Jump to content

Aparatura MX-12 i odbiornik R700 - Problem z zasięgiem


markac

Recommended Posts

Witam.

Chciałem w tym tyg. oblatać szybowca, ale najpierw chciałem potrenować na Minimagu po zimowej przerwie, aby nie było niespodzianek i mam niestety problem, który już wcześniej zauważyłem, ale myślałem, że to po prostu takie miejsce...

 

Dziś latałem zupełnie gdzie indziej i niestety po oddaleniu się modelem na niewielka odległość, wzrokowo jakieś do 20m zaczynają mi trzepotać serwa i silnik.

Testowałem aparaturę na złożonej antenie i nawet po 10 krokach serwa wariowały.

To raczej nie jest normalne, ponieważ mam aparaturę z zestawu zabawkowego RTF i nie udało mi się odlecieć tak daleko, żeby stracić zasięg, a tutaj nie ma żadnego problemu...

 

Antena jest ciągnięta z kabinki do statecznika pionowego nad kadłubem a stamtąd poziomo przez statecznik poziomy, więc widoczność jest dla aparatury z każdej strony.

Odbiornik jest daleko od regulatora.

 

Jaka może być tego przyczyna?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Guest Anonymous

Może problem z kwarcami, albo uszkodzenie anteny odbiornika?

 

Ja latam na takim zestawie i powyższych problemów nigdy nie miałem.

Link to comment
Share on other sites

Czy mogę zamówić do odbiornika kwarc podwójnej przemiany? Czy mogę wsadzić pojedynczej lub podwójnej?

Kwarc chcę zakupić stąd http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=143_147_157&products_id=1711, bo tylko tutaj chyba są do Graupnera.

Pamiętam, że za pierwszym razem rozbiłem się innym Minimagiem (zderzenie w powietrzu ze spalinką), może wtedy się uszkodził? Czy takie mogą być objawy uszkodzonego kwarcu?

Odbiornik jest chyba nierozbieralny, więc nie sprawdzę ciągłości anteny. Musiałbym naciąć izolację przy odbiorniku i sprawdzić miernikiem.

 

Znalazłem jeszcze kwarc w nastiku (tylko nadawczy) z kolorem identycznym, jak mam obecnie:

http://www.nastik.pl/kwarc-nadawczy-graupner-3540mhz-p-1166.html

Który jest oryginalny? Czy lepiej kupić komplet, czy wystarczy do odbiornika?

Link to comment
Share on other sites

Rozebrałem odbiornik. Jest ciągłość obwodu antenowego, także antenka jest cała.

Dokręciłem antenę w nadajniku od środka i wkręciłem z zewnątrz. Nadajnik jest prawie nowy, więc antena jest czysta. Nic nie pomogło.

 

Zasięg zwiększa się, jeśli dotknę złożoną antenę ręką... Jestem wkurzony ;/

Muszę czekać na nowe kwarce i odbiornik, ale dostane go dopiero pod koniec tygodnia.

 

Pisałem tutaj o kraksie, ale przypominam sobie, że podobny test robiłem zaraz po kupnie aparatury i przed pierwszym lotem. Zasięg na złożonej antenie też był taki tragiczny.

 

Czy to może być kwarc? To by mnie trochę uspokoiło, w innym przypadku musiałbym oddać aparaturę na gwarancję, ale najpierw trzeba znaleźć paragon ;/

Link to comment
Share on other sites

Tu sie zaczyna gdybanie - moze to byc rozjechany filtr wejsciowy w odbiorniku - np, pekniety rdzen w cewce. Uszkodzony filtr p.cz. Zaden z tyche elementow wstrzasow specjalnie nie lubi. Pekniety kondensator w strategicznym miejscu. Trudno to zobaczyc - chyba najlepiej dac to do serwisu jezeli mozesz.

Link to comment
Share on other sites

Zakładam, że co do jakości zasilania tak nadajnika jak i odbiornika masz pewność. Nie mniej można jeszcze sprawdzić pobór pądu.

Dla tego nadajnika powinno być ok. 255 mA

Dla odbiornika R700 wg tego co podją ok. 13 mA.

PP

Link to comment
Share on other sites

Witam, sam to kiedyś przerabiałem. Utrata zasięgu po kilku metrach, trzepotanie serw. Zmieniłem radio na 2,4GHz Walkera WK-2801e i problem zniknął. Po jakimś czasie dowiedziałem się , że wystarczyło zmienić odbiornik z PPM na SPCM.

Link to comment
Share on other sites

Niestety to nie kwestia kwarców.

Dziś aparatura będzie odesłana do modele.sklep.pl, ale mam problem, bo nie mam paragonu.

Niby można udowodnić zakup w inny sposób, ale coś niechętnie chcą to przyjąć.

Zrobiłem skan ze strony z historią zamówień i skan z rachunku bankowego.

Kazali odesłać i zobaczę, czy obciążą mnie kosztami naprawy ;/

 

Mierzyłem dziś na złożonej antenie, 10 kroków... Masakra.

 

Najgorsze, że na głupoty typu koszulka, czy kabelek paragon zawsze się znajdzie, a na droższy sprzęt zawsze gdzieś znika :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Anonymous

Jeśli chodzi o nadajnik, to życzę aby wszystko się skończyło dobrze i bezpłatnie!

 

A co do paragonów, należy sobie wyrobić pewien nawyk. Mam swoje pudełko magiczne ze skarbami a w nich kopertę. Każdy ważny paragon kseruję i przypinam go zszywaczem do kserokopii, i całość do magicznego pudła. ksero przydaje się po to, że paragony lubią wyblaknąć. Napis staje się na tyle nieczytelny, że nie można nic przeczytać.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aparatura od tamtego czasu cały czas jest w serwisie. Wg. uzyskanych dzisiaj informacji ze sklepu Modele.sklep.pl od początku tego tygodnia aparatura jest u producenta i problem tkwi w nadajniku, nie odbiorniku. Ze względu na stan opakowania, nie mogła zostać wymieniona na nową aparaturę, także trzeba czekać na serwis Graupnera...

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam.

Czy może mi ktoś powiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa procedura reklamacyjna?

Czy powinienem dostać jakieś pismo, że reklamacja została uwzględniona? Jaki jest okres naprawy? Nie ma książki gwarancyjnej w której były warunki. Był tylko paragon.

Dzwoniłem dziś i aparatury nie mam już 3-4 tygodnie. Sprzedawca twierdzi, że może w czerwcu będzie coś wiadomo... Chciałem zapytać się jaki jest maksymalny czas oczekiwania, to Pan dał mi do zrozumienia, że nie było paragonu, więc poczułem się tak, jakby robił mi przysługę i że nie powinienem narzekać. Co może być dalej, nie chcę myśleć, jeśli coś się im odmieni, albo okaże się, że są to koszty i nie poczuwają się do odpowiedzialności? Podobno sami to odbierają od Graupnera.

Link to comment
Share on other sites

Witam

ustawodawca określił konkretnie czasu, jaki sprzedawca ma na rozpatrzenie reklamacji, i tutaj w art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. z.) mówi, że sprzedawca ma na to 14 dni. Nie jest określony za to czas wykonania naprawy, ale przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia. Ustawodawca wskazuje jednocześnie w art. 8 ust 4, że jeżeli naprawa powoduje znaczne niedogodności dla kupującego, a tak można określić przeciągającą się naprawę, to może on zażądać odstąpienia od umowy. Inna rzecz, czy sprzedawca uzna to żądanie, czy konieczna będzie droga pozwu cywilnego przeciwko sprzedawcy.

edit

warto jeszcze wspomnieć o art. 10 ust 1 który mówi, że po wykonaniu naprawy lub wymiany, co powinno być odnotowane w książce gwarancyjnej, czas gwarancji biegnie od nowa i wynosi 2 lata a w przypadku rzeczy używanych może zostać skrócony jednak nie krócej niż jeden rok.

Link to comment
Share on other sites

jeśli w warunkach gwarancji jest napisane że konieczny jest dowód zakupu np. paragon to rzeczywiście jest to grzeczność. Ale tez należy pamiętać ze gwarantem jest producent i sklep jest zdany na jego łaskę i niełaskę.

Link to comment
Share on other sites

O ile mi wiadomo i pamiec mnie nie myli, tutaj nie bylo zadnej ksiazeczki gwarancyjnej.

W opakowaniu byla instrukcja i to nie po polsku, tylko niemiecku, ew. angielsku.

Gdymym mial ksiazke gwarancyjna, nie wysylalbym aparatury do sklepu, tylko autoryzowanego serwisu. 14 dni to jest raczej na dezycje, czy reklamacja zostaje uwzgledniona, ale w jakiej formie? Co do naprawy to nie wiem ile powinna wynosić... 21 dni cos slyszalem, jesli wymaga sprowadzenia czesci z za granicy.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Niestety, w dalszym, ciągu nie mam aparatury. Podobno jest w Niemczech w serwisie i ani słychu ani widu. Nie wiadomo, nawet kiedy będzie naprawione. Sklep mówi, że "jak przyjdzie, to będzie". No po prostu pięknie!!!!!!! Jak nie oni to kto ma to wiedzieć?? Zastanawiam się nad zerwaniem umowy i odzyskaniem pieniędzy za to badziewie!!!! Równie dobrze mogłem kupić nadajnik gdzieś w Kirgistanie. Miałbym taki sam "serwis".

Posłuchajcie mnie, nie kupujcie żadnych Graupnerów, chyba, że macie 100% pewność, że nigdy wam się nie zepsuje!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.