Skocz do zawartości

Zajęte pasmo 35


instruktor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapewne wiecie użytkuję Mpx Re9 synteza ze skanerem.

Dziś na lotnisku włączyłem nadajnik a tu alarm zajęty kanał :shock: conajmniej dziwne bo tylko ja używam 35.300 czyli kanał 290 .Po uruchomieniu skanera okazało się że całe pasmo zajęte ,na skanerze po jednej kreseczce od dołu na całym paśmie.Co jakiś czas się uspokajało i na nowo .Po zaniknięciu tego zjawiska wystartowałem akrobatkiem ale co chwile kopało po sterach.Falcon mógł polatać bez problemu na tym samym kanale.Nie wiem co o tym myśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan zastanów się nad 2,4GHz :wink:

Co jest takiego pięknego w 2.4? Każdy system ma swoje + i -

Albo rybki albo akwarium, albo zakłócenia albo przestrzeganie warunków użytkowania 2.4Ghz i modlenie się żeby nowy zachwalany system nie siadł w najmniej oczekiwanym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

conajmniej dziwne bo tylko ja używam 35.300 czyli kanał 290

Tak naprawdę jest to kanał 90. W paśmie modelarskim RC są kanały od 55 (34.950) do 90 (35.300) i od 182 (35.820) do 191 (35.910). Kanały 2XX to tylko fikcja i są to tak naprawdę kanały od 55 do 90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że coś siało.

Można się zastanowić tylko co siało na takiej częstotliwości.

Jest klika opcji, może któraś by się sprawdziła:

- jednostka wojskowa, lotnisko, urządzenia radarowe lub łączności ?

- przekaźniki radiowe lun inne ?

- radiolatarnie ?

 

Może inne dużej mocy nadajniki, nawet innej częstotliwości ale niedaleko ...

 

Skoro zakłócenia miały charakter okresowy i aktywny.

A często to się zdarza a tej okolicy, czy sporadyczny przypadek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę jest to kanał 90. W paśmie modelarskim RC są kanały od 55 (34.950) do 90 (35.300) i od 182 (35.820) do 191 (35.910). Kanały 2XX to tylko fikcja i są to tak naprawdę kanały od 55 do 90.

Polecam nie stosować określenia 'kanał', które potrafi właśnie wprowadzić w błąd.

Częstotliwość wystarczy, a i tak każdy wie o co chodzi ;)

 

Winny prawdopodobnie będzie jakiś nadajnik dużej mocy, radiostacja wojskowa, etc. jak wspomniał Paweł. Dziwi tylko fakt, że spotkałeś się z tym pierwszy raz(zakładam, że 'od wieków' latasz w jednym miejscu) po tak długim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobne zjawisko używając skanera wbudowanego w Graupnera. Też po jakimś czasie znikały.

Doszedłem do wniosku, że zjawisko zanikało, jak się aparatura rozgrzała.

Raczej nie były to zakłócenia z eteru, bo:

- Po serwach kopało jak zwykle, czyli rzadko.

- Na wszystkich kanałach był ten sam poziom zakłóceń - jedna kreseczka.

- Zakłócenia nie znikały po złożeniu anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wojsku na stacji radarowej ''Zofia 13" miałem spory zakres częstotliwości do dyspozycji. Jednak w warunkach cywilnych używało się jednej ale nie zawsze :D

Podczas ćwiczeń albo alarmów bojowych włączaliśmy systemy zakłócania co powodowało że w tym momencie zakłócenia były chwilowe okresowe na sporym spektrum częstotliwości. Powiem tyle że na pewno bym się nie odważył wtedy latać modelem nawet w odległości 50 km od stacji podejrzewam że zakłócenia na pewno występują do 150 km.

A jak jeszcze pasmo 35 mHz jest zakłócane tak po ptokach ( a raczej po modelach ).

Może właśnie trafiłeś na taki Alarm bojowy w jednostce radiolokacji.

Pozdrawiam AdamN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój skaner najpierw sprawdza pasmo a dopiero potem "zezwala' na wysłanie sygnału .Najprawdopodobniej czynnikiem zkłócajacym był "kwadrat" szybowników lun Moto paralotniarze .

Ze zjawiskiem niemożliwości właczenia nadajnika spotkałem się 1 raz

Kolego Meteor nie wypisuj B.....( z duzej litery oczywiście)

kanał nr 90 to częstotliwośc zarezerwowana dla 40 Mhz!!!!!!!

A 190 to pasmo B !!!!!

zobacz tutaj

http://www.heli-team.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=464:tabela-czestotliwosci-i-kanalow-w-pasmie-35-mhz&catid=39:aparatury&Itemid=90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Meteor nie wypisuj B.....( z duzej litery oczywiście)

kanał nr 90 to częstotliwośc zarezerwowana dla 40 Mhz!!!!!!!

A 190 to pasmo B !!!!!

No i tutaj pozwolę się nie zgodzić. Kanał 90 dostępny jest na 35 jak i 40Mhz. Dla 35Mhz jest to częstotliwość 35.300, a dla 40Mhz - 40,985. Nie ma w paśmie 35Mhz kanałów 2XX !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo silnie sieją na 35 Mhz popularne tanie żarówki enegrooszczedne - poruszałem tę kwestie chyba w wilczych laskach gdy rozmawialiśmy o zakłóceniach ...

 

No ale na lotnisku bliskości takiej żarówy nie uświadczysz raczej ..

Najbardziej przemawia do mnie teza Armanda

 

kilka Wat (ów) z byle jak zestrojonego radia potrafi posiać harmonicznymi aż miło blokując nawet piloty alarmów (miałem taki przypadek w pracy ) - a dokładniej nie piloty co odbiorniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.