Skocz do zawartości

PRZESYL OBRAZU KAMERKA BEZPRZEWODOWA Z MODELU na ZIEMIE


pawel_244

Rekomendowane odpowiedzi

Wolnego jasiekbrej.

 

Po pierwsze nie jestem z PARu.

Po drugie PAR nie istnieje od wielu lat, teraz jest UKE.

Po trzecie widmo częstotliwości jest tak upchane, że nietrudno komuś zatruć życie. Jakiś czas temu ktoś zakłócał urządzenia kierujące samoloty na ścieżkę do lądowania. Takie to śmieszne?

 

W pasmach amatorskich są wydzielone częstotliwości do przesyłania obrazów ale nie wiem na ile można z nich korzystać poza łącznościami video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
dlaczego wszyscy latający z kamerą posługują sie nadajnikami pracującymi na tak wysokich częstotliwościach tzn 1-2Ghz
O ile mi wiadomo, to zgodnie z polskimi przepisami do łączności TV w paśmie 1,2 oraz 2,4GHz dopuszczona jest moc 10 mW
[]
Natomiast przejscie na częstotliwości poniżej 300 MHz daje możliwość stosowania takich tranzystorów jak np. 2N3632 z którego można wydusić moc 12W w przypadku modulacji FM , oraz około 5W w przypadku modulacji AM sygnałem wizyjnym

 

Jesli bedzie to system na innej czestotliwosci niz 2.4 ,to na pewno taki uzytkownik bedzie do ,,odstrzalu''.Licencja ATV nie jest az tak droga.Moce pow. 500mW sa tolerowane, :wink: 8) jesli dzialaja na 2.4 powyzej wi-fi,LAN.W domku ,na kolanie 2.4 nie dowykonania,.Skrosne,harmoniczne,stabilnosc itd. skazuja nas na rozwiazania gotowe-fabryczne-zunifikowane.Wielokroc wiekszy problem pojawia sie w odbiorze-tu Fresnel czuwa nad naszymi porazkami . 5W to ekstrema-2-3 km na 500mW jest realne-kwestia anten.Jedynie tu tkwi sedno problemu.I jest to najtrudniejszy etap-element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat jest tak "kręcący" że na próby zdecydowałem się używając innych częstotliwości niż te ujęte przepisami

Powiedz nam jeszcze, gdzie latasz. Ja osobiście będę omijał ten rejon, żeby mnie nie ustrzeliło coś nadające na nieprzepisowej harmonicznej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam jeszcze, gdzie latasz. Ja osobiście będę omijał ten rejon, żeby mnie nie ustrzeliło coś nadające na nieprzepisowej harmonicznej

I dokladnie tak jest.

Kostke 10-20W na 400-800 MHz mozna kupic za 30$.Nawet plytki nie trzeba-siedem elementow dodatkowych-na pajaka :lol: -i dziala , zasieg 0k 3-5 km.Od razu-zadnych regulacjinawet nie trzeba :lol:

Czy tak sobie wyobrazasz latanie FPV ?

Ja np. mam swiadomosc (pomiary) co moge tym zaklocic,a takie podejscie np. 300MHz jest latwe (bo jest) ale godzi w nas wszystkich.Moja szkodliwosc moze co najwyzej zrujnowac Kowalskiemu polaczenie LAN na kilka sekund,300MHz i 5W jestraczej nieobliczalne-pewnie i anteny sa podobne :shock: typu -dziala,hurraa,tylko ja,po mnie chocby potop....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam jeszcze, gdzie latasz. Ja osobiście będę omijał ten rejon

Panowie! Zlitujcie się! Po co takie posty? Dajcie człowiekowi coś powiedzieć. Jasiekbrej napisał 2 posty i jak wszyscy na niego wsiądziecie, to już pewnie nic tu nie napisze. Jak widać ma pewną wiedzę, którą być może zechce się podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest odpowiedz dlaczego 2.4 ?

A z wiedza to jest tak-gdyby wiedzial,( o szkodliwosci) to to by nie pytal.

Temat powinien przejsc na techniczne zagadnienia,a nie na gdybanie ,,kogo by tu ustrzelic'' :? a 300MHz godzi w nas,bo jest stricte niebezpieczne-moc i harmoniczne.Nawet uzytkownicy35 MHz - modelarze - boja sie tego cudu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!!! Ale ostrzał !!!!!!!!!!!!!! Już podnosze ręce do góry i poddaje się. Jeszcze tylko chcę dodać , że swoje posty dedykowałem ludziom, którzy łączą modelarstwo z próbą popełnienia łącza TV we własnuym zakresie niestety ale wtej dziedzinie niezbędnego,-mówię o łączu (ludziom którz potrafią łaczyć krótkofalarstwo z modelarstwem a którzy wiedzą co dzieje sie w eterze w ich okolicy . Taka Właśnie wiedza pozwoliła mi na bezpieczne przeprowadzenie prób w temacie RC-cam (nie zestrzeliłem żadnego samolotu) , prób które dały mi pewną wiedze a z której mogli by skorzystać inni interesujacy się tematem wykonania łącza we własnym zakresie. Nie mówie tutaj o takich tęgich głowach ktorych to działalność opiera się tylko na dyskusjach związanych z tematem a o takich , w których kłębią sie myśli związane z chęcią popełnienia tematu samodzielnie i do tematu podchodzą praktycznie, Dalej będe szczery i wyjawię tutaj że moimi trwającymi ponad trzy lata próbami z różnymi łączami TV nie zainteresował się nawet pies z kulawą nogą (robiłem to całkowicie jawnie) co w/g mnie mogło by świadczyć że sprawy związane z promieniowaniem sygnałów niepożądanych załatwiłem w porządku a częstotliwość do prób wybrałem bezbłędnie (dysponuje analizatorem widma ale niestety tylko do 500 MHz). Nie oznacza to że proszę się o kłopoty ale uważam ze każda wiedza dotycząca tematu mogąca pchnąć go do przodu jest istotna. Na zakończenie to poprosiłbym forumowiczów o ustosunkowanie sie do poczynań tych osób, które latają RC-cam z mocą większą niz pół wata 1.2GHz , bo przecierz to tez jest niezgodne z obowiązującymi normami (wg mojej wiedzy na ten temat). O to pytałem już chyba dwa razy ale jakoś nikt tego nie komentuje. Na zakończenie to aż cisną sie zyczenia sukcesów . oraz wielokilometrowego latania z mocą 10 mW. P.S. Koledze "Peter paralotnie" to odpowiadam ze niestety temat anten już mi się skończył a pod wątpliwość biore twierdzenie o poprawnej transmisji z modelu będącego w ruchu i w odległośći przekraczającej 1 km. i z nawet półwatowym nadajnikiem i anteną dookólną (bo tylko na takich sie opieram) . Moje wypociny pozwoliły mi na latanie z 100% łącznością TV tylko do 500- 600m . Dalej to już niestety pojawiały sie przerwy w transmisji chociaz zasięg naziemny podczas prób wynosił ponad 3km( nadajnik 0,5W). Dobra. Panowie! przepraszam wszystkich za zamieszanie na forum i na razie odpadam od tego tematu bo widzę że polegne na tym forum. Jeżeli kogoś uraziłem również przepraszam. Uważam jednak że RC-cam jest na tyle fascynujące że życze sukcesow w tej dziedzinie wszystkim, równierz tym którzy żle odebrali moje intencje.kłaniam się nisko . Janusz.(nie Jasiekbrej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,zostan!!!.

Twoja stronke www widzialem juz rok wstecz.Zaimponowala mi wtedy,pomyslalem sobie,ale facet ma osiagniecia.I dalej tak jest.

To ze strzelamy (czasem na oslep :shock: ) to nie dziw sie.Sporo modeli spada trafionych.Ale jesli przezyles taki chrzest (strzelaja zza wegla) to okrzeples,spojrzysz na to z innej perspektywy.

Zwatpienie ludzka rzecz,jak tez takie stany miewam.Cieszy mnie to ,, ze jak to ujales ,,Nie mówie tutaj o takich tęgich głowach ktorych to działalność opiera się tylko na dyskusjach związanych z tematem a o takich , w których kłębią sie myśli związane z chęcią popełnienia tematu samodzielnie i do tematu podchodzą praktycznie''

Tu spiesze wyjasnic kwestie 0,5W.

Jest kilka for, na ktorych sa dowody na to (filmy) .Z kilkoma ludzmi ktorzy popelnili loty z 500mW nadajnikiem na odleglosc kilku km koresponduje na biezaco.Spiesze zapewnic Cie, ze jest to jak najbardziej realne.Wyjasniam jescze kwestie poprawnosci prawnej.Fakt,jest tzw. ciche przyzwolenie na 2,4 ,gdzie moce sa przekraczane kilkaset razy.Ale zgodnie tez z moja nikla wiedza o mikrofalach,jest to absolutnie bezpieczne dla 35MHz.Minimalnie naganne jest 1 GHz .Jak zauwazyles , nie palam zbyt goracym uczuciem do tej czestoty.

 

Postawienie sprawy w ten sposob,biore zabawki i nie bawie sie z wami,to nie jest dobre rozwiazanie.Podejmij temat (moze w nowym watku-wlasnym) zaprezentuj swoje osiagniecia,sukcesy (i porazki :? ) a na pewno zmieni sie nasz stosunek co do Twoich wypowiedzi.

Brakuje tu osob z wiedza,z praktyka,z osiagnieciami.Ty masz takowe.Rozwaz wiec prosze to zdanie koncowe.

Mysle ze po takim (chlodnym jesli tak to odebrales-choc nie powinienes) przyjeciu pierwszego postu na RC-CAM

postawisz sie w sytuacji modelarza tracacego model na wskutek np. samej nosnej -harmoniczne z takiego nadajnika.

Jesli jest inaczej,wyjasnij nam ze sie mylimy.

Czekam z niecierpliwoscia na Twoje posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter Paralotnie. (Przepraszam że tak do Ciebie się zwracam ale nie znam Twego imienia) Już jestem na pozycji modelarza i z tego miejsca chcę Cie zapewnić, że gdybym niedbał o prawidłowy kształt nośnej z transmitera TV to jako pierwszy stałbym się ofiarą własnej działalności. Gdyby Nadajnik TV zajmował szerokie spektrum - napewno wydłubywałbym już model z ziemi a jednak jeszcze żyje i ma sie dobrze Pozdrawiam Janusz. PS. Jakbyś mógł to napisz mi co to takiego jest "Ciche przyzwolenie" to może ja w przepisach wynajde coś takiego na cżestotliwość na której działam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ciekawi mnie dlaczego moi Oponęci nie wypowiadają się na temat przekraczania mocy 10 mw a tak strasznie boli zajęcie innej częstotliwości. Moje wieloletnie monitorowanie (to taki mój odchył) pasm pozwoliło mi na zbudowanie takiego twierdzenia że jest bardzo duzo miejsca gdzie bezpiecznie - nikomu nie wadząc można spokojnie się pobawić. Osobiście równierz potępiam takich którzy robią to nie popierając żadnymi pomiarami. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter

Mozna i Peter

PS. Jakbyś mógł to napisz mi co to takiego jest "Ciche przyzwolenie" to może ja w przepisach wynajde coś takiego na cżestotliwość na której działam.

Zgoda,w slowie koncowym,jak przedstawisz swoja konstrukcje -namawiam serdecznie do zalozenia nowego watku.

I jeszcze ciekawi mnie dlaczego moi Oponęci nie wypowiadają się na temat przekraczania mocy 10 mw a tak strasznie boli zajęcie innej częstotliwości. Moje wieloletnie monitorowanie (to taki mój odchył) pasm pozwoliło mi na zbudowanie takiego twierdzenia że jest bardzo duzo miejsca gdzie bezpiecznie - nikomu nie wadząc można spokojnie się pobawić. Osobiście równierz potępiam takich którzy robią to nie popierając żadnymi pomiarami. Janusz

To akurat klon wypowiedzi w/w.

Janusz,pokaz,napisz,opisz,koparki opadna,zmienia sie opinie.Mamy tu mala loze szydercow,wiec i czasem tak bywa-na zasadzie jesli moje-to najlepsze.

Jesli przyjrzymy sie temu blizej,bedzie latwiej podjac wlasciwa ocene.Twoje osiagniecia (strona www) sa b. duze.Wlasciwie pionierskie (wykorzystanie tunera sat).Jesli masz takie wyniki,podziel sie tym,a kazdy w Twoim watku-temacie,po analizie uwarunkowan technicznych (jesli posiada taka wiedze) bedzie mogl sie wypowiedziec.Wtedy bedzie tez mozna podac stricte techniczne argumenty ,dlaczego jest be lub cacy.A i ja na pewno dodam 3 grosze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter nie namawiaj mnie do tego , bo i tak tego nie zrobię. Nie chcę dawać powodów do robienia sobie jaj ze mnie typu "powiedz gdzie latasz a będę omijał ten teren" bo już jestem za stary gość na to - to po pierwsze. po drugie Nie traktuje tego ani w kategorii "sukcesy" ani w kategorii wynalazki więc prezentacja pozbawiona była by sensu. A po trzecie to już zbyt wielu osobom naraziłem się tutaj, by w ten sposób się wygłupiać. pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę dawać powodów do robienia sobie jaj ze mnie

Chyba trochę przesadzasz, ale jeśli tak to odebrałes to przepraszam.

Poza tym nie widać, ani skąd jesteś ani "jak stary" juz jesteś. Widziałem już niejednego szczeniaka - zapaleńca, co to chciał budować aparatury, nadajniki i inne cuda posiadając jedynie multimetr albo może i tego nie. Ten wyskok z PARem też nie zrobił na mnie dobrego wrażenia, wyglądało to jak "a mnie to wszystko wolno i Wam nic do tego". Słowo pisane rządzi się jednak trochę innymi prawami niż rozmowa "na żywo".

Mimo wszystko przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.