Skocz do zawartości

tester serw - samoróbka


karambolis8

Rekomendowane odpowiedzi

Zmontowałem sobie ostatnio za grosze tester serw wg tego schematu:

Dołączona grafika.

Mam z nim jednak mały problem. Otóż neutrum testera jest bardzo przesunięte co objawia się za małym zakresem ruchu w jedną stronę, a za dużym (tryby już się blokują) w drugą. Nie wiem za bardzo co może być przyczyną takiego zachowania. Potrafi ktoś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem, ale myślę, że to kwestia dzielnika R1,P1,R2. Spróbuj zastąpić R1, lub R2 potencjometrem i przy ustawieniu P1 w neutrum za jego pomocą doprowadzić serwo do ustawienia w neutrum. Który, R1, czy R2 trzeba sprawdzić doświadczalnie, bo bez oscyloskopu lub miernika trudno stwierdzić jak wygląda regulowany P1 czas impulsu który powinien zawierać się w przedziale 1-2 ms. Wychył serwa zależy od szerokości impulsu, neutrum przypada na 1,5 ms.

Jeśli się mylę, to z pewnością koledzy elektronicy mnie poprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem, ale myślę, że to kwestia dzielnika R1,P1,R2. Spróbuj zastąpić R1, lub R2 potencjometrem i przy ustawieniu P1 w neutrum za jego pomocą doprowadzić serwo do ustawienia w neutrum. Który, R1, czy R2 trzeba sprawdzić doświadczalnie, bo bez oscyloskopu lub miernika trudno stwierdzić jak wygląda regulowany P1 czas impulsu który powinien zawierać się w przedziale 1-2 ms. Wychył serwa zależy od szerokości impulsu, neutrum przypada na 1,5 ms.

Jeśli się mylę, to z pewnością koledzy elektronicy mnie poprawią.

Się nie mylisz a ja bym dodatkowo zmienił tego C1 = 0,033 uF na innego bo może ma pojemność z przeciwległego zakresu tolerancji i dlatego Waść masz ten skraj regulacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zrezygnowałbym z diody i zrobiłbym układ zgodny z notą aplikacyjną i dodałbym na wyjściu tranzystor negujący sygnał. Polecam lekturę o modulacji ppm http://www.modelarstwo.net/index.php?tyt=36 i notę katalogową np. http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/2182.pdf . W opisie rysunku 13 noty katalogowej podane są czasy generowanych impulsów. t1 - czas stanu wysokiego zależny od rezystorów R1 i R2 i czas t2 - stanu niskiego zależny od rezystora rozładowującego kondensator R2. Ponieważ impulsy sterujące serwem powinny być mieć długośc 1-2ms i odstęp pomiędzy impulsami powinien być większy niż 2,5ms, a najlepiej tak jak w rzeczywistości 10-20ms, to rezystor R1 byłby głównie odpowiedzialny za przerwę między impulsami, a R2 za długość impulsu. Rezystor R2 składałby się z potencjometru zmieniającego czas impulsu i rezystora odpowiadającego za minimalny czas impulsu. Przy potencjometrze 50k kondensator powinien mieć 28,8nF + drugi stały rezystor 50k, rezystor R1 - 500k-1M. Mogą być inne wartości rezystorów i kondensatorów, ważne żeby iloczyn RC miał tą samą wartość. Niestety, w twoim układzie, przy zastosowanej diodzie cziężko wyliczyć czasy włączenia i wyłączenia, które na dodatek zmieniają się z napięciem zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie ten układ też nie działał, ale zrobiłem inny na kości NE556 i ten działa bez problemu. Niestety teraz nie mogę znaleźć tego schematu.

 

już co nie co znalazłem

 

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=617999

http://www.seattlerobotics.org/encoder/200210/servoex/ServoExcerciser.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam.

Mam pytania odnośnie takiego testerka.

- Czy na tego typu urządzeniu można uzyskać wychylenia dźwigni serwomechanizmu proporcjonalne do wielkości obrotu dźwigni potencjometru czy też testuje on na zasadzie neutrum - max - neutrum?

- czy można rozdwoić sygnał i sterować jednocześnie dwoma serwomechanizmami?

- czy można uzyskać sprzężenie dwóch takich testerów w taki sposób, aby sterowały one jednocześnie dwoma serwomechanizmami i sygnał jednego testera dodawał się lub odejmował od sygnału drugiego testera w taki sposób aby po wychyleniu serwa sygnałem z jednego testera po dołożeniu sygnału z drugiego to wychylenie zwiększało się lub zmniejszało w zależności od dyspozycji zawartej w sygnale z drugiego testera?

Nie jestem elektronikiem więc mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem i moje pytania zostaną zrozumiane. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, wychylenie serwa jest proporcjonalne do położenia potencjometru

2. Tak, można "rozdwoić" sygnał, połącz serwa równolegle np. tzw. kablem Y

3. Czy chcesz mieć dwa potencjometry i gdy jednym coś ustawisz to drugim chcesz zmieniać "wokół" tego położenia? Opisz dokładniej co Ci chodzi po głowie, to będzie więcej szans na rozwiązanie. Ogólnie: tak, można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za odpowiedź.

Co do statniego pytania to chodzi mi o to, czy w miejsce jednego potencjometru można zamontować dwa i czy można w ten sposób osiągnąć takie sterowanie serwomechanizmem, aby po ustaleniu jakiegoś wychylenia jednym potencjometrem można je było zmienić drugim? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba można, jeden o większej rezystancji połączony z drugim o mniejszej. Pierwszym regulujemy tak z grubsza położenie dźwigni natomiast drugim precyzyjnie. Przynajmniej tak bym to widział.

 

 

P.S. Proszę o wszelkie zdania krytyki na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostra riposta ale nie o to mi chodzi. Wiem, że moje opisy są być może nieprecyzyjne, gdyż, jak już wspomniałem wcześniej nie jestem elektronikiem, ale postaram się jak mogę.

Czy po zamontowaniu dwóch potencjometrów, jeżeli jednym wyślę sygnał do obrotu serwa w prawo a drugim wyślę sygnał do obrotu w przeciwnym kierunku o mniejszej wartości, to czy serwo wykona to polecenie i zmniejszy swoje wychylenie o różnicę wynikającą ze znoszenia się tych sygnałów? I jeżeli to jest możliwe to jak dobrać te potencjometry aby to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz tak zrobić. Jeżeli oba potencjometry będą takie same (co do wartości rezystancji) to zmiana położenia serwa będzie sumą położeń Twoich "gałek" i obie będą "ważyły" tyle samo. W najprostszym rozwiązaniu układ taki ma jednak tę nieprzyjemną cechę, że aby nie wyjść poza zakres regulacji serwa musisz ograniczyć zakres zmian każdej gałki do połowy zakresu. Wtedy zapodanie nawet dwóch "maxów" nie spowoduje wyjechania poza położenie skrajne. Jeśli chciałbyś regulować każdym z dwóch (lub więcej) potencjometrów w pełnym zakresie, musisz zrobić coś inteligentniejszego, co ograniczy długość impulsów do zakresu min-max. To także oczywiście jest możliwe do zrobienia.

Nie myśl o tym jak o "komendach" wysyłanych przez potencjometry (I co wtedy zrobi serwo? Kogo ma słuchać? itp) a raczej jak o układzie (sumatorze?) który na podstawie kilku sygnałów z potencjometrów wypracuje jeden sygnał, wysyłany do serwa w postaci impulsów PPM. Załóż, że potencjometry zadają położenie w zakresie np. 0..1, sygnał serwa ma również (nieprzekraczalny) zakres 0..1 a teraz napisz jakbyś chciał żeby to się sumowało. Moją pierwszą, trywialną propozycję można zapisać jako (0.5*P1 + 0.5*P2). Teraz Ty napisz swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie taki efekt chciałbym osiągnąć 0,5P1+0,5P2. Nie wiem tylko jeszcze jednej rzeczy. Czy po uruchomieniu testera położenie neutralne serwomechanizmu osiągane jest wtedy, gdy potencjometr jest w połowie drogi pomiędzy min i max?

No pomyśl : 0,5 x ( 0...100 ) + 0,5 x ( 0...100 ) = 50

 

To pierwsze ( 0...100 ) to położenie pierwszego potencjometru, drugi - drugiego :shock:

 

To kiedy będzie neutrum ( owe 50 ) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.