Skocz do zawartości

Jowisz


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno okazja pierwsza, od jakiś 20-tu lat, co by zobaczyć naszego systemowego olbrzymka. Jak ktoś ma teleskopik, albo taką mocniejszą lotrnetkę to zobaczy też te mniejsze "jowiszki". :wink:

 

A gdyby ktoś nie miał lornetki i widział tylko pomarańczową kropkę, to na wszelki wypadek uwieczniłem ten cny widok.

 

Jakość nie najlepsza, ale mój statyw mnie zawiódł. Do takich zdjęć się nie nadaje.

Może ktoś z lepszym sprzętem pomoże? :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

PS - To duże to nie Jowisz... Tylko to małe, na dole. :P

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisza widać ciągle, za to jest najbliżej od 50 lat. Ale to jeszcze nic, bo wystąpił w koniunkcji z Uranem! Dzięki temu tego ostatniego bez trudu można było znaleźć na niebie.

Zdjęcie poniżej cyknął mój brat jakimś niezbyt długim obiektywem (85?) w samym centrum Warszawy. W środku Jowisz z księżycami, a nam nimi niebieskawy Uran:

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=5348

 

Widziałem Urana na własne oczy, tralalaalalaaaaaa! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam żadnej "rury" i złapałem tylko to;

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zwłaszcza trzecie jest ciekawe po powiększeniu. Widać wokół jakieś chyba planety- nie znam się na astronomii.

Niestety cały czas u mnie przesnuwały się półprzezroczyste chmurki więc za ostre nie są. I troszkę poruszone (czas 15"), kolega Madrian ma rację, dobry statyw by się przydał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysego to mamy co miesiąc, w pełnej krasie. :wink:

Poza tym, jest tak blisko, że można mu robić fotki w trybie Makro. :P

Fajne zdjątko. Jakie dałeś ustawienia? Rasowałeś zdjęcie, czy to "golas"?

 

Roman - Jowisz jest na tyle jasny, że nie ma sensu robić mu zdjęć o czasie 15".

Spróbuj dać mniejszą czułość, czas 1-2" nie więcej i możesz nawet nieco przesłonę zmniejszyć. Przesunięcie obiektów na niebie, przez 15" też jest bardzo duże w tym powiększeniu. I to niestety na fotce wychodzi. Niektórzy nawet radzą czasy rzędy 1/125" do takich zdjęć.

Jego księżyce też wyjdą przyzwoicie na krótkim naświetlaniu. Niebo może i jest czarne, ale obiekty na nim są jasne.

Może nawet uda ci się zrobić fotkę pasów? Mi niestety, w najlepszym wydaniu, wyszła tylko pomarańczowa kropka.

 

Długie czasy najlepiej stosować przy robieniu zdjęć np. meteorytów lub błyskawic. Czyli zjawisk pojawiających się na chwilę, ale wyraźnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłonę miałem 3,5 i 4, czułość 200 i 400 - tzn kombinowałem różnie (te zdjęcia są wybrane z innych), a z czasami popróbuję. Ech, nie było to jak starym Zenitem E ... :P

 

Edit. A tak na marginesie, sam jestem ciekaw, czy te obiekty wokół Jowisza na 3 zdjęciu to jego księżyce, czy odległe gwiazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś "rurę" 70mm. Każdy wakacyjny wieczór gapiłem się w niebo. Wokół Jowisza widać 4 jego największe księżyce. A naszego łysola najlepiej oglądać jak jest już mocno "wygryziony". Góry i kratery są wtedy oświetlone pod kątem i rzucają cienie. Obraz nabiera trójwymiarowości.

Marzy mi się jakieś porządne "patrzadło" ale to pewnie dopiero na emeryturze...(optymista :rotfl: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECO, to jest kwestia ustawienia jak najdłuższego czasu naświetlania (powyżej godziny) i nakierowania aparatu idealnie na Gwiazdę Polarną. Jak byś do tego pojechał jeszcze na biegun północny to wystarczyłoby położyć aparat na poziomym podłożu z obiektywem wycelowanym ku górze.

 

Pomijam fakt, że gwiazda polarna nie leży IDEALNIE w osi obrotu Ziemi ;) No i może Cię to zdziwi ale funkcja Gwiazdy Polarnej jest przechodnia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak napisałem - wybierz tryb manualny i na najdłuższym czasie naświetlania ustaw obiektyw w stronę Gwiazdy Polarnej i zrób zdjęcie. Nawet niektóre kompakty mają możliwość zmianę takich ustawień ale lepiej się sprawdzi lustrzanka.

 

Jeśli zdjęcie będzie wychodziło zbyt jasne - zmniejsz czułość ISO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja także wczoraj spróbowałem swoich sił w fotografii, a przy okazji mogłem poznać kilka funkcji nowego aparatu w trybie manualny.

Zdjęcia robione aparatem Canon SX 20IS, w trybie manualnym z ręcznym ustawianiem ostrości.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zoom 20x,

Czułość ISO800,

Przesłona F5.7(niestety przy tym zoomie mniejszej nie mogłem ustawić)

Czas 0.5”

 

 

 

Dołączona grafika

Zoom 20x,

Czułość ISO200,

Przesłona F5.7

Czas 1/500”

 

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zoom 20x,

Czułość ISO200,

Przesłona F5.7

Czas 1/320”

 

 

 

Wczoraj trochę przeszkadzały chmury, może dziś będzie lepiej

 

Pozdrawiam Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECO, to jest kwestia ustawienia jak najdłuższego czasu naświetlania (powyżej godziny) i nakierowania aparatu idealnie na Gwiazdę Polarną. Jak byś do tego pojechał jeszcze na biegun północny to wystarczyłoby położyć aparat na poziomym podłożu z obiektywem wycelowanym ku górze.

Eeeeeee. Nie trzeba ustawiać IDEALNIE na GP. Wystarczy w stronę północną. Przecież statyw się nie będzie kręcił ;D Najwyżej Polarna nie będzie w centrum kadru i tyle. A dodatkowo dla mnie zawsze fajnie wyglądały zdjęcia "pojechanych" gwiazdek, jeżeli w kadrze jako obiekt odniesienia jest budynek lub element krajobrazu. To dopiero wygląda :)

No i jeszcze jedno. Jeżeli będziesz robił lustrzanką, ustaw format RAW a nie jpg, ominiesz oprogramowanie aparatu i jego całe niedoskonałości. Jest szansa na lepszą jakość zdjęcia. Do jpg konwersję zrobisz już na komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalot, tłumaczyłem jak uzyskać podlinkowany przez kolegę efekt, gdzie Gwiazda Polarna jest na środku kadru. Logiczne, że kompozycja może być zmieniona wedle gustu fotografującego.

Jasne, zwracam honor :)

 

A to moja "produkcja"

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

A na Jowisza zapoluję jak tylko Łysy zejdzie z horyzontu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.