Skocz do zawartości

spalony regulator 30A


daniello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio udało mi się spalic regulator 30 A w skutek odwrotnego podłączenia li-pola :? Z regla poszedł dymek, więc zaopatrzyłem się juz w nowy. Ale nurtuje mnie ten stary. Po oględzinach okazało się, że innych uszkodzeń nie ma prócz napuchniętego jednego z dwóch kondensatorów. Nie jestem elektronikiem, więc nie wiem czy gdyby udało mi się wymienic ten kondensator, jest szansa na prawidłowe funkcjonowanie regulatora??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za powodzenie. Koniecznie to opisz, może innym też się przyda.

Poza kondensatorem, spaliła się być może jakaś dioda, a co poza tym - zależy od szczęścia.

Po naprawie, pierwsze próby lepiej robić na jakimś mniej wydajnym źródle prądu niż LiPol. Np zasilacz, albo akumulatorki "paluszki" - będzie mniej dymu :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, to jak znajdę chwilke to skocze do odpowiedniego sklepu i pobawie się tym trochę. A co do źródła prądu to też dziwna sprawa. Otóż dym to "małe piwo", ale kiedy sprawdzałem li-polem czy aby na pewno regiel się spalił, to po 2 dniach celkę w prawie nowej bateryjce szlak trafił :oops: Po tygodniu dawała już tylko niecałe 0.01V (a pozostałe dwie po 4.2V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać trafiłeś na felerny pakiet, albo na niezbalansowany i przy poborze (prąd zwarciowy!) poszła najsłabsza. Nie sprawdzałęś przed użyciem jak z celami?

Kiedyś zostawiłem przez roztargnienie nierozłączony w modelu(skleroza) i jak mi się przypomniało to jedna cela miała coś 0,1V.

Po podłączeniu ładowarka piszczała "connection break", więc podłączyłem pakiet (3S) na chwilę pod zwykły zasilacz 12V (trzymając w ręce aby wyłączyć jakby zaczął się robić ciepły - ale nie polecam tej metody ze względu na bezpieczeństwo!) i po chwili, dosłownie bodaj minucie napięcie na felernej celi podskoczyło na tyle, że ładowarka rozpoznała pakiet. Dalej ładowałem prądem 0,1C, oczywiście z balanserem. Po naładowaniu jeszcze raz samo balansowanie dokładnie wyrównujące i...chodzi do dziś.

Tylko jeszcze raz przestrzegam, metoda podbicia celi skuteczna, ale niebezpieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj co do mojego pakietu to juz za późno :evil: ale sposób oczywiście przydatny, z pewnością w przyszłości z niego skorzystam. Mój pakiet przerobiłem już na 2S i jest jak nowy, chociaż nie miałem okazji jeszcze go wypróbowac w 100 %, latałem na nim krótko z powodu paskudnych warunków wietrznych :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.