Skocz do zawartości

Turnigy 9X - nowy firmware: RadioClone


rafit

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 660
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gites opisał to bardzo dobrze.

 

U mnie wyglądało to tak::

1) odlutowałem wszystkie przewody podlutowane do atmegi przy przeróbce na radioclone,

2) zalałem piny atmegi cyną,

3) przesuwając grot lutownicy wzdłuż pinów roztapiałem cynę raz na jednym, raz na drugim boku, starając się robić to równomiernie z wszystkich stron, tak aby po obwodzie cyna była roztopiona,

4) nie przerywając podgrzewania cyny, delikatnie podważyłem procka igłą zamontowaną do uchwytu małego skalpela i atmega ładnie odeszła od płyty bazowej bez uszkodzenia ścieżek,

5) wyczyściłem płytkę izopropanolem,

6) po precyzyjnym umieszczeniu nowej atmegi nad padami, "złapałem" cyną dwa piny po przekątnej,

7) ustawiłem płytkę tak, aby bok atmegi , gdzie żaden pin nie jest zlutowany z płytką, był w pionie i poczynając od góry, nie żałując cyny z topnikiem przesuwałem grot lutownicy na dół. Przy odpowiedniej wprawie i dużej ilości topnika prawie nie ma zwarć. Po skończeniu lutowania, korzystając z odsysacza do cyny, usunąłem zwarcia,

8) ponownie wyczyściłem płytkę izopropanolem,

9) podłączyłem przewody z punktu 1)

10) wgrałem soft i już.

 

Uwaga:

Lepiej zlecić wymianę komuś doświadczonemu niż samemu próbować i uszkodzić płytkę bazową.

Doradzam rozwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to możliwe, to prosił bym o weryfikację poprawności rozmieszczenia wyprowadzeń.

Zabieram sie właśnie za "modyfikację" TGY9x i nie chciał bym czegoś popsuć ;)

Oznaczenia czerwone, wyjścia dla programatora, żółte do czytnika kart.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem nie tak dawno swoją Turnigy 9X. Podane przez Ciebie miejsca lutowania i oznaczenia sygnałów są ok. Nie wiem jakie masz plany względem aparatury ale dobrze żebyś był świadom, że interfejs czytnika SD zajmuje piny (CS), które są wykorzystane w projekcie er9x w przypadku wyciągania informacji telemetrii z modułu FrSKY. Tak że albo czytnik SD albo telemetria zintegrowana z oprogramowaniem aparatury - Twój wybór.

Z innej beczki... jeśli zdjęcie powyżej to Twoja aparatura to widzę, że masz jakąś najnowszą partię. Twój mikrokontroler to ATMega64A - literka A na końcu to oznaczenie nowego "releasu", który z tego co czytałem ma odrobinę lepsze parametry. Tylko się cieszyć ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gites za weryfikację pin-ów :) Wtakim razie pozostaje zakasać rękawy i grzać lutownicę :D

Zdecydowałem sie jednak na RadioClone z czytnikiem kart. Czytnik oczywiście zakupiłem od Rafita :)

Przeznaczenie tej aparatury jest pod link RC eLeReS z grupowego projektu forumowego (klik)

Zdjęcie pochodzi z mojej, nie dawno zakupionej w HK aparatury. Mam nadzieję, że oprócz procesora, również wykonanie się poprawiło ;)

To juz moja druga TGY9x, a jej starsza siostra służy nie zawodnie od dwóch lat, i mam nadzieję, że ta również mnie nie zawiedzie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest teraz strona domowa radioclone ?

Na radioclone.org zatrzymało się na 0.74...

A chętnie poczytałbym co się zmieniło - 0.74 działa tak dobrze, że muszę znaleźć dobry powód do zmiany wersji.

Czy po zmianie wersji modele nagrane na SD będą działały poprawnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona domowa jest tam gdzie była. radioclone.org

Ostatnia oficjalna wersja to 0.74. Te tu były jako "testowe" (zresztą jest to nawet w 3 poście tego wątku ;)). Ostatnia wersja wygląda już ok więc niedługo pojawi się jako oficjalna - wraz z informacjami co zostało zmienione.

 

Niestety nagła śmierć mojego notebooka wydłuża czas do publikacji nowej wersji.

 

Wersje po 0.74 zmieniają zachowanie jednej z wizualizacji wyjść oraz wprowadzają poprawki zwiększające bezpieczeństwo używania standardowego toru radiowego instalowanego w Turnigy. (Najnowsze informacje co się dzieje są zawsze w komentarzach do svn: http://radioclone.sv...Tx_v2/?view=log )

 

Definicja plików pozostała niezmieniona (zapisane modele będą działać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze nie ma. Jest zgłoszony problem do obecnej wersji testowej (przez Arek12127) i do czasu jego znalezienia i naprawienia oficjalnej wersji nie wystawię. Błąd może być dość istotny ponieważ w pewnych sytuacjach powoduje restart aparatury. Przeglądałem się temu na razie na szybko, ale w wersji skompilowanej pod nowym avrstudio problemu nie udało mi się jeszcze odtworzyć. Musze wgrać wystawione tu pliki hex i posprawdzać.

 

W żadnym wypadku nie chcę "wypuścić" wersji która w/g mojej wiedzy mogłaby sprawiać jakieś problemy. Poprawki w nowych wersjach dotyczą zwiększenia bezpieczeństwa używania domyślnie wbudowanego toru radiowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Parę słów jeśli można Jeśli ktoś nie ma wprawy do lutownicy /czytaj mało co robił/ to 99% atmega będzie do wywalenia gdyż się ugotuje lub odpadną jej nóżki. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stacja lutownicza która ma kontrole temp. ew podczerwień lub gorące powietrze. Lub oddać elektronikowi który za 12PLN zrobi to lepiej.

Istnieje duże ryzyko że ścieżki /pady/ podgrzeją się za bardzo i odejdą od laminatu jak nie teraz to przy next operacji

Zamiast zalewać cyną lepiej użyć odsysacza oraz kalafonii w hurtowej ilości. Ściągamy z wierzchu co się da, później bierzemy lutownice małej mocy np 45W robimy ramkę z drutu wielkości nóżek procka max 0.8mm /im grubszy tym bardziej się rozgrzeje tak samo jak z lutownicą/ i przykładamy na nóżki po chwili podważyć powinno zejść w razie negatywnych efektów przytrzymać chwilkę dłużej scalak zacznie "pływać"

Na podczerwieni to 3 min z przerwą na kawę

Szacun dla programistów, ciekawy projekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące programatora potrzebnego do flashowania firmware w T9x. Dysponuję takim oto własnoręcznie zmajstrowanym "programatorem", przy pomocy którego programowałem kiedyś układ Atmega 16 dla kontrolera Mjoy16: http://sites.google.com/site/mjoy16/programator. Używałem do tego programu PonyProg. Czy takiego programatora można użyć do flashowania nadajnika Turnigy, czy nie będzie się nadawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin. Jeszcze przemyślę sprawę, może to być problematyczne ze względu na wielkość złącza DB25, nijak to aparatury go nie wmontuję na stałe, a lutowanie tylko na czas jednorazowego flashowania to chyba gra niewarta świeczki. Ktoś ma sprawdzony jakiś tani model programatora na USB, który się nada? Ten podany przez Rafita w pierwszym poście kosztuje coś około stówy, trochę drogo jak na coś czego użyję może w porywach ze dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz programator zabudować w aparaturze? A po co?

Zabudowujesz tylko złącze z kablami podprowadzonymi do proca, np. złącze IDC 6:

Dołączona grafika

Złącze możesz schować np. z komorze baterii.

 

Ja zrobiłem przejściówkę, a w komorze mam mini Din:

Dołączona grafika

Tu już łączysz wg własnego uznania.

 

Co do programatora - dowolny USBASP zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Ktoś ma sprawdzony jakiś tani model programatora na USB, który się nada? [...]

Ja mam dokładnie taki:

http://www.ebay.co.uk/itm/AVR-USBASP-Programmer-ATMEGA8-ATMEGA128-ATMEGA168-/251030323715?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item3a7292c203

Polecam... i nie polecam. Działa super pod XP. Żeby zadziałał pod Win7 musiałem go przerobić bo nie był zgodny z "ogólnym" schematem USBASP - diody miał źle wlutowane. Jeśli cię taka przeróbka nie odstrasza to bierz w ciemno. Z płytki da się zdemontować złącza a wtedy zmieścisz ją spokojnie w środku T9X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gites, nadal używam również XPka więc nie będzie problemu i obejdzie się bez przeróbek.

Przy okazji, możesz mi powiedzieć jakie informacje można wyciągnąć z telemetrii FrSky w sofcie ER9X? (przepraszam, wiem że to wątek o Radioclone, ale przy okazji chciałem zapytać, bo wiem że używasz tego softu). Interesują mnie w sumie trzy rzeczy:

 

- zużycie energii (w mAh)

- RSSI

- wariometr (lub w ostateczności wysokościomierz). Nie tyle chodzi mi o szukanie noszeń, bo z tym nie mam problemu i bez wario, ile o to, żeby wiedzieć czy model wznosi się czy opada kiedy jest już bardzo wysoko, żeby mi nie uciekł, często się tym stresuję jak jest dobra termika, a z wario w razie czego miałbym pewność, że model opada w duszeniu i wróci do mnie. Szczytem marzeń byłby wariometr energii całkowitej (skompensowany), ale o tym to chyba nie ma co marzyć bez zawodowego sprzętu, jak wario Pitlaba. Dobrze byłoby gdyby wario pikał, a nie tylko wyświetlał informację na lcd (jak model jest kropeczką na niebie to wolałbym nie odrywać od niego oczu).

 

Posiadam moduł DJT i odbiorniki z telemetrią (6 i 8 kanałów) oraz oczywiście T9x które zamierzam sflashować Er9x. Widzę, że FrSky teraz zdrowo namieszało, bo wypuścili moduł DHT-U ze zintegrowanym LCD, ale kosztuje 50$ i wolałbym obejść się bez niego, skoro mam już moduł z telemetrią. Czy takie założenia są do zrealizowania przy moim sprzęcie, czy tylko mogę sobie pomarzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.