Jump to content

Dziwne zachowanie


wojo

Recommended Posts

Koledzy mam dziwny problem ze swoim modelem elektrycznym Mentor Multiplexa. Po jakiejś minucie lotu gasnie silnik - elektryk oczywiście. Myślę regulator. Wymieniam na nowy. To samo. No to chyba silnik - wymieniam i co, to samo. Po kilku ruchach drązkiem silnik załapuje ale po chwili gaśnie. Co to może być? Teraz myślę że może aparatura( Futaba 9CHP) drążek gazu.. Dodam że wszystkie serwa działają a jedynie silnik przestaje. Od kilkudni w awaryjnym lądowaniu stałem się mistrzem. Może macie jakąś koncepcje gdzie szukać przyczyny. Odbiornik raczej nie - bo serwa działają - na szczęście.

 

Wojo

Link to comment
Share on other sites

Guest Anonymous

Elo,

Może pakiet nie wytrzymuje prądowo -zbyt duży spadek napięcia powoduje zgaśnięcie silnika i brak możliwości kolejnego startu.

Link to comment
Share on other sites

Latam na różnych pakietach i jest to samo. Wszystkie są nowe - może po 8-10 ładowaniach. 11.1 V 2800 mAh i 14,8 V 4500 mAh. Na kazdym jest to samo. Próbowałem na sucho i po około 1 min. odcina. Po zadjęciu gazu i dodaniu rusza i po chwili staje. Normalnie ręce opadają. Ja juz stawiam na aparturę i na jakis problem zdrązkiem gazu. Do tego czasu działal super. Bo to raczej nie odbiornik, bioerąc pod uwagę że oprócz silnika wszystkie serwa działają normalnie. Latam tym modelem już kilka miesięcy, służy do robienia zdjęć. Silnik i regulator są również nowe. Zresztą drugie jakie założyłem aby sprawdzić, ale nic nie pomaga.

 

 

Wojo

Link to comment
Share on other sites

Do takiego pomiaru, żeby nie było przekłamań od mirnika, i żeby najprościej (bez ingerencji w instalację) pożycz jeśli nie masz, miernik cęgowy. Zakładasz szczęki wokół badanego przewodu (pojedynczego) i masz. A pomiar taki robi się między pakietem a regulatorem.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej cęgowym na zasilaniu regulatora, jeśli nie masz, podłącz kabel miernika prądu stałego (+) do plusa pakietu, a masowy miernika do kabla (+) regulatora.

Podłączanie pomiędzy silnik a regulator miernika pokaże tylko prąd dostarczany do jednego z trzech uzwojeń i niekoniecznie musi być równoważne z poborem z baterii (timing)

Link to comment
Share on other sites

No koledzy teraz to już nikt nie wie co można jeszcze zrobić. Podłączyłem do regulator do kanału lotek, również wyłącza silnik. Zamontowałem nowy odbiornik o podłączyłem do niego tylko silnik (bo już myślałem że może któreś serwo fiksuje), ale również odcięło. Pozostała aparatura jako podejrzana. Ale w motoszybowcu działa super nie odcina.

No i niech ktoś powie co to za cuda. Wymieniłem regulator, silnik, odbiornik. Sprawdzona aparatura, serwa wykluczone. Może li-pole. Ale są nowe i mocne. Jeden 2800 mAh 11,1 V, drugi 4500 mAh 14,4 V. A poza tym w motoszybowcu jest ok. Jest jeszcze jedna mozliwość czary. Ja już nie wiem co można jeszcze zrobić. Czekam z modele.sklep na WATT METER, ale co on mi powie, kiedy w motoszybowcu jest ok?

'

Wojo

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.