Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pacjent otworzony na stole leży, wstawiam mu rezystancję 1k żeby działał w trybie Slave bez wyjmowania modułu /na potrzeby symulatorów RC/ - dlaczego 1k? czy może być inna np 1,5k? co ta renystancja powoduje w układzie?

rezystancja powoduje, że prąd przesyłany do toru radiowego jest ograniczany. Jeżeli tor radiowy nie jest zasilany, ogranicza on zwarcie do masy...

Z drugiej strony ograniczony jest prąd sterujący torem radiowym (ale tu akurat nie stwierdzono negatywnych konsekwencji). 1K ... po prostu działa. Może 512 wystarczy, a może 1.5K będzie ok... trzeba by sprawdzić.

 

Czy moduł RF9X v2 potrzebuje masy na 2gim i 4tym pinie złacza?

Masa na tym pinie o ile wiem jest zbędna. Niektóre moduły (35MHz) potrzebują tam natomiast zasilania 6V. Stąd całe zamieszanie. Zerknij na rozpiskę od Mkrawcz1 - pin 4 - 6V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem całą sprawę, rozkręciłem moduł RF, piny 2 i 4 także sa połaczone do masy, więc ten 4ty można odseparować. Ściezki po drugiej stronie płytki są bardzo cienkie i łatwo je usunąc, wcześniej trzeba podważyc plastikową szynę trzymajacą/ustalającą piny.

Poniżej kilka fotek, w razie czego możesz je opublikować na stronie radioclone.org

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że dużo więcej niż "żywicowanie" dałoby oblutowanie tych pinów z drugiej strony (od strony modułu). Wtedy piny będą pracować też "na opór" o PCB, a nie tylko "na odrywanie" z drugiej strony. Nie wiem tylko, jak z miejscem pod plastikiem goldpinów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@noker - dziękuję za pozwolenie użycia zdjęć. To z kabelkiem warte jest upowszechnienia.

 

@mkrawicz1 - faktycznie! nie oglądałem tej płytki z drugiej strony. Wydaje się jednak że po wyjęciu plastiku widocznego na 3-cim zdjęciu, spokojnie luty się zmieszczą. To powinno zabezpieczyć nawet lepiej niż klejenie wg pomysły El.Szamana.

 

@noker - może byś spróbował lutowania zamiast klejenia? (zdjęcia mile widziane).

 

Przy okazji, oprócz komentarzy jedna informacja.

 

Postanowiłem zmienić (drastycznie) stronę http://radioclone.org/ Wyciągnąłem ją z sourceforge (nie mogłem dojść do porozumienia z tamtym wiki..). Strona powinna być wkrótce widoczna dla wszystkich (DNSy potrzebują chwili aby się zreplikować).

 

 

Co z nowości:

- uproszczona nawigacja

- wybór języka (obecnie najwięcej stron jest po polsku)

- instrukcja online

- translacje (na razie ledwie kilka stron przetłumaczone na angielski)

- możliwość edycji :) i tłumaczenia - wymagane zalogowanie. Na razie testowo dodałem uprawnienia dla instrukcji.

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkrawcz1 - faktycznie! nie oglądałem tej płytki z drugiej strony.

Ja też nie :-) Dopiero teraz zobaczyłem.

 

Wydaje się jednak że po wyjęciu plastiku widocznego na 3-cim zdjęciu, spokojnie luty się zmieszczą. To powinno zabezpieczyć nawet lepiej niż klejenie wg pomysły El.Szamana.

Plastik trzeba usunąć dopiero po lutowaniu - inaczej na miękkim lucie piny się "rozjadą" i za chińskiego boga nie trafią w gniazdo w module.

@noker - a może od razu zrobić 6V na tym pinie? Ja już nawet kiedyś zanabyłem stabilizatory scalone na 6V, ale nie chciało mi się szukać, gdzie na złączu tej płytki jest 12V za włącznikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@noker - a może od razu zrobić 6V na tym pinie? Ja już nawet kiedyś zanabyłem stabilizatory scalone na 6V, ale nie chciało mi się szukać, gdzie na złączu tej płytki jest 12V za włącznikiem...

Tyle, że jeżeli 4-pin zwarty jest do masy w module radiowym to sens jest średni. Albo będzie zwarcie i upali ścieżkę w module, albo tylko będzie się ona grzała.

 

Grzałka zimą w nadajniku to może i dobry pomysł, ale możne takie wykonanie nie jest najlepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy fabrycznym module to średnio, ale skoro już ktoś dłubie tyle, to i w module jedną masę odłączy :-)

Zresztą 7806 ma ograniczenie do 1,6A, więc słaby grzejnik ;-)

Ja mam FrSKY DJT i mówiąc szczerze nawet nie wiem, czy ten pin jest zwarty do masy w module (choć skoro moduł jest zgodny z JR, to nie powinien).

Sprawdziłem schemat: na złączu 12pin dostępne jest tylko napięcie aku (stale obecne), zasilanie toru radiowego (nieczynne przy włączeniu aparatury jackiem w porcie trenera) i napięcie z akumulatora, załączane przez wtyczkę w porcie trenera. Tak że prosto się nie da :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca na oblutowanie jest od groma, zerknijcie sobie tylko na moduł RF, jeśli inne mają podobną obudowę to nie ma sie czym martwić.

Narazie radio jest zamkniętę, na obecną chwilę nic więcej nie ingeruję, to co zrobiłem to i tak na wyrost, jest rezystorek, więc nie ma potrzeby częstego wyciągania modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny włacznik zasilania Tx9 podaje napięcie na płytę procesora i moduł rf przez osobne styki.

Gniazdo trenera załącza zasilanie tylko płyty procesora.

Stabilizator 6V podłączyć należy do trzeciego od góry pinu złącza modułu RF.

W razie potrzeby zawsze można użyć włącznika głównego :wink: .

 

Zamiast odcinać masę w modułach można też zamontować w gnieździe modułu przełącznik, który podaje albo masę albo 6V.

Trzeba tylko pamiętać o jego ewentualnym przełączeniu, gdy wymieniamy moduł na inny.

Można nakleić np czerwoną strzałkę wskazującą przełacznik po wyjęciu modułu z gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizator 6V podłączyć należy do trzeciego od góry pinu złącza modułu RF.

Nie bardzo rozumiem. Moduł RF jest zasilany 5V, jak mam z tego 6V wykroić?

Zamiast odcinać masę w modułach można też zamontować w gnieździe modułu przełącznik, który podaje albo masę albo 6V.

Trzeba tylko pamiętać o jego ewentualnym przełączeniu, gdy wymieniamy moduł na inny.

Można nakleić np czerwoną strzałkę wskazującą przełacznik po wyjęciu modułu z gniazda.

Chyba po to, żeby się kiedyś pomylić. Dodatkowa masa jest niezgodna ze standardem JR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ale jednocześnie na schemacie (str. 1) moduł jest zasilany 5V, z którego "robi sobie" 3,3V i 2,5V :-)

Pomiar wykazuje, że masz rację.

Jak mi entuzjazm nie opadnie, jutro rozbiorę jedną T9x, zrobię lutowanie pinów "od góry" i zasilanie 6V do modułu.

W module DJT pin 4 (6V) nie jest zwarty do masy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Posiadam Turnigy9x, mode2, firmware RadioClone 000.074.

 

1) Zauważyłem, że jeżeli ustawię trymer wysokości lub kierunku na dużą wartość (mniej więcej 80% zakresu zarówno na + jak i na -), to maksymalnie wychylając prawy drążek (kierunek/wysokość) następuje uruchomienie silnika, zwykle na maksimum obrotów.

Po zmniejszeniu wychylenia drążka silnik staje. Serwa od wysokości i kierunku pracują przy tym normalnie.

Drążek gazu znajduje się na minimum, przełącznik throtlecut skonfigurowany i załączony.

Ustawienie pustego modelu nic nie zmienia.

 

Proszę posiadaczy radyjka z w/w wersją softu o przetestowanie takiego zachowania się nadajnika.

 

2) Z czystej ciekawości, bo języka C nie znam, ściągnąłem ze strony sourceforge pliki źródłowe dla wersji 0.74 i skompilowałem je pod AvrStudio. Niestety nie mogę uzyskać pliku hex identycznego z pobranym gotowcem, czyli RadioClone_0_74_beta_pl.hex. W źródle ustawiłem odpowiedni plik językowy. Kod kompilowany przez AvrStudio4 ma zawsze mniejszy rozmiar od gotowca.

Inne skompilowane wersje językowe także odbiegają od gotowych do ściągnięcia.

 

Pytanie do Rafita: Jak poprawnie skompilować te pliki?

 

Pozdrawiam

Arek12127

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakuje jeszcze informacji i użytym torze radiowym ;) - kluczowej informacji dla tego pytania.

 

ad 1) Trymery zmieniają długości impulsów sterujących PPM wysyłanych do nadajnika POZA zdefiniowane limity. Jeżeli są one bardzo krótkie / długie, to niektóre tory radiowe mogą je błędnie interpretować. Może zajść interakcja pomiędzy sąsiednimi kanałami (lub nawet kanały nie spełniające "założeń" producenta toru radiowego zostaną zignorowanie). Z drugiej strony jeżeli potrzebujesz tak bardzo wychylić trymer, to przypuszczam, że nie ustawiłeś wcześniej mechaniczne sterów w odpowiedniej pozycji.

 

Rozwiązań tego problemu może być kilka. Najprostsze np ograniczenie działania trymerów, może jednak niekorzystnie wpłynąć na inne tory radiowe.

 

ad 2) Rozmiar skompilowanego pliku zależy od wersji AVRStudio (i wersji używanego przez nią gcc). Pliki które kompilujesz są zapewne poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tor radiowy to fabryczny nadajnik Turnigy RF9XV2 i odbiornik Turnigy 9X8CV2.

Tryb pracy: PPM const.

8 kanałow

Czas synchr: 500*10us

Czas odstęp: 450

Domyś.min: 500

Domyś.śro: 1000

Domyś.max: 1500.

 

Ad1

Kolega, który miał ulotnić deltę, poprosił o ustawienie trymowania na potencjometrach, bo trymery cyfrowe mają za duże opóźnienie. Problem pojawił się przy testach nowych ustawień nadajnika. Fizycznie nie ma potrzeby na tak duże wychylenia trymera.

W nadajniku są zdefiniowane domyślne min i max długości impulsu. Czy nie byłoby lepiej, gdyby nadajnik sam ograniczał długość impulsu do ustawionych limitów?

 

Ad2

Czy mógłbyś podać jakie wersje AvrStudio i gcc użyłeś do kompilacji?

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2:

AVR Studio 4.18.716

GUI Version 4, 18, 0, 685

AVR Simulator 1, 0, 2, 1

ATMEGA128 265

 

Operating System

Major 5

Minor 1

PlatformID 2

Build 2600

Service Pack 3

 

Plugins:

 

AvrLcdPlugin 1, 0, 0, 13

AvrPluginAvrAsmObject 1, 0, 0, 48

AvrPluginavrgccplugin 1, 0, 0, 11

Stk500Dll 1, 0, 1, 15

 

Ad1:

Te definicje min i max długości impulsu to tylko "wskazówki" jak ustawić je przy tworzeniu nowego modelu. Jak przejdziesz do ustawiana wyjść (podstawy->centrowanie serw, lub model->wyjścia) zobaczysz tam rzeczywiste minimalne i maksymalne wartości dla każdego kanału.

Tu jednak pojawia się problem. Trymery działają jak "centrowanie serw". Czyli przesuwają zakresy wyjściowe już po wszystkich ograniczeniach. Po dodaniu trymerów, sygnału już nie obcinam... Może to błąd i powinienem to zmienić. Tyle że do jakich wartości powinienem obcinać sygnał? Jeżeli do tych które są zdefiniowane w ustawieniach radia, to trzeba by zmienić konfigurację wyjść modelu. Obecnie taka zmiana spowodowałaby, że trymer nie byłby w stanie przesunąć zakresu ruchu serwa poza ustalone ograniczenie (równe maksymalnemu wychyleniu).

 

Problem wygląda na ciekawy, muszę go jeszcze przemyśleć. Obawiam się jednak, że rozwiązanie jakiekolwiek by nie było będzie wymagać ponownego trymowania wszystkich modeli po ewentualnej aktualizacji oprogramowania.

 

Przy okazji napisałeś "poprosił o ustawienie trymowania na potencjometrach, bo trymery cyfrowe mają za duże opóźnienie" możesz trochę rozwinąć kwestię (lub podesłać plik z konfiguracją)? Takie sztuczki można robić na co najmniej kilka sposobów i jestem ciekaw Twojego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1)

Cytat: "Obecnie taka zmiana spowodowałaby, że trymer nie byłby w stanie przesunąć zakresu ruchu serwa poza ustalone ograniczenie (równe maksymalnemu wychyleniu)".

 

I tak to powinno w/g mnie wyglądać.

 

 

Załączam plik z konfiguracją dla delty 120min. z dodatkowymi trymerami na potencjometrach.

Zaznaczam ,że konfiguracja nie została sprawdzona w warunkach "bojowych", więc doradzam ostrożność przy ewentualnym jej wykorzystaniu.

 

Potencjometr HOV.PIT => trym wysokości,

Potencjometr HOV.THR => trym kierunku,

Zmienne modelu var3=30 i var4=-30 ustalają zakres trymowania na 30% pełnego zakresu,

Przełącznik ELE D/R = 0 => wychylenia lotek 100% , expo=0,

Przełącznik ELE D/R = 1 => Przełącznik AIL. D/R = 0 => wychylenia lotek 50%, expo=0,

Przełącznik AIL. D/R = 1 => wychyenia lotek zależne od zmiennej var1 = 30

expo = var2 = 0

Przełacznik monostabilny TRN => kasuje zegar odliczający czas pracy silnika.

DELTA1-7.ZIP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Rafit,

Gdzieś we wcześniejszych postach napisałeś, że przyglądasz się kwestii używania telemetrii z FrSky w RadioClone.

Zgodziłeś się, że sposób podłączenia interfejsu FrSky pokazany na stronie gruvin9x jest właściwy.

Dla przypomnienia grafika ze wspomnianej strony:

 

Dołączona grafika

 

Jednocześnie stwierdziłeś że zaproponowany sposób podłączenia jest niezgodny z obecnym sposobem podłączenia czytnika SD.

Zastanawiam się czy coś więcej wgryzałeś się w temat telemetrii z FrSky w RadioClone?

Moje pytanie jest stąd, że używanie RadioClone stawia nas przed decyzją... Albo telemetria (np. ER9X-FRSKY) albo czytnik SD (RadioClone).

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.