Skocz do zawartości

Wybór noża


upgrayedd

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Proszę o radę jaki nóż wybrać. Pytam, bo jestem w temacie zupełnie zielony, chcę nauczyć się ostrzyć itp. Moja wymagania:

-składany lub nie

-nie scyzoryk

-ergonomiczny

-zastosowania typowo surwiwalowe (ostrzenie kijka, ścinanie gałązek itd.)

-z wyglądu nie powinien wyglądać jak jakiś kuchenny nóż

Zwięźle i na temat. Pozdrawiam, stecio!

 

A i przedział cenowy: do 50-60zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie przesadzajmy. :wink:

Rok temu, w Góraszce na pokazach (w ten weekend będą następne ;) ), na stoisku z militaryszajsem, wśród setek badziewiastych nożyków do papieru, znanej produckji, wypatrzyłem mały składany nożyk, ze stali 440, cały metalowy. Kosztował mnie 30zł.

Mam go do dzisiaj, noszę w spodniach, tnie wszystko co trzeba, w tym ciął już nawet blachę. Ostrzę go zwykłej ostrzałce do noży kuchennych, metalowych krążków.

Czyli da ię kupić przywoity nożyk w tej cenie.

 

Szukaj raczej foldera - małego składanego nożyka na co dzień. Noże stałe może fajnie wyglądają, ale poza lasem czy działką są cholernie niewygodne w noszeniu.

 

Stal najlepiej 440 lub coś podobnego. Ostrze możliwie krótkie. nie ma nic gorszego niż wielki, ciężki i długi nóż w ciastnej kieszeni. Ważne, by ostrze było dość grube. Szlif raczej prosty lub wypukły. Z wklęsłym będziesz miał problemy.

 

Niezłą opnię dla początkujących mają Opinele. Klasyczne, składane nożyki użytkowe. Wzór Opinela ma kilkaset lat i jest sprawdzony przez pokolenia roboli, chłopów i pasterzy. :)

Co więcej są dość tanie.

 

Sprawdzają się też "robocze" nożyki Gerlacha do kupienia w sklepach z narzedziami - ale kosztują nieco więcej niż 60zł. :wink:

 

Jeżeli jednak wolisz bardziej futurystyczne wzornicwo, szukaj marek:

Benchmate

Spyderco

Strider

Cold Steel

Timberline

Gerber (tak samo jak odżywki dla bobasów :P ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=25_34&products_id=229

 

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=25_34&products_id=6592

 

A tutaj nożyk renomowanej firmy Smith & Wesson:

 

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=25_34&products_id=968

 

Na tej stronie masz ogromny wybór porządnych noży od tanich po kosmicznie drogie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ertman, spokojnie. Ja nie chcę zabawiać się w jakiegoś nożownika. Po prostu potrzebuję go do wypadów do lasu i zestawu EDC. Opinel jakoś nie podoba mi się zbytnio. Taki starodawny. Może jeszcze jakieś propozycje?

Może i starodawny, ale jest to wzór który się autentycznie sprawdził w użyciu codziennym i nie było potrzeby jego zmiany. W przypadku noży, to bardzo dobra rekomendacja. :)

Wiele współczesnych noży z dolnej półki cenowej może i wygląda fajnie, ale nie zawsze niestety idzie to w parze z ich funkcjonalnością. Marketing i moda, niestety noży nie ominęły. I lepiej kupić brzydki, ale sprawdzony wzór, niż piękny, który się do niczego nie przyda.

 

Z tego co podał kolega Wojtass, wziąłbym tylko Gerbera. Pozostałe dwa są wykonane ze znacznie gorszej stali. Szczególnie "renomowany" S&W, ze stali 400. Fajny, ciekawy wzór, ale stal 400 to się nadaje na ozdobne poręcze, a nie na noże. Ale można się chwalić logo i ciekawym wzorem. I za to się płaci. :)

 

Jak już sobie jakiś nożyk znajdziesz, to najpierw poszukaj jego testów użytkowych w sieci.

Zawsze miło wiedzieć, jak "wybraniec" poradzi sobie z konserwami, a jak ze struganiem kijka na kiełbaski.

 

Scyzoryk też może być, ale musi być naprawdę dobrej firmy i solidnie wykonany. Jak ma oprócz ostrza, marspikiel, korciąg i otwieracz do konserw, to przyda się zawsze. Nie ulegaj modzie "123in1".

 

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stecio jak się chce mieć porządny i modnie wyglądający nóż to trzeba wydać minimum 300zł. Tak jak powiedział madrian kup sobie Gerbera pokazanego przez Wojtasa (chyba że też Ci się nie podoba). Z pokazanych do tej pory będzie to najrozsądniejszy wybór. W tym przedziale cenowym możesz sobie kupić dwa noże. Jeden który będzie fajnie wyglądał (np. ten Fire Fighter ze ząbkowanym ostrzem tanto do niczego konkretnego się nie nadającym) i drugi brzydki ale praktyczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jakieś super nowoczesne też się nie podobają np. noże Spyderco. Za to podoba mi się coś w tym stylu: http://allegro.pl/item1066128688_noz_mysliwski_mora_2000_frosts_oryginal.html Ale to już wyższa półka cenowa (jak dla mnie). Muszę to jeszcze przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

A tutaj nożyk renomowanej firmy Smith & Wesson:

 

a tak za przeproszeniem, wskazana przez Ciebie firma to renomę zyskała w produkcji noży?? bo coś mi tu nie pasuje.....

Jeśli survival to na pewno nie składany, ludzie opamiętajcie się :crazy:

Gerber, SOG, Gerlach, Kopromed to marki które cenię sobie wysoko, choć ich ceny nie są zabójcze.

stecio jeśli jesteś ambitny to nożyk typu bowie - bo o taki chyba chodzi, zrób sobie sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak za przeproszeniem, wskazana przez Ciebie firma to renomę zyskała w produkcji noży?? bo coś mi tu nie pasuje.....

Google wyłączyli?

 

To że ktoś powie że chce do survivalu to nie znaczy od razu, że będzie nim zabijał wielbłąda i odzierał ze skóry a później ścinał bambusy pod namiot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

a tak za przeproszeniem, wskazana przez Ciebie firma to renomę zyskała w produkcji noży?? bo coś mi tu nie pasuje.....

Google wyłączyli?

 

To że ktoś powie że chce do survivalu to nie znaczy od razu, że będzie nim zabijał wielbłąda i odzierał ze skóry a później ścinał bambusy pod namiot...

Gugla nie wyłączyli, myślenia też nie.

Według mojej opinii to fakt że ktoś (S&W) jest renomowanym producentem broni palnej nie przekłada się automatycznie na renomę w produkcji broni białej, i tylko (aż) tyle miałem do powiedzenia (napisania) w tej sprawie....

Poza tym survival to survival i jako taki powinien być traktowany.

Jeśli twierdzisz, że jest inaczej i proponujesz koledze stosowanie nieodpowiedniego narzędzia to ja zaproponuję Tobie pozamiatanie podwórka szczoteczką do zębów....

Osobiście wyznaję zasadę według której dobór odpowiedniego narzędzia (a nóż jakby nie patrzeć jest takowym) to przynajmniej 80% sukcesu planowanej i wykonywanej operacji....

Oczywiście gwoździe da się też wbijać kombinerkami (lub telefonem komórkowym - jak to zrobił jeden z moich podopiecznych) jednakże świadczy to o KULTURZE TECHNICZNEJ (a raczej jej braku) takiego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.