Skocz do zawartości

Yak 54 K.Halicki


Rekomendowane odpowiedzi

I na koniec - jaki jest sens projektować model tak, żeby przetrwał kraksę? Trzeba latać tak, żeby się nie rozbijać, i już :)

Święte słowa Pawel_W, ale wiadomo jak to czasem bywa. Najlepszym się zdarza :mrgreen: :mrgreen: :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Panowie popełniłem Yakulca, wyszedł 155gram do lotu. Polatałem dzisiaj na hali ale nie jestem zadowolony tak jak z sraka Bruckmann'a.

 

Nie pasują mi lotki, po pierwsze przy większej szybkości wpadają we flatter lub się wyginają, powierzchnia jest bardzo duża i chyba się nie obędzie bez płaskowników.

No i z wychyleniami mam coś nie tak, wychylenia w górę są około 2x większe niż w dół. W górę jest jakies 75-80* w dół nawet nie 45* co skutkuje bardzo krzywymi beczkami, nie mówiąc o tym, że nie można wykonac rolling hariera bo strasznie jest mułowaty i mało czuły na lotki.

Ktoś ma jakieś pomysły?

 

P.S: Dzwignie mam zamocowane tak, że są nad osią obrotu lotki, na dwóch lotkach w takich samych miejscach, dzwigienki wykonane z kawałeczka balsy, do tego przyklejony pręcik z termokurczką (wiecie o co chodzi chyba...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lotki należy wzmocnić płaskownikami.

 

2. Problemem jest orczyk lotek. Zauważ że pomiędzy popychaczem idącym od lotki do serwa a ramieniem serwa nie masz kąta prostego, jeśli chcesz mieć takie same wychylenia w górę i dół zastosuj nakładkę na orczyk serwa.

 

3. Powyższy efekt niweluje się również oddalając serwo lotek maksymalnie od nich oraz wklejając dźwignie najbliżej skrajnej części lotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwo lotek mam bardzo wysunięte w przód jakieś 8cm od przodu modelu natomiast nie mam kątowej dźwigni i chyba to jest problemem. Gdzie takie coś można dostać lub ewentualnie jak wykonać??

No i widać ze muszę wkleić te płaskowniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie skończyłem nanosić ostatnie poprawki i generować plany najnowszej wersji Yaka-V3 w wersji pdf A0.

 

Mowa o najbardziej wypasionej wersji z tego filmu ( zoptymalizowane stery, dodane specjalne generatory itp. ) :

 

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany planami tej najbardziej wypasionej wersji to będę udostępniać plik do druku pdf A0 po wpłacie 25pln ( myślę że to uczciwa cena biorąc pod uwagę czas itp ). Osoby które w ubiegłych latach zakupiły ode mnie plany Yaka-54 w dowolnej wersji mogą liczyć na nowe plany w cenie 19pln.

 

Osoby zainteresowane proszę o kontakt pw :). Dziękuję za zainteresowanie projektem i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA !


Oficjalnie oznajmiam iż niema możliwości darmowego uzyskania pliku wektorowego ( cad,corel itp. ) z wiadomych względów. To co mam do udostępnienia jest na pierwszej stronie tego tematu ( w tym momencie niewiele ).

Jeśli kogoś interesuje plik wektorowy to odpłatnie mogę udostępnić ( 29pln za wektor starszej wersji modelu ).

Tak więc wszelkie prywatne wiadomości z podobnym zapytaniem pozwolę sobie pozostawić bez odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie me brzmi czy bez żadnych ale mogę odciachać ogon od kadłuba przy lini numer 2.

Dołączona grafika

Wszyscy ciachają przy 1. Czy jednak gdy ciachnę przy 2 - bo mi tak wygodniej to coś się stanie? Chyba sztywność i konstrukcja modelu nie powinna się zmienić ? Nie jest to chyba jakieś newralgiczne miejsce. Dodam, że od spodu będę robił kratownice a u góry będą paski z depronu.

 

EDIT: podbijam, nie gniewajcie się ale nudzę się a tak bym wyciął :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie linie cięcia są poprawne ale :

-polecam linię nr. 1 gdy ktoś chce dać płaskownik pomiędzy skrzydło a lotkę ( mniejsza ilość elementów klejonych i narażonych tym samym na pękanie ),

-polecam linię nr. 2 gdy ktoś wyżej wspomnianego płaskownika nie daje i najlepiej odciąć to po linii jak na planach ew. po V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.