Skocz do zawartości

Myśl.


leszek_c

Rekomendowane odpowiedzi

Hm, tak sobie jechałem dziś autem obserwując owada latającego razem ze mną w środku auta. Owada opór powietrza nie dotyka bo go w aucie nie ma. Ale taka myśl mi naszła, że wyobraźmy sobie, że jestesmy w pociagu gdy ten jest w ruchu i np. odbijamy sobie piłeczkę góra - dół idealnie w pionie, tak jakbysmy siedzieli w pokoju.A gdybysmy tak ja odbijali za oknem to by ja zdmuchneło razem z oporem powietrza. OK. A teraz tak, mamy helikopter. Ustawiamy go na peronie powiedzmy w lini prostej do słupa wiaty (dachu peronu), a my w pociagu, wznosimy się nim i utrzymujemy go w powietrzu nieruchomo - pociag rusza helikopter zostaje tam gdzie był nieruchomo w powietrzu. Inna wersja my jestesmy w pociagu i helikopter też. Startujemy nim z podłogi unosimy się i wisimy w powietrzu też równi ze słupem który jest na peronie. pociąg rusza powoli i teraz: A) śmigłowiec rusza z nami czyli patrząc na niego w wagonie stoi w miejscu lecz porusza sie razem z prędkością wagonu. B) Śmigłowiec wisi w miejscu na równi ze słupem na peronie, czyli cofa się do tyłu i rozstrzaskuje sie o tylnią ścianę wagonu

Inna wersja: Pociąg jedzie powiedzmy 60km/h. Startujemy śmigłowcem z podłogi wagonu i A) gdy się uniesie to nagle go zmiecie i rozstrzaska sie o tył wagonu, B) Będzie wisiał w powietrzu bez problemu nie obchodzi go prędkość pociągu, C) będzie wisiał w powietrzu, ale gdy pociag zacznie zwalniać rozbije sie o przednią część wagonu

 

Taka myśl, obserwując owada w samochodzie czy przyspieszamy czy zwalniamy on sobie lata jak chce.:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od przyspieszenia pociągu. Jeśli stoisz w pociągu a ten rusza powoli, to nie przewracasz się, jeśli zaś ruszy jak szalony, to lecisz na twarz. W każdym przypadku śmigłowiec nieco pozostanie w tyle względem wagonu, ale gdy pociąg będzie ruszał wolno, to może być to niezauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozważania, ale powietrze którego nie widac łatwo też odczuc. Mam tu na mysli swoje spostrzeżenia. Jadąc zimą samochodem (ogrzewanie włączone, ale jest jeszcze zimno aby zdjąc rekawiczki - np.) skrecając mam wrażenie że to czego nie widac(wspomniane powietrze w przestrzeni zamknietej), jakby przesuwa sie w aucie. Odczuwam cieplo dmuchawy, a za chwile napływa zimna warstwa, by po chwili było już normalnie. Czuc to zimą kiedy powietrze jest gęste... macie takie spostrzeżenia? Ciekawe czy latający wew. owad (gdyby nie spał w zimie) także przemieszczał by sie w srodku wraz z powietrzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś co nazywa się grawitacja.Ale tego nie widać to pewnie umknęło Waszej uwadze.

Jak to nie widać. Z nóg zbija, szczególnie ludzi po paru browarach. Zaraz widać jak na nich grawitacja działa. Lekkie odchylenie od pionu i dostają takiego wektora w dół że muszą nadrabiać szybkim wektorem w bok... :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważania bardzo ciekawe i jak najbardziej do sprawdzenia experymentalnego, ale...

Cały podany przykład aż do niesamowitości przypomina mi ćwiczenia z ontologii na I roku filozofii i przykład podawany przez Pana Asystenta /a był nim nie kto inny, jak aktualny prof. Bronisław Łagowski/ na zrozumienie zasady szczególnej teorii względności, uściślonej i zdefiniowanej przez A.Einsteina. Czytając ten wpis Kolegi Leszka myślałem nawet, że doszedł samodzielnie do tego, do czego doszedł także "nieco wcześniej" ten najgenialniejszy fizyk. Jedyną różnicą w tych rozważaniach był brak "helika", ale z powodzeniem zastępował go owad, który też w miejscu stać potrafi, chociaż stojąc, też może się przemieszczać względem obserwatora rejestrującego ten fakt spoza poruszającego się układu. Ale co ja Wam będę się wymądrzał... Einstein był geniuszem, a Leszek idzie jego śladami. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ja Wam będę się wymądrzał... Einstein był geniuszem, a Leszek idzie jego śladami. :D

Oj do Einstein-a mi brakuje jak od Ziemii do Neptuna. Ale sam do tego doszedlem. Musze poczytac o teorii wzglednosci i grawitacji:) Malo co pamietam z lekcji fizyki:)

 

To zależy od przyspieszenia pociągu. Jeśli stoisz w pociągu a ten rusza powoli, to nie przewracasz się, jeśli zaś ruszy jak szalony, to lecisz na twarz. W każdym przypadku śmigłowiec nieco pozostanie w tyle względem wagonu, ale gdy pociąg będzie ruszał wolno, to może być to niezauważalne.

 

Tak ale przypuscmy ze nie dotykamy helikopterem podlogi.

 

skrecając mam wrażenie że to czego nie widac(wspomniane powietrze w przestrzeni zamknietej), jakby przesuwa sie w aucie

A gdy okna w pociagu sa otwarte, podczas powolnego poruszania sie pociagu?

 

 

 

Przepraszam za brak polskich znakow, inny komp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Startujemy nim z podłogi unosimy się i wisimy w powietrzu też równi ze słupem który jest na peronie. pociąg rusza powoli i teraz: A) śmigłowiec rusza z nami czyli patrząc na niego w wagonie stoi w miejscu lecz porusza sie razem z prędkością wagonu. B) Śmigłowiec wisi w miejscu na równi ze słupem na peronie, czyli cofa się do tyłu i rozstrzaskuje sie o tylnią ścianę wagonu

 

Odp. B

 

[...]

Inna wersja: Pociąg jedzie powiedzmy 60km/h. Startujemy śmigłowcem z podłogi wagonu i A) gdy się uniesie to nagle go zmiecie i rozstrzaska sie o tył wagonu, B) Będzie wisiał w powietrzu bez problemu nie obchodzi go prędkość pociągu, C) będzie wisiał w powietrzu, ale gdy pociag zacznie zwalniać rozbije sie o przednią część wagonu

 

Odp. C

 

Panowie - zasady dynamiki Newtona się kłaniają :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buwi777, niestety nie... Smiglowiec porusza, lub jak tu - wisi w srodowisku ( powietrzu ) ktore , porusza sie razem z wagonem wiec bedzie nadal wisial nieruchomo ale wzgledem wagonu a nie peronu.

 

Z tego samego powodu jak w pedzacym ;) intercity podskoczysz to nie rozsmarujesz sie na tylnej scianie wagonu, i jak upuscisz cokolwiek to spadnie pionowo dokladnie na podloge.

Oczywiscie gdyby patrzec z zewnatrz ruch tego przedmiotu bedzie po paraboli balistycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego samego powodu jak w pedzacym ;) intercity podskoczysz to nie rozsmarujesz sie na tylnej scianie wagonu, i jak upuscisz cokolwiek to spadnie pionowo dokladnie na podloge.

Ale tylko dlatego, że ciało które wprawiło drugie ciało w ruch było poruszane z daną predkością.

Dla przykładu pociąg jedzie a my podskakujemy. Z czego się wybijamy? Z podłogi która pędzi tak samo jak i my pędzimy stojąc na niej. Odbijając się od niej mamy taką prędkość jak podłoga czyli stoimy w miejscu względem obserwatora w pociągu.

 

Z kolei helikopter nie odbija się od ziemi a mieli powietrze które porusza się mniej więcej z taką prędkością jak pociąg.

Co się stanie kiedy otworzymy okna? A widział ktoś co się dzieje z szalikiem kiedy stoimy przy takim oknie w pędzącym pociągu? Zostaje wyssany na zewnątrz i zdmuchnięty w tył pociągu.

 

To moje myślenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak z bezwładnością? Jak pociąg będzie hamował to śmigłowiec wzg. wagonu nie zmieni położenia?

Prawdopodobnie odczuje to tak samo jak latające bambetle podczas gwałtownego hamowania czyli jeśli nic nie zrobimy to uderzy w przednią ścianę pociągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zalezy co rozwazamy. Zakladam ze pociag nie startuje z predkoscia ferrari i rowniez tak samo sie nie zatrzymuje. W przypadku normalnej jazdy nalezy patrzec na to z punktu wagonu jako centrum ukladu odniesienia wiec jakby wagon wogole sie nie poruszal, no ale to tylko moje gdybanie. Zapewne gdyby pociag robil z 5s do setki i hamowal na 35m z tejze setki to bezwladnosc bylaby widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.