Skocz do zawartości

Jak wywiercić dziury w śmigle do ZDZ 40 RV?


MironRC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Opiszę jak ja to robię.

1. Zakładam śmigło na piastę, zakładam podkładkę i znaczę pierwszy otwór - zdejmuję i wiercę - prostopadle, najlepiej wiertarka na statywie.

2. Ponownie zakładam śmigło na piastę, ustawiam, wkręcam śrubę mocującą i znaczę kolejne otwory, które następnie wiercę.

3. Jeśli nie mam wiertarki stołowej pod ręką to każdy otwór wiercę z dwóch stron - mniejsze będzie ewentualny błąd jeśli chodzi o kąt prosty.

 

Przewierciłem już tak kilka śmigieł do 50ccm i było dobrze. Ostatnio tylko miałem straszne kłopoty, gdzieś mi się rozjechały otwory i trzeba było kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę tylko , że najpierw wiercę wiertłem nominalnym, a potem 0,5 większym.

Raz jedyny udało mi się wywiercić nominalnym tak aby wszystkie dziury pasowały idealnie do silnika.

 

Ale Rabbit śmigło skraszował więc już nie mam się czym chwalić. :mrgreen:

 

Za to kilka razy z fi 5, zrobiłem fi 6, bo inaczej nie dało się założyć. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły weekent toczyłem właśnie boje z dziurami.

Musze powiedzieć, że metoda Adama B. jest niezła.

Ja niestety odrysowałem wszystkie 4 dziury i cheja.

No i skończyło się na tym że 2 mają fi 5 jedna fi 5,5 a jedna fi 6 :oops:

 

Gdybym wiercił po jednej przykręcając śmigło za każdym razem

to pewnie było by lepiej.

 

Adam a jak zaznaczasz dziurę z drugiej strony śmigła żeby

wiercić z obu stron. Mam problemy z pionowym przewierceniem ponieważ

nie mam statywu do wiertarki i metoda nawiercania z obu stron rozwiązywałaby

mi ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrocie:

Ustalamy, gdzie maja byc otwory,

Wiercimy otwory od strony spodniej (wszystkie poza jednym, ktore wiercimy na wylot) do 2/3 grubosci smigla uzywajac podkladki, nastepnie czynimy to samo od drugiej strony, az przewiercimy i voila. Co do srednicy wiertla, to DA zaleca fabrycznie smiglo 5,2mm przy srubach M5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobię z dokładnością 0.01 mm

Chwalipięta. :shock:

Pożyją uwidzim.

Jestem ciekaw jak to zrobisz bez przyrządów.

Faktem jest, że co cztery oczy to nie dwa (z awatara wnioskuje) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ale myślę, że to nie wystarczy do tego 0,01mm

 

Jak zrobisz to mam nadzieje że się pochwalisz jak to uczyniles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dodajcie jeszcze dokladnie, ze otwory musza byc wywiercone tak, by smiglo do startu bylo w dobrej pozycji!

Przy 6 śrubach napewno je sobie tak ustawisz ze w jakims połozeniu bedzie pasowało. W końcu co 60st bedzie, wiec mozna zacząc jak się chce

A do wiercenia to mozesz robic to z dwóch stron do polowy, albo kupic wiertareczke co ma poziomiczke w sobie na górze (wiercąc w pionie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jestem ciekaw jak to zrobisz bez przyrządów. "

Otóż bardzo prosto :D położe na stole następnie zamocuję żeby się nie ruszyło najadę czujnikiem i ustawię wrzeciono wiertarki w centralnym punkcie otworu śmigła.Potem podstawy trygonometrii aby przeliczyć wartości współrzędnych otworów.Dalej to już wiercenie otworu z naddatkiem .Teraz wymiana narzędzia na wytaczadło i przetoczenie otworów .Pomiar przy pomocy wałeczków kontrolnych (wałki dostępne co 0.01 mm)

Myślę że opisałem jak to zrobię. Zastanawiam się czy nie zrobić własnie w miarę uniwersalnego przyrządu do wiercenia w bardziej normalniejszych warunkach :D:D:D

 

Konrad jeżeli byś narysował i podał dokładne wymiary to taki przyrządzik masz u mnie( zrobię dla Ciebie w 0.005 mm :D:D:D:D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan jestem bardzo zainteresowany i będę strasznie wdzięczny takim przyrządem ponieważ ma jeszcze 2 śmigła. Jedno (pierwsze) tak strasznie spie...łem że nawet odesłane do p. Bieli nie nadawało sie do naprawy.

Musze dodać że p. Biela wymienił mi śmigło na nowe za koszta przesyłki.

Bardzo porządna firma.

A przyrząd to sam bym se odebrał bo od 8 lipca będę kilka razy

w Kaliszu.

 

Jutro jak nie będę pracował to robie pierwsze odpalenie DLE30. Jak się uda

to pomierzę co i jak i dam znać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jestem ciekaw jak to zrobisz bez przyrządów. "

Otóż bardzo prosto :D położe na stole następnie zamocuję żeby się nie ruszyło najadę czujnikiem i ustawię wrzeciono wiertarki w centralnym punkcie otworu śmigła.Potem podstawy trygonometrii aby przeliczyć wartości współrzędnych otworów.Dalej to już wiercenie otworu z naddatkiem .Teraz wymiana narzędzia na wytaczadło i przetoczenie otworów .Pomiar przy pomocy wałeczków kontrolnych (wałki dostępne co 0.01 mm)

Myślę że opisałem jak to zrobię. Zastanawiam się czy nie zrobić własnie w miarę uniwersalnego przyrządu do wiercenia w bardziej normalniejszych warunkach :D:D:D

 

Konrad jeżeli byś narysował i podał dokładne wymiary to taki przyrządzik masz u mnie( zrobię dla Ciebie w 0.005 mm :D:D:D:D )

 

 

 

Aaaa Przepraszam czy 1szt. więcej można zamówić ?? nawet już dla mnie wystarczy egzemplarz próbny 0.03 mm ;D

 

 

 

Eski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.