Jump to content

Młodzik z Modelmaking


TomekP

Recommended Posts

Cześć!

 

Chciałbym się powoli wziąć za budowę jakiegoś szybowca do nauki latania. Przeglądałem ofertę sklepów internetowych i cena gotowych modeli raczej powala.. :/ No ale trafiłem na wspomnianego w temacie Młodzika - http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/1/5/59/

Wymyśliłem sobie, że kupiłbym do niego laminatowy kadłub i dorobił samemu skrzydełka i usterzenie. Jeszcze nie wiem, czy lepsze były by skrzydła konstrukcyjne, czy może styropianowe i pokryte balsą? Głównie zależy mi na tym, żeby były sztywne(starty z gumy) i dość kretoodporne przy nauce.

 

Może ktoś z Was latał tym modelem i mógłby coś o nim powiedzieć? Jak z wytrzymałością kadłuba? Poradzi sobie z pierwszymi(pewnie nie do końca udanymi) lądowaniami? Może jakieś lepsze propozycje?

 

Pozdrawiam

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na tego młodzika to może lepiej dopłacić 15zł i kupić kadłub w arthobby? Tylko wtedy jeszcze trzeba rurke dokupić. Lub kadłub za 155zł od Falco. I dorobić skrzydła.

Link to comment
Share on other sites

A ja powiem tak:

Nigdy nie widziałem kadłuba ani z Eksperta, ani z Arthobby, ale wiem jedno:

Młodzik z Modelmaking jest do nauki rewelacyjny. Kolega miał go jako pierwszy model i przeżył on już wszystko, od pionowych kretów, po straszenie wiewiórek i nadal jest w pełni sprawny. No i najważniejsze, bardzo dobrze się nim lata.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

A nie lepiej zrobić kadłub z balsy? Najtaniej wyjdzie.dwie deski 1,5 mm plus trochę sklejki i ze cztery listwy trójkątne z balsy.Jeden dzień roboty i kadłub będzie.

 

Skrzydła konstrukcyjne są dużo lżejsze od styro plus fornir.

Link to comment
Share on other sites

zobacz może to się bardziej opłaca ?

 

http://www.sklepekspert.prv.pl/szkolny.htm

 

co prawda 120zł ale masz już cały model ...

 

HEH, rzeczywiście tani, ale ma profil clark y i płaty styro kryte taśmą - jakos mi się to nie podoba. :lol: Jeżeli młodzik jest taki dobry jak mówi Patryk to bym się nie zastanawiał ale słyszałem że ich laminaty są kiepskiej jakości.

Link to comment
Share on other sites

kadłub od młodzika jest wystawiany w tej chwili na allegro przez Pana Przemka Gunię i tam można go kupić taniej niż w MM

 

waga tego kadłuba to ok 140 g, kadłub jest solidnie zrobiony ale ciężki

 

ten drugi kadłub z zestawu za 120 PLN ze sklepu expert waży o połowę mniej, ale jest niechlujnie wykonany i nie ma żadnych wzmocnień - przynajmniej ten który ja kupiłem taki jest

 

proponuję zwrócić jeszcze uwagę na zestaw szybowca Pirat od Blejzyka: bardzo dobra jakość, lekki laminatowy kadłub i skrzydełka styro/balsa; można łatwo zelektryfikować; rozpiętość chyba 1,5m cena ok 220 PLN; moim zdaniem super

tu masz link do sklepu: http://perfecthobby.pl/index1.php?idtowar=589

 

ja niedawno kupiłem czeski zestaw Reicharda http://www.reichard.cz/cz/_trener.htm i jest to rewelacja - model zrobiony z EPP, odporny na twarde lądowania, lekki , pięknie, powoli i statecznie lata; jako napęd zastosowałem najmniejszą bezszczotkę GWS i pakiet 7,4

 

kupowałem tu http://www.e-flightrc.com/main.php?language=PL za ok 110 PLN

Link to comment
Share on other sites

Więc może od początku:

 

- kadłub z arthobby raczej odpada, bo model ma być w miarę ekonomiczny, a ich kadłuby takie nie są.. ;)

 

- co do tego zestawu za 120zł. Kiedyś jak zajmowałem się jeszcze modelami, to miałem zrobionego szybowca "Michaś" - kadłub balsowy, skrzydełka styro, z sosnowym dźwigarem i balsowymi krawędziami natarcia i spływu. Pokryte taśmą pakową. Efekt tego był taki, że obawialiśmy się go puścić z gumy, bo skrzydła były strasznie wiotkie..Nie chcę ryzykować drugi raz.

 

- mógłbym zrobić kadłub z balsy, ale nie mając żadnych materiałów na stanie, to łącznie z pokryciem folią nie wyjdzie wiele taniej. A z balsy 1,5mm nawet powzmacnianej do nauki latania..Nie ukrywam, że mnie to nie przekonuje. Kadłub do wspomnianego Michasia był zrobiony z 3mm balsy, powzmacniany podłużnicami i jeszcze udało mi się go złamać(a model był rzucony tylko z ręki..). Chciałbym coś, co więcej czasu spędzi w powietrzu niż w warsztacie. Tak czy inaczej zastanowię się nad tym jeszcze.

Skrzydła styropianowe miały być kryte balsą a nie fornirem(nie mam do niego dostępu). Waga nie jest jakimś tam najważniejszym kryterium. Postaram się zrobić w miarę lekko. Ważne, żeby były mocne i sztywne. On nie musi mieć super osiągów - to tylko do nauki latania.

 

- co do modelu z EPP, to szukam narazie zwykłego szybowca. Elektryfikacja to dodatkowe, niemałe koszty. Może później.. :)

 

Pozdrawiam

Tomek

Link to comment
Share on other sites

a ja mam lepszą propozycję

http://www.artmodelkrosno.com.pl/

tam jest szybowiec pelikan(rozp. 1,48m) i smyk(rozp.1,6m) (to sa jedyne RC tam)

ja kupiłem wczesniej z experta i jestem srednio zadowolony - słaby kadłub - cienki i kruchy laminat a smyka własnie składam a na pokrycie rowniez w tym sklepie kupiłem japonke jednyna wada tego sklepu ze nie mozna dokupic bowdenow dzwigni snapow i gum do mocowania skrzydła po za modelem potrzebujesz kupic tam zywice do klejenia ak 20 (kazde po 100g)nitrocellon 200g i 3 arkusze japonki - i to wszystko a masz wspaniały szybowiec - dobrze wykonany zestaw :

kadłub balsowy w przedniej czesci wzmacniany sklejka 0.8 oraz listwami 5x5 w całym kadłubie

stateczniki balsowe z listewek 10x5 i 5x5 skrzydła z podwujnym kesonem i 2 dzwigarowe dzielone łaczone na 2 bagnety stalowe giete na zimno (sam sobie to musisz sobie wygiac) i to chyba wszystko co moge powiedziec

P.S zestaw jest naprawde dobrej jakosci zalezy tylko jak dobrze go złozysz a za 120masz extra szybowiec ja niedługo zamieszcze swoje fotki mojego smyka

Link to comment
Share on other sites

Masz może jakieś fotki z budowy tego modelu? Chętnie zobaczyłbym jak wygląda cała konstrukcja. Pomysł jest ciekawy, chociaż kiedy doliczyłbym folię na pokrycie modelu, to koszty wyjdą prawie identyczne z Młodzikiem. Jak będziesz miał jakieś fotki to wstaw, a ja tymczasem mam nad czym myśleć. ;)

Jeżeli zdecydowałbym się na Młodzika, to bardziej skłaniam się do zrobienia skrzydeł styropianowych krytych balsą a potem pokrytych jakąś folią, albo ewentualnie papierem japońskim. Ile orientacyjnie mogło by ważyć takie skrzydełko o rozpiętości 1800mm i cięciwie ok 170mm wykonane taką techniką? Czy starając się zrobić je lekko mam szansę zmieszczenia się w 400g?

 

Pozdrawiam

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

TomekP, ja swój kadłub do t-dancera mam zrobiony z twardej balsy 1,5 mm i przeżył nie jedno włącznie z pionowym wbiciem w twardą ziemię z wysokości około 4 m oraz lądowanie w drzewie.podłużnice są z balsy 5x5 mm, jest lekki i wytrzymały,skrzydła są konstrukcyjne.Całość gotowa do lotu waży 800 g.Naprawdę motoszybowiec przeżył kilka twardych lądowań, również cyrkle na końcówce skrzydła.Trzeba chcieć żeby go rozbić.

Link to comment
Share on other sites

Skoro kadłub z balsy, to mógłbym jeszcze raz sklecić Michasia, albo wybrać wspomnianego wcześniej Pelikana. Michaś latał całkiem fajnie, chociaż prawdziwe własności lotne ciężko mi ocenić, bo za krótko i za mało nim jeszcze latałem.

 

Pozdrawiam

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Stanęło w końcu na szybowcu UMI z firmy Blejzyk. Dzięki za wszelkie podpowiedzi dotyczące wyboru szybowca :) Na pewno robiąc ten model będę miał jeszcze masę pytań, ale zacznę osobny wątek z nim związany, żeby już tutaj nie mieszać.

 

Pozdrawiam

Tomek Pilarski

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.