Skocz do zawartości

Graupner 16


meadow24

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi. Muszę przyznać,że wciąż nie mam przekonania do testów ze złożoną anteną. A zasięg ponad kilometr wydaje mi się abstrakcyjny - ja nie widzę modelu już ze znacznie mniejszej odległości. Pozdrawiam AK

Tyle że nawet większość producentów tak zaleca. Sprawdzałem też instrukcję MX-16s, tam też zalecają tyle że.... nie podają ile powinien wynosić..

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

A jak w przypadku aparatur RC wygląda sprawa współczynnika fali stojącej (SWR)? Kto się bawił CB to wie o co chodzi. W końcu aparatura RC to też nadajnik i poprawne zestrojenie anteny też tu chyba odgrywa rolę i nie jest bez znaczenia dla końcówki mocy i zasięgu. Manipulując długością anteny zaburza się ten współczynnik co pogarsza zasięg. W CB poprzez regulacje długości anteny, za pomocą specjalnej końcówki zestrajało się antenę by SWR był najbliższy wartości 1. Wartość 1 jest teoretyczna i oznacza wypromieniowanie 100% sygnału w. cz., przy wartościach większych pewien procent zostaje w układzie tworząc tą falę stojącą, która ogranicza wydajność układu a przy wartościach powyżej 3 może uszkodzić końcówkę mocy i powoduje zakłucenia na innych kanałach. W RC chyba jest podobnie, jedyna różnica jest taka, że anteną CB też się odbiera.

Po za tym mam wrażenie, że ostatnio z tymi Graupnerami jest coś nie tak. Kolega kupił też w lipcu MX16s (pomijając już fakt złego przylutowania zasilania pakietu w całej serii i reklamacji z tym związanej) to miał już 3 tajemnicza crashe - każdy z innym odbiornikiem. Ja też mam MX16s kupione 2,5 roku temu i nic mi nigdy poważniej nie przysiało. Zasięg zawsze sprawdzam przy antenie rozłożonej (pozostałość po zabawie CB).

Zdaje mi się, że to działania producentów, mające na celu szybsze przejście wielu z nas na technologię 2,4 GHz. :P (no bo jak wyjaśnić przypadek z Coronami, starsze działają doskonale a nowe już nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg zawsze sprawdzam przy antenie rozłożonej (pozostałość po zabawie CB).

Zdaje mi się, że to działania producentów, mające na celu szybsze przejście wielu z nas na technologię 2,4 GHz. :P (no bo jak wyjaśnić przypadek z Coronami, starsze działają doskonale a nowe już nie)

Powiem szczerze, nie chciałoby mi się ganiać 1-2km żeby sprawdzić czy zasięg OK.

Wolę zsunąć antenę, odejść na 60m i upewnić się że serwa słuchają drągów i nie drgają. Nigdy w ten sposób żadnego nadajnika nie uszkodziłem, mało tego - producenci sami sugerowali takie testowanie, nawet w czasach kiedy 2.4GHz popularne było jedynie w kuchenkach mikrofalowych ;)

 

Co do Coron - nie wypowiem się, koledzy kupowali w tym roku i raczej się nikt nie skarżył na problemy. Jeżeli mowa o RP8D1, rozbierałem taki odbiornik po zalaniu - naprawdę przyzwoicie wykonany: elegancki montaż SMD, porządny ekran tam gdzie trzeba. Nie ma się do czego przyczepić.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam wszelkie spiskowe teorie,proszę o więcej. :P

Chodzi mi głownie o to iż producenci sprzętu na 35Mhz albo się wycofują z produkcji (Jeti) albo kładą lagę na produkcję nie kładąc już odpowiedniego nacisku na kontrolę jakości i przerzucają się na 2.4 GHz. Bo co powiedzieć o kontroli jakości w firmie Graupner, gdzie cała seria MX16 miała źle zmontowane wtyki z pakietu zasilającego i nie dawała się załączyć. Kolega kupił i osobiście reklamował w jednym ze sklepów, w trakcie wymiany w sklepie okazało się ku zdziwieniu sprzedawcy i jego, że wszystkie egzemplarze na magazynie nie działają. Okazało się że ten nieszczęsny wtyk z pakietu, a w zasadzie jego obudowa nie była we wszystkich egzemplarzach odpowiednio w płytkę włożona.

 

Co do Coron to z Graupnerami ostatnio nie działają i zmieniła się ich charakterystyka, nie była liniowa (te co kupowałem w tym roku nie działały proporcjonalnie do wychyłu drążków i wolniej niż w starej z przed roku i od razu mówię, że to nie wina napięcia) Miałem ich 6 szt. Z HK, Riku, Nastika i ABC-RC a drgania serw występowały tylko z 3 rożnymi odbiornikami Graupnera. Z Hitec i Multipleksem było ok. I to nie jeden przypadek z Graupnerem na tym forum. Z mojej rok używanej jestem bardzo zadowolony i nie mam pojęcia co zrobili z tymi co są teraz w sprzedaży.

 

@mikon ja nie neguję zaleceń producentów jak sprawdzać zasięg i nie mówię by robić inaczej., sprawdzaj sobie nawet z wykręconą anteną, pytam tylko jak się ma do złożonej anteny współczynnik fali stojącej w naszych modelarskich sprzętach i czy ma w ogóle jakikolwiek wpływ. Bawiłem się trochę CB i dla mnie włączanie radia ze złożona antena jest po prostu nienaturalne a doskonale wiem że niektórzy tak zalecają sprawdzać zasięg i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głownie o to iż producenci sprzętu na 35Mhz albo się wycofują z produkcji (Jeti) albo kładą lagę na produkcję nie kładąc już odpowiedniego nacisku na kontrolę jakości i przerzucają się na 2.4 GHz. Bo co powiedzieć o kontroli jakości w firmie Graupner, gdzie cała seria MX16 miała źle zmontowane wtyki z pakietu zasilającego i nie dawała się załączyć.

Przede wszystkim 2.4GHz jest tańsze w produkcji - scalaczek do obsługi radia, dwukierunkowy wzmacniacz, jakieś przełączniki antenowe, parę kondensatorków i gotowe. 35MHz w porównaniu z tym jest robione "na piechotę", do tego potrzeba całej masy ceramicznych filtrów - a to kosztuje.

Poza tym jest też presja rynku - przecież "2.4GHz jest takie super".

Co do Graupnera - może sprawdzają płytki przed montażem, ale i tak :oops:

 

 

 

Co do Coron to z Graupnerami ostatnio nie działają i zmieniła się ich charakterystyka, nie była liniowa (te co kupowałem w tym roku nie działały proporcjonalnie do wychyłu drążków i wolniej niż w starej z przed roku i od razu mówię, że to nie wina napięcia) Miałem ich 6 szt. Z HK, Riku, Nastika i ABC-RC a drgania serw występowały tylko z 3 rożnymi odbiornikami Graupnera. Z Hitec i Multipleksem było ok. I to nie jeden przypadek z Graupnerem na tym forum. Z mojej rok używanej jestem bardzo zadowolony i nie mam pojęcia co zrobili z tymi co są teraz w sprzedaży.

A czy te wadliwe to były "NEW 9ch"? (takie w tym roku przysyłał HK, z dodatkowym wyjściem), czy problem dotyczył też "zwykłych 8ch"?

 

@mikon ja nie neguję zaleceń producentów jak sprawdzać zasięg i nie mówię by robić inaczej., sprawdzaj sobie nawet z wykręconą anteną, pytam tylko jak się ma do złożonej anteny współczynnik fali stojącej w naszych modelarskich sprzętach i czy ma w ogóle jakikolwiek wpływ. Bawiłem się trochę CB i dla mnie włączanie radia ze złożona antena jest po prostu nienaturalne a doskonale wiem że niektórzy tak zalecają sprawdzać zasięg i tyle.

Nie masz się co przejmować SWR - primo nie te moce co w CB i secundo tor W.cz. jest tak zaprojektowany że zapewnia izolację od fali odbitej. Myślę że nadajnik rc (nowoczesny) nie wyzionie łatwo ducha nawet włączony bez anteny ale tego wolę nie sprawdzać.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te wadliwe to były "NEW 9ch"? (takie w tym roku przysyłał HK, z dodatkowym wyjściem), czy problem dotyczył też "zwykłych 8ch"?

W moim przypadku problem dotyczył 5 szt. RP6D1 i 1 szt. RP8D1. Innych Coron już nie chciało mi się sprawdzać. Ciężko o coś równie dobrego w tej cenie (bo niezłą ekstrawagancją było by pakowanie jakiegoś odbiornika PCM za 300zł i więcej do kawałka depronu)

 

Pozdrawiam

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do mnie leci z hobbykinga moduł DIY frsky, podobno dobre, zobaczymy :)

 

Swoją drogą przyłączam się do kolektywu narzekającego na jakość Graupnera MX-16s. Padł mi zasięg i na złożonej antenie mam ledwo metr, na rozłożonej około 100m.... Sprawdziłem na 2 odbiornikach, to samo.

 

Rozebrałem i obejrzałem, ale na oko niczego podejrzanego nie widzę. Mam jakiś prosty multimetr, da się tym jakoś spróbować sprawdzić co padło? Przyznam, że z elektroniki jestem guła, potrafię tylko zmierzyć napięcie i natężenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem i obejrzałem, ale na oko niczego podejrzanego nie widzę. Mam jakiś prosty multimetr, da się tym jakoś spróbować sprawdzić co padło? Przyznam, że z elektroniki jestem guła, potrafię tylko zmierzyć napięcie i natężenie :)

Bez oscyloskopu raczej nie zawojujesz, koledze w module Graupnerowskim ostatnio poleciał kondensator w torze filtrów i znacząco obniżał moc.

 

Tak czy siak, czekaj na paczuszkę i ciesz się swoim FRSKY :) Rozumiem że zamówiłeś V8 (bo pisałeś o DIY) a nie ten z telemetrią?

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam że sprawdzanie zasięgu na wykręconej antenie jest kretyńskim pomysłem. Sprawdzanie zasięgu na krótkotrwale złożonej antenie ma na celu sprawdzenie zasięgu i nie powinno się w ten sposób eksploatować nadajnika. Gdzieś nawet widziałem ostrzeżenie w jakiejś instrukcji przed tym bo można coś upalić.

Z doświadczenia wiem że wyniki takich testów zależą w dużej mierze od środowiska w jakim są przeprowadzane. Np w domu mi serwa drgaja przy rozłożonej antenie, natomiast na lotnisku odchodzę na odległość 20-30m z modelem na ziemi skierowanym nosem w moim kierunku, składam antenę na chwile i całkowity spokój. Druga kwestia to układ anteny wraz z wyposażeniem w modelu wraz z metalowymi popychaczami. Czasem nieodpowiedniej długości przedłużacz, silne serwo, ubec czy inne ustroństwo może "kopać" po odbiorniku.

Ja swoją MX-16s kupiłem jakieś 1,5 roku temu i nie mam z nią żadnych problemów. Wtedy dałem za nią 1100zł Patrząc na ceny tego nadajnika teraz to można się zastanawiać czemu cena tak spadła. Na pewno ze względu na to że producent i sklepy chcą się pozbyć jej zapasów wychodząc z założenia że nie jest już produkowana. Wiadomo, sporo się płaci za firmę która musi na tym zarobić, bo przecież nie za same części i robociznę. Natomiast jeżeli nadajnik jest w dalszym ciągu produkowany i sprzedawany po bardzo niskich cenach to można się doszukiwać pogorszenia jakości stosowanych podzespołów, kontroli jakości oraz procesu produkcyjnego. nie czarujmy się, producent musi zarobić i na czymś koszty trzeba redukować. Niestety wielu producentów robi to oszczędzając na końcowej jakości wyrobu. Oby Gruapner nie. Jest to krótkowzroczne działanie, bo cena nie jest jedynym wyznacznikiem determinującym popyt na dany produkt/usługę. Jest wiele osób które woli dopłacić i mieć pewność że dokonały dobrego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taką konfigurację ( znów będę miał jak dojdzie paczka z Chin ) dopóki nie spalił mi się sam moduł z mojej winy z resztą ( zostawiłem w środku śrubkę i się zwarło :/ ). Działało to bardzo dobrze, na najmniejszym odbiorniku 4CH miałem przy ziemi zasięg około kilometra, mimo iż model w czasie testu znajdował się w samochodzie.

 

Jeżeli zamierzasz zrobić przełączanie między 2.4GHz, a 35MHz powinieneś pomyśleć o separacji sygnału PPM albo przez tranzystor/transoptor lub przełącznik, bo inaczej moduł 35MHz nie będzie działał poprawnie. Niestety nieaktywny moduł Corony 'zjada' cały sygnał PPM i na 35MHz zostaje tylko nośna, dlatego musi być on całkowicie odłączony od sygnału PPM gdy nie pracuje.

 

Instalacja standardowa.. antena wypuszczona nad anteną 35MHz, przycisk bindowania z boku jak na zdjęciu trzecim ( wyjęty razem ze spalonym modułem), przełącznik z tyłu w niewykorzystywanym otworze na kwarc, a dodatkowo zrobiłem sobie u góry diody sygnalizujące który tryb jest wykorzystywany.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meadow24 - jezeli masz wybor zainstaluj FrSky. Technicznie znacznie lepszy od Corony i troche tanszy.

Możesz rozwinąć myśl, albo jakiś odnośnik podesłać? Bez żadnej przekory, ale jestem ciekaw co przemawia na korzyść tego rozwiązania?

 

Dla mnie wybór Corony był uzasadniony tym, że jednak firma jest już te kilka lat na rynku. Różne o niej opinie krążą, ja nigdy nie narzekałem.. a jest nadzieja, że odbiorniki będą jeszcze jakiś czas produkowane. Co do firmy FrSky to pierwszy raz o niej słyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele juz na temat Corony i FrSky napisano. Tu, na RCGroups i wielu innych.

Dobre testy robil facet z RCModelReviews.com

W skrocie - FrSky skacze po calym pasmie, jak systemy w styli FASST, M-Link, Hitec itp. Corona jest dobra ale przestarzala. W stylu Assana czy Spektrum. Niedlugo, sadze, pojdzie w niepamiec.

Jezeli masz do wyboru 2 systemy w tej samej cenie, jeden nowoczesny, drugi starszawy - moim zdaniem wybor jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.