Skocz do zawartości

ECO6 jak długo ładować pakiet


lisartur

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość Anonymous

Pakiet się nie zniszczy. Akumulator nie powinien się przeładować, ładowarka ma "ograniczenie". Zawsze można skalibrować ładowarkę aby nie doładowywała do 12,60V tylko np. 12.56 i na tym skończy ładowanie. Jakby zasilacz nie wyrabiał to ładowarka by pokazywała błąd i kończyła ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i jak? Ladowales pakiet do automatycznego zakonczenia?

Zamiast zasilacza skorzystaj z akumulatora samochodowego - moze problem z zasilaczem co juz wczesniej sugerowalem.

 

Ladowarka powinna miec opcje wyboru napiecia dla celi lipol i lijon. Sprawdz to ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta.

 

Nowe pakiety balansuje się w mgnieniu oka.

Jeżeli pakiet jest już rozjechany i nie trzyma napięcia to balansowanie trwa o wiele dłużej.

 

Dlatego jeżeli widzisz że na celach napięcie wynosi 4.19V to możesz kończyć ładowanie. Nie ma sensu upychać tych kilku mAh kosztem kilkunastu/dziesięciu minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ładowałem pakiet nowy nie rozjechany prądem 1A pakiet jest 1000mAh 30C 3S napięcia jak najbardziej 4.2 na celkę ładowałem normalnym programem CHARGE bez balansera i trwało to 70 minut aż na ładowarce wyskoczył napis FULL

Mam zasilacz 12V 1.5A którym zasilam ładowarkę ECO6

napięcie końcowe ładowania to 12.6V

 

W takim razie czy ten pakiet 1000mAh mogę ładować prądem 3A czy tylko wyłącznie prądem 1A jak jest lepiej jeżeli chodzi o żywotność pakietu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet możesz ładować prądem 1C, czyli w przypadku pakietu 1Ah możesz ładować prądem 1A. Tak samo gdy masz pakiet 2200mah to maksymalny prąd ładowania może wynosić 2,2A. Chyba że masz pakiety z nowszej serii które są od niedawna produkowane i tamte można ładować prądem większymi prądami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ładowałem pakiet nowy nie rozjechany prądem 1A pakiet jest 1000mAh 30C 3S napięcia jak najbardziej 4.2 na celkę ładowałem normalnym programem CHARGE bez balansera i trwało to 70 minut aż na ładowarce wyskoczył napis FULL

Mam zasilacz 12V 1.5A którym zasilam ładowarkę ECO6

napięcie końcowe ładowania to 12.6V

 

W takim razie czy ten pakiet 1000mAh mogę ładować prądem 3A czy tylko wyłącznie prądem 1A jak jest lepiej jeżeli chodzi o żywotność pakietu

Ładuj go max prądem 1C czyli 1A. Jak się nie spieszy to daj mu 0.8A

 

Jeżeli ten pakiet jest rozładowany na około 10.8-11V to ładowanie może trwać 70minut spokojnie. Dlatego ja nie lubię ładować małych pakietów bo strasznie długo to trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lisartur, Ładowarka kończy ładowanie gdy wszystkie ogniwa osiągną 4,2V (w niektórych gdy pakiet osiągnie pełne napięcie czyli dla 3S 12,6V) i prąd ładowania spadnie poniżej 10% początkowego prądu - takie są standardowe warunki zakończenia ładowania z balansowaniem ogniw w większości procesorowych ładowarek. Rzadko ładowanie prądem 1C kończy się po 1 godzinie, zazwyczaj trwa 70-120min w zależności od kondycji ogniw. U ciebie niepokój powinno zwrócić ogniwo mające 3,4V, gdy inne mają 3,7V - to jest za duża różnica i to był powód przedłużonego ładowania - po prostu ładowarka musiała zbalansować ogniwa - a to trwa gdyż zazwyczaj prąd balansowania to 200-300mA. Zwracaj uwagę ile jeszcze zostanie władowane prądu w ogniwa o mniejszym napięciu (do osiągnięcia pełnego napięcia 4,2V) po osiągnięciu pełnego napięcia przez ogniwa o wyższym napięciu. Daje to pojęcie o różnicy pojemności poszczególnych ogniw. Jeśli to jedno ogniwo odstawało od normy tylko przy pierwszym ładowaniu to może było bardziej rozładowane, a może ładowarka jest źle skalibrowana co jest dużo bardziej niebezpieczne. Ładowarkę łatwo sprawdzić mierząc przez złącze balancera na pakiecie napięcie każdego ogniwa, i jeśli te ogniwo różni się od pozostałych, tak jak pokazywał balancer to ładowarka jest OK, natomiast jeśli wszystkie ogniwa mają takie samo napięcie, a balancer ładowarki pokjazuje różnicę to jest poważny problem z ładowarką i lepiej jej nie używać aż ładowarka zostanie skalibrowana/naprawiona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanie

zauważyłem dzisiaj po oblocie samolotem moim że po około 5 minutach gdy skończyłem latać i wyjąłem pakiet był on dość ciepły czy to jest normalny objaw pakietu że on się aż tak grzeje czy wszystkie pakiety podczas latania się grzeją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie się grzeją

Nie wszystkie...

 

Tylko te które są przeciążone czyli nie dają wystarczająco Amperów.

 

Powody zazwyczaj są 2:

 

1. Zbyt mocny silnik i lipol o małej pojemności lub słabej wydajności C.

2. Zużyty lipol który nie ma już takiej wydajności jak dawniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie się grzeją

Nie wszystkie...

 

Tylko te które są przeciążone czyli nie dają wystarczająco Amperów.

 

Powody zazwyczaj są 2:

 

1. Zbyt mocny silnik i lipol o małej pojemności lub słabej wydajności C.

2. Zużyty lipol który nie ma już takiej wydajności jak dawniej.

Wojtas-nt nie zgodzę się z tobą. Zamknięte w styropianowej przegrodzie, bez wentylacji grzeją się wszystkie, a teraz przy wysokich temperaturach na zewnątrz to już na pewno. Nawet ogniwa A123 obciążone prądem średnio 5-6C (10-12 min. latania), gdzie dopuszczalny prąd ciągły to 30C, a chwilowy to 60C też są ciepłe. Ręką czujesz, że przedmiot jest ciepły jeśli ma więcej niż 37°C, gorący powyżej 45-55°C (w zależności jak powierzchnia przedmiotu przekazuje ciepło). Przy temperaturze na zewnątrz 30°C, podgrzany o 15°C akumulator wydaje się gorący, gdyby było 20°C to tak samo podgrzany akumulator byłby ledwo letni. Tutaj powiem że mniej lub więcej grzeją się wszystkie, pytanie czy nie za mocno - lisartur jeśli zaciśniesz dłoń na rozgrzanym pakiecie (wyjętym zaraz po locie w miejscu lądowania) i utrzymasz go to znaczy, że pakiet nie jest przegrzany, ma najwyżej 50-55°C, środkowa cela może mieć ze 60°C. Jeszcze jedno - czy po 5 minutach już rozładowałeś pakiet - jesli tak to znaczy, że rozładowujesz go bardzo dużym prądem, średnio 10C, a maksymalnie to pewnie 20-25C - ile władowałeś w pakiet po tych 5 min. lotu?

 

PS

Czepiam się jak i innych - lisartur czy można prosić o wpisanie choćby swojego prawdziwego roku urodzenia, jeśli widzimy wiek użytkownika forum, można troszkę to uwzględnić przy odpowiedziach, nie mówię już o avatarach (fotkach personalnych). Hobby modelarskie nie jest zakazane w Polsce i nie jest napiętnowane przez koścół i społeczeństwo, raczej nobilituje - to po co się ukrywać tylko za nickiem. Nikt Was po polu nie będzie ganiał jak się wygłupicie w którymś miejscu, a też taki avatar troche powstrymuje od wariactw na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czepiam się jak i innych - lisartur czy można prosić o wpisanie choćby swojego prawdziwego roku urodzenia...

Podpisuję się pod tym oburącz...Wielu jest na forum takich przyczajonych :?

Powtarzam: mogę odpowiadać na najgłupsze nawet pytania, ale muszę wiedzieć na jakim poziomie - 12 latka, czy 40 latka.

Jednym słowem - chcę wiedzieć z kim rozmawiam - pożądana fotka pyszczycha i podany wiek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy długo, czy krótko, chodzi o ocenę czy z twoim pakietem jest wszystko OK-czas lotu mówi nam jakim prądem rozładowywany jest pakiet. Nareszcie podałeś jakieś konkretne i przydatne informacje do odniesienia się do twoich pytań. Przydało by się jeszcze napięcie poszczególnych ogniw przed ładowaniem, opcja zdaje się, że dostępna po dłuższym naciśnięciu STOP i jaki to pakiet (marka). Generalnie 8min. lotu to raczej bardzo duże obciążenie pakietu - nie ma co się dziwić, że pakiet jest ciepły/gorący - no i nie odniosłeś się do wskazówek jak ocenić temperaturę pakietu. Generalnie wydaje się że wszystko jest OK, nie mniej nie zdziw się, jak po 50 ładowaniach będziesz czuł, że pakiety mają mniej poweru.

No i dzięki za uzupełnienie informacji o sobie, pewnie nie tylko mnie to cieszy :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.