Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjrzałem się bliżej sprawie resetowania się aparatury i wyglądą na to, że nie jest to kwestia programowa, ale sprzętowa.

Najpierw wgrałem soft 0.78 ale z wyłączeniem kodu dotyczącego trymerów.

Póżniej wgrałem oryginalny firmware T9x.

W obu przypadkach szybkie wciskanie trymera pod prawym drążkiem (mode2 ail/ele) powoduje reset lub zawieszenie się aparatury.

Nie wiem jak to wyglądało wcześniej, gdy zamontowana była atmega64. Teraz mam zamontowaną atmega128 i może tu jest problem.

 

Prośba do innych użytkowników T9x z atmegą64 i atmegą128 (soft dowolny) do przetestowania zachowania się aparatury przy szybkim wciskaniu trymera pod prawym drążkiem.

 

pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W obu przypadkach szybkie wciskanie trymera pod prawym drążkiem (mode2 ail/ele) powoduje reset lub zawieszenie się aparatury.

Prośba do innych użytkowników T9x z atmegą64 i atmegą128 (soft dowolny) do przetestowania zachowania się aparatury przy szybkim wciskaniu trymera pod lewym drążkiem.

To ostatecznie który? I w którą stronę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATMega128 + ER9X ... odtworzyłem problem Arka. Sprawdziłem również czy jest to zależne od wartości skoku trymera (ustawiane programowo w ER9X: exp, superfine, fine, medium, coarse). No i nie jest. Niezależnie od kroku programowego trymera byłem w stanie zresetować aparaturę po około minucie klikania. Ale przyznam że naklikałem się tyle, że łapa mi prawie odpadła. A teraz wy mi powiedzcie jak mam się wytłmaczyć dziewczynie, że mnie boli prawa ręka... "bawiłem się aparaturą" brzmi mało przekonywująco ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem ponownie wymienić atmegę128 na inny egzemplarz, ale teraz to sam nie wiem co robić.

Skoro udało się problem odtworzyć, to może wina nie leży w danym egzemplarzu atmegi128, tylko w pozostałym hardwarze (prowadzenie ścieżek , elementy resetu itp , itd).

 

Dziękuję Gites, bardzo mi pomogłeś.

 

Edit:

może jednak atmega128 wymaga dodatkowych zmian w sofcie , aby wszystko poprawnie działalo?

 

Edit2:

wydaje się, że to może być problem z obsługą przerwań i/lub stosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

może jednak atmega128 wymaga dodatkowych zmian w sofcie , aby wszystko poprawnie działalo?

wydaje się, że to może być problem z obsługą przerwań i/lub stosu.

 

W sumie z tego co się orientuję to nikt jeszcze nie gotował softu specjalnie dla ATMega128. Wszyscy wychodzą ślepo z założenia że oba mikrokontrolery działają zamiennie i w ten sam sposób. Popatrz na to:

http://9xforums.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=961

Ja powoli przymierzam się do ogarnięcia tego tematu czyli do wprowadzenia zmian w sofcie które będą wykorzystywać potencjał 128ki. Dużo zabawy zresztą z tym nie ma: więcej miejsca na modele i możliwość wkompilowania wszystkich funkcjonalności które nie mieszczą się jednocześnie na 64ce.

A co do Twojego odkrycia to ja bym zapodał temat na jakimś zagranicznym forum (wcześniej używając szukajki ofkors ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie resetowania. Trochę to dziwne. Nie jestem w stanie powtórzyć tego zachowania na swoich aparaturach. Obie v1, w tym jedna z atmega128.

 

Obsługa stosu i przerwań jest specyficzna dla software (więc różne firmware powinny zachowywać się inaczej).

Obecnie mam zgrzyt z kompilatorem (próbuję przenieść kod na avr studio 6.0 ale mam problem z pamięcią EEPROM - nie zapisuje zmian). Jak znajdę chwilę to muszę sprawdzić z ostatnią wersją avr studio.

 

Tu jest dokument odnośnie konwersji z atmegi 64 to 128 http://www.atmel.com/Images/doc2539.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciskanie trymera pod prawym drążkiem powoduje,że wykonujący się program w atmedze128 skacze pod dowolny adres i watchdog powoduje reset. Reset może być też powodowany skokiem pod adres 0.

Takie zachowanie świadczy o problemie ze stosem i gubieniu adresu powrotu z procedury czy przerwania. Wniosek taki wynika stąd, że podczas zabawy klawiszem trymera zdarza się, że na ekranie wyświetli się menu lub np ekran kalibracji drążków (bez możliwości normalnego poruszania się w nim) i albo nastąpi reset albo ekran pozostaje zawieszony a z odgłosów buzera wynika, że program nadal działa. Zdarzało się, że klawisz trymera zmieniał wartość jednej ze zmiennych modelu (jej wyświetlanie ustawione w menu lcd) mimo, że nie było to zaprogramowane. Po resecie wszystko wraca do normy.

 

Dodam, że kondensatory 100n + 100u na zasilaniu, zaraz przy procesorze niczego nie poprawiły.

Wymiana procesora na atmega128a też niczego nie zmieniła. Problem pozostał.

 

Edit1:

Jest mały przełom w poszukiwaniach:

problem resetów/zwiech istnieje jeżeli potencjometr HOV.PIT jest ustawiony w pobliżu swojego centrum. Przy ustawieniu potencjometru w skrajne położenie resetów/zwiech brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[atmega128a; radioclone 0.78]

Nowy model (pusty) z dodaniem wyświetlania wartości HPIT na 4 pozycji wyświetlacza, po kalibracji drążków.

Po kolejnych testach:

1) zawsze coś się dzieje przy wartości -14

2) przy 100 i -100 jeszcze się nic nie zdarzyło

3) przy losowo wybranych innych wartościach prędzej, czy później coś się dzieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzę na ekran - patrzę na serwa :-)

Ustawiam trymery w skrajnym położeniu (serwa za nimi podążają) -> wchodzę w menu j. w. -> przestawiam w drugie skrajne położenie (serwa ładnie podążają) -> wychodzę z menu i w tym momencie serwa lecą "same" z powrotem w "pierwsze" skrajne położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.