Skocz do zawartości

Gięcie rury CPVC


machina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nadeszła pora aby przebudować mojego RC Paramotora i zrobić bardziej realistyczne sterowanie skrzydłem.

 

Do wykonania ramy pod silnik, serwo i pakiet postanowiłem użyć rury 1/2 cala z CPVC. Dlaczego? Jest lekka, można ją kleić i dostępne są różne złączki.

 

Największym problemem dla mnie jest zrobienie idealnej obręczy, średnica ok 31 cm. Posiłkowałem się tą metodą:

ale za chiny ludowe mi to nie wychodzi. Rura się wichruje, nie daje się uzyskać idealnego kształtu koła.

 

Może znacie jakiś lepszy sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Albo jak masz miejsce to zrobić rure z lodem w środku, ale uwaga lód musi być z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Tak wyginaja rurki mosieżne do trąbek czy tam czego (Było w HOW IT'S MADE)

 

Problem w tym, że aby wygiąć rurkę PVC trzeba ją podgrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys jak nie bylo tyle sprzetu akwarystycznego to rurki szklane gielo sie nad gazem w czesniej zasypane sucha sola, wazne zeby byla sucha z plastikem bedzie torche latwiej bo nie potrzebuje tak wysokich temp. i nie jest tak kruchy .

Teraz nie pamietam ale nie wszystkie rury plastikowe da sie giac , jedne pod wplyewm

ciepla twardnieja i robia sie kruche

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym wsypał piasku do srodka i zaślepił z 2 stron i wtedy podgrzewał.... piaskek sprawi ze ścianki nie będa sie zapadac

Właśnie chyba tak powinienem zrobić, przyznam się, nie pomyślałem o tym. Pora wybrać się do piaskownicy po piasek :)

 

Zobaczymy jak wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego piasek z piaskownicy słabo się nadaje.

Najlepszy jest idealnie suchy (dość ważne), przesiany, i drobnoziarnisty piasek kwarcowy. Kiedyś taki był używany do bezpieczników topikowych.

 

Dziś sprzedają coś takiego jako wypełniacz do podłóg zywicznych, można się też zapytać w odlewniach (używany jest jako materiał na formy).

 

Nie gnij w ręku, lecz na jakiejś desce zrób szablon z gwoździ wbitych po okręgu. Po średnicy zewnętrznej lub wewnętrznej - do wyboru.

 

Zatyczki końców rurki to najczęściej kołki drewniane z jednym końcem zakończonym w stożek i wbite młotkiem. Kołki najlepiej w tej skali wykonać z kijka od szczotki lub czegoś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie giąć tylko użyć dedykowanych kolanek?

Dedykowane kolanka nie bardzo nadają się do zrobienia obręczy śmigła, która ma być z założenia okręgiem. Kolanka pozwoliły by mi zrobić kwadrat lub prostokąt. Trochę nie bardzo mi pasuje taka kanciasta obręcz :)

 

Zabrałem się na razie za zrobienie stelażu silnika, serw i pakietu. Jeśli kogoś to interesuje to mogę wrzucić fotki. Gięcie obręczy zostawiam na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz iść do sklepu (np. Tesco, tam widziałem) i kupić kółko bodajze do Hula-Hoop, dla dzieci (chyba tak się to nazywa). Są z podobnego materiału, ładnie zwinięte. A jeśli potrzebna Ci inna średnica, to już takie zwinięte, łatwo zmniejszyć nawet bez grzania. Cena wynosiła, o ile dobrze pamiętam, 18 zł. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden sposób. Tak gnę rurki mosiężne fi 3 np. Mam przygotowany wałek stalowy z wytoczonym rowkiem o szerokości ok 0,2 większej od średnicy rurki z półokrągłym dnem ( choć nie jest to konieczne ) na tyle głęboki, że rurka się w nim chowa ponad połowę. Rowek ma zapobiegać spłaszczeniu się rurki. Łuczki z rurek do różnych zbiorników paliwa do uwięzi o promieniu łuku ok 6 mm wychodziły ślicznie. W twoim przypadku, jeśli rura ma takie łatwe tendencje do flaczenia od ciepła zrobiłbym "szablon" wytoczony z drewna. Albo na krążek o grubości rury nakleił dwa krążki np z płyty pilśniowej. To musi się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mam za bardzo czasu ma modelowanie, ale w wolnych chwilach staram się coś klecić. Na razie wydawać by się mogło, najważniejsza część całego kosza jest gotowa.

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Teraz kolej na dołączenie przodu i montaż serw. Na końcu obręcz śmigła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zamocny" (za ciężki ) materiał użyłeś do konstrukcji. Na tych rurkach to go-karta można by zbudować.

Może i zamocny, ale w miarę łatwo się to składa razem. Jeśli chodzi o wagę, to kosz z wszystkim co potrzebne musi ważyć jakieś 1.6 kg - tyle muszę mieć podwieszone pod skrzydłem.

 

Na razie to co zrobiłem, silnik, serwa, pakiet, śmigło ważą 0.95 kg, więc jeszcze dużo zapasu mam. Akurat na obręcz śmigła i jeszcze na kamerkę zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.