Skocz do zawartości

zasilacz do laptopa


kuba r.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam takie pytanie, otóż zepsuł mi się zasilacz (urwał się kabel) od laptopa, 15', dual-core itd. Nie mając innego zamiennika chwilowo używam zasilacza od netbooka, czyli 10 cali, który jednak ma znacznie mniejszy prąd wyjściowy, bo zamiast >3A ma tylko 1.2A. Laptop, ten większy, pracuje cały czas z włożoną baterią i jest w prądzie. A moje pytanie to czy ten "mały" zasilacz da sobie radę z 15' laptopem bez uszczerbku na zdrowiu? Oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe.

 

 

pozdr.

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobory prądu masz pewnie podobne (wielkość matrycy ma niewielki wpływ na pobór prądu. Raczej prądożerne są: procesor, ilość pamięci i karta graficzna. Moc zasilacza masz podaną na tabliczce. Jeśli ten drugi za bardzo się nie grzeje, możesz używać. A urwany kabel łatwo naprawić. Rozetnij obudowę, po szwie, piłką (małą nożówką w ramce), skróć przewody, wlutuj i na koniec sklej obudowę np. grotem lutownicy. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

laptop pobiera pewną MOC mierzoną w watach ! a wzrów na moc to P=I2 lub P=U*I

 

czyli jeżeli masz mniej wydajny zasilacz prądwo to laptop bedzie pobierał większe napięcie i odwrotnie !

 

w ten sposób spaliłem chyba ze 2 lub 3 lapki (problem z zasilaczem) ale aby naprawić wystarczyło że wymieniełm bezpiecznik SMD na wejściu toru zasilania !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A urwany kabel łatwo naprawić. Rozetnij obudowę, po szwie, piłką (małą nożówką w ramce), skróć przewody, wlutuj i na koniec sklej obudowę np. grotem lutownicy. pozdr.

wiem, ale nie mam lutownicy przy sobie :P

 

czyli jeżeli masz mniej wydajny zasilacz prądwo to laptop bedzie pobierał większe napięcie i odwrotnie !

będę ładował wyłączonego laptopa :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bubu2 zakłóż że twój laptop pobiera 100W (nie liczę strat itp. czyli w pełnym uproszczeniu.) czyli np.

 

potrzebujemy zasilacz o napięciu 20V i natężeniu 5A

 

100W = 20V*5A TAK ? a teraz

 

100W = 15V*6,66A czyli jeżeli obniżymi napięcie o 5V pobór prądu wynosi 6,6A

 

100W = 25V * 4A czyli jeżeli wydajność zasilacza to 4A to laptop bedzie chciał napięcia rzędu 25V

 

czy proste ? teraz rozbierz laptopa i popatrz na bezpiecznik !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.