już zupełnie NIE DOTYKAJ. Przestawisz je, i okaże się że posiadany programator będzie o wiele za "słaby" aby ten problem rozwiązać.

 

EDIT:

W tym momencie już całkowicie zgłupiałem... jak to możliwe, że ta atmega w turnigy ma inny rozkład pinów od tej z pdf-a atmelowskiego? No i problem z odczytem procka przez programator nadal nierozwiązany... Kombinowałem już na wszelkie sposoby chyba...

 

ATMega ma rozkład pinów ZGODNY z tym z PDFa. Poczytaj wcześniejsze posty z tego wątku. Kiedyś to już tłumaczyłem....

 

Edit:

No i dupa zbita... w piątek pojadę do domu to spróbuję na innym programatorze... nie mam bladego pojęcia o co kaman... pozdejmowałem nawet rezystory, żeby odseparować obecność switchy i kicha totalna...

Sprawdź czy polutowałeś zgodnie z obrazkiem. Wersja V2 sprzedawana obecnie ma inaczej umieszczony PAD przy linii SCK (tak że można go użyć).

Sprawdź czy masz połączenia pomiędzy dolutowanymi przewodami a procesorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem PDF'a rzuciłem tylko okiem na rozkład pinów w pdf'ie i z przyzwyczajenia do niższych modeli tak mi wyszło... Mea Culpa...

 

Kondensator z resetu zdejmowałem, też kicha...

 

Teraz jak tak patrzę to faktycznie SCK jest wyprowadzone na padzie... nie wiem jak ja na to wczoraj patrzyłem

 

Fusebitów nie ruszam... w ten sposób tylko sprawdzam, czy jest w ogóle komunikacja programatora z prockiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze kilka pytań wyciągających.

 

Sprawdzałeś czy są połączenia na dolutowanych kablach do pinów procesora (czyli wtyczka - pin)? Czasami zdarzają się przerwania ścieżek podczas lutowania.

 

Jakiego programatora używasz?

 

Programujesz na włączonej czy wyłączonej aparaturze?

 

Zasilasz programowany układ w programatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ zasilam z programatora, używam FT232R (programator USB na płytce uruchomieniowej EvB). Ogólnie mam już komunikację z AVRdude ale jest ona strasznie "losowa". Tzn raz zczyta fusebity, raz wywali błąd, a to znowu zczyta fusy ale za każdym razem inne. Po paru próbach udało mi się zrobić backup, teraz mozolnie próbuję go zaprogramować (próbowałem już baudrate 2400, 4800, 9600). Strasznie to idzie, jak krew z nosa... Mało tego, ta nakładka na avrdude działające z tym programatorem się zawiesza (taki jej urok) i nie wiem jaki jest postęp programowania... trzeba w końcu zainwestować w mkAVRcalculator, tamto przynajmniej działa jak trzeba...

 

Edit:

Najlepiej działa przy baudrate 2400, ale jak mi znowu wywali błąd przy wgraniu połowy wsadu to się lekko zdenerwuję :P

 

Edit:

Coś wygooglowałem, żeby zmienić czasy opóźnień na porcie COM i już w miarę rozsądnie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym raczej inwestycję w działający programator...

 

USBasp (z programem Extreme Burner)

STK500v2 (USB) + avrdude

MultiTool + AVRStudio

 

od najtańszego do najdroższego, ale możliwości też rosną (niestety komplikacja użytkowania również)

 

EDIT: obawiam się że twój backup jeżeli nie jest "pewny" może nic nie być wart... Ale można znaleźć je na sieci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafit - zastanawiam się nad zakupem aparatury Turnigy 9x w celu przeróbki jej w następujący sposób:

- założenie Karty z podświetlaniem i programatorem

- wgranie RadioClone

- podłączenie headtrackera z gogli Gogle foxtechfpv.com do aparatury przez złącze trenera

- podłączenie na wyjściu LRS Thomasa.

 

Czy to wszystko zadziała tak jak myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafit - zastanawiam się nad zakupem aparatury Turnigy 9x w celu przeróbki jej w następujący sposób:

- założenie Karty z podświetlaniem i programatorem

Niby fajna opcja, ale obecnie nie ma ich na stanie. W dodatku do RadioClone ta płytka jest średnia. Nie wiem czy doczytałeś, ale RadioClone standardowo ma tylko 1 model w pamięci, a żeby mieć więcej dodaje się moduł obsługujący kartę SD. Niestety SD nie jest zgodna z modułem podanym powyżej (będzie tylko przeszkadzał w jego instalacji)

 

Jeżeli na serio myślisz o RadioClone, to raczej sugeruję instalację interface SD i tego podświetlenia: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17129__Turnigy_9X_LCD_Backlight_Kit_White_DIY_.html (tańsze, trwalsze i nie piszczy)

 

- wgranie RadioClone

To akurat ok;), tyle że jeżeli myślisz o płytce z linku powyżej, może wgraj Er9X (tak wiem konkurencja...) Ale zostając przy RadioClone możesz mieć za podobną cenę do płytki którą podałeś przeróbkę wraz z instalacją złacza programującego i interface na kartę SD.

 

- podłączenie headtrackera z gogli Gogle foxtechfpv.com do aparatury przez złącze trenera

Nie posiadam niestety żadnego headtrackera (jeszcze ;)), ale nie widzę przeszkód aby go skonfigurować i aby działał.

 

- podłączenie na wyjściu LRS Thomasa.

Tego już zupełnie nie znam. Widziałem o nim wielokrotnie wpisy, ale w rękach go nie trzymałem. Nie wiem jak daleko zamierzasz latać, le może w takim razie warto zmienić system na FrSky? Jest dużo lepszy od instalowanego w Turnigy. Zanim posypią się gromy - tłumaczę dlaczego:

- ponowne nawiązywanie linku po jego utracie (błyskawiczne w FrSky)

- 2 antenki w odbiorniku (diversity)

- sprawdzony przez wielu użytkowników zasięg >1.5 km

Jeżeli chcesz dopalać moduł, to telemetria raczej jest zbędna (ale warto wiedzieć o takiej opcji)

 

Jeżeli jesteś na serio zainteresowany poskładaniem takiego radia, możesz dać znać na PW - może uda mi się Tobie coś sensownego zaproponować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LRS Thomasa potrzebuje na wyjściu 12 kanałów PPM.

Do podłączenia gogli chciałem użyć złącza trenera, więc sygnały ppm będę musiał wyciągnąć ze złącza modułu nadajnika ( zamiast oryginalnego Turnigy )

 

Czy takie coś zadziała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli LRS Thomasa jest "nadajnikiem"?

 

Ale tak, można wyciągnąć sygnał PPM ze złącza modułu nadajnika. Można by nawet wyprowadzić ten sygnał z wnętrza radia.

 

W RadioClone można skonfigurować 12 kanałowy PPM.

Pytanie tylko czy są jakieś dodatkowe wymagania? Jedna ważna sprawa. Mam zmienną długość ramki PPM. Czyli impuls synchronizujący ma stałą długość, ale cała ramka może zmieniać swoją długość w zależności od przesyłanych sygnałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem.

Podsumowanie - obecnie LRS powinien działać! :) (od wersji 0.070 w górę)

Należy wybrać typ generowanego sygnału PPM

 

KONFIG -> Tor radiowy

 

Przestawić tryb pracy na "PPM const"

 

EDIT: Poprawiono zgodnie ze stanem obecnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.